Recenze LG Optimus L3 II: levně a stylově

Tomáš Drahoňovský

LG Optimus L3 II tvoří úplné cenové dno nabídky druhé inkarnace stylové řady L, a vlastně i LG sortimentu smartphonů vůbec. Za dva tisíce nabídne hezký design i na první pohled odolnou stavbu těla. V dnešní recenzi se však podíváme na to, zda se nevyplatí připlatit si pár korun za vybavenější brášky ze stejné řady.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Za to, jak si v LG poradili s nelehkým úkolem, který pro každého výrobce představuje nejlevnější model androidového smartphonu, by si korejští inženýři zasloužili metál. Operační systém od Google nebývá ke slabším telefonům příliš přátelský. Nepříliš výkonný hardware se s ním přesto pere velmi srdnatě. LG Optimus L3 II k tomu návdavkem přidává i několik příjemných bonusů, které v nejnižší třídě androidových smartphonů nebývají zvykem. To ale zdaleka neznamená, že by korejský low-end byl dobrým telefonem.

Základní parametry – LG Optimus L3 II

Rozměry103 x 61 x 11,9 mm
Hmotnost107 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení QVGA (240 x 320 px), jemnost 125 ppi, úhlopříčka 3,2“
Procesor a paměťjednojádrový 1 GHz procesor Qualcomm MSM7225A Snapdragon, grafika Adreno 200
512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB)
Operační systémAndroid 4.1 Jelly Bean + nadstavba Optimus UI
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání VGA videa
Obsah baleníkrátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel
Cena a dostupnost?, červen 2013

Obsah balení: stará LG písnička

Jako Baťa cvičky. I tak by se dal popsat přístup LG, které přikládá ke všem telefonům řady L navlas stejné příslušenství. Bílá krabice s fotkou telefonu a barevným nápisem L3 skrývá všehovšudy návod, rozpojitelnou nabíječku s datovým kabelem a sluchátka. Zatímco u větších brášků z Koreje jsem za tuto standardní výbavu nešetřil kritikou, u nejnižšího modelu řady to až tak problematicky nevidím. Považte: Samsung už se u modelů, které LG mají konkurovat, dokonce přibalování sluchátek nadobro vzdal.

Design a konstrukce: potřetí do levnější řeky

Na první pohled vypadá LG Optimus L3 II jako zmenšenina modelu L5 II. Znovu tu vidíme tmavě stříbrný rámeček, zadní kryt se opět snaží imitovat kov. Nutno říci, že zde mu to jde ještě o něco hůře než u vyššího modelu. Svůj plastový původ zkrátka nezapře – ať už po pocitové, nebo po zvukové stránce. Stisknete-li jej uprostřed, mírně zapraská. Možná i proto, že na rozdíl od větších bratříčků schází modelu L3 II pod krytem baterie čip NFC.

Když se záda telefonu snažíte sejmout, vystoupí jeho plastovost na povrch se vší parádou. K rámu telefonu totiž kryt přichycují jen malé pacičky na bocích – na horních hranách jej nedrží zhola nic. A to přesto, že pacičky tu jsou také – jen jsou zkrátka k ničemu. O co snáze jde navíc kryt sundat, o to obtížněji ho nasadíte zpět.

 
 

Jinak ale nelze mít k designu a konstrukci výhrady. Ostré hrany vypadají dobře i v levném provedení. Až na zmíněný neposlušný zadní kryt působí Optimus L3 II velmi solidním a pevným dojmem. Paradoxně k tomu ale vlastně není žádný důvod. Považte: pokud silou zatlačíte na krycí „sklíčko“ displeje, shledáte, že to žádné sklíčko není. Jde o obyčejný tvrzený plast, který se prohne až k ploše zobrazovače. Přesto tato vlastnost nijak na dobrém pocitu z telefonu neubírá – stačí si jen dávat na displej větší pozor, než u přístrojů, které disponují například krycím sklíčkem Corning Gorilla Glass.

Oproti dražším modelům řady L ubyla modelu L3 II jejich specialita – jedno tlačítko na boku telefonu navíc. Na něj šla u modelů L5 II a L7 II nastavit libovolná funkce. Zde však bonusová klávesa schází. Zachován zůstal pouze stejně vroubkovaný povrch ostatních tlačítek, stejně jako blikací klávesa Home, která různými barvami supluje notifikační diodu.

 

Baterie a výdrž: dvoudenní střízlík

LG Optimus L3 II se zařadil mezi nemnoho přístrojů, které se mnou na jedno nabití vydržely víc než den. Nejprve jsem se zaradoval, ale pak jsem se na celou věc podíval i z druhé strany. Samozřejmě, že za tím není jen baterie s kapacitou 1540 mAh, něco má na svědomí slabší hardware – tedy jednojádrový procesor i displej s nízkým rozlišením. Daleko větší vliv na výdrž má ovšem fakt, že právě kvůli těmto vlastnostem zřejmě nebudete mít chuť dávat baterii příliš za uši. Pokud se omezíte na telefonování a psaní SMS, teoreticky byste mohli dosáhnout až třídenní výdrže. Během testu se však staly standardem spíše dny dva.

Displej a ovládání: rozlišení z roku Raz-dva

Displej patří jednoznačně k největším zklamáním levného LG. V jedné internetové diskusi jsem si dokonce přečetl názor, že rozlišení 240 x 320 px by se u moderních displejů mělo zakázat. Tak radikální bych zřejmě nebyl – nejspíš bych se spokojil s vrácením plné ceny telefonu. Ptáte se proč? Je to zcela prosté – na 3,2 palcovém displeji LG Optimus L3 II se nedá nic přečíst.

Pokud máte slabší zrak, vůbec nad modelem L3 II nepřemýšlejte. Potíže se čtením nezvětšeného textu na některých webových stránkách jsem však měl i já, a to se pyšním nadprůměrně nezkaženýma očima. Pokud si telefon zakoupíte, předem počítejte s tím, že jakékoli menší texty budete muset zoomovat, popřípadě číst ze vzdálenosti několika centimetrů od displeje.

Ani čtení větších fontů však není procházka růžovým sadem. Oku zvyklému na vyhlazené hrany písmen bude připadat, že se rozpixelovaná písmenka rozpíjejí. Na velké čtenářské zážitky proto raději zapomeňte. Někdy totiž budete v první chvíli tápat i nad tím, co znamenají některé texty v notifikační liště.

Příliš tomu nepomůže ani nevelká čitelnost na přímém slunci. Schází také snímač intenzity okolního světla. Pozitiva však na displeji přeci jen najdeme – paradoxně se na něm příliš nedrží otisky prstů. Nechci ani domyslet, jak špatně by se na něm četlo, kdyby ani tuto podmínku nesplňoval. Stěžovat si nemohu ani na široké pozorovací úhly.

K dobru telefonu je ale potřeba přičíst jednu extrémně důležitou věc: nepamatuji si, že bych v poslední době viděl v jakémkoli lowendovém smartphonu s Androidem tak odladěné prostředí. Záseky při běžné práci s telefonem nezpozorujete – dočkal jsem se jich jen v některých okamžicích při prohlížení webu, kdy návrat na domovskou obrazovku trval i několik vteřin.

Paradoxně – stejně tak dlouho jsem neviděl, aby některému smartphonu tak rychle došla operační paměť. U LG Optimus L3 II se to stalo v okamžiku, kdy jsem naráz spustil Facebook browser, Tapatalk a mapy. Telefon vyhodil hlášku „Low on memory“ a začal ukončovat nově spuštěné aplikace. Těžko soudit, zda je to běžná vlastnost, nebo softwarová chyba. U modelu L5 II, který stejně jako „trojka“ disponuje 512MB operační paměti, jsem nic podobného nezaznamenal.

K vyšetřovací verzi, která mluví o systémovém bugu, se přikláním mimo jiné i proto, že to nebylo jediné nestandardní chování, které jsem během testu zaznamenal. Telefon se například svévolně po vložení jiné SIM karty uvedl do stavu podobnému továrnímu nastavení – všechna hesla k účtům jsem musel zadat znovu a některé aplikace opětovně stáhnout.

Prostředí telefonu: korejský Android

Stejně jako větší modely, také L3 II disponuje uživatelským prostředím Optimus UI ve verzi 3.0. To není nic jiného než lehce modifikovaný Android 4.1 zaměřený na velmi široké možnosti personifikace téměř čehokoli, na co si vzpomenete. Protože jsme se vlastnostmi zmíněného prostředí velmi široce zabývali v recenzích modelů L5 II a L7 II, pojďme si jen stručně shrnout, čeho se výměnou za několik ušetřených stokorun musíme u základního modelů vzdát, a jaké vychytávky naštěstí korejští inženýři v telefonu zachovali.

 

Stejně jako u dražších modelů můžeme u L3 II využít skvělé notifikační lišty s personalizovatelnými zástupci spouštění bezdrátových modulů. Stejně tak si nejnižší model LG zachoval schopnost oznamovat přijaté SMS bublinou s náhledem zprávy.

 

Na rozdíl od nejdražšího „elka“ ale využijeme například jen pět ploch pohotovostního režimu, ikony v seznamu všech aplikací mohou mít jen jednu velikost (u vyšších modelů si můžete volit mezi dvěma). Zmizely také všechny funkce, které souvisí s přední kamerkou, jako je například odemykání displeje skenováním obličeje. Pro důvod není třeba chodit daleko – přední fotoaparát přístroji zkrátka chybí. Zmizela také unikátní vlastnost prostředí LG, která umožňovala otočit pohotovostní obrazovku do landscape režimu.

 

A přibyly i některé komplikace. O něco hůře a pro uživatele jiných LG smartphonů velmi neobvykle se na plochu L3 II přidávají zástupci aplikací a widgety. Zatímco u ostatních modelů většinou stačí podržet prst na ploše a na obrazovce se ihned objeví nabídka všech widgetů, u nejnižšího z korejských Androidů na to musíte oklikou. Tedy nejprve do menu, zde vyhledat požadovaný widget a dlouhým stiskem ho teprve umístit.

 

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí

Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.

Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
Sony Xperia Z 2167 b
Samsung Galaxy S4 1935 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V1904 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
Huawei Honor 2 1572 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Huawei Ascend D2 1426 b
LG Optimus L7 II 1306 b
LG Optimus L5 II 1294 b
Google Nexus 4 1280 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Vodafone Smart III 1215 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
Alcatel OT X’Pop 1032 b
LG Optimus L3 II 834 b
Samsung Galaxy S 551 b

LG Optimus L3 II je na samém dně testovaných telefonů s Androidem. Je jasné, že tento smartphone není na brouzdání na internetu, a to nejen menší velikostí displeje, na které toho moc nepřečtete, ale ani svým výkonem a optimalizací.

Druhým testem je GPU Mark od Silicon Studios, který ovšem v případě modelu L3 II nebylo možné po stažení aplikace spustit, což je u levnějších telefonů docela častý problém. Tento test jsme tak museli vynechat.

3D Mark je letitá klasika z PC scény, která se konečně dostala nejenom na Android. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který jako jediný je přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač / notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně LG Optimus L3 II, případně váš mobil, méně výkonný než klasické PC, které vlastníte. Testy provádíme v obou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.

Tento test ukázal, že LG Optimus L3 II je jakýsi nejsilnější bojovník z těch nejslabších. U konkurenčních telefonů většinou tento test kvůli hw ani nespustíme, LG se ale alepoň zkusilo poprat. Co naplat, že mu to nandal zde asi 4x výkonnější Galaxy S II od Samsungu a pro zajímavé srovnání jsem zařadil jen tak i super výkonný Nexus 4, který představuje dnešní špičku. Rozdíl je to astronomický. Co z toho vyplývá? Stejně jako konkurenční modely v této nižší cenově hladině, ani LG Optimus L3 II není vhodný ani zkraje na hraní graficky náročnějších her. Budete rádi, že si zahrajete Angry Birds a podobné hry.

Telefonování a zprávy: klávesnice pro trpaslíky

Telefonování je oblast, kde ani ten nejlevnější smartphone takřka nemůže zklamat. Aspoň tedy v případě, když se drží schopností, kterými běžně disponuje čistý Android. To je také případ právě LG Optimus L3 II. Telefonní aplikace umožňuje vše, na co si běžný uživatel vzpomene, a co zná i z jiných smartphonů s operačním systémem od Googlu. Navíc se nejnižší model LG pyšní silným reproduktorem a vibracemi i čistým příjmem.

S textovými zprávami už se věci mají trochu jinak. A bohužel hůře. Na vině je opět displej. 3,2 palce je zkrátka na Android málo. Aby klávesnice měla aspoň trochu přijatelnou velikost, zabírá polovinu obrazovky. Pokud například vyplňujete webový formulář, snadno se v textu ztratíte, protože zkrátka neuvidíte, co která kolonka ve formuláři znamená.

 

Ani ukrojení velké části místa na displeji navíc klávesnici Optimusu L3 II nepomohlo k tomu, aby se na ní dobře psalo. Tlačítka jsou titěrná a osobně jsem dělal překlepy v každém slově bez výjimky. K naprostému zmatku poté přispěl i fakt, že základní klávesnice disponuje u LG rozložením QWERTY, a na to já zvyklý věru nejsem. Tímto neduhem pro jistotu trpí všechny modely řady L.

Hudební a video přehrávač, GPS: za málo peněz málo muziky

Multimediálním nadšencům tak trochu podle očekávání doporučím poohlédnout se jinde. Nejde ani tak o funkce – ty jsou navlas stejné jako u vyšších modelů, jako spíš o kvalitu výstupu.

 

O videu nemá ani cenu hovořit – na špatném displeji není ani ten nejlepší film v nejlepší kvalitě žádné velké pokoukání. Naštěstí přehrávač zvládá titulky u všech formátů a dokonce podporuje i gesta: tažením prstu nahoru a dolů se reguluje jas displeje, tahem do stran se video převíjí.

 

Zklamání pro mě osobně znamenal zvukový výstup. Zatímco oba dva vyšší modely řady L patří zvukově k nadprůměru, z LG Optimus L3 II nedostanete nic víc, než zahuhlaný projev s upozaděnými bicími a přepálenými basy. Příliš nepomůže ani několik přednastavených zvukových korekcí, a to zejména, pokud k telefonu připojíte přiložená sluchátka. Poté L3 II silně připomíná starý tranzistorák. Ani vestavěné FM rádio výsledný dojem nezachrání.

 

To samé v bledě modrém platí i pro příjem GPS signálu. Když už se telefon satelitu chytí, nepustí. Ale stojí to pořádné přemlouvání. Na fixaci jsem čekal i minutu. Navíc je třeba počítat s tím, že spuštění jakékoli navigační aplikace způsobí pořádnou paseku v operační paměti, a telefon občas úplně přestane reagovat na doteky prstu. Například mou oblíbenou trackovací aplikaci Runkeeper jsem takto musel spouštět natřikrát.

Bonusové aplikace: méně je více

Jakýkoli bloatware si mohlo LG u telefonu, jehož ROM čítá pouhé 4 GB, odpustit. Jenže nestalo se. Opět se tak můžeme kochat pohledem na LG obchod s aplikacemi nebo prográmek, který za vás umí kontaktovat na helpline v Koreji. Jako jedinou aspoň trochu užitečnou aplikaci hodnotím elektronického asistenta pro starší a nemohoucí uživatele. Všechny tyto „cenné“ aplikace mohou mimo jiné za to, že pro ostatní programy zbývá v paměti telefonu pouhopouhých 1,7 GB. Na lepší hry proto úplně zapomeňte.

Fotoaparát a kamera: bez blesku bos

Třímegapixelový fotoaparát slouží skutečně jen k velmi základnímu použití. Zpočátku budete možná nadšeni tím, jak rychle se spouští a jak rychle fotí. To ale jen do chvíle, než vám dojde, proč tomu tak je. Kamerka LG Optimus L3 II postrádá základní funkci moderních fotoaparátů – automatické ostření.

Ani výsledky nemůžu nazvat oslnivými. Fotoaparát rád přepaluje bílou a i na dobrém světle nedokáže ostře zachytit jakýkoli pohyb. Vzhledem k tomu, že schází také integrovaný blesk, se při horších světelných podmínkách musíte smířit s velkou zrnitostí a nekonkrétností obrazu.

Překvapí naopak velmi plynulý záznam VGA videa, který je však kvůli nízkému rozlišení použitelný výhradně na displeji samotného telefonu.

Zkušební fotografie – LG Optimus L3 II:







Zkušební video – LG Optimus L3 II:

Organizační a datové funkce: ořezaná kancelář

Stejně jako většina androidových smartphonů disponuje i nejslabší model od LG všemi základními bezdrátovými moduly i příjmem „rychlých dat“ HSDPA. Problémy začnou až v okamžiku, kdy je chcete naplno využívat. O tom, že se webový prohlížeč občas kousne, jsem se už zmiňoval – naštěstí se to nestává příliš často, a tak se to dá odpustit.

 

Daleko horší problém ovšem představuje fakt, že písmena na displeji jsou opravdu malá. Právě při prohlížení webu si tuto obtíž uvědomíte naplno. Samozřejmě – prohlížeč v systému Android umožňuje text zvětšit v nastavení. Pokud to ale přeženete, skončíte se zcela nečitelnými, překrývajícími se písmenky.

Co se organizování času týče, spoléhá se nejslabší LG především na schopnosti samotného operačního systému. Například z kalendáře na rozdíl od dražších modelů zmizela užitečná možnost rozdělit si náhled v aplikaci mezi měsíční a denní zobrazení na jedné obrazovce. Na to je displej L trojky zkrátka opravdu malý.

 

Na oplátku však LG opět přibalilo do výbavy aplikace pro poznámky, seznam úkolů synchronizovatelný s Exchange účtem, nebo čtečku dokumentů Polaris Office.

Závěr recenze LG Optimus L3 II

Za cenu, kterou LG Optimus L3 II stojí v běžném prodeji, jej s čistým svědomím rozhodně doporučit nemohu. Tři a půl tisíce je za takový telefon zkrátka příliš mnoho. Při troše snahy se ale základní korejský smartphone nechá sehnat i za dva tisíce, a to už je jiná káva. Můj táta vždycky říkával, že za tuhle cenu se nedá v obchodě jen tak nechat.

A skutečně – například pro školáky, které chtějí hrát angry birds, volat a prohlížet statusy na Facebooku, jde o ideální telefon, který se dá i ztratit bez toho, aby rodiče ze zoufalství skákali z okna. Android na něm šlape jak má a základní funkce telefon splní. Jen své děti pro jistotu před nákupem právě tohoto LG nechte pro jistotu prohlédnout na očním. Jinak si v titěrných písmenkách na titěrném displeji Facebookové statusy příliš nepočtou…

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus solidní dílenské zpracováníPlus nízké rozlišení displeje
Plus personalizovatelný AndroidPlus softwarové chyby
Plus slot na klasické SIMkyPlus průměrná výdrž
Plus nízká cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články