Recenze Coolpad Porto: Velké čínské překvapení
Že jste o značce Coolpad ještě neslyšeli? Já ano, ale nepřikládal jsem její roli na trhu velkou důležitost. To se však po testování chytrého telefonu Coolpad Porto zcela změnilo. Myslím, že jestli se má nějaký Číňan dobře prodávat i u nás, pak je to právě tenhle model. Za částku, která mírně překračuje 3 500 Kč, koupíte elegantní pohledný smartphone, který dokáže více, než také možná sami čekáte.
Značka Coolpad, a tedy i první model Coolpad Porto, je na českém trhu naprostým nováčkem, přesto mám dojem, že u nás bude mít sílu na porážku nebo alespoň konkurenci zavedených značek, do nichž se počítají i někteří další rodáci z Číny. Dost bylo ale predikcí. Je čas podívat se na to, jaký smartphone Coolpad Porto je ve skutečnosti.
Coolpad Porto: specifikace
Konstrukce | plast, 139 x 68 x 8 mm, 119 g |
---|---|
Displej | 4,7″, IPS LCD, 540 x 960 px, jemnost 234 ppi |
Operační systém | Android 5.1 Lollipop |
Procesor | 4 jádrový, 1,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 410 |
Paměť | 1 GB RAM, úložiště 8 GB + microSD |
Fotoaparát | 8 Mpx, blesk + přední 5 Mpx |
Technologie | LTE, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS, infraport |
Baterie | 1 800 mAh |
Cena a dostupnost | ?, září 2015 |
Design a zpracování: čínská elegance
Ačkoliv telefon spadá cenou spíše do kategorie nižší střední třídy, vypadá vcelku hodnotně. Je pravdou, že se nemůžeme bavit o prémiové kvalitě, nicméně čekal jsem, že to dopadne hůř. Zpředu Coolpad Porto vypadá jednoduše, nic nepřebývá, nic nechybí.
Většinu předku tvoří 4,7″ palcový displej, který ve zhasnutém stavu zabíhá až do úplného kraje. Po probuzení však zjistíte, že se zase taková paráda nekoná a rámeček zasahuje zprava i zleva poměrně výrazně. Pod displejem se objevuje trojice senzorových tlačítek, která jsou piktogramicky vyvedena. Bohužel nejsou podsvícena, a tak je v noci budete marně hledat. Nemůžu si pomoct, ale Coolpad Porto mi velmi připomínal iPhone 6 respektive iPhone 6S. Ne svými kvalitami, jako spíše vzhledem, ale možná díky tomu je vcelku pohledným zařízením.
Hrany telefonu jsou naprosto klasicky posety pár tlačítky, mikrofony a dvěma konektory. K tomu, který má průměr 3,5 mm a je určen pro jack, mám výtku. Konektor je na zádech nepochopitelně vyříznut do v, a tak se zákonitě musí zastrčený konektor sluchátek snáze opotřebovat. Na druhou stranu mě na těle přístroje velmi příjemně překvapil Infraport, který vám umožní udělat z telefonu dálkové ovládání. Ale o tom až později.
Záda přístroje jsou ve tvaru oblázku a vcelku nic zde neruší. Až nad okolní povrch vystupující fotoaparát. Ten mému oku vůbec nelahodil a měl jsem celou dobu pocit, že je přilepen omylem z nějakého jiného přístroje. Další vadou zad je, že se bílá (v našem případě) záda velmi snadno upatlají.
Co se týče konstrukce, přístroj velmi příjemně překvapil svou nízkou hmotností 119 gramů a malou tloušťkou 7,99 milimetru. Na druhou stranu díky své tenké konstrukci působí chatrně a jeho šasi není úplně bytelné. Dále mi vadil stříbrný rámeček, který pochopitelně není kovový. To ale není ta nejhorší věc. Pod stříbrným lakem je bílý, a tak za nějakou dobu bude sloupaný a nevzhledný.
Displej, prostředí a baterie: vymáčkli z něj maximum
Displej nabídne 4,7″ a rozlišení 540 x 960 pixelů. Pravda, není to žádná hitparáda, ale co byste čekali od telefonu za tři a půl tisíce? Když už ale hodnotíme, nemůžu nepodotknout viditelný rastr již z větší vzdálenosti. Pozorovací úhly nejsou úplně marné, ale už jsem měl v ruce přístroje, které na stejném rozlišení zvládly lepší výkony. Na druhou stranu díky IPS technologii, kterou je displej obdařen, je jeho zobrazování jasné i na přímém slunci. Co se odezvy týče, měl jsem čas od času pocit, že můj dotek nebyl rozpoznán, úplně správně, je ale možné, že to bylo způsobeno spíše aplikacemi.
Příjemné překvapení se odehrává na poli vnitřního prostředí. Na palubě přístroje se totiž prohání operační systém Android ve své nejnovější verzi 5.1 Lollipop. Je pravdou, že k nové verzi Androidu mám celou řadu výhrad, v rámci Coolpadu Porto mi však Lollipop přišel velmi dobrý. Jak je již zvykem, nenajdeme zde Android v čisté podobě. Jsou zde jiné o něco zaoblenější ikonky a upravená barevnost. Největší změnou je však absence menu s mřížkou aplikací. Tohle řešení mi přijde velmi dobré, měli ho mnou oblíbené Honory a iPhone si s ním také vystačí.
Celé prostředí je velmi svižné a jen málokdy aplikace zaškobrtla. O to se stará procesor od Qualcommu, Snapdragon 410 se čtyřmi jádry a taktem 1,2 GHz. Operační paměť nabídne průměrný 1 GB RAM a interní paměť 8 GB. Tu lze doplnit o microSD kartu. Čas od času jsem měl pocit, že grafický čip nezvládá poměrně triviální hry, jako například SmashHit. Setkával jsem se s častými záseky a v tomto případě bych grafiku hodnotil jako udýchanou.
Na druhou stranu jsem si velmi pochvaloval nativní rozřazení aplikací do složek, které bylo jednoduše logické. Kladně hodnotím též možnost probuzení přístroje poklepáním na uspaný displej či otevření aplikace pomocí nakreslení daného písmene na zhasnutou obrazovku.
Nečekané bylo osazení infraportu, díky němuž svůj smartphone Coolpad Porto proměníte v dálkové ovládání. Je pravdou, že tuto možnost nabízí celá řada dalších chytrých telefonů, ještě nikde jsem se ale nesetkal s tak propracovanou nativní aplikací, která nabízí nepřeberné množství předdefinovaných přístrojů a zároveň možnost konfigurovat nový ovladač. Tohle bylo prostě super.
Při hovoru se mi často stávalo, že jsem omylem přepnul na hlasitý reproduktor, nebo vypnul mikrofon. Myslím ale, že tato skutečnost byla způsobena ne úplně dobře fungujícím proximity senzorem, tedy vadou kusu.
Co se týče baterie a výdrže, obojí mne překvapilo. Ne že by snad nesla nějakou abnormálně velkou kapacitu, spíše naopak. Coolpad Porto nabídne na dnešní dobu velmi slabou kapacitu akumulátoru 1800 mAh. To je již samo o sobě překvapení, dalším o to větším překvapením pro mne bylo, že tento akumulátor zvládnul napájet celý den smartphone i ve chvíli, kdy jsem měl zapnutý 4G internet (LTE) a poměrně hodně jsem telefonoval. Je tedy vidět, že pokud má přístroj dobrou správu energie, není třeba do něj cpát velkokapacitní akumulátor. Při nízkém úrovni nabití se osvědčil úsporný režim, který o nějakou tu hodinu výdrž prodlouží.
Fotoaparát a média: průměrně průměrný
V této kapitole není moc o čem psát. Ne že by Coolpad Porto nedisponoval fotoaparátem nebo přehrávačem hudby, všechny tyto funkce jsou ale tak běžné, že je jen málo, co k nim říct. Pokusím se však vypovědět své zkušenosti.
Hlavní fotoaparát disponuje 8 Mpx. V jasném a slunečném prostředí se nemusíte bát, že by fotky vyšly špatně. Jakmile se ale začne světlo zhoršovat, je jasně patrný šum. Samozřejmostí je zde automatické ostření, lze ale přepnout do „profesionálního“ režimu, kde velmi snadno nastavíte ISO, zaostření, barevnost či jas, a tak můžete zachytit lepší fotku. Musíte si s tím ale chvilku pohrát. Disciplína, která tomuto přístroji ale jde opravdu dobře, je pořizování selfie. Přední kamerka nese 5 Mpx a skvěle na ní reagují zvířata (viz. moje selfie s koněm).
Snímky pořízené s telefonem
Přehrávač hudby jako takový už v Coolpadu Porto nenajdete, je nutné spokojit se pouze s Google Music, já jsem tedy rovnou instaloval Spotify. Co se mi ale opravdu nelíbilo, byl chabý projev hlasitého reproduktoru, který byl plochý, bez výšek, středů i basů. Sluchátka, k telefonu přiložená, nehrála vyloženě špatně, ale jedna věc mě na nich doslova iritovala. Mikrofon byl usazen opravdu vysoko, a tak byl kabel od jednoho sluchátka kratší než druhý. Buď jsem si pohyby hlavy tahal telefon z kapsy, nebo mi telefon rval sluchátka z uší.
Závěr a zhodnocení: koupit či nekoupit?
Mobilní telefon Coolpad Porto pro mě byl velkým překvapením. Čekal jsem od něj opravdu málo a on mi nabídl opravdu hodně. Jeho hardwarová výbava není nikterak oslnivá, ale dá se říct, že z ní smartphone dokáže vyždímat maximum. A to se mi líbí. Za tři a půl tisíce dostanete plnohodnotný telefon, který má svižný systém, Android 5.1 a zajímavé vlastnosti.
A co pohled do řad konkurence? Když se podíváme na velmi těsné konkurenty jak parametry, tak cenou, nalezneme pouze dva. Jsou jimi telefony LG Spirit a Samsung Galaxy Core Prime. Zde už jsou otázkou jen vaše preference. Já osobně bych se ale do novějšího Coolpadu Porto nebál jít.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |