Nechcete za vlajkovou loď utrácet šílených 20 tisíc? Pořiďte si Honor 8 (recenze) nebo neméně kvalitní OnePlus 3 (recenze), oba telefony vás vyjdou skoro na polovinu. Pokud byste ale rádi ušetřili ještě víc, mrkněte na nový UMi Plus. Stojí asi čtvrtinu ceny dnešních superphonů, přitom jim dokáže být v některých (nikoliv však ve všech) ohledech více než zdatným konkurentem. Více prozradí recenze.
Střední třída je dnes pro mnohé výrobce mnohem zajímavější, než ta vyšší nebo nejvyšší. Lidé zkrátka nechtějí zbytečně utrácet za telefon nehorázné sumy těžce vydělaných peněz, chtějí naopak něco cenově dostupnějšího, co se tomu nejlepšímu dokáže v některých ohledech rovnat. A to je přesně příklad nového smartphonu UMi Plus, který bychom mohli nazvat různě – třeba vlajkovou lodí střední třídy, nebo klidně i zabijákem střední třídy.
UMi Plus přináší zajímavý mix parametrů, který není v cenové relaci kolem 5 tisíc korun tak úplně běžný. V celokovovém těle s větším 5,5″ Full HD displejem najdeme obří 4 000 mAh baterii pro delší výdrž včetně rychlonabíjení, o výkon se stará osmijádro od MediaTeku doplněné hned o 4 GB RAM paměti, 32 GB úložiště, microSD slot, USB-C, čtečku otisků prstů nebo rychlé LTE včetně klíčového pásma 800 MHz. Slíbený je také Android 7.0.
Zatím jde sice jen o exotiku, kterou na českém trhu oficiálně nekoupíte, nicméně při pořízení ze zahraničí zaplatíte za telefon kolem 200 dolarů, tedy v přepočtu méně než 5 tisíc korun, k čemuž ještě musíte připočíst clo a další poplatky za dovoz do České republiky – celkově se dostaneme na zhruba 5 600 korun, což je stále velmi dobré.
Konstrukce | celokovové tělo, 155 x 75 x 8,8 mm, 185 g (po zvážení 190 g) |
---|---|
Displej | 5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 401 ppi |
Operační systém | Android 6.0 Marshmallow |
Procesor | 8-jádrový, 1,8 GHz, MediaTek Helio P10 |
Paměť | 4 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB) |
Fotoaparát | 13 Mpx, duální LED blesk + přední 5 Mpx |
LTE | 800, 1800, 2100, 2600 MHz (nemá 900 MHz) |
Technologie | hybridní dual SIM, Bluetooth 4.1, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků |
Baterie | 4 000 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | cca 5 600 Kč včetně poplatků, říjen 2016 |
Když jsem UMi Plus vybaloval z luxusní krabičky, můžu říct, že jsem se vyloženě těšil a byl plný očekávání. Po prvním uchopení telefonu do ruky to však ze mě rychle spadlo – téměř dvousetgramová hmotnost je na smartphone podobné velikosti až příliš, což zřejmě dobře ví i samotný výrobce, který v oficiálních údajích raději 10 g ještě ubírá.
Vyšší hmotnost bohužel v tomto případě neomluví ani větší a kapacitnější 4 000 mAh baterie, kterou čínský výrobce vložil do luxusního celokovového těla. Pro srovnání, třeba současně testovaný Acer Liquid Z6 Plus (recenze), který je také celokovový a přibližně stejně velký, váží o 22 g méně. A to má baterii ještě o 80 mAh kapacitnější.
Nicméně, těžkotonážní provedení je asi tak vše, co se dá u konstrukce telefonu vytknout. UMi Plus to jinak po designové stránce celkem sluší, do ruky smartphone padne dobře a jeho zpracování je také poměrně solidní. Na našem kousku nebyly žádné nedodělky nebo třeba konstrukční vady, které se u takto exotických značek mohou objevit.
U telefonu mě potěšily mnohé maličkosti, jako třeba použití moderního oboustranného konektoru USB-C včetně podpory rychlonabíjení (a o tom více v další kapitole recenze), dobře viditelná notifikační LED dioda s různými barvami umístěná nad displejem, nebo i speciální konfigurovatelné tlačítko na levém boku, které může třeba rychle spustit fotoaparát nebo různé aplikace, záleží jen na jeho nastavení. Odemykací klávesa zůstala prakticky na pravém boku. A povedená je také čtečka otisků.
Tu čínský výrobce po vzoru třeba iPhonu nebo Samsungu umístil přímo do domovského tlačítka pod displejem. Funguje už samotným přiložením prstu (a to celkem svižně a spolehlivě), nemusíte tedy klávesu vůbec stisknout. Jenže právě to může být pro někoho trochu kámen úrazu – já už jsem natolik zvyklý tlačítko vždy i stisknout, načež je telefon odemknutý a rovnou přejde na domovskou obrazovku, nikoliv do spuštěné aplikace. Škoda, že v nastavení telefonu nejde změnit, zda chcete odemykat jen přiložením, nebo i stisknutím – aniž by následně došlo k vyskočení z otevřené aplikace.
Zatímco vývojové oddělené firmy UMi odvedlo ještě celkem solidní práci a parametry jsou velmi dobré, o softwarových inženýrech už se to tak úplně říct nedá. Příkladem je třeba displej s moderně po hranách zakřiveným krycím sklem, který disponuje Full HD rozlišením na úhlopříčce 5,5 palce s jemností přes 400 ppi, a má i docela syté a věrohodné barvy, jenže často při jeho používání nastavuje čidlo podsvícení až příliš drasticky, takže obrazovku kolikrát nepřečtete nebo vám bude zbytečně vypalovat oči. Nestává se to pořád, ale i tak je to docela nepříjemné.
A produkt je nedovařený i pokud jde o operační systém. Loňský Android 6.0 bychom ještě dokázali prominout, vždyť nejnovější Android 7.0 byl dokončený teprve před pár týdny, ovšem to, že telefon UMi Plus nemá úplně počeštěné prostředí, už je o něco málo horší. Zachraňuje to alespoň slib výrobce, který již pracuje na Androidu 7.0 a má jej přinést všem majitelům modelu Plus přesně na Štědrý den jako takový dárek. Současné prostředí je de facto téměř 100 % čistý Android a funguje takřka na jedničku.
Pokud tedy nehoníte své ego nebo nejste vyloženě pařmeny graficky náročnějších herních titulů, určitě vám v drtivé většině případů nebude “vadit”, že telefon využívá osmijádrový procesor MediaTek Helio P10, který zkrátka nepatří mezi ty nejbestiálnější procesory současnosti. Ale jak říkám, během běžného používání telefonu, surfování na internetu nebo chatování s přáteli to prakticky vůbec nevadí. A je to koneckonců jeden z hlavních důvodů, proč může být UMi Plus tak levný.
Při používání telefonu mi vyloženě vadily jen tři dvě, a sice, že vypadávalo připojení při přenosu souborů do počítače (MTP), dále že v nastavení není možné změnit, aby systémová ovládací tlačítka na displeji po stisknutí vibrovala, a do třetice pak občas horší signál, který v některých případech dokonce telefon úplně ztrácel. Jistě mi dáte za pravdu, že právě třetí výtka je poměrně zásadní – možná za to “mohl” Vodafone, který pro LTE (4G) připojení používá v některých oblastech místo 800 MHz vyšší pásmo 900 MHz, které smartphonu jako jediné schází. Kvůli tomu signál padal na 3G nebo 2G a spolu s tím mizely také čárky se signálem. U jiných operátorů zřejmě na tento problém nenarazíte, neboť využívají téměř všude jen 800 MHz, které telefonu nechybí.
Co se však dokonale povedlo, je výdrž baterie. Výrobce nasadil u modelu UMi Plus kapacitní 4 000 mAh baterii, která dokáže zajistit prakticky dvoudenní výdrž na jedno nabití, a jen pokud jsem se opravdu snažil, dokázal jsem ji vybít nejrychleji během zhruba 1,5 dne, nikoliv však za jediný den. Vynikající je pak také rychlonabíjení, se kterým výrobce slibuje kompletní nabití za pouhých 100 minut, tedy 1 % za minutu. Při praktickém měření z 15 % na plných 100 % trvalo nabití baterie za 85 minut, takže výrobce v tomto případě (na rozdíl od uváděné hmotnosti) skutečně mluví pravdu.
Pokud jde o focení, je to bohužel slabší stránka telefonu. UMi Plus ztrácí zejména tím, že jsou jeho fotky méně ostré a mají příliš vysokou hladinu šumu. V dané cenové relaci lze pochválit snad jen alespoň trochu věrohodné barevné podání. Jinak moc funkční není ani třeba režim HDR, který fotí příliš pomalu a je bez stativu prakticky nepoužitelný. Co tedy naplat, že má telefon solidní 13 Mpx rozlišení a dvojitý LED blesk, po praktické stránce jde bohužel u modelu UMi Plus asi o úplně největší zklamání.
Samotná výroba vlajkové lodě možná stojí přední výrobce jen pár tisíc, a tedy v některých případech klidně i stejně za kolik se prodává UMi Plus a jiné podobné smartphony z Číny, jenže konečná vyšší cena u zavedených a úspěšných výrobců v sobě obsahuje mnohem více důležitých složek. Třeba odstranění všech možných nemocí a nedodělků, na které vůbec někdo musí přijít a musí na nich dále pracovat. To bohužel není případ firmy UMi. Jeji nejnovější vlajkový model možná stojí čtvrtinu ceny, ale zákazník za to musí zaplatit poměrně vysokou “daň” v podobě mnoha menších i větších nedodělků a funkčních vad.
Často se sice říká známé přísloví “kdo šetří, má za tři”, v tomto případě to však tak úplně neplatí. Někomu může vadit poměrně vyšší hmotnost telefonu, slabší fotoaparát, nebo prostředí, které není celé počeštěné. A kdyby ani to nevadilo, pak je tady ještě horší signál, ačkoliv jsem na tento problém narazil jen v síti Vodafonu. Nezbývá než dodat, že se snad výrobce poučí a u chystaného vybavenějšího modelu UMi Plus “Extreme”, který přinese za 299 dolarů například výkonnější MediaTek Helio P20, 6 GB RAM nebo rovnou Android 7.0, vše maximálně doladí. U současného modelu o tom celkem pochybuji.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
nižší cena | vyšší hmotnost |
celokovové tělo | slabší fotoaparát |
čtečka otisků prstů | prostředí není celé česky |
rychlonabíjení | občas horší signál |
dlouhá výdrž |
Nechcete za vlajkovou loď utrácet šílených 20 tisíc? Pořiďte si Honor 8 (recenze) nebo neméně kvalitní OnePlus 3 (recenze), oba telefony vás vyjdou skoro na polovinu. Pokud byste ale rádi ušetřili ještě víc, mrkněte na nový UMi Plus. Stojí asi čtvrtinu ceny dnešních superphonů, přitom jim dokáže být v některých (nikoliv však ve všech) ohledech více než zdatným konkurentem. Více prozradí recenze.
Střední třída je dnes pro mnohé výrobce mnohem zajímavější, než ta vyšší nebo nejvyšší. Lidé zkrátka nechtějí zbytečně utrácet za telefon nehorázné sumy těžce vydělaných peněz, chtějí naopak něco cenově dostupnějšího, co se tomu nejlepšímu dokáže v některých ohledech rovnat. A to je přesně příklad nového smartphonu UMi Plus, který bychom mohli nazvat různě – třeba vlajkovou lodí střední třídy, nebo klidně i zabijákem střední třídy.
UMi Plus přináší zajímavý mix parametrů, který není v cenové relaci kolem 5 tisíc korun tak úplně běžný. V celokovovém těle s větším 5,5″ Full HD displejem najdeme obří 4 000 mAh baterii pro delší výdrž včetně rychlonabíjení, o výkon se stará osmijádro od MediaTeku doplněné hned o 4 GB RAM paměti, 32 GB úložiště, microSD slot, USB-C, čtečku otisků prstů nebo rychlé LTE včetně klíčového pásma 800 MHz. Slíbený je také Android 7.0.
Zatím jde sice jen o exotiku, kterou na českém trhu oficiálně nekoupíte, nicméně při pořízení ze zahraničí zaplatíte za telefon kolem 200 dolarů, tedy v přepočtu méně než 5 tisíc korun, k čemuž ještě musíte připočíst clo a další poplatky za dovoz do České republiky – celkově se dostaneme na zhruba 5 600 korun, což je stále velmi dobré.
Konstrukce | celokovové tělo, 155 x 75 x 8,8 mm, 185 g (po zvážení 190 g) |
---|---|
Displej | 5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 401 ppi |
Operační systém | Android 6.0 Marshmallow |
Procesor | 8-jádrový, 1,8 GHz, MediaTek Helio P10 |
Paměť | 4 GB RAM, 32 GB úložiště, microSD slot (až 256 GB) |
Fotoaparát | 13 Mpx, duální LED blesk + přední 5 Mpx |
LTE | 800, 1800, 2100, 2600 MHz (nemá 900 MHz) |
Technologie | hybridní dual SIM, Bluetooth 4.1, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků |
Baterie | 4 000 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | cca 5 600 Kč včetně poplatků, říjen 2016 |
Když jsem UMi Plus vybaloval z luxusní krabičky, můžu říct, že jsem se vyloženě těšil a byl plný očekávání. Po prvním uchopení telefonu do ruky to však ze mě rychle spadlo – téměř dvousetgramová hmotnost je na smartphone podobné velikosti až příliš, což zřejmě dobře ví i samotný výrobce, který v oficiálních údajích raději 10 g ještě ubírá.
Vyšší hmotnost bohužel v tomto případě neomluví ani větší a kapacitnější 4 000 mAh baterie, kterou čínský výrobce vložil do luxusního celokovového těla. Pro srovnání, třeba současně testovaný Acer Liquid Z6 Plus (recenze), který je také celokovový a přibližně stejně velký, váží o 22 g méně. A to má baterii ještě o 80 mAh kapacitnější.
Nicméně, těžkotonážní provedení je asi tak vše, co se dá u konstrukce telefonu vytknout. UMi Plus to jinak po designové stránce celkem sluší, do ruky smartphone padne dobře a jeho zpracování je také poměrně solidní. Na našem kousku nebyly žádné nedodělky nebo třeba konstrukční vady, které se u takto exotických značek mohou objevit.
U telefonu mě potěšily mnohé maličkosti, jako třeba použití moderního oboustranného konektoru USB-C včetně podpory rychlonabíjení (a o tom více v další kapitole recenze), dobře viditelná notifikační LED dioda s různými barvami umístěná nad displejem, nebo i speciální konfigurovatelné tlačítko na levém boku, které může třeba rychle spustit fotoaparát nebo různé aplikace, záleží jen na jeho nastavení. Odemykací klávesa zůstala prakticky na pravém boku. A povedená je také čtečka otisků.
Tu čínský výrobce po vzoru třeba iPhonu nebo Samsungu umístil přímo do domovského tlačítka pod displejem. Funguje už samotným přiložením prstu (a to celkem svižně a spolehlivě), nemusíte tedy klávesu vůbec stisknout. Jenže právě to může být pro někoho trochu kámen úrazu – já už jsem natolik zvyklý tlačítko vždy i stisknout, načež je telefon odemknutý a rovnou přejde na domovskou obrazovku, nikoliv do spuštěné aplikace. Škoda, že v nastavení telefonu nejde změnit, zda chcete odemykat jen přiložením, nebo i stisknutím – aniž by následně došlo k vyskočení z otevřené aplikace.
Zatímco vývojové oddělené firmy UMi odvedlo ještě celkem solidní práci a parametry jsou velmi dobré, o softwarových inženýrech už se to tak úplně říct nedá. Příkladem je třeba displej s moderně po hranách zakřiveným krycím sklem, který disponuje Full HD rozlišením na úhlopříčce 5,5 palce s jemností přes 400 ppi, a má i docela syté a věrohodné barvy, jenže často při jeho používání nastavuje čidlo podsvícení až příliš drasticky, takže obrazovku kolikrát nepřečtete nebo vám bude zbytečně vypalovat oči. Nestává se to pořád, ale i tak je to docela nepříjemné.
A produkt je nedovařený i pokud jde o operační systém. Loňský Android 6.0 bychom ještě dokázali prominout, vždyť nejnovější Android 7.0 byl dokončený teprve před pár týdny, ovšem to, že telefon UMi Plus nemá úplně počeštěné prostředí, už je o něco málo horší. Zachraňuje to alespoň slib výrobce, který již pracuje na Androidu 7.0 a má jej přinést všem majitelům modelu Plus přesně na Štědrý den jako takový dárek. Současné prostředí je de facto téměř 100 % čistý Android a funguje takřka na jedničku.
Pokud tedy nehoníte své ego nebo nejste vyloženě pařmeny graficky náročnějších herních titulů, určitě vám v drtivé většině případů nebude “vadit”, že telefon využívá osmijádrový procesor MediaTek Helio P10, který zkrátka nepatří mezi ty nejbestiálnější procesory současnosti. Ale jak říkám, během běžného používání telefonu, surfování na internetu nebo chatování s přáteli to prakticky vůbec nevadí. A je to koneckonců jeden z hlavních důvodů, proč může být UMi Plus tak levný.
Při používání telefonu mi vyloženě vadily jen tři dvě, a sice, že vypadávalo připojení při přenosu souborů do počítače (MTP), dále že v nastavení není možné změnit, aby systémová ovládací tlačítka na displeji po stisknutí vibrovala, a do třetice pak občas horší signál, který v některých případech dokonce telefon úplně ztrácel. Jistě mi dáte za pravdu, že právě třetí výtka je poměrně zásadní – možná za to “mohl” Vodafone, který pro LTE (4G) připojení používá v některých oblastech místo 800 MHz vyšší pásmo 900 MHz, které smartphonu jako jediné schází. Kvůli tomu signál padal na 3G nebo 2G a spolu s tím mizely také čárky se signálem. U jiných operátorů zřejmě na tento problém nenarazíte, neboť využívají téměř všude jen 800 MHz, které telefonu nechybí.
Co se však dokonale povedlo, je výdrž baterie. Výrobce nasadil u modelu UMi Plus kapacitní 4 000 mAh baterii, která dokáže zajistit prakticky dvoudenní výdrž na jedno nabití, a jen pokud jsem se opravdu snažil, dokázal jsem ji vybít nejrychleji během zhruba 1,5 dne, nikoliv však za jediný den. Vynikající je pak také rychlonabíjení, se kterým výrobce slibuje kompletní nabití za pouhých 100 minut, tedy 1 % za minutu. Při praktickém měření z 15 % na plných 100 % trvalo nabití baterie za 85 minut, takže výrobce v tomto případě (na rozdíl od uváděné hmotnosti) skutečně mluví pravdu.
Pokud jde o focení, je to bohužel slabší stránka telefonu. UMi Plus ztrácí zejména tím, že jsou jeho fotky méně ostré a mají příliš vysokou hladinu šumu. V dané cenové relaci lze pochválit snad jen alespoň trochu věrohodné barevné podání. Jinak moc funkční není ani třeba režim HDR, který fotí příliš pomalu a je bez stativu prakticky nepoužitelný. Co tedy naplat, že má telefon solidní 13 Mpx rozlišení a dvojitý LED blesk, po praktické stránce jde bohužel u modelu UMi Plus asi o úplně největší zklamání.
Samotná výroba vlajkové lodě možná stojí přední výrobce jen pár tisíc, a tedy v některých případech klidně i stejně za kolik se prodává UMi Plus a jiné podobné smartphony z Číny, jenže konečná vyšší cena u zavedených a úspěšných výrobců v sobě obsahuje mnohem více důležitých složek. Třeba odstranění všech možných nemocí a nedodělků, na které vůbec někdo musí přijít a musí na nich dále pracovat. To bohužel není případ firmy UMi. Jeji nejnovější vlajkový model možná stojí čtvrtinu ceny, ale zákazník za to musí zaplatit poměrně vysokou “daň” v podobě mnoha menších i větších nedodělků a funkčních vad.
Často se sice říká známé přísloví “kdo šetří, má za tři”, v tomto případě to však tak úplně neplatí. Někomu může vadit poměrně vyšší hmotnost telefonu, slabší fotoaparát, nebo prostředí, které není celé počeštěné. A kdyby ani to nevadilo, pak je tady ještě horší signál, ačkoliv jsem na tento problém narazil jen v síti Vodafonu. Nezbývá než dodat, že se snad výrobce poučí a u chystaného vybavenějšího modelu UMi Plus “Extreme”, který přinese za 299 dolarů například výkonnější MediaTek Helio P20, 6 GB RAM nebo rovnou Android 7.0, vše maximálně doladí. U současného modelu o tom celkem pochybuji.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
nižší cena | vyšší hmotnost |
celokovové tělo | slabší fotoaparát |
čtečka otisků prstů | prostředí není celé česky |
rychlonabíjení | občas horší signál |
dlouhá výdrž |