Minulý rok představila Motorola potažmo Lenovo smartphone, který zaujal hlavně díky své modularitě. A modularita to byla smysluplná. Na zádech se nachází několik pinů, díky kterým můžete k telefonu připojit různé Moto Mods. Proto není divu, že i letos se vydali touto cestou. Jak si vede zástupce střední třídy Moto Z2 Play? To prozradí dnešní recenze.
Již předchozí model Z Play měl rozhodně co do sebe. Velkým lákadlem je u řady “Z” samozřejmě modularita, která je poměrně chytře vyřešená a dostupná téměř pro každého. K telefonu tak můžete připojit různé moduly, které nesou název Moto Mods. Pomocí nich si tak smartphone můžete užít ještě více.
Kromě modulů se však smartphone nenechá zahanbit ani po konstrukční nebo výbavové stránce. Nejedná se sice o špičku mezi letošními telefony, ale i tak je neméně zajímavý. Snažit se bude zaujmout již zmíněnou modulární konstrukcí. A nutno říci, že díky ní se Motorole rozhodně podaří nalákat mnoho zákazníků. Stane se možnost rozšíření schopností telefonu trumfem, kterým zničí konkurenci?
Konstrukce | celokovové tělo, 156 x 73 x 6 mm, 145 g |
---|---|
Displej | 5,5″, Super AMOLED, 1920 x 1080 px, jemnost 401 ppi |
Operační systém | Android 7.1.1 Nougat |
Procesor | 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 626 |
Paměť | 4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD karty (až 256 GB) |
Fotoaparát | 12 Mpx, duální autofocus, f/1.7 + přední 5 Mpx, 2x blesk, f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS, Glonass, USB-C |
Baterie | 3000 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 12 500 Kč, léto 2017 |
To první, co vás na telefonu Moto Z2 Play zaujme, je rozhodně jeho konstrukční zpracování. Po této stránce se totiž zařadí mezi špičku. Smartphone od čínského výrobce je vyrobený kompletně z kovu, vzhled narušují pouze plastové předěly, které jsou po celém obvodu zad. Pozastavit se musíme určitě nad tloušťkou, která dosahuje pouhopouhých 6 milimetrů. Ergonomie však neutrpěla a smartphone se v ruce drží poměrně dobře.
Hlavní daň tenkého těla je vystupující fotoaparát. Ten zde nad zbytek těla vyčnívá opravdu enormně. Až jsem měl strach položit telefon zády na stůl, abych fotoaparát nijak neponičil. Problém však řeší kryt, který naleznete v prodejním balení, a jde vlastně o “obal” s jednoduchým přichycením na záda telefonu pomocí magnetů a pinu. Jakmile tak učiníte, čočka fotoaparátu bude zarovnána se zády. V této chvíli již však tloušťka telefonu nemá 6 mm, ale o něco málo více.
Poněkud negativně bych zhodnotil trojici tlačítek, tedy hlasitost a zamykací tlačítko. Umístil bych jej o malinko níže, hlavně pokud jsem chtěl přidat hlasitost, musel jsem přehmatávat, tudíž hrozilo vypadnutí telefonu z ruky. Co bych u Moto Z2 Play také ocenil, je zvýšená odolnost, kterou bych u takové cenovky bral jako samozřejmost. Na nějakou vodě či prachu vzdornost ovšem můžete honem rychle zapomenout. Raději tedy doporučuji telefon opatrovat o něco více.
Pochvalu si však zaslouží čtečka otisků prstů, která je umístěna na přední straně. Zde ji má mnoho lidí totiž raději, včetně mě, ale je samozřejmě čistě subjektivní názor. Její spolehlivost a rychlost je každopádně naprosto ukázková. Naskenovaný prst stačí na chvíli přiložit a smartphone je hned odemknutý. Není to nic převratného, ale vzhledem k tomu, že u některých telefonů se občas čtečka nepovede úplně podle představ, neberme zde její příkladnou funkčnost jako samozřejmost.
Jsem také rád, že výrobce se rozhodl ponechat 3,5 mm jack konektor pro sluchátka, který u jiných telefonů mají výrobci ve zvyku odstraňovat. V balení sice žádný headset nenaleznete, ale to zřejmě nebude problém. Možná i vy používáte svá vlastní sluchátka, která máte již odzkoušená. Kvalitu pak tento vstup nepostrádá. Pro dokonalý hudební zážitek pak doporučuji použít speciální JBL reproduktor v podobu jednoho z modulů Moto Mods, který si však musíte dokoupit.
Pokud se přesuneme na přední stranu telefonu, rozhodně nás na první pohled osloví displej. Ten má úhlopříčku dnes standardních 5,5 palců. Zobrazovací technologie je Super AMOLED, což zaručuje syté barvy. Rozlišení je Full HD, jemnost displeje je tak naprosto dostačující. Se zobrazovačem nebudeme mít téměř žádné problémy. A to se týče jak dne, tak noci. Ani v jedné situaci telefon nezklame.
V prostředí se Motorola rozhodla vsadit na čistý Android, který je doplněn o některé “vychytávky”. Tyto funkce se pak skrývají v aplikaci Moto. Zde si můžete různě pohrát. Například nastavit noční zobrazení, to lze skrze Displej Moto. To znamená, že třeba od 22 hod večer do 8 hod ráno displej změní barvy, tak aby byl pro vaše oči co nejpříjemnější.
Není to ale jediné, co s touto aplikací dokážete. V té samé části můžete nastavit i užitečná gesta, jakmile telefon uchopíte, zobrazí se hodiny a případné příchozí notifikace, pouze však na krátkou chvíli. Mezi další vylepšení, které Moto přidalo, je také možnost “zatřepáním” telefonem, po tomto úkonu spustíte blesk. Pokud displej telefonu dvakrát po sobě převrátíte k zemi, spustíte fotoaparát. Bez těchto gest se jistě dá obejít, nicméně jsou velice povedené a návykové.
Ovládání systému si pak můžete naprosto přizpůsobit svým potřebám. Můžete využít klasická softwarová tlačítka na displeji, nebo vám postačí pouze senzorický home button. Ten totiž podporuje gesta. Přejetím zleva vpravo otevřete multitasking. Opačným směrem se vrátíte o jeden krok. Pomocí domovského tlačítka můžete telefon i zamknout. Stačí prst přiložit a chvíli jej podržet, ne však dlouho, v tom případě otevřete Google karty.
Zbytek prostředí je pak čistý Android, který je ve verzi 7.1.1 Nougat. Smartphone Lenovo Moto Z2 Play je pak celkově dostatečně výkonný, což zaručuje ukázkovou plynulost. Za dobu testování se mi nestalo, abych musel telefon restartovat, také jsem zapomněl, co znamená pád aplikace. S takovými patáliemi se zde prostě nepotkáte. Za to rozhodně palce nahoru.
Pokud jsem již nakousl výbavu, je třeba říct, že není vůbec zavrženíhodná. Jedná se o lepší střední třídu. Výkon má na starosti procesor Qualcomm Snpadragon 626, i díky čemuž dosáhl telefon na něco málo přes 68 000 bodů v populárním srovnávacím Antutu benchmarku. Není to tedy trhač asfaltu, na hry však plně dostačuje.
K testování nám byl doručen také jeden modul Moto Mods, konkrétně JBL reproduktor. Nutno podotknout, že jsem byl opravdu překvapen jeho kvalitou, mezi přáteli jsem pak rozhodně zaujal a každý se ptal, co to vlastně držím v ruce. Na této modularitě je ale nejlepší jednoduchost. Modul stačí vzít a položit na záda telefonu. V tu chvíli jste připojeni, nic víc nemusíte dělat. Zároveň se ve stavovém řádku objeví, jak moc je mód nabitý.
Baterie je u smartphonu vždy ošemetné téma. Dnes testované Moto Z2 Play je opravdu tenké, ne mnoho lidí by mu tedy věřilo, že dokáže zůstat dlouho nabitý. Opak je ale pravdou, do těla “nacpala” Motorola 3 000 mAh baterii, která vám bude sloužit přibližně 1,5 dne aktivního používání. Pomocí speciální rychlonabíječky Turbo Power a konektoru USB-C ji pak nabijete z 15 % na 100 % za pouhopouhou 1,5 hodiny.
Pokud bychom po výkonové stránce zařadili telefon Lenovo Moto Z2 Play do střední třídy, fotografiemi v této třídě zůstane také. Papírově to vypadá sice velice dobře, realita je ale malinko jiná. Na zádech je 12 Mpx snímač se světelností objektivu sympatických f/1.7. Takovou světelnost nabízí konkurence, LG G6 (recenze) či Galaxy S8 (recenze). Fotografie jsou vcelku kvalitní, potěší rychlé ostření. Výsledné snímky pak nepostrádají ostrost ani barevnou věrnost. Ačkoliv abych jí dosáhl, musel jsem někdy pořídit více fotografií, nepovedlo se vždy pořídit dokonalý snímek na první pokus, což je značně nepříjemné. Problém snímač nemá s makrem, na nějakých 15 cm dokáže rychle zaostřit a stejně rychle vyfotografovat.
Důležité plusové body si však smartphone připisuje za přední fotoaparát. Ačkoliv specifikace nadprůměr nenaznačují. Rozlišení je “pouze” 5 Mpx a světelnost průměrných f/2.2. Nicméně má však trumf v rukávě. Vlastně hned dva. A to je dvoutónový LED blesk. Přes den jsou fotografie tedy průměrné, své dovednosti však předvede až noci, kde doslova oslní díky výkonnějšímu prosvětlení scény.
Pro fotografování využijete aplikaci přímo od výrobce, která je vcelku povedená, ačkoliv nenabízí příliš režimů. Ty základní, jako je panorama, slow motion či profesionální režim, tu však jsou. Také se mi libí rychlý přístup k nastavení HDR či časovače, kdy se k těmto možnostem dostanete skrze jeden “klik”. Malinko mi vadilo přepínání mezi focením a nahrávání videa. Po stisknutí kamerky musíte ještě zapnout nahrávání. Což mnohdy nelichotivě zdržovalo.
Celkové pocity ze smartphonu Lenovo Moto Z2 Play jsou smíšené. Dokázal bych si rozhodně představit, že telefon nabídne více výkonu. Také kvalitnější fotoaparát by tomuto kousku slušel.
Pak tu ale máte modularitu, která rázem převažuje misky vah na svou stranu. Stává se velikým důvodem proč telefon koupit. Pokud totiž nechcete pouze “obyčejnou” placku, tak vás Motorola rozhodně zaujme. Rozšíření, jaké nabízí, nemá žádná jiná konkurence. Moduly sice nejsou nejlevnější, povýší však váš telefon ještě na vyšší úroveň a umocní zážitek z používání. A co je na této modularitě tak dobré? Je to prosté, prostě funguje tak, jak má. Používání je naprosto intuitivní a jednoduché.
Jakmile zamířím mezi konkurenční smartphony, moc jich nenaleznu. V oblasti modularity mohou telefonu konkurovat snad jen modely z vlastní stáje. Třeba loňský vlajkový model Moto Z (recenze), který má vpodstatě ty stejné funkce. Má lepší fotoaparát a vyšší výkon, cena je však o něco vyšší. Přesto stojí za uvážení.
Dalším “modulárním” konkurentem může být jihokorejské LG G5. Ačkoliv zde je modularita již o něco obtížnější, a není tak využitelná jako v případě Motoroly. Vítězí však v oblasti výkonu a fotoaparátu. Model je však již rok starý, a není jasné, zda jej bude výrobce dále podporovat.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
modularita | vystupující čočka fotoaparátu |
perfektní zpracování | vyšší cena |
přední fotoaparát | dražší moduly Moto Mods |
Minulý rok představila Motorola potažmo Lenovo smartphone, který zaujal hlavně díky své modularitě. A modularita to byla smysluplná. Na zádech se nachází několik pinů, díky kterým můžete k telefonu připojit různé Moto Mods. Proto není divu, že i letos se vydali touto cestou. Jak si vede zástupce střední třídy Moto Z2 Play? To prozradí dnešní recenze.
Již předchozí model Z Play měl rozhodně co do sebe. Velkým lákadlem je u řady “Z” samozřejmě modularita, která je poměrně chytře vyřešená a dostupná téměř pro každého. K telefonu tak můžete připojit různé moduly, které nesou název Moto Mods. Pomocí nich si tak smartphone můžete užít ještě více.
Kromě modulů se však smartphone nenechá zahanbit ani po konstrukční nebo výbavové stránce. Nejedná se sice o špičku mezi letošními telefony, ale i tak je neméně zajímavý. Snažit se bude zaujmout již zmíněnou modulární konstrukcí. A nutno říci, že díky ní se Motorole rozhodně podaří nalákat mnoho zákazníků. Stane se možnost rozšíření schopností telefonu trumfem, kterým zničí konkurenci?
Konstrukce | celokovové tělo, 156 x 73 x 6 mm, 145 g |
---|---|
Displej | 5,5″, Super AMOLED, 1920 x 1080 px, jemnost 401 ppi |
Operační systém | Android 7.1.1 Nougat |
Procesor | 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 626 |
Paměť | 4 GB RAM, 64 GB úložiště, microSD karty (až 256 GB) |
Fotoaparát | 12 Mpx, duální autofocus, f/1.7 + přední 5 Mpx, 2x blesk, f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS, Glonass, USB-C |
Baterie | 3000 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 12 500 Kč, léto 2017 |
To první, co vás na telefonu Moto Z2 Play zaujme, je rozhodně jeho konstrukční zpracování. Po této stránce se totiž zařadí mezi špičku. Smartphone od čínského výrobce je vyrobený kompletně z kovu, vzhled narušují pouze plastové předěly, které jsou po celém obvodu zad. Pozastavit se musíme určitě nad tloušťkou, která dosahuje pouhopouhých 6 milimetrů. Ergonomie však neutrpěla a smartphone se v ruce drží poměrně dobře.
Hlavní daň tenkého těla je vystupující fotoaparát. Ten zde nad zbytek těla vyčnívá opravdu enormně. Až jsem měl strach položit telefon zády na stůl, abych fotoaparát nijak neponičil. Problém však řeší kryt, který naleznete v prodejním balení, a jde vlastně o “obal” s jednoduchým přichycením na záda telefonu pomocí magnetů a pinu. Jakmile tak učiníte, čočka fotoaparátu bude zarovnána se zády. V této chvíli již však tloušťka telefonu nemá 6 mm, ale o něco málo více.
Poněkud negativně bych zhodnotil trojici tlačítek, tedy hlasitost a zamykací tlačítko. Umístil bych jej o malinko níže, hlavně pokud jsem chtěl přidat hlasitost, musel jsem přehmatávat, tudíž hrozilo vypadnutí telefonu z ruky. Co bych u Moto Z2 Play také ocenil, je zvýšená odolnost, kterou bych u takové cenovky bral jako samozřejmost. Na nějakou vodě či prachu vzdornost ovšem můžete honem rychle zapomenout. Raději tedy doporučuji telefon opatrovat o něco více.
Pochvalu si však zaslouží čtečka otisků prstů, která je umístěna na přední straně. Zde ji má mnoho lidí totiž raději, včetně mě, ale je samozřejmě čistě subjektivní názor. Její spolehlivost a rychlost je každopádně naprosto ukázková. Naskenovaný prst stačí na chvíli přiložit a smartphone je hned odemknutý. Není to nic převratného, ale vzhledem k tomu, že u některých telefonů se občas čtečka nepovede úplně podle představ, neberme zde její příkladnou funkčnost jako samozřejmost.
Jsem také rád, že výrobce se rozhodl ponechat 3,5 mm jack konektor pro sluchátka, který u jiných telefonů mají výrobci ve zvyku odstraňovat. V balení sice žádný headset nenaleznete, ale to zřejmě nebude problém. Možná i vy používáte svá vlastní sluchátka, která máte již odzkoušená. Kvalitu pak tento vstup nepostrádá. Pro dokonalý hudební zážitek pak doporučuji použít speciální JBL reproduktor v podobu jednoho z modulů Moto Mods, který si však musíte dokoupit.
Pokud se přesuneme na přední stranu telefonu, rozhodně nás na první pohled osloví displej. Ten má úhlopříčku dnes standardních 5,5 palců. Zobrazovací technologie je Super AMOLED, což zaručuje syté barvy. Rozlišení je Full HD, jemnost displeje je tak naprosto dostačující. Se zobrazovačem nebudeme mít téměř žádné problémy. A to se týče jak dne, tak noci. Ani v jedné situaci telefon nezklame.
V prostředí se Motorola rozhodla vsadit na čistý Android, který je doplněn o některé “vychytávky”. Tyto funkce se pak skrývají v aplikaci Moto. Zde si můžete různě pohrát. Například nastavit noční zobrazení, to lze skrze Displej Moto. To znamená, že třeba od 22 hod večer do 8 hod ráno displej změní barvy, tak aby byl pro vaše oči co nejpříjemnější.
Není to ale jediné, co s touto aplikací dokážete. V té samé části můžete nastavit i užitečná gesta, jakmile telefon uchopíte, zobrazí se hodiny a případné příchozí notifikace, pouze však na krátkou chvíli. Mezi další vylepšení, které Moto přidalo, je také možnost “zatřepáním” telefonem, po tomto úkonu spustíte blesk. Pokud displej telefonu dvakrát po sobě převrátíte k zemi, spustíte fotoaparát. Bez těchto gest se jistě dá obejít, nicméně jsou velice povedené a návykové.
Ovládání systému si pak můžete naprosto přizpůsobit svým potřebám. Můžete využít klasická softwarová tlačítka na displeji, nebo vám postačí pouze senzorický home button. Ten totiž podporuje gesta. Přejetím zleva vpravo otevřete multitasking. Opačným směrem se vrátíte o jeden krok. Pomocí domovského tlačítka můžete telefon i zamknout. Stačí prst přiložit a chvíli jej podržet, ne však dlouho, v tom případě otevřete Google karty.
Zbytek prostředí je pak čistý Android, který je ve verzi 7.1.1 Nougat. Smartphone Lenovo Moto Z2 Play je pak celkově dostatečně výkonný, což zaručuje ukázkovou plynulost. Za dobu testování se mi nestalo, abych musel telefon restartovat, také jsem zapomněl, co znamená pád aplikace. S takovými patáliemi se zde prostě nepotkáte. Za to rozhodně palce nahoru.
Pokud jsem již nakousl výbavu, je třeba říct, že není vůbec zavrženíhodná. Jedná se o lepší střední třídu. Výkon má na starosti procesor Qualcomm Snpadragon 626, i díky čemuž dosáhl telefon na něco málo přes 68 000 bodů v populárním srovnávacím Antutu benchmarku. Není to tedy trhač asfaltu, na hry však plně dostačuje.
K testování nám byl doručen také jeden modul Moto Mods, konkrétně JBL reproduktor. Nutno podotknout, že jsem byl opravdu překvapen jeho kvalitou, mezi přáteli jsem pak rozhodně zaujal a každý se ptal, co to vlastně držím v ruce. Na této modularitě je ale nejlepší jednoduchost. Modul stačí vzít a položit na záda telefonu. V tu chvíli jste připojeni, nic víc nemusíte dělat. Zároveň se ve stavovém řádku objeví, jak moc je mód nabitý.
Baterie je u smartphonu vždy ošemetné téma. Dnes testované Moto Z2 Play je opravdu tenké, ne mnoho lidí by mu tedy věřilo, že dokáže zůstat dlouho nabitý. Opak je ale pravdou, do těla “nacpala” Motorola 3 000 mAh baterii, která vám bude sloužit přibližně 1,5 dne aktivního používání. Pomocí speciální rychlonabíječky Turbo Power a konektoru USB-C ji pak nabijete z 15 % na 100 % za pouhopouhou 1,5 hodiny.
Pokud bychom po výkonové stránce zařadili telefon Lenovo Moto Z2 Play do střední třídy, fotografiemi v této třídě zůstane také. Papírově to vypadá sice velice dobře, realita je ale malinko jiná. Na zádech je 12 Mpx snímač se světelností objektivu sympatických f/1.7. Takovou světelnost nabízí konkurence, LG G6 (recenze) či Galaxy S8 (recenze). Fotografie jsou vcelku kvalitní, potěší rychlé ostření. Výsledné snímky pak nepostrádají ostrost ani barevnou věrnost. Ačkoliv abych jí dosáhl, musel jsem někdy pořídit více fotografií, nepovedlo se vždy pořídit dokonalý snímek na první pokus, což je značně nepříjemné. Problém snímač nemá s makrem, na nějakých 15 cm dokáže rychle zaostřit a stejně rychle vyfotografovat.
Důležité plusové body si však smartphone připisuje za přední fotoaparát. Ačkoliv specifikace nadprůměr nenaznačují. Rozlišení je “pouze” 5 Mpx a světelnost průměrných f/2.2. Nicméně má však trumf v rukávě. Vlastně hned dva. A to je dvoutónový LED blesk. Přes den jsou fotografie tedy průměrné, své dovednosti však předvede až noci, kde doslova oslní díky výkonnějšímu prosvětlení scény.
Pro fotografování využijete aplikaci přímo od výrobce, která je vcelku povedená, ačkoliv nenabízí příliš režimů. Ty základní, jako je panorama, slow motion či profesionální režim, tu však jsou. Také se mi libí rychlý přístup k nastavení HDR či časovače, kdy se k těmto možnostem dostanete skrze jeden “klik”. Malinko mi vadilo přepínání mezi focením a nahrávání videa. Po stisknutí kamerky musíte ještě zapnout nahrávání. Což mnohdy nelichotivě zdržovalo.
Celkové pocity ze smartphonu Lenovo Moto Z2 Play jsou smíšené. Dokázal bych si rozhodně představit, že telefon nabídne více výkonu. Také kvalitnější fotoaparát by tomuto kousku slušel.
Pak tu ale máte modularitu, která rázem převažuje misky vah na svou stranu. Stává se velikým důvodem proč telefon koupit. Pokud totiž nechcete pouze “obyčejnou” placku, tak vás Motorola rozhodně zaujme. Rozšíření, jaké nabízí, nemá žádná jiná konkurence. Moduly sice nejsou nejlevnější, povýší však váš telefon ještě na vyšší úroveň a umocní zážitek z používání. A co je na této modularitě tak dobré? Je to prosté, prostě funguje tak, jak má. Používání je naprosto intuitivní a jednoduché.
Jakmile zamířím mezi konkurenční smartphony, moc jich nenaleznu. V oblasti modularity mohou telefonu konkurovat snad jen modely z vlastní stáje. Třeba loňský vlajkový model Moto Z (recenze), který má vpodstatě ty stejné funkce. Má lepší fotoaparát a vyšší výkon, cena je však o něco vyšší. Přesto stojí za uvážení.
Dalším “modulárním” konkurentem může být jihokorejské LG G5. Ačkoliv zde je modularita již o něco obtížnější, a není tak využitelná jako v případě Motoroly. Vítězí však v oblasti výkonu a fotoaparátu. Model je však již rok starý, a není jasné, zda jej bude výrobce dále podporovat.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
modularita | vystupující čočka fotoaparátu |
perfektní zpracování | vyšší cena |
přední fotoaparát | dražší moduly Moto Mods |