Pokud má takto vypadat způsob, jak udržet značku BlackBerry na trhu s mobilními telefony, jsem pro. DTEK60 nabízí na svou hardwarovou výbavu slušnou cenovku a kompromisů také mnoho nedělá. Jen ho nevyrábějí v Kanadě. Proč je to chyba? Ukáže dnešní recenze.
BlackBerry DTEK60 představuje důkaz, že stylizovanou ostružinu na telefonech ještě nějaký čas vídat budeme. I když Kanaďané přenechali návrhy a výrobu přístrojů OEM společnostem, stále program telefonů DTEK představuje tu nejlepší možnost, jak vytvořit výkladní skříň svého software a přinést tak zákazníkům ucelený pohled na to, jak si na sever od USA představují Android. A není to vůbec špatný pohled. Teprve v dnešních dnech se ukazuje, že vlajková loď s prostředím přestavěným podle představ BlackBerry má skutečný smysl. Není to přitom tak dávno, co jsem stejný převlek operačního systému u slabšího DTEK50 (recenze) kritizoval. Časy se ale v Kanadě mění rychle.
Konstrukce | kov + sklo, 154 x 75 x 7 mm, 165 g |
---|---|
Displej | 5,5″, AMOLED, 2560 x 1440 px, jemnost 534 ppi |
Operační systém | Android 6.0 Marshmallow |
Procesor | 4 jádrový, 2,15 GHz, Qualcomm Snapdragon 820 |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD karty (až 256 GB) |
Fotoaparát | 21 Mpx, 2x LED blesk, f/2.0, PDAF + přední 8 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků prstů |
Baterie | 3000 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 16 500 Kč s DPH, listopad 2016 |
Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu ShopBlackberry.cz.
Název předchozího modelu DTEK50 se bude v této recenzi objevovat často. Nebudeme si lhát do kapsy: DTEK60 se od něj vizuálně liší jen v detailech. Je o něco větší a dal vale pogumovaným zádům. Ty nahradilo zaoblené sklo. Právě ono výrazným dílem přispívá k luxusnímu pocitu z celého přístroje, jen už to zkrátka není BlackBerry. Dřívější modely značky právě na zádech s výraznou trakcí vystavěly někdejší designové směřování ostružin.
DTEK60 si ostatně ani na žádnou ostružinu nehraje. Pod zmiňovaným sklem sice nalezneme kanadské logo, to však pouze v natištěné podobě. Stejně tak by se na stejném místě mohlo vyjímat vaše jméno, pokud byste společnosti TCL/Alcatel dostatