Recenze LG Optimus G: konec předsudkům

Tomáš Drahoňovský

Tak schválně: co vás jako první napadne, když se řekne „mobilní telefony LG“. Vsadím boty, že to určitě nebudou přívlastky jako „kvalitní“, „populární“ nebo „odladěný“. Jenže časy se mění. LG přináší model Optimus G, výkonnou mašinu kompaktních rozměrů. Chcete ji?

LG nechce zůstat navěky otloukánkem mobilního světa. Že se u někdejšího Goldstaru v oblasti mobilních přístrojů začíná dít něco nového, bylo znát už u designové řady L. Tehdy ale vzhled telefonů jakoby jen zakrýval nepříliš velkorysé hardwarové parametry telefonů. Nový Optimus G je ale z jiné doby.

Nebudu dlouho chodit horké kaše: kdyby něco podobného představil Samsung, je z toho hit roku. Telefon s Androidem, který nepotřebuje pěti palcový displej k tomu, aby obsahoval špičkový hardware, disponuje odladěným prostředím a jako bonus přidává krásný design (a nevrže), to je to, co řada zákazníků chce. Tento fakt ostatně kromě internetových diskusí dokazuje i průběžné první místo Samsungu Galaxy S III mini v naší hitparádě telefonů.

 

I přesto, že parametry může mini Samsung Optimu G jen závidět, úspěch novinky od LG si vůbec netroufám odhadovat. Ale nepředbíhejme.

Základní parametry – LG Optimus G

Rozměry132 x 69 x 8,5 mm
Hmotnost145 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), True HD IPS+, rozlišení 768 x 1280 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 4,7“
Procesor a paměťčtyřjádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm MDM9615/APQ8064, grafika Adreno 320
2 GB RAM, vnitřní paměť 32 GB (bez slotu na microSD kartu)
Operační systémAndroid 4.1 Jelly Bean + Optimus UI 3.0
Fotoaparát13 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa
Obsah baleníkrátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo headset se špuntovými sluchátky
Cena a dostupnost13 000 Kč, květen 2013

Obsah balení: opravdu „Premium“?

Pojďme si nejprve povědět, co na nás číhá poté, co otevřeme bílou papírovou krabičku se vzorkem (mimochodem stejným, jako na zádech samotného telefonu) a lesklým písmenem G na povrchu. Kromě samotného přístroje a stručného návodu v ní nalezneme datový kabel, adaptér nabíječky a dva pytlíky. Na jednom je napsáno “ Premium Headphones Quadbeat“ a skutečně obsahuje sluchátka (samozřejmě ve variantě s handsfree). Co je na nich „Premium“, to vědí nejspíš jen v Jižní Koreji. Osobně sázím na kovové provedení, protože nic jiného, co by stálo za řeč, na nich věru není – ani dílenské provedení a v neposlední řadě ani zvuk (o tom později).

Druhý pytlík obsahuje špunty o třech velikostech, které ke sluchátkům náleží. Nejsou ani hezké, ani pohodlné. Sice dovedou zcela vyplnit prostor zvukovodu, ale až na dno nedosáhnou – postrádají totiž jakýkoli anatomický tvar. Je proto třeba konstatovat obligátní tvrzení: raději si dokupte sluchátka jiná.

Jako poslední z příslušenství LG přibalilo špendlík k vyjmutí SIM karty. Zkušenější uživatelé už z toho určitě odvodili, že SIM karta je tím pádem ukryta na boku telefonu v šuplíčku a přístroj tak nedisponuje vyjímatelnou baterií – a mají pravdu.

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=P58EIvW4qVU

Design a konstrukce: vyšší dívčí

Nebudu vám lhát. Když jsem Optimus G vzal do ruky, ze rtů mi sklouzlo obdivné „wow“. Takhle hodnotně zpracovaný telefon jsem dlouho neviděl a podle mého mínění a zkušeností se s ním v tomto směru může měřit jen a pouze iPhone. Samsung by si měl z toho vzít ponaučení. Osobně neustále nadávám na rozvrzanost mého Note II a stisknout v ruce nové LG pro mě bylo jako polití živou vodou.

 
 

Telefon má sice boky z plastu, ale ani při sebesilnějším stisku nevydá žádné zaskřípění, vše drží tak jak má. V ruce navíc působí jako pořádný kus telefonu – hmotnost 145 gramů mají pravděpodobně na svědomí skleněná záda, podobná jako má Nexus 4, nevlastní bratr Optimu G. Jediné, co by se fyzickým parametrům LG dalo vytknout, je fakt, že telefon v ruce tak trochu klouže. Sklo i plast jsou lesklé, bez zvrásnění, a tím pádem klouzání doplňuje ještě opatlávání od otisků prstů.

Pokud ale telefon vyleštíte, vynikne velmi účelný, ale přitom pohledný design. Telefon je zkrátka černý kvádr se zaoblenými rohy a stříbrným rámečkem okolo (je to plast? Je to kov? Zahraniční recenzenti se v názorech rozcházejí a LG mlčí). V nabídce je také varianta bílá, ovšem nebuďte zaskočeni: bílá jsou v tomto případě jen záda přístroje, čelní strana nese stále barvu černou. Telefon proto v tomto provedení vypadá jako prapodivný hybridní kočkopes a věřte mi – s čistě černou variantou uděláte parády rozhodně víc.

Kromě loga výrobce, čočky předního fotoaparátu stříbrného proužku reproduktoru na přední straně není skrz neproniknutelnou černou vidět vůbec nic – tři senzorová tlačítka jsou skryta a rozsvítí se jen poté, co aktivujete displej. Jejich symboly vyvedlo LG velmi tenkými liniemi, které po rozsvícení jen podtrhují elegantní dojem z celého přístroje. To vše doplňuje velmi užitečná stavová dioda, která zelenou barvou oznamuje zmeškané události. Ta návdavkem bliká do doby, než si zmeškanou událost přečtete, a ne jen několik minut, jak se občas stává jiným výrobcům.

 

Na zadní straně je jediným přebývajícím prvkem čtvercový rámeček čočky, na bocích pak zamykací tlačítko (vpravo) a rocker hlasitosti (vlevo). Možná, aby to přeci jen nebyla až taková nuda, vybavili v Soulu Optimus G vzorkem na zadní straně, který po natočení proti slunci hází zajímavé odlesky. I tak ale vše zůstává vkusné a elegantní, žádný cirkus.

 

Podtrženo – sečteno: takhle elegantní a skvěle zpracovaný telefon aby člověk pohledal. Díky rozumným rozměrům se navíc dobře drží a malá hloubka ho přímo předurčuje k nošení v kapse u kalhot. Za tohle u mě má LG plný počet pomyslných bodů.

Baterie a výdrž: mírný nadprůměr

2 100 mAh, to je kapacita baterie LG Optimus G. Viděno očima optimisty je to relativně přijatelná a nadprůměrná hodnota – přeci jen telefon nedisponuje bůhvíjak obřími rozměry, aby si mohl dovolit baterii o kapacitě vyšší než 3 000 mAh (i když by mu rozhodně pomohla).

Nalijme si ale čistého vína: u dnešních smartphonů už neřešíme otázku, kolik dní vydrží, ale spíše, jestli si můžeme dovolit nemít v práci nabíječku, popřípadě zajít po konci pracovní doby ještě na dvě piva a cestou domů si zahrát v tramvaji hru. Tady už je odpověď o něco složitější.

Pokud telefon nemáte primárně jako pracovní nástroj, spokojíte se s 10 minutami hovoru denně a 20 SMS, k tomu nějaký ten internet a přehrání mp3. Po dvanácti hodinách podobného provozu se domů k nabíječce vrátíte se 40 %, což vůbec není špatný výsledek.

Pokud ale telefon využíváte víc, situace se rychle mění, a tato situace má jednoho jediného viníka – je jím displej se špičkovými parametry (o tom níže). LG totiž s vypnutým displejem „nežere“ skoro nic. Jakmile se ale zapne a nedej bože se na něm třeba přehrává video, spotřeba rychle roste a už kolem osmé hodiny večerní budete mít problém.

