Recenze Evolve FX400: český dual SIM s čínskými kořeny
Jak může dopadnout spojení čínské výroby s českým marketingem? V dnešní recenzi se dozvíte, jak obstojí Evolve FX400 v tvrdé konkurenci smartphonů. A i přes své zjevné nedostatky se v některým aspektech vůbec stydět nemusí.
Firma Evolve, která působí na středoevropském trhu, možná některým z vás moc známá nebude, jiní si ji pamatují jako výrobce meteostanic, set-top boxů apod. V každém případě se jedná o další značku, která to zkouší na českém trhu se svými smartphony. Respektive, a doufám, že se na mě někdo nebude zlobit, se smartphony vyrobenými zcela evidentně na zakázku v Číně a dovezené na náš trh.
Evolve FX400 na první pohled působí impozantně, protože sehnat mobilní telefon s 4,3” displejem za cenu, za kterou se FX400 prodává, je běžně dost těžké. Vždy má ale každá strana dvě mince, pojďme se tedy na FX400 podívat podrobněji.
Za zapůjčení mobilního telefonu Evolve FX400 do redakce děkujeme společnosti Datart, kde si telefon můžete zakoupit.
Telefon pohání jednojádrový procesor MediaTek MT6775 o frekvenci 1 GHz a grafickou část má na starosti PowerVR SGX531. Pro zajímavost, SGX531 je o něco výkonnější než Adreno 200 a zároveň zhruba o třetinu pomalejší vůči PowerVR SGX540. Toto duo zastřešuje operační paměť o velikosti 512 MB RAM a vnitřní prostor, který výrobce uvádí o kapacitě 4 GB. Ve skutečnosti je ale rozdělený na dvě části. Menší 500 MB část je určená pro instalaci aplikací, druhá část o kapacitě 2 GB je určená pro uživatelská data. Zbytek z avizovaných 4 GB zabírá systém. Telefon dále disponuje displejem o úhlopříčce 4,3” a rozlišení 800 x 480 px, dosahuje tedy jemnosti 217 DPI. Jedná se o klasické TFT LCD.
Základní parametry – Evolve FX400
Rozměry | 123 x 67 x 11 mm |
---|---|
Hmotnost | 141 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení WVGA (480 x 800 px), úhlopříčka 4,3“ |
Procesor a paměť | jednojádrový 1 GHz procesor MediaTek MT6775, grafika PowerVR SGX531 512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB |
Operační systém | Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk |
Obsah balení | návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, stereo sluchátka, ochranná fólie na displej |
Cena a dostupnost | 4 200 Kč, 2012 |
Obsah balení: Standard ve své třídě
FX400 je zabalen v krabičce, která zcela odpovídá firemní strategii Evolve. Tedy tmavá, s růžovými nápisy a vyobrazením plamenů. I když mi osobně přijde takovéto balení mírně kýčovité, nelze upřít Evolve jedno. Krabici s jejich výrobky poznáte vždy, a o to jde, předpokládám, především. Každopádně, uvnitř kromě samotného telefonu a vyjímatelné baterie najdete ještě USB redukci do zásuvky a USB kabel, 10-ti stránkový český manuál a fólii na displej. Výrobce nám ještě přibalil taktéž špuntová sluchátka, která sice disponují slušnými středy a výškami, basy ale mají spíše řezavé, nepříjemné. Na hloubku u basů tedy můžete rovnou zapomenout.
První dojmy: komentovaný videopohled
Design a konstrukce: Nízká cena má své oběti
Telefon na produktových fotografiích působí velmi slušně, po vybalení přístroje z krabičky ale tento pocit vzal za své. Jedná se o klasickou plastovou konstrukci, která je na první pohled poplatná své ceně, na pohled druhý se ale již začínají projevovat neduhy, které jsou pravděpodobně následkem levné výroby, vše ale postupně. Telefonu na přední straně samozřejmě dominuje velký 4,3” displej o rozlišení 800 x 480 px. Nad displejem najdeme kromě výdechu reproduktoru taktéž čidlo okolního osvětlení, proximity senzor a kamerku pro videohovory. Zde FX400 pozitivně překvapila.
Pod displejem najdeme čtveřici bíle podsvícených senzorových kláves ve složení “menu”, “domů”, “zpět” a “vyhledávání”. Samotná klávesa pro vyhledávání se dnes již moc nevidí, většina výrobců jí řeší delším podržením některého jiného tlačítka. Někomu tedy mohou přijít 4 klávesy pod displejem již jako překonané, někdo naopak může samostatnou klávesu pro vyhledávaní kvitovat. Levý bok telefonu neobsahuje nic. Pravý bok nese kolébku hlasitosti a uspávací klávesu, umístění je tedy zvoleno velmi dobře, vzhledem k rozměrům telefonu.
Horní hrana hostí zdířku pro 3,5 mm Jack. Na spodní straně najdeme klasicky mikrofon a zdířku pro microUSB konektor. A zde se na chvíli zastavím. Když jsem si telefon přebral na testování, nepozoroval jsem nic zvláštního. Byl totiž den. V momentě, kdy se ale setmělo a telefon rozsvítil senzorové klávesy, mi začal právě onen microUSB konektor ozařovat dlaň bílým světlem. Jaké bylo moje překvapení, když jsem skrz tento konektor viděl do telefonu! Jedna dioda vlevo, jedna vpravo od konektoru, světle zelená systémová deska. Přiznám se, že jsem byl VELMI překvapen a to nemile. Šance, že se vám do telefonu tedy dostanou drobné nečistoty, je u FX400 rapidně vyšší než u konkurence.
Zadní strana smartphonu Evolve FX400 nese vystouplou čočku 5 Mpx fotoaparátu s autofocusem a přisvětlovací LED diodou. Ve spodní části se nachází výdech hlasitého reproduktoru a nápis Evolve. Čím mě záda telefonu překvapila, byl vzorek, který je zdobí. Jedná se o čistou kopii vzoru, který má na zadní straně Samsung Galaxy S1. Konstrukce celého telefonu by mohla být pevnější, při pevnějším zmáčknutí se občas ozve zaskřípání plastové konstrukce tak jako při pokusu o zkrut.
Baterie a výdrž: Výdrž OK, ale to nabíjení…
Výrobce osadil do FX400 baterii o kapacitě 1.500 mAh. Jedná se tedy o průměrnou hodnotu a tomu odpovídá taktéž výdrž přístroje. Při mém stylu používání, tedy odpojení z nabíječky kolem 06:30 ráno, nonstop online, kdykoli to je možné tak na Wi-Fi, neustálé synchronizace Gmailu, Google+, Gtalku apod., častého volání, pár SMS přes den, čtení zpravodajství na mobilu, poslech hudby zhruba 1 hodinu apod., tak při tomto stylu používání FX400 dal většinou celý můj pracovní den. Dvakrát ale umřel již k večeru a než jsem vyrazil domů, musel jsem mu pomoci nabíječkou. Jelikož stejné problémy mám s podstatně známějšími značkami, není zde důvod FX400 cokoli vytýkat.
Co naopak v práci s baterií velmi prospěje, je ojedinělá volba zapnutí a vypnutí telefonu. Nemusíte tedy používat Flight mód proto, aby ráno fungoval budík. Necháte prostě mobil, aby se zapnul sám s dostatečným předstihem a poté se budík bez problému aktivuje. Díky tomu, že si lze vybrat přesně hodinu a minutu, kdy se mobil vypne a poté zapne, dokáže ušetřit další procenta z baterie. Na druhou stranu, nabíjení je velmi, velmi, velmi zdlouhavé. Nepamatuji si mobil, který bych do plného nabití musel nechat v zásuvce 4:27 hod. Ano, čtete správně. S originální nabíječkou, která je s telefonem dodávaná, trvá FX400 téměř čtyři hodiny a třicet minut, než se nabije. Během prvních třiceti minut je nabitý na 17%.
Displej a ovládání: Jednou jsi nahoře, jednou dole…
Jak jsem již uvedl v předchozím textu, displej má rozlišení 800 x 480 px na úhlopříčce 4,3 palce. Jedná se tedy spíše o displej hrubý, než jemný. Na jednu stranu ale výrobce chápu, jedná se o určitý ústupek vůči ceně. Problém na displeji tedy nespatřuji ani tak v jeho rozlišení, které je stále konec konců použitelné, jako v jeho opravdu mizerných pozorovacích úhlech a špatném kontrastu. Naneštěstí, nejlepší pozorovací úhel je ten, ve kterém téměř na jistotu mobil nikdy držet nebudete. Tedy při pohledu z horní části, kdy začíná být displej kontrastní. Naopak, při mírně zakloněném telefonu, tedy v přirozené poloze při držení v jedné ruce před obličejem, padá kontrast k nule a třeba v Gmail klientu nelze rozeznat nepřečtený email. Ten je, kromě tučného písma, označen tak, že má jeho hlavička bílé pozadí, oproti béžovému těch emailů, které přečtené jsou. Bohužel, na FX400 při běžném úchopu toto odlišení nejde jakkoli rozeznat, bílé je prostě vše.. Je nutné telefon sklopit k sobě a až poté se objeví oddělení nepřečteného emailu.
Jiný příklad, na naší stránce www.mobilizujeme.cz nejsou takto vůbec vidět rámečky okolo nadpisů článků. Stránka prostě vypadá jako čistě bílá a opět je nutné telefon sklopit směrem k sobě, aby se váš pohled dostal nad telefon a poté je tmavší barva okolo nadpisů rozeznatelná. Pokud naopak telefon příliš odklopíte od sebe, barvy se prohodí a invertují. Z tohoto pohledu je displej jedna velká tragédie a vadit to nebude snad pouze velmi nenáročným uživatelům. Citlivost displeje na dotek je jinak bez problémů a telefon prsty rozeznává bez jediného zaváhání. Ovládání je též bez problémů, jedná se prostě o klasický Android. Senzory pod displejem reagují jak mají, tak jako boční klávesy. Zde není FX400 co vytknout.
Prostředí telefonu: Android ve své podstatě
De facto se jedná o čistou verzi Androidu 4.0.x. Evolve totiž úpravy telefonu pojalo velmi minimalistky, což je jedině dobře. Telefon je tak ve svém prostředí velmi svižný a víceméně na nic nikdy nečekáte, byť HW výbava přístroje je spíše podprůměrná. Co musím každopádně vyzdvihnout a co zrovna upravené je vůči čistému Android, je notifikační lišta. Pokud jí stáhnete, objevíte totiž přepínače, a to ne ledajaké. Na první pohled je sice vidět klasická sestava přepínačů Wi-Fi, Bluetooth, GPS, datové připojení a mód letadlo, lišta jde ale posunout jak doleva, tak doprava. Vpravo tedy najdete profily, které si můžete upravovat dle svých požadavků, a to v sestavě Hlavní, Tichý, Jednání, Venku.
V každém profilu si můžete nastavit nejenom vyzvánění pro příchozí hovor a jeho hlasitost, ale taktéž systémových zvuků a budíku, tak jako zvuky zámku obrazovky, kláves či dotyku a vibrace přístroje. Nastavení nejdou tedy do hloubky, ale pro odlišení různých situací bohatě stačí a pak je tedy přítomnost profilů v notifikační liště velmi praktická. Pokud přepínače naopak posunete doleva, můžete upravovat jas displeje ve třech krocích, málo, střed, hodně, či aktivovat automatiku, můžete určit prodlevu zhasnutí displeje a zamknout či odemknout rotaci obrazovky. Rychlé přepínače se tedy velmi povedly a chválím je.
Hlavních ploch máte celkem 5 a nelze je měnit. Pokud vstoupíte do menu aplikací, uvidíte je rozmístěné do mřížky 4×5 s horizontálním posunem, po kterém následuje nabídka widgetů. Prostředí telefonu tedy ničím, kromě výborné notifikační lišty, nepřekvapí, odměnou jsou ale velmi rychlé reakce celého systému, a to i v případě, že si zvolíte živou tapetu, která mnohým telefonům někdy zlomí vaz, co se týká následné plynulosti prostředí. FX400 je i v případě použití animované tapety rychlý.
Telefonování a zprávy: Androidí klasika
Telefonní seznam je pojat velmi jednoduše a účelně, jak jsme u Androidu zvyklý. Zobrazit si můžete nechat buď kontakty na SIM kartě (kartách, o tom později), případně přímo z telefonu, či ty, které máte synchronizované se svým Google účtem. Vybrat si lze, jestli se budou třídit dle jména, či dle příjmení a nezávisle na tomto nastavení, jestli se budou dle jména zobrazovat, či raději dle příjmení. Můžete si nechat zobrazit taktéž skupiny, kde v telefonu žádné předdefinované nejsou, lze je ale vytvořit. Samozřejmě lze vytvářit i zobrazit skupiny v rámci Google účtu. Též si můžete zobrazit oblíbené kontakty a následně často volané.
Na telefonním číselníku můžete vyhledávat pomocí T9 a mobil bere v potaz jak příjmení, tak jméno. Uvnitř kontaktu vyhledávat neumí. Posunutím číselníku doleva se dostanete do historie hovorů, které lze dále upřesnit na přijaté, volané či zmeškané. Další posunutí doleva nás opět přenese na oblíbené kontakty. Osobně mi telefonní seznam v Androidu vyhovuje, neměl jsem zde tedy nic, co bych vytknul. U zpráv SMS FX400 pokračuje v nastoleném trendu a opět se drží klasické Androidí koncepce. SMS se tedy řadí do konverzací, ve kterých lze vyhledávat, mazat jednotlivé zprávy, či celá vlákna apod. Co potěší je integrace doručenek přímo do odeslané zprávy, tak jak to dělá Sony ve svých Xperiích. Navíc, klávesnice je velmi pohodlná a přesná a psalo se mi na ní velmi dobře.
Hudební a videopřehrávač, GPS: Tady se přemýšlí hlavou
Do telefonu jsou integrovány rovnou hudební přehrávače dva. Jednodušší Hudba, která kromě zobrazení interpretů, alb, skladeb či všech stop najednou, vlastně nic jiného neumí a druhým, kterým není nic menšího než Winamp. Ten na Androidu zvládá de facto to samé co základní přehrávač, navíc ale přidává slušnou podporu playlistů, žánrů a hlavně, umožňuje streamování internetových rádií, kde si můžete vybírat nejenom dle stylů, ale též si stanice ukládat do oblíbených apod. Zvukově je FX400 střed, který neurazí, nenadchne, ale při použití lepších sluchátek je dobře použitelný. Základní přehrávač hudba i Winamp umožňují různé zvukové efekty, od prostorového, přes 3D až po klasické přednastavené motivy typu rock, pop apod.
U videopřehrávače na to jde FX400 od lesa. Kromě klasického, který je integrovaný přímo v galerii obrázků, máte k dispozici rovnou výborný MX Player, takže přehrávat filmy si můžete okamžitě a bez větších problémů. Jedná se totiž o jeden z nejlepších přehrávačů pro Android platformu a byť je na Google Play k dispozici zdarma, předinstalování přímo od výrobce pouze potěší. Díky MX Playeru zvládá FX400 bez problémů přehrávat AVI, MP4, MPEG, ale taktéž MKV soubory. V SD rozlišení není jediný problém. HD rozlišení je většinou již nad síly procesoru, hodně zde záleží na datovém toku, co ještě zvládne a co již ne.
GPS čip v telefonu samozřejmě integrovaný je, jako ve všech Androidech. Výrobce do přístroje žádnou svoji mapovou aplikaci nepředinstaloval, což se dá vzhledem k ceně pochopit. Samozřejmě můžete rovnou začít využívat výborné Google mapy, včetně navigace, vyhledání POI v určitých místech apod. Pouze je zde nutné mít aktivní připojení k internetu.
Fotoaparát a kamera: Poplatný své třídě
Fotoaparát je standardní, jaký je obsažený v Androidu. Jeho možnosti jsou celkem slušné, od přepočtu z nativních 5 Mpx na 8 Mpx, nastavení ISO, vyvážení bílé barvy, detekci úsměvu apod. Zvuk spouště lze zcela vypnout, s FX400 lze tedy fotit i v podmínkách, kdy by zvuk spouště rušil. Snímky z FX400 ztrácejí s rostoucí vzdáleností objektu kresbu, barvy jsou spíše méně syté, snímky působí většinou neostře. Pokud ale budete mít výborné světelné podmínky, lze z FX400 dostat použitelnou fotografii. Možnosti nahrávat video je možno s rozlišením mezi 176×144, přes 480×320, 640×480 až po 1280×720. Video je většinou plynulé, bez trhání, lze při něm nastavovat jas, kontrast, sytost barev či scénický režim. Nelze od telefonu za 4 tisíce čekat zázraky a ty se taky nedostavují. Nicméně, pro občasné záběry lze výsledky označit za vyhovující.
Zkušební fotografie pořízené telefonem Evolve FX400
Organizační a datové funkce: Nic překvapivého
Škoda, že stejně jako u videopřehrávače někdo nepřemýšlel u kalendáře. V přístroji tedy najdete zcela základní kalendář, který dokáže naštěstí barevně zobrazit různé kalendáře. Bohužel, při týdenním náhledu v daném dnu, pokud máte více jak jednu schůzku, zobrazí místo sloupce s textem pouze barevnou tenkou linku. Trefit se poté na konkrétní schůzku, když vedle sebe je shluk různých linek, dle délky schůzky, je nemožné a je tedy vhodnější rovnou přepnout na denní zobrazení.
Jak denní, tak týdenní zobrazení zobrazuje pouze 6-ti hodinovou časovou osu, takže je nutné po daném dnu / týdnu rolovat neustále nahoru a dolů, abychom žádnou schůzku nepřehlédli. Měsíční náhled v každém dnu zobrazuje jeden sloupec, který je vyplněn barvami kalendářů, dle toho, jak moc z vašeho času daný den ukrajují. Moc přehledné to není, rozhodně ale lepší než jedna tečka, či trojúhelníček, jak to mají ve zvyku někteří jiní výrobci. Úkoly kalendář v FX400 neumí, zde tedy bude nutné z Google Play doinstalovat k tomu určenou aplikaci.
Co se týká takových funkcí a konektivity, opět je zde vše poplatné standardnímu Androidu, byť poslední výkřiky módy zde nehledejte. Bluetooth tedy bude muset stačit ve verzi 2.1, Wi-Fi naopak umí standardní 802.11 b/g/n, telefon samozřejmě podporuje sítě GSM/GPRS a 3G. Z Wi-Fi dokáže vytvořit Wi-Fi hotspot a je tedy připravený pro Tethering.
Dual SIM možnosti: Velmi dobré použití
Jak jsem uvedl v nadpisu, přístroj umožňuje používat dvě SIM karty najednou. Tomu jsou přizpůsobené volby jak v seznamu kontaktů, tak v SMS zprávách, či příjmu hovoru. Jakmile totiž spustíte seznam kontaktů či editor SMS zpráv, okamžitě se vám ve stavové liště zobrazí barevný obdélník, který vás informuje, ze které SIM vlastně provedete zamýšlenou činnost, pokud jí dotáhnete do konce. Pokud tedy chcete volat, okamžitě vidíte, jestli voláte z firemního čísla, či soukromého. Navíc, zobrazenou barvu a název obdélníku (SIM karty) ve stavové liště si můžete upravovat jak vás napadne.
V nastavení přístroje si můžete dokonce zvolit možnost, aby se telefon třeba při odesílání zpráv vždy zeptal, z jaké karty jí vlastně chcete odeslat, případně můžete natvrdo zvolit, že SMS zprávy se budou vždy odesílat třeba ze soukromého čísla, že u hovorů se mobil vždy zeptá a datové připojení bude vždy čerpat z firemní karty. Tím že jsou obě karty najednou online, má takové nastavení smysl a funguje zcela bez problémů.
Výkon: Čekal jsem horší, FX400 překvapil
FX400 obsahuje procesor MediaTek MT6575 a společně s grafickým akcelerátorem PowerVR SGX 531 poskytuje v titulech, které podporuje relativně slušný herní základ. V AnTuTu benchmarku dosáhl FX400 skóre 4664, z toho CPU 1368 a GPU 1841. Ze židle vás to neurve, nicméně, ty hry, které fungují, nemají větší problémy. Moje herní zkušenost s FX400 byla následující:
Angry Birds Star Wars – Zcela plynulé, hratelné bez problémů.
Dead Trigger – Plynulé na nízké a střední detaily. Mírně pomalejší na nejvyšší nastavení.
N.O.V.A 2 – Není kompatibilní.
Modern Combat 3 – Lze nainstalovat, nelze spustit.
Sprinkle – Zcela plynulé, hratelné bez problémů.
Shadowgun – Dobře hratelné, nicméně, ve větších prostorách mírně pomalejší.
Asphalt 6: Adrenaline – Není kompatibilní. Ani jiné díly.
Minecraft – Zcela plynulé, včetně nastavení na Fancy graphics.
Reckless Racing – Zcela plynulé, hratelné bez problémů.
Where Is My Water – Zcela plynulé, hratelné bez problémů.
Byť se tedy FX400 nachází cenově vyloženě v kategorii low-endů, zcela špatný na hry není, byť některé tituly na něm nespustíte. Použitá HW kombinace navíc propůjčuje systému dostatek výkonu při běžných činnostech.
Závěr recenze Evolve FX400
Z Evolve FX400 mám velmi rozporuplné pocity. Přístroj může zlákat třeba výbornou notifikační lištou, podporu dvou SIM karet současně či velkým displejem, na druhou stranu tato pozitiva doslova zazdí tragickými pozorovacími úhly displeje, špatným kontrastem, nebo nekvalitním dílenským zpracováním, kdy do telefonu doslova vidíte. Přitom rychlost přístroje je velmi dobrá, citlivost na ovládání taktéž. Jenže, ve stejné cenové kategorii se nachází nedávný bestseller Huawei Ascend G300, který sice disponuje menším 4” displejem, ale zároveň podstatně lepším, bez výše uvedených neduhů a dílenské zpracování je též minimálně o úroveň výše.
Pokud tedy chcete mobilní telefon kolem čtyř tisíc a nepotřebujete mít za každou cenu úhlopříčku displeje 4,3”, kvalitněji investované peníze spatřuji právě v Ascend G300, který jako celek působí více vyváženě. Pokud vám ale jde o co největší úhlopříčku, bez ohledu na kvalitu samotného zobrazení a dílenského zpracování přístroje, případně toužíte po výborné práci se dvěma SIM, či za dané peníze slušném herním výkonu, je Evolve FX400 ojedinělou volbou, jak dosáhnout na slušně fungující telefon za malý peníz. Výše vypsané neduhy jsou pak ale nutnou obětí.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |