Mobilizujeme.cz

Recenze BlackBerry DTEK60: působivá jízda na mrtvém koni

  |  4 komentáře  |  autor:

Pokud má takto vypadat způsob, jak udržet značku BlackBerry na trhu s mobilními telefony, jsem pro. DTEK60 nabízí na svou hardwarovou výbavu slušnou cenovku a kompromisů také mnoho nedělá. Jen ho nevyrábějí v Kanadě. Proč je to chyba? Ukáže dnešní recenze.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

BlackBerry DTEK60 recenze

BlackBerry DTEK60 představuje důkaz, že stylizovanou ostružinu na telefonech ještě nějaký čas vídat budeme. I když Kanaďané přenechali návrhy a výrobu přístrojů OEM společnostem, stále program telefonů DTEK představuje tu nejlepší možnost, jak vytvořit výkladní skříň svého software a přinést tak zákazníkům ucelený pohled na to, jak si na sever od USA představují Android. A není to vůbec špatný pohled. Teprve v dnešních dnech se ukazuje, že vlajková loď s prostředím přestavěným podle představ BlackBerry má skutečný smysl. Není to přitom tak dávno, co jsem stejný převlek operačního systému u slabšího DTEK50 (recenze) kritizoval. Časy se ale v Kanadě mění rychle.

BlackBerry DTEK60: specifikace

Konstrukce kov + sklo, 154 x 75 x 7 mm, 165 g
Displej 5,5″, AMOLED, 2560 x 1440 px, jemnost 534 ppi
Operační systém Android 6.0 Marshmallow
Procesor 4 jádrový, 2,15 GHz, Qualcomm Snapdragon 820
Paměť 4 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD karty (až 256 GB)
Fotoaparát 21 Mpx, 2x LED blesk, f/2.0, PDAF + přední 8 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků prstů
Baterie 3000 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 16 500 Kč s DPH, listopad 2016

Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu ShopBlackberry.cz, kde si jej můžete zakoupit.

Design a zpracování: Kanada na čínský způsob

Název předchozího modelu DTEK50 se bude v této recenzi objevovat často. Nebudeme si lhát do kapsy: DTEK60 se od něj vizuálně liší jen v detailech. Je o něco větší a dal vale pogumovaným zádům. Ty nahradilo zaoblené sklo. Právě ono výrazným dílem přispívá k luxusnímu pocitu z celého přístroje, jen už to zkrátka není BlackBerry. Dřívější modely značky právě na zádech s výraznou trakcí vystavěly někdejší designové směřování ostružin.

BlackBerry DTEK60 recenze

DTEK60 si ostatně ani na žádnou ostružinu nehraje. Pod zmiňovaným sklem sice nalezneme kanadské logo, to však pouze v natištěné podobě. Stejně tak by se na stejném místě mohlo vyjímat vaše jméno, pokud byste společnosti TCL/Alcatel dostatečně dobře zaplatili. Na stříbrné akcenty a staromilský kurzívový font, pro kanadské přístroje kdysi tak typické, můžeme rovnou zapomenout. Nám milovníkům starých časů v Číně ustoupili pouze v jediném: notifikační dioda na rozdíl od DTEK50 konečně svítí opět červeně. My mobilní senioři se ovšem obalamutit nenecháme: dobře víme, že na původních ostružinách byla LEDka daleko větší a oproti blešce, jíž nabízí DTEK60, ji nešlo přehlédnout.

BlackBerry DTEK60 recenze

Když ale zanechám „důchodcovského“ stýskání si nad koncem starých časů, nezbývá mi než uznat, že dílenské zpracování oproti staršímu DTEK50 doznalo na „šedesátce“ značného pokroku. Už žádné kompromisy: Plastové proužky antény přetínající hliníkový rám již oproti DTEK50 nejsou na dotek cítit, zmíněnému rámu nenacházíme jedinou ostřejší hranu a zaoblené 2,5D sklo dodává celému mixu pikantní příchuť luxusu. K tomu přispívá i nečekaně nízká hmotnost. Vůle tlačítek a vysoko čnící pyramida zadního fotoaparátu sice vrátí zpět na zem, přesto si ale za zbytek zaslouží v Číně pochvalu. Když si vzpomenu na rozvrzaný BlackBerry Priv (recenze), nezbývá než ironicky konstatovat, že s přesunem výroby na Dálný východ v BlackBerry rozhodně chybu neudělali.

BlackBerry DTEK60 recenze

Několik nedostatků si ale přece jen od DTEK50 jeho mladší bratr vypůjčil. Stále trvá na používání tzv. „Convenience key“, který by měl primárně sloužit k vyvolání libovolné aplikace nebo funkce. To by se ovšem nesměl objevit na pravém boku uprostřed – tedy přesně na místě, kde má většina podobně velké konkurence zamykací klávesu. Primárně jej tedy budete používat zejména na odemykání a zamykání přístroje – bohužel to nikdy nebude fungovat. Skutečné zamykací tlačítko se totiž nachází vlevo, a to až úplně nahoře. Tedy tam, kam nikdo normální nikdy nesahá.

BlackBerry DTEK60 recenze

Naštěstí si nejspíš nakonec přivyknete odemykat přístroj otiskem prstů. Čtečka se nachází v přirozené poloze pod čočkou fotoaparátu, bohužel ji však kvůli jejímu kompletnímu zapuštění do roviny zad a jen velmi nenápadnému orámování není snadné nahmatat. Možná i kvůli tomu nejsou její výkony takové, jako bych u vlajkové lodi očekával. Odemyká sice rychle, často však váš prst nedokáže rozpoznat.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , ,
Komplikace? Čtečka otisků u iPhonu 8 stále nemá své umístění

Komplikace? Čtečka otisků u iPhonu 8 stále nemá své umístění

VČERA  |    |  diskuze (1)

Apple si už delší dobu pohrává s myšlenkou zabudovat u iPhone 8 čtečku otisků prstů přímo do OLED displeje. Jak se zdá,…

Google Glass dostaly po letech první update. A možná i poslední

Google Glass dostaly po letech první update. A možná i poslední

VČERA  |    |  2 komentáře

Od chytrých brýlí společnosti Google se čekaly velké věci, ovšem čas ukázal, že šlo o nakonec neúspěšný experimentální projekt. Nicméně výrobce nestrká…

ZUK Z3 Max má mít teprve chystaný Snapdragon 836 a 8 GB RAM

ZUK Z3 Max má mít teprve chystaný Snapdragon 836 a 8 GB RAM

VČERA  |    |  diskuze (0)

Dalším údajným únikem z dílny Lenova je chystaná vlajková loď ZUK Z3 Max. Nástupce modelu Z2 podle zprávy nabídne opět nejlepší komponenty…

Mobilní zobrazení