Recenze LG Optimus L5 II: podruhé do stejné řeky

Tomáš Drahoňovský

Jedno se LG musí nechat – takhle urputná snaha zaujmout kvalitním designem za málo peněz se jen tak nevidí. Pro stylovou řadu L to platí dvojnásob. V dnešní recenzi se dozvíte, proč se mi při testování modelu Optimus L5 II vracely přesně rok staré vzpomínky.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Uplynul skoro jeden rok od doby, kdy se mi dostaly do ruky první telefony z řady L od korejské firmy LG. Tři přesně odstupňované modely měly zaujmout zákazníky, kteří nechtějí obětovat za mobilní telefon celou jednu měsíční výplatu, ale zároveň se nehodlají tahat s ošklivou plastovou krabicí.

Tento nápad slavil své ovoce. Všech modelů řady L se k únoru letošního roku prodalo 15 milionů. To všechno přes to, že konstrukce telefonů „stylové řady“ L nebyla bůhvíjaká a operační systém postavený na Androidu měl k odladěnosti daleko.

Teď přichází druhá inkarnace této modelové řady a já držím prostředního z bratrů pocházejícího z rodu L II – model L5 II. Po týdnu s ním stráveným se ve mně perou rozporuplné pocity. Telefon se ovládá relativně příjemně – ne však příjemněji než jeho předchůdce. Vypadá dobře – asi tak, jako první generace. A samozřejmě má i své mouchy. Možná se budete divit, ale i ty jsou dost podobné těm, které měl první telefon jména L5. Má tedy cenu kupovat si nový model?

Základní parametry – LG Optimus L5 II

Rozměry118 x 62 x 9,2 mm
Hmotnost103 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení WVGA (480 x 800 px), jemnost 233 ppi, 16 milionů barev, úhlopříčka 4“
Procesor a paměťjednojádrový 1 GHz procesor MTK 6575, grafika PowerVR SGX531
512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB)
Operační systémAndroid 4.1 Jelly Bean + nadstavba LG Optimus UI
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, LED blesk, nahrávání VGA videa
Obsah baleníkrátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, špuntová sluchátka
Cena a dostupnost?, květen 2013

Obsah balení: marně hledáme bonusy

Dokonce ani na způsobu, jakým v LG své telefony balí do krabic, se za ten rok příliš nezměnilo. Jediný rozdíl znamená velká zelený nápis „L5“ na čelní straně. Obsah celého balení se však od první generace modelu L5 liší, a to dost podstatně.

Ano, v krabici samozřejmě naleznete telefon, rozpojovací nabíječku s datovým kabelem i sluchátka. Pokud si ale přečtete mou rok starou recenzi LG Optimusu L5, tedy předchůdce testovaného modelu, naleznete v ní i zmínku o přiloženém NFC štítku. Tehdy jsem sice poznamenal, že jeden štítek je v podstatě na nic. K plnému využití funkce NFC byste potřebovali minimálně ještě jeden, aby telefon mohl přepínat své nastavení v závislosti na tom, ke kterému štítku na různých místech jej přiblížíte.

Možná, že si mou recenzi v Koreji přečetli, a usmysleli si, že už mi podobnou příležitost ke kritice nedají. Jak jste ale možná už pochopili, nepřibalili k modelu L5 II štítky dva, ani tři, ale pro jistotu ani jeden.

Oficiální video: smartphony řady L series II

https://www.youtube.com/watch?v=BvITFK1O6VQ

Design a konstrukce: luxus za pár korun

Nebudeme si lhát do kapsy – design v LG vážně umí. Aspoň tedy ten druh designu, který se líbí mně. LG Optimus L5 II opět charakterizují čisté linie a ostré hrany bez zbytečných kudrlinek a výstřelků. Téměř až funkcionalistické, chtělo by se říct. Harmonii černé plochy na čele přístroje narušuje jen logo výrobce a oválná klávesa home.

Po celém obvodu telefonu se táhne tmavě šedý rámeček, který by moc chtěl být kovový. Bohužel, je pouze z plastu. Podobné mírné zklamání přinese uživateli po rozbalení telefonu i zadní kryt. Ten si na kov svou kartáčovanou hliníkovou vizáží hraje už zcela nepokrytě. Stačí ale přístroj vzít do ruky, a hned je jasné, že za cenovku oscilující kolem čtyř a půl tisíc hliníkový zadní kryt čekat nemůžeme. Poklepání odhalí dutý zvuk plastovou stěnu, za kterou se skrývá baterie a sloty na miniSIM a microSD karty.

 
 

Z toho lze odvodit, že zadní kryt se dá sejmout. V LG si ale usmysleli, že budou vší silou předstírat, že telefon vyrobili z jednoho kusu. Pokud chcete zadní stranu odejmout, nenabízí Optimus L5 II žádnou pomůcku k tomu, jak toho dosáhnout. Schází pojistka, tlačítko, ba dokonce i jakýkoli výstupek, o který by se dal zachytit nehet a kryt strhnout. Nehty proto musíte silou vmáčknout mezi zadní kryt a rám telefonu, a to, věřte, není příjemný pocit.

Co se hardwarových ovládacích prvků týče, nic nestandardního nečekejte. Horní hrana nabízí pohled na jack konektor, který doplňuje mikrofon pro snímání okolního hluku. Konektor microUSB hledejte na spodní hraně, tlačítko zamykání pak našlo své místo na pravém boku.

 

Protilehlá hrana telefonu ukrývá ovládání hlasitosti telefonu a malý bonus navíc – knoflík, na který lze nastavit spuštění libovolné aplikace. Nejlogičtější varianta, po které zřejmě sáhne většina uživatelů, je v tom případě možnost spustit fotoaparát. Všechny knoflíky mají příjemně zdrsněný povrch, takže jste si skutečně jisti, že tisknete tlačítko, a ne jen tak zbůhdarma hranu telefonu.

 
 

Vraťme se ale ještě na chvíli na přední stranu přístroje. Ačkoli jsem na začátku psal, že klávesa home narušuje harmonii minimalistického designu jen mírně, vše se ve vteřině změní, když telefon začne oznamovat hovor, zprávu, mail, nebo zkrátka jakoukoli jinou notifikaci. V to okamžení se obvod tlačítka rozbliká jednou z barev, kterou si nastavíte a nahrazuje tak stavovou diodu. Někomu se to může zamlouvat, mně to však ponejvíc připomínalo nějaký telefon z Kočkovy Matějské pouti, popřípadě maketu, která místo telefonu skrývá digihru.

Baterie a výdrž: do večera domů!

Jednodenní smartphone. To je charakteristika, která LG Optimus L5 II zcela vystihuje. Pro náročnější uživatele tento telefon věru stavěn není, ani co se výdrže baterie týče. Ačkoli displej s menším rozlišením a ne zcela výkonný procesor naznačují lepší výsledky, už kolem osmé hodiny večer se LG Optimus L5 II většinou hlásilo o svůj příděl energie.

To vše v mém standardním režimu: 20 minut hovoru, 50 SMS nebo IM zpráv, push synchronizace dvou e-mailových účtů, půl hodinky videa a půl hodinky hudby doplněné cca dvouhodinovým surfováním na internetu. Telefon se s dodávanou nabíječkou (5.0 V a 0,85 A) z 0 na 100 % dobíjí zhruba 2 a půl hodiny a disponuje v dnešní době už průměrnou kapacitou baterie 1700 mAh, pro větší kapacitu budete muset sáhnout po jeho větším bratříčkovi – modelu L7 II s kapacitou 2460 mAh. Jeho test už chystáme, vyjde v příštích dnech.

Displej a ovládání: zlepšení v mezích zákona

Stejně jako předchůdce s pořadovým číslem jedna vybavili inženýři v LG model s dvojkou čtyřpalcovým zobrazovačem. Ať si říká kdo chce co chce, právě podobně velké telefony jsou hraniční hodnotou pro pohodlné ovládání jednou rukou – vše větší už je pouze kompromis. Mimochodem – pokud se vám i čtyři palce zdají mnoho, hodněte okem po menším telefonu ze série L II, LG Optimus L3 II. Všechny designové charakteristiky, které jsem popsal zde, platí beze zbytku i pro něj. Jediný rozdíl představuje miniaturní displej o úhlopříčce 3,2 palce.

Teď ale zpět k testovanému modelu. Oproti předchůdci se u L5 II zvětšilo rozlišení – mizerných 320 x 480 px nahradilo rozlišení 800 x 480 px. To na malé ploše zobrazovače pohodlně stačí k tomu, abyste přestali vnímat jednotlivé body. 16 milionů barev považuji také za velmi dostatečnou hodnotu, obzvláště, když mají natolik přirozený charakter, jako na IPS displeji u Optimu L5 II. Lidé zvyklí na omalovánky AMOLED displejů by možná namítali něco nevýraznosti, leč proti gustu žádný disputát.

U displeje lze litovat jen dvou věcí: tou první je bezesporu absence snímače okolního světla. Jas obrazovky musíte regulovat manuálně. Naštěstí to jde udělat posuvníkem přístupným po stažení notifikační lišty. Tak jako tak je to ovšem pohyb navíc a člověka v tu chvíli napadne, o co účelnější by byla implementace právě tohoto senzoru, než třeba vybavení telefonu čipem pro NFC.

Druhé negativum se počítá mezi ty čistě psychické a osobní: nepřesvědčilo mě krycí sklíčko displeje. Vím o něm tolik, že nepochází z rodu Corning Gorilla Glass – tyto výrobky v LG dostávají jen špičkové modely. Výhrady jsem k němu měl ale ještě před tím, než jsem tento objev učinil. Prsty po něm nekloužou úplně hladce a osobně jsem z něj měl trochu „plastový“ pocit. Nicméně toto prosím berte jako čistě osobní dojem – sklíčko se neprohýbá a žádné škrábance se na něm během testování neobjevily. Věřím proto, že vydrží a žádné problémy vám způsobovat nebude. Objektivním faktem ovšem zůstává počet otisků prstů, které na displeji zůstává – a ten je enormní. Viníkem všeho tedy může být jakási levnější varianta oleofobní vrstvy.

Prostředí telefonu Android 4.1 Jelly Bean: účelné omalovánky

LG, stejně jako jeho druhý korejský výrobce – Samsung, proslulo tím, že vybavuje své telefony grafickou nadstavbou. Nazývá ji Optimus UI a podle mého názoru patří tato grafická podoba prostředí k těm povedenějším. Vysloveně totiž uživatele neobtěžuje a na některých místech příjemně rozšiřuje funkčnost Androidu verze 4.1. Platí to zejména pro oblast personifikace. Pokud si rádi s grafickým prostředím telefonu hrajete, jste i u modelu Optimus L5 II na správné adrese. Přizpůsobit můžete dokonce i takové prkotiny, jako například animace, které doprovází přesun z jedné obrazovky na druhou (sedm variant), font písma (dvě varianty), již zmíněnou barvu notifikačního světla pod home klávesou nebo i motiv, který změní vizáž celého prostředí.

 
 

Ať už ale motiv změníte jakkoli, klasické androidovské vlastnosti budou vždy stejné. Zástupce aplikací a widgety se umísťují na pracovní plochy, mezi kterými do stran listujete. Ploch může být maximálně pět, což pro někoho nemusí být dostatek. Ve světě smartphonů se v tomto ohledu poslední dobou stává normou spíše číslo sedm. Nějaké to místo ovšem možná na oplátku můžete ušetřit tím, že do spodního doku stálých zástupců můžete umístit až pět ikonek namísto obvyklých čtyř. Čtyři zástupci rychlého spuštění se naopak vejdou na zamykací obrazovku.

 
 

Pochvala pro LG jako obvykle míří za možnosti notifikační lišty. Kromě už zmíněného posuvníku regulace jasu skrývá i rychle přepínače bezdrátových modulů a zkratky k nejpoužívanějším nastavení. U LG jsme si už zvykli, že tito zástupci nemají své pevné místo, ale jejich počet a pořadí lze nastavit – a nejinak je tomu i u modelu Optimus L5 II.

 

Leckdo ocení i další unikátní vlastnost Optimus UI – zmenšování ikon v seznamu všech aplikací. Po odkliknutí trochu nedbale přeložené volby „Použít malý ikony“, se ikony obvyklé velikosti smrsknou a zhustí – místo mřížky 4×5 rázem vidíme zobrazení 5×6. Podle androidovských obyčejů lze navíc ikony i v tomto menu složkovat, a při troše snahy tak lze všechny zástupce aplikací vměstnat na jednu obrazovku.

 
 

A teď ty špatné zprávy. Nezáleží na tom, jak moc je Optimus UI pěkné na pohled, ale zejména na tom, jak dobře se s ním pracuje. Tady už je to horší a vinu na tom nese s největší pravděpodobností nedostatečný hardwarový výkon. Oproti první generaci modelu L5 přezbrojili v LG ze Snapdragonu na čipovou sadu od čínského Mediateku. Nejsem velkým přítelem benchmarků, a proto mi dovolte veskrze uživatelský pohled: druhá generace oproti svému předchůdci nezrychlila, a to i přesto, že na papíře se skví o 200 MHz rychlejší procesor – byť také s pouhým jedním jádrem. Na druhou stranu – kapacita operační paměti zůstala stejná – ustálila se na podprůměrném čísle 512 MB, přičemž v normálním provozu zůstává volných jen něco málo kolem 100 MB.

 

Nedá se říct, že by záseky v této cenové kategorii vyloženě obtěžovaly. Ale znáte to: chcete kamarádovi ukázat nějakou hezkou fotografii, a místo hovoru o obrázku se vaše konverzace omezí na: „Počkej… aha, promiň… no, teď to zrovna trochu blbne… tak já ti to ukážu za chvilku.“ Podobné je to i načítáním pracovních ploch po opuštění nějaké složitější aplikace, chvilku trvá, než všechny widgety naběhnou. Poměrně neslavně dopadl i můj oblíbený benchmarkový test, který má pracovní název „Nastartuj Facebook“ – první spuštění náročného nativního klientu trvalo téměř půl minuty.

Z tohoto důvodu L5 II příliš nedoporučuji ani pro hraní her. Angry Birds zvládne v pohodě, v Temple Run už jsem pozoroval sníženou plynulost. Náročnější hry už však pro jistotu nenainstalujete vůbec. Vnitřní kapacita telefonu činí pouhopouhé 4 GB a už po prvním spuštění nabízí pro uživatelská data jen 1,8 GB. Abyste si zahráli například klasiku Need for Speed Most Wanted, potřebujete 2 GB volného místa.

I když předcházející řádky nevyznívají pro LG Optimus L5 II nijak lichotivě, vždy je potřeba mít na paměti cenovku telefonu. Na ní se skví částka 4500 Kč a za tuto cenu zkrátka v oblasti androidových telefonů nelze čekat zázraky.

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí

V této kapitole se jako vždy podíváme na srovnání telefonu v našich standardizovaných výkonostních testech. Potvrdí se to, co se dá zjistit i bez různých benchmarků a srovnávacích testů? A tedy, že hardware Optimusu L5 II mohl být mnohem lepší? Uvidíme. Telefon je vybaven jednojádrovým 1 GHz procesorem MTK 6575 s grafikou PowerVR SGX531 a 512 MB operační paměti RAM.

Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.

Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
Sony Xperia Z 2167 b
Samsung Galaxy S4 1935 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V1904 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
Huawei Honor 2 1572 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Huawei Ascend D2 1426 b
LG Optimus L5 II 1294 b
Google Nexus 4 1280 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Vodafone Smart III 1215 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
Alcatel OT X’Pop 1032 b
Samsung Galaxy S 551 b

LG Optimus L5 II velmi překvapivě předskočil v pořadí firemní Google Nexus 4, který vyrábí taktéž LG. Jinak jsou již za ním všechny telefony stejně nebo hůře vybavené. Pokud hledáte telefon na surfování na internetu za co nejnižší částku, Optimus L5 II vypadá na žhavého kandidáta, práci s webem zvládá na svojí kategorii s přehledem.

Druhý test, tedy GPU Mark od Silicon Studios, který je rozdělen na dvě části, se zaměřuje na grafický výkon. Ta první sestává z tří po sobě jdoucích testů, kdy je každý zaměřený na jinou část grafického zpracování obrazu a vždy bude každý test proveden 3x, a to na nastavení High, Medium a Low. V nastavení vysokých detailů (HIGH) každý test využívá vyhlazování hran, rozlišení 1280×720, maximální nastavení pro detailnost textu a má zapnuté veškeré post procesy. Na střední (MID) nastavení klesne rozlišení na 800×450, vyhlazování je vypnuté, klesá ostrost textur. Nízké nastavení (LOW) využívá základní rozlišení 420×234, vyhlazování je vypnuté, textury mají nízké rozlišení.

První test, RigidGems se zaměřuje na zpracování odlesků, kolizi předmětů, vyhlazování hran, práce s průhlednými texturami. Druhý test, Dead Park, který je náročnější, pracuje s hloubkou ostrosti, s více modely najednou na scéně a světelnými zdroji. Třetí, nejnáročnější test, NaturBone, se zaměřuje na antialiasing pomocí MSAA technologie, odlesky, rozmazání pozadí při pohybu, tzv Motion Blur, vysoký dynamický rozsah, neboli HDR a v neposlední řadě též dynamické nasvětlení scény. Každý z těchto testů tedy zatíží grafický čip jiným způsobem. Nutno podotknout, že hrana plynulosti, kde už lidské oko vnímá pohyb bez trhání, se považuje minimálně 25 snímků za vteřinu.

V GPU Mark testu je již nižší cenová kategorie očividná. Na výše postavený firemní Nexus 4 zdaleka nemá, rozdíl je obrovský. Doslova stejně je na tom také konkurenční Alcatel One Touch Star, který až s jednou výjimkou dosahoval stejných výsledků. O malý rozdíl je předstihl i postarší Samsung Galaxy S. Výsledek je tedy jasný, s LG Optimusem L5 II to nebude na nějaké pokročilejší a graficky náročnější hry. Budeme rádi, pokud si zahrajeme některé nové lepší hry.

Třetí test, tzv. YEBIS test, využívá všechny zmíněné efekty výše, pouze mění rozlišení, bez změny detailů, či post procesů. Tento test ukazuje schopnost přístroje pracovat s 3D grafikou v různém rozlišení.

Optimus L5 II si v tomto ohledu nenasadil laťku příliš vysoko, opět stejně jako Alcatel OT Star začíná na nejnižším rozlišení Yebis testu nízko a při navyšování rozlišení a tedy i detailů o mnoho nepadá, prakticky ani nemá vlastně moc kam. Na sledování videí a vykreslování všemožných prvků na obrazovce tedy nepatří podle očekávání levný Optimus L5 na vrchol nabídky, ve své cenové třídě ale ostudu nedělá.

3D Mark je letitá klasika z PC scény a také náš poslední ze srovnávacích testů. V případě LG Optimusu L5 II však nebylo možné test spustit z důvodu, že telefon není se svým procesorem kompatibilní.

Telefonování a zprávy: přebarvený Android

V oblasti komunikace se toho u LG mnoho nezměnilo. Je to vlastně starý známý Android převlečený do světlého kabátku. Telefonní seznam se umí synchronizovat s účty sociálních sítí stejně jako třeba s firemním profilem Microsoft Exchange. Podobné kontakty se samy spojují v jeden, a pokud jejich shodu telefon nerozezná, můžete tak učinit manuálně.

 

Vylepšení se proti čistému Androidu dočkala klávesnice pro přímé vytáčení čísel. Ta nově nabízí možnost na napsané číslo nejen zavolat, ale také ihned odeslat SMS. Možná jako daň za novou schopnost zmizela z numerické klávesnice možnost vyhledávat postupným psaním v kolonce zaměstnání kontaktů. LG Optimus L5 II umí stylem T9 hledat pouze ve jménech a telefonních číslech.

 

V Koreji naopak i novému modelu L5 zachovali umění vytvářet blacklisty kontaktů, které se vám nedovolají. V nastavení jde takto poskládat celý seznam čísel, která si vyberete v protokolu z odmítnutých hovorů.

 

V aplikaci zpráv ovšem žádná objevná vylepšení nehledejte. Textovky se píší na QWERTY klávesnici, kterou lze přepnout do režimu klasického numerického rozložení, pokud si chcete připadat „jako za starých časů“ a psát pomocí systému T9. Prediktivní slovník je na výrazy poměrně bohatý, a že by se spletl, se mi často nestávalo. Zprávy se podle všech androidovských zvyklostí řadí do konverzací, kterou si jde podle zvyklostí LG graficky vyšperkovat několika dostupnými tématy vzhledu. Pochválit musím i způsob zobrazení doručenek, které neobtěžují vibrováním a zvukovou notifikací. Spokojí se s pouhým „odfajfkováním“ té které zprávy v konverzaci.

Hudební a video přehrávač, GPS navigace: pomalý navigátor

Pro multimediální použití není LG Optimus L5 II vůbec stavěný špatně. Hudebnímu přehrávači lze vytknout máloco. Všechna dostupná zobrazení skladeb, ovládání přehrávače na notifikační liště a dokonce i přístup do souborového systému – to všechno Optimus L5 II nabízí a to vše obohacuje o zvukový výstup, který vůbec není špatný. Ba naopak – označil bych ho za velmi živý a vyvážený, a to jak při testování s přebasovanými Koss Porta Pro, tak i s Klipsch S4, které mají vyváženější charakter. Dost možná ani nebudete potřebovat zvuk upravovat, jakkoli přehrávat LG nabízí pět přednastavených ekvalizačních předvoleb. Špatná ale paradoxně nejsou ani přiložená plastová sluchátka s handsfree. Respektive – nechápejte mě špatně: v porovnání s modely od čistě sluchátkových výrobců se samozřejmě jedná o šunt. V kategorii sluchátek přiložených u telefonu se ale řadí do lepšího průměru, a to zejména pro ty, kdo preferují výrazné basy. Ty zvládají plasťáčky dostatečně, byť kvůli nim rezignují na výšky a celý zvukový projev zní trochu jako byste poslouchali na konci roury.

Možnosti hudby doplňuje navíc ještě FM rádio s automatickým vyhledáváním a ukládáním rozhlasových stanic, které se identifikují pomocí RDS. Mírné nedodělky přesto najdeme – i když během přehrávání název stanice vidět je, ukládat se dá pouze pod označením frekvence rádia, a tak bude při vybírání mezi uloženými stanic nejspíš mírně tápat.

Dobré pověsti LG přístrojů dostojí i videopřehrávač, který nejen že zvládá DivX soubory s externími titulky, ale dokonce i soubory ve formátu MKV. Navrch přidá ještě podporu gest – přejížděním horizontálně po displeji jemně posouváte přehrávané video po vteřinách, což se leckdy hodí.

Horší je to s navigací, a to o pořádný kus. Testovanému přístroji trvalo fixování polohy hezkých pár minut, a to jak v případě automobilové navigace, tak i u monitorování sportovních aktivit. Po dlouhé době je to první telefon, který můžu z hlediska GPS označit jednoznačně za problémový. Na druhou stranu, když už signál Optimus L5 II jednou chytí, už ho nepustí.

Bonusové aplikace: pro starší a pokročilé

Za zmínku stojí u LG vždy bohatá výbava bonusovými aplikacemi. Ty sice ubírají na vnitřní kapacitě telefonu, nicméně svou užitnou hodnotu mají, byť jen pro některé specifické skupiny uživatelů.

 

Mezi takové jednoznačně patří aplikace Safety Care, která cílí na dříve narozené majitele LG L5 II a disponuje proto rozměrným widgetem. Tento prográmek umí SMS zprávami informovat o aktuální poloze uživatele telefonu, a to v několika různých situacích, jako je například volání na nouzové číslo. Kromě záchranářů tak můžete k vaší nemohoucí babičce v potížích dorazit ještě vy a přispět svou rukou k dílu.

Další účelné aplikace ale v telefonu nehledejte. Bonusový obsah už reprezentuje pouze vlastní LG obchod s aplikacemi, program, který vás po zadání bezpečnostního kódu s spojí s helpline LG a několikero widgetů s počasím.

Fotoaparát a kamera: potřebuje světlo

S LG Optimus L5 II se vůbec nefotí špatně a ani obrázky neudělají žádnou ostudu. Smířit se budete muset jen s o něco mdlejšími barvami. I za velmi slunečného dne fotografie působí, jako by bylo pod mrakem. V tmavším prostředí se připravte na nutnost fotit s bleskem, což nějaký čas trvá. Pokud ho nepoužijete, budete se muset obejít bez fotografií pohybujících se předmětů.

Samotná aplikace fotoaparátu pak disponuje i funkcemi, které by normální člověk nevymyslel – takové už je zkrátka LG. Mezi takové patří například spoušť foťáku spustitelná vyslovením určitého slova, jako například „cheese“, „kimči“ nebo „el-dží“. Vždy, když nad touto vlastností korejských telefonů přemýšlím, bavím se představou skupinky, která se dívá do objektivu telefonu a řve: „El-Dží!“ V Koreji je to zřejmě o něco běžnější než v našich zeměpisných šířkách.

Kromě toho na vás může mluvit během focení i sám telefon – to pokud si nastavíte zvuk spouště na volbu „Tón 4“. Poté LG L5 II místo cvakání říká „Klik“ a celý sci-fi obrázek s ječící skupinkou získává ještě úplně jiný rozměr. Abych si ale nedělal jen legraci: v aplikaci fotoaparátu je pro vás připraveno několik scénických režimů, možnost fotit panoramata, nastavovat manuálně vyvážení bílé nebo i ISO.

Fotografie lze pořizovat až ve velikosti 5 megapixelů. Co se však týče rozlišení videozáznamů, situace je o něco horší. VGA videem skutečně už nikoho neohromíte – při zvětšení na celý monitor se tak dočkáme roztřepených okrajů a pixelování. Na druhou stranu telefon dokáže dobře zpracovat i rychlý pohyb rychlostí 30 fps a dokonce i barevné podání je v celku věrné.

Zkušební fotografie – LG Optimus L5 II:

Zkušební video – LG Optimus L5 II:

Organizační a datové funkce: tady někdo přemýšlel

Oblast kancelářských funkcí je přesně rank, kde by měl každý uživatel děkovat korejským inženýrům za nadstavbu Optimus UI. Právě ta se zasluhuje o velmi účelné a užitečné rozšiřování možností jednotlivých kancelářských aplikací. A protože ty jinak disponují navlas stejnými možnostmi jako u stovek dalších modelů s Androidem, pojďme se podívat právě na tyto malé rozdíly.

 
 

Standardně velmi dobrý webový prohlížeč například rozšiřuje o užitečnou spodní lištu, která po vysunutí umožňuje rychlý přístup k záložkám, domovské obrazovce a nabízí i možnosti přechodu Zpět a Vpřed. Lištu lze samozřejmě schovat a prostor pro prohlížení webu se tak maximalizuje na celý displej. Ačkoli k samotné práci s prohlížečem nelze mít sebemenších připomínek, nikde jsem nenašel možnost přepnutí do anonymního režimu vyhledávání. Škoda – tato funkce se hodí nejen agentům tajných služeb.

 

Také kalendář se dočkal příjemného rozšíření. Pokud chcete, můžete displej rozdělit na dvě poloviny a na každé zobrazit jinou verzi kalendáře. Nahoře měsíční zobrazení, ve spodní části třeba seznam plánované agendy – to bude nejspíš nejčastěji využití této funkce.

 
 

Kancelářské funkce doplňuje standardní androidový budík se stopkami a odpočítáváním. LG návdavkem přidává prohlížeč office dokumentů Polaris Office Viewer a aplikaci poznámek, která se umí synchronizovat s Google Docs.

Závěr recenze LG Optimus L5 II

LG Optimus L5 II není špatný telefon. Pokud neznáte jeho předchůdce, a neuvědomíte si, že kromě lepšího displeje nový model zase až tolik navíc nenabízí, pravděpodobně vám bude sloužit ke vší spokojenosti. V cenové hladině 4500 Kč nenajdete mezi androidy o moc lepších, a hlavně pohlednějších telefonů. I problémy se záseky uživatelského prostředí nejsou nic, co byste v dané kategorii nečekali a dá se na ně zvyknout. Jako vždy ale doplním: s Windows Phone se vám ani v této cenové hladině nic podobného nepřihodí.

Nabízí se ale jedna otázka: proč si nepřiplatit tisíc korun a nepořídit si třeba vyšší model LG Optimus L7 II. Ten má dvoujádrový procesor, větší baterii a podle mých krátkých zkušeností s tímto modelem se na něm ani nic neseká. Osobně bych to udělal.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus atraktivní designPlus slabý hardware
Plus nízká cenaPlus malá uživatelská paměť
Plus kvalitní multimediální výbavaPlus občasné záseky prostředí systému
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články