V LG jako by to věděli, a připravili pro Optimus G celou řadu úsporných udělátek. Jde nejen o běžný úsporný režim, který se může při určitém stupni vybití automaticky spustit a přihrát vám cenné minuty provozu bez push e-mailů nebo s vypnutou Wi-Fi, ale i možnost podtaktování čtyřjádrového procesoru, které se v Optimu G schovává pod pojmem Eco Režim. Pokud ho zapnete, dostanete se s výdrží někam mezi oba dva testované režimy. Ani u náročnějších her (testováno na Dead Space) není jakékoli zpomalení znát, pokud tak chcete ušetřit cenná procenta baterie, klidně nechte Eco režim zapnutý celou dobu.

Displej a ovládání: to jste ještě neviděli

Úplně jako Retina, pomyslel jsem si v první okamžik, co se displej u Optimu G rozsvítil. Takový dojem zobrazovač nového LG vyvolává. Jenže Retina to není, nese označení TFT True IPS HD+ a údajně to má být nejlepší displej, co kdy LG ve svém telefonu použilo. A víte co? Věřím tomu. Za takhle živé barvy, přirozenou bílou, nenapadnutelné pozorovací úhly a příkladný jas by šli uživatelé jiných špičkových telefonů světa kraj.

Z počátku jsem přemýšlel, co wow efekt způsobuje a podezříval LG z toho, že fixluje parametry a přidalo do námi testovaného kusu Full HD displej. Ale chyba lávky. Zobrazovač má rozlišení 1280 x 768 px, což pozorný divák pozná zejména u velkého fontu hodin, který přeci jen není dokonale vyhlazený. Celý ten zázrak způsobuje na dnešní dobu menší úhlopříčka displeje spolu s velkým jasem a hlavně graficky velmi povedeným prostředím telefonu. A nesmíme zapomenout ještě na jednu věc: LG tvrdí, displej tvoří méně vrstev, než je u zobrazovačů obvyklé – dotyková vrstva je prý přímo součástí skla, a tak jsou barvy živější a bílá bělejší. Tolik oficiální vyjádření LG, ověřit ho ale nebylo v mých technických silách.

Celý displej kryje sklo Gorilla Glass 2, se kterým jsem po celou dobu testování nezaznamenal sebemenší problém, i když některé konkurenční servery tvrdí, že se jim ho hned povedlo poškrábat. Zřejmě jsem opatrnější, než kolegové.

Jediné, co se u LG příliš nepovedlo, je snímač intenzity okolního světla, který má regulovat jas displeje. Ať se na mě nikdo za toto konstatování prosím nezlobí, ale podle mě jednoduše nefunguje. Jas displeje se u mého kusu LG Optimus G řídil výhradně podle manuálního nastavení.

Naopak pochválit je potřeba senzor, který má za úkol monitorovat, zda se díváte na displej. Ano, i tuto funkci známe ze Samsungu a začíná to tu zavánět kopírováním. Nicméně podle mých zkušeností funguje tato funkce u LG daleko lépe než u Samsungu, kde se telefonu občas sejmout polohu očí nepovede. LG vykazoval stoprocentní úspěšnost.

Prostředí telefonu: vyladěné omalovánky

Pokud rádi svůj telefon ladíte, přizpůsobujete a měníte k obrazu svému, s LG Optimus G budete doslova a do písmene ve svém živlu. Více než standardní grafickou nadstavbu Androidu mi proto prostředí telefonu připomínalo některý z launcherů třetích stran, které se dají stáhnout v Google Play. Ostatně posuďte sami: přizpůsobit si můžete nejen třeba tapety, jako u konkurenčních telefonů, ale například i způsob animací přesouvání pohotovostních ploch, animaci odemykání obrazovky, na výběr máte i několik druhů hodin, které se na lockscreenu budou zobrazovat. Škoda jen, že se na zamykací obrazovce nedá zobrazit počasí nebo informace ze sociálních sítí, jako u konkurenčního Samsungu.

Naopak přesně jako u konkurence vypadá možnost umístit na zamykací obrazovku přímo spustitelné zástupce aplikací. Ty spustíte tahem prstu po ikoně, do běžné nabídky je pak třeba táhnout prstem kdekoli jinde.

 
 

Pohotovostní plocha vypadá v zásadě stejně, jako u každého telefonu s operačním systémem Android 4.1. K dispozici máme až sedm pohotovostních ploch, mezi kterými se dá rolovat, notifikační lištu, i dock s ikonami nejpoužívanějších aplikací. Do něj můžete tak trochu překvapivě umístit až pět libovolných aplikací. A to je super. Například Note 2 s téměř o palec větším displejem má dock s pouhými čtyřmi personalizovatelnými pozicemi, mezi kterými potom zejí velké díry.

 
 

Nebylo by to ale LG s jeho přizpůsobovací mánií, kdyby definitivní vzhled nabídky nenechalo na vás takřka úplně. Tak tedy: v nastavení si můžete změnit systémový font i podobu ikon, a to buď tak, že si vyberete jeden z přednastavených motivů vzhledu, anebo zkrátka vyberete nový vzhled každé ikoně zvlášť. Kdyby se vám nelíbily ikony, které telefon nabízí, můžete si vytvořit svou vlastní z libovolné fotografie. V tom případě ale dávejte pozor: ikona se změní pouze na ploše. V seznamu všech aplikací bude stále ikona původní, což je trochu zmatené.

Co se však oproti původnímu Androidu změnilo téměř k nepoznání, to je notifikační lišta. Rychlé přepínače bezdrátových modulů a úsporného režimu už dnes nabízí kde kdo, u LG si je ovšem přizpůsobit a nechat v liště jen ty, které opravdu využijete. Dlouhým stiskem každého z nich se navíc rychle dostanete do podrobného nastavení.

 
 

V notifikační liště je vůbec trochu přecpáno. Najdete tu i specialitu, kterou nikde jinde než u Optimu G neuvidíte a LG se jí také náležitě chlubí v propagačních materiálech. Jde o seznam aplikací, které můžete spustit v takzvaném režimu QSlide. O co jde: možná jste už někdy na Samsungu Galaxy Note II viděli, jak umí rozdělit obrazovku mezi dvě zároveň běžící aplikace. Pokud ano, jste na půl cesty k tomu pochopit princip QSlide. Také v tomto režimu můžete spustit dvě aplikace na jedné obrazovce. Narozdíl od Samsungu ale každá aplikace nezabírá polovinu obrazovky. Otevře se jako samostatné okno – zkrátka tak, jako to znáte z běžných desktopových operačních systémů. A stejně jako na velkém počítači můžete tato dvě okna libovolně zvětšovat, pohybovat s nimi, nebo měnit jejich průhlednost. Upřímně řečeno: na dipsleji o velikost 4,7 mi tato funkce příliš smysl nedává. Prostředí Optimus UI ale bude vlastnit i větší model od LG, Optimus G Pro s 5,5 palcovým zobrazovačem, a tam to bude podle mého jinačí písnička.

Normálně bych na tomhle místě u LG asi poznamenal, že všechny možnosti přizpůsobení jsou dobré leda tak pro puberťáky, a co je to platné, když prostředí není správně vyladěné. Jenže Optimus G jako by snad ani od LG nebyl. Vše běhá jak po másle, složité animace se nikdy nezasekly, reakce na jakýkoli pokyn je okamžitá – za to vše vděčí Optimus G procesoru Qualcomm Snapdragon S4 Pro taktovanému na 1,5 GHz a štědré velikosti operační paměti 2 GB RAM. Mírná hardwarová předimenzovanost v kombinaci s povedenou grafickou nadstavbou vytváří jeden z Optimu G jeden z nejrychlejších přístrojů, se kterými jsem měl tu čest. A to i přes to, že celý systém je poměrně dost náročný. I po násilném ukončení všech běžících úloh jsem se dostal jen na něco málo přes 1 GB volné paměti RAM.

 
 

Ještě u jedné věci je ale potřeba se zastavit: pro příští model bych doporučoval najmout si lepšího překladatele do češtiny. Stává se totiž, že některé položky, zejména hlouběji v menu, zůstaly v Optimu G nepřeloženy. To je ta lepší varianta – přeložit si je můžete sami. Ta horší varianta je ta, že položky sice někdo přeložil, ale to bohužel tak krkolomně, že se nedá zcela dekódovat, co tím chtěl básník říci. Tak třeba: „Nechte obrazovku zapnutou, když zařízení sleduje vaše oči, zatímco sledujete obrazovku.“ Nad tím by zaplakal nejen Palacký.

Telefonování a zprávy: v bílém hábitu

Pokud jste někdy viděli nějaký telefon s Androidem Jelly Bean, tak máte přibližnou představu o tom, jak se telefonuje s LG Optimus G. Svou přizpůsobovací hysterii nechali v LG protentokrát spát a celý adresář spolu s telefonní aplikací jen přebarvily z nativní androidovské černé na bílou. Za zmínku stojí snad jen možnost nechat si filtrovat protokol podle času, který si sami určíte.

Potěší také možnost vyhledávat kontakty postupným psaním. Telefon prohledává nejen jména, ale také kolonku Firma. Trochu překvapivé je, že ve výpisu se neobjevují jen položky, které hledaný řetězec obsahují přesně, ale i ty, které obsahují jen některá písmena z fráze. Když například chcete najít v seznamu zaměstnance ČSA, vyhledá mi telefon i poslance za ČSSD. Nejpřesnější výsledky ale přístroj vyznačí modrou barvou, takže k omylu pravděpodobně nedojde. Postupným zadáváním, tentokrát ale ve stylu T9, můžete vyhledávat i skrz numerickou klávesnici číselníku. Zde už je hledání zcela přesné.

Také editor zpráv je zkrátka a jednoduše androidovský. Zprávy se řadí do konverzací, k dispozici jsou i doručenky, naštěstí jen v grafické podobě – neotravují tedy zvukem nové SMS. Když se ale ze seznamu zpráv přeneseme do samotné konverzace, už jsme zase doma u LG. Můžeme si vybrat z několika druhů vzhledu bublin, podle aktuální nálady.

 

Teď ale zádrhel, a tím je klávesnice. Má podobu QWERTY, takže pokud jste zvyklí na české rozložení QWERTZ, bude vás to stát trochu cviku. Rád bych také poznal člověka, kterého napadlo umístit tečku a čárku na pravou stranu od mezerníku a mezerník posunout doleva. Je totiž zodpovědný za to, že jsem po celou dobu textu odesílal SMS s tečkami místo mezer. Celý dojem z klávesnice je rozporuplný. V každé SMS jsem dělal mraky překlepů, jako by snad stisk virtuálních tlačítek nebyl stoprocentně jistý. Možná za to může moje nešikovnost, která se nějakým zázrakem projevila až během testu, anebo velikost telefonu. Na psaní jednou rukou už je totiž příliš široký, na psaní oběma rukama zase úzký.

To lze vyřešit přetočením telefonu na šířku. V tomto případě nejen že si klávesnici můžete nechat rozdělit na dvě poloviny, aby se na ní psalo pohodlněji (tak, jak to známe například z iPadu), zároveň se seznam zpráv přepne do módu paralelního zobrazení seznamu a textu zprávy. Kdybyste chtěli, můžete ale na Optimu G psát i ručně, psacím písmem. Ať se na mě ale nikdo nezlobí, nevidím k tomu sebemenší důvod. Proč? Rád vysvětlím: psali jste někdy prstem? Možná leda tak u moře do písku. Ne, samotný prst skutečně není pro psaní stvořen, a dvojnásob to platí pro telefon s menší úhlopříčkou. Ruční psaní podle mého dává smysl jen na telefonech se stylusem. Zde je to neohrabané a v zásadě i zbytečné.

Je tu však ještě jedna jobovka, která se týká základních funkcí telefonu. Pokud se u LG Optimus G něco nepovedlo, je to správa zvukových oznámení a nastavení zvuku obecně. Nechme stranou fakt, že vestavěný reproduktor je sice hlasitý, ale má katastrofální plastový projev plný středů a výšek. Na to si zvyknete. Horší chvíle vás ale čekají před tím, než si uvědomíte, že korekce hlasitosti na boku telefonu ovládá jen hlasitost zvonění hlasového hovoru. Nastavení hlasitosti pro systém, ale i pro oznámení, se dají upravit jen a pouze hluboko v menu nastavení. Výsledek toho většinou vypadá tak, že si na poradě zcela ztišíte vyzvánění, ale když přijde SMS, vysloužíte si vykázání za dveře. Důrazně proto doporučuji vytáhnout si zástupce nastavení zvuku na plochu a tím tento přešlap, který by se u špičkového telefonu objevit rozhodně neměl, eliminovat. Tohle nevyžehlí ani příjemná funkce ztišení telefonu otočením displejem dolů, nebo automatického zvýšení hlasitosti zvonění v hlučném prostředí.

Hudební a video přehrávač, GPS navigace

Telefon, který pomýšlí na vstup do nejvyšší kategorie smartphonů, by neměl zaostávat ani multimediální výbavou. Aspoň na papíře je u LG všechno v pořádku. Například hudební přehrávač obsahuje vše, co od něj čekáte. Nechybí třídění skladeb podle všech možných kritérií včetně náhledu přímo do adresářové struktury nebo i časované vypnutí přehrávače, pokud u muziky z mobilního telefonu rádi usínáte. Dojem bohužel trochu kazí zvuk – pokud máte rádi basy, jste tu na špatné adrese. Ani s přebasovanými Koss Porta Pro to není žádný zázrak. S kvalitnějšími sluchátky navíc ještě vynikne mírná nakřáplost výšek. Každý si tak bude muset trochu pohrát s vestavěným ekvalizérem pro co nejlepší dojem.

 

Naopak žádné problémy nečekejte u přehrávače videa, který skousne všechny zkoušené formáty včetně MKV, problém neměl ani s titulky. Milovníci seriálů navíc ocení, že dosud neshlédnuté díly nahrané v paměti telefonu přehrávač označí, a vy se tak v seznamu videí neztratíte.

 
 

Pro veškeré mediální soubory je připravena paměť 25 GB. To je výsledek rovnice 32 GB – velikost operačního systému. I když tato kapacita pro mobilní použití úplně stačí, Optimu G by prospěla ještě větší paměť. Ptáte se proč? Jednoduše proto, že pokud byste chtěli, můžete si z tohoto telefonu snadno udělat svůj domácí multimediální server. Podporuje totiž technologii Miracast, což má být jakýsi nástupce standardu WiDi v bezdrátovém přenosu obrazu. Jak to celé funguje v praxi, jsem se bohužel kvůli absenci vhodného hardwaru na druhé straně nemohl přesvědčit – doufám, že to brzy napravím.

 

A ještě jedna pochvala – dlouho jsem v ruce nedržel telefon, který by tak rychle fixoval polohu přes GPS. Často například používám různé aplikace k měření mého výkonu při běhu na dlouhé tratě. Během hledání GPS signálu se většinou stihnu příjemně zahřát a rozcvičit. LG mě ale o tenhle volný čas připravilo: našlo dostatečný počet družic během asi tří sekund. Klobouk dolů.

Fotoaparát a kamera: pan Neostrý

Co říci k fotoaparátu: jak se nechala slyšet jedna z oblíbených postav animovaného filmu Madagaskar, je to tak padesát na padesát. V dobrých světelných podmínkách se 13 megapixelový snímač činí, seč mu síly stačí a výsledky jsou výborné.

Problém nastane, když se na snímané scéně střídá světlo a stín. Potom má fotoaparát někdy tendenci přepalovat bílou a kolem osvětlených ploch dělat duchy. Výkony ve tmě s i bez zapnutého LED blesku jsou na průměrné úrovni, naopak potěší velmi kvalitní záznam 1080p videa.

Jen chválit ale nemůžu. Kde fotoaparát u LG Optimus G zásadně selhává, to je ostření. Velmi často se stává, že telefon považuje vše za vyřešené, zobrazí zelený rámeček, který signalizuje „zaostřeno“, jenže ono zaostřeno zkrátka není. Je třeba ještě jednou kliknout na displej a přeostřit (pokud máte smůlu, tak ne jen jednou), anebo přístroj přimět k přeostření pohybem. Děje se to jak u fotografií, tak u záznamu videa, ve dve, v noci, zkrátka pořád. Nový firmware, který by vyřešil tento problém, by možná Optimu G prospěl spíš než integrovaná funkce, která za vás stiskne spoušť v okamžiku, když fotografovaný objekt řekne „cheese“.

Zkušební fotografie pořízené s LG Optimus G

Zkušební video natočení telefonem LG Optimus G

Kancelář a bonusové aplikace: užitečná vylepšení

Extrémní rychlost telefonu jakoby se promítla i do vestavěného webového prohlížeče. Browsení je s ním radost, a to dokonce i ve více oknech najednou – to občas některé telefony dovede potrápit, LG nikoli. K ruce je vám šikovná vysouvací lišta, na které lze najít rychlý přístup do záložek, ale i tlačítka Vpřed a Zpět. Okno browseru lze i zmenšit pomocí výše zmiňované funkce Qslide tlačítkem v levém rohu.

 

Při prohlížení webu také nejspíš nejčastěji využijete aplikaci QuickMemo. Jde o vytvoření rychlé poznámky přímo na screenshot obrazovky. Zástupce k této funkci si přidejte na panel rychlých voleb v notifikační liště a vše bude velmi rychlé, užitečné a jednoduché. Osobně jsem tuto funkci nejčastěji využíval ke zvýrazňování cíle v Google mapách a jeho sdílení.

Další kancelářské funkce pak určuje sám operační systém. Aplikace pro kalkulačku, budík, stopky a odpočet zkrátka splní svůj úkol jako v jakémkoli jiném androidím telefonu. Uzdu fantazii popustili inženýři v LG jen u kalendáře, který pomocí šikovné stahovací lišty umožňuje mít na jedné obrazovce týdenní i denní náhled.

LG navíc přidává do menu telefonu své vlastní aplikace, jako je například vlastní obchod s LG SmartWorld. Dělá to sice skoro každý výrobce, ale smysl to moc nedává. Ocenil bych například, kdyby se pomocí SmartWorld daly stáhnout do telefonu nové motivy vzhledu – to ale bohužel nejde.

 
  

Užitečný by mohl být i vizuální překladač, který Optimus G namíří. Stačí jen namířit fotoaparát na větu v cizím jazyce a telefon by ji měl umět přeložit. Bohužel, jazyků je k dispozici málo, čeština mezi nimi není, a ani s jinými nefunguje překladač stoprocentně. Překlad z ruštiny do angličtiny například zobrazil v azbuce.

 

Potěší naopak přítomnost hned dvou editorů videa (jeden z nich umí rychle tvořit sekvence z fotografií za hudebního podkresu) nebo kancelářského balíku Polaris Office 4.

Výkon: zadýchané čtyřjádro

LG Optimus G disponuje 1,5 GHz čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S4 Pro (MDM9615/APQ8064) s grafikou Adreno 320 a operační pamětí 2 GB RAM. Na první pohled výborný hardware. Jaké ale budou skutečné výsledky dosažené ve standardizovaných testech?

Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.

HTC One 2408 b
Sony Xperia Z 2167 b
Google Nexus 10 1935 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V 1904 b
LG Optimus G 1791 b
Samsung Galaxy S III1706 b

Výkon Optimusu G nás v rámci HTML5 testů mírně řečeno zklamal. Optimus G totiž nese stejný procesor na stejné frekvenci jako Xperia Z, ale těží z něho méně. Jak zpracování stránek, tak přehrávání videa v rámci webu, ale nejenom v těchto subtestech vykazoval nižší výkon oproti Xperii. Toto by se ještě dalo pochopit vzhledem k cenovce, která je u Optimusu G nižší. Jak potom ale vysvětlit, že je poražen Sony Xperií V či T, které obě nesou o dvě jádra méně při nižší ceně a starší architektuře? Při běžné činnosti si toho pravděpodobně nevšimnete, přesto výsledek skončil za očekáváním.

Druhý test, tedy GPU Mark od Silicon Studios, který je rozdělen na dvě části, se zaměřuje na grafický výkon. Ta první sestává z tří po sobě jdoucích testů, kdy je každý zaměřený na jinou část grafického zpracování obrazu a vždy bude každý test proveden 3x, a to na nastavení High, Medium a Low. V nastavení vysokých detailů (HIGH) každý test využívá vyhlazování hran, rozlišení 1280×720, maximální nastavení pro detailnost textu a má zapnuté veškeré post procesy. Na střední (MID) nastavení klesne rozlišení na 800×450, vyhlazování je vypnuté, klesá ostrost textur. Nízké nastavení (LOW) využívá základní rozlišení 420×234, vyhlazování je vypnuté, textury mají nízké rozlišení.

První test, RigidGems se zaměřuje na zpracování odlesků, kolizi předmětů, vyhlazování hran, práce s průhlednými texturami. Druhý test, Dead Park, který je náročnější, pracuje s hloubkou ostrosti, s více modely najednou na scéně a světelnými zdroji. Třetí, nejnáročnější test, NaturBone, se zaměřuje na antialiasing pomocí MSAA technologie, odlesky, rozmazání pozadí při pohybu, tzv Motion Blur, vysoký dynamický rozsah, neboli HDR a v neposlední řadě též dynamické nasvětlení scény. Každý z těchto testů tedy zatíží grafický čip jiným způsobem. Níže přikládám tabulku, která zobrazuje snímkovou frekvenci v rámci jednotlivých testů a jejich nastavení. Pod tabulkou naleznete graf, který zobrazuje průměr všech tří testů. Nutno podotknout, že hrana plynulosti, kde už lidské oko vnímá pohyb bez trhání, se považuje minimálně 25 snímků za vteřinu. Jako soupeře jsem pro Xperii V vybral Xperii T a Samsung Galaxy SIII. Test ukazuje, že i když Samsung Galaxy SIII obsahuje čtyřjádrový procesor, výkonově se nachází pod oběmi Xperiemi. Xperii T jsem zahrnul z důvodu, aby bylo viditelné, jak moc jsou si tyto dva modely podobné.

Prazvláštní optimalizace u Optimusu G se opět potvrdila. Mobil má sice dostatek síly k překonání soupeřů ve vysokém rozlišení, kde jak Galaxy SIII tak Xperii V překonává o velký kus. Při středních detailech je překonán Xperií V, která ale obsahuje slabší grafický akcelerátor, polovinu jader na procesoru a polovinu operační paměti. Nízké detaily vykazují podobné výsledky.

Třetí test, tzv. YEBIS test, využívá všechny zmíněné efekty výše, pouze mění rozlišení, bez změny detailů, či post procesů. Tento test ukazuje schopnost přístroje pracovat s 3D grafikou v různém rozlišení.

Proč Sony Xperia V má v nejnižším rozlišení o 7 fps více jak Optimus G netuším (byť má slabší hardware) a Optimus G se propadá na úroveň rok staré Galaxy SIII. Větší šok ale přišel při rozlišení 800×450 kdy Optimus G zaznamenal obrovský propad a klesnul pod soupeře o 10 snímků za vteřinu. Naproti tomu se v nejvyšším rozlišení Optimus G vyhoupl do čela. Rozdíl je ale příliš malý při takto rozdílném hardwaru.

Závěr recenze smartphonu LG Optimus G

Komukoli jsem LG Optimus G během testu ukázal, mluvil o něm jako o krásném šikovném telefonu, který by chtěl. Po odtajnění cenovky, ale většinou následovalo ticho. Předsudky vůči telefonům z LG jsou zkrátka stále velké a byť Optimus G patří k mobilní špičce, 12 tisíc nejspíš investujete do přístroje zvučnějšího jména. Je to ale škoda. Optimus G je přesně pro lidi, kteří nechtějí kvůli špičkovým parametrům kupovat plácačku na mouchy. Ano, má pár nedostatků. Věřím ale, že se v LG poučili a opraví je v novém firmwaru, který má zanedlouho přijít.

Pokud se ptáte, zda bych si Optimus G koupil, odpověď zní: ano. I když, počkejte… Opravdu stojí tolik…?

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus přijatelná velikostPlus neostřící fotoaparát
Plus ideální zpracováníPlus průměrná výdrž baterie
Plus displej špičkových parametrůPlus občasné softwarové lapsy
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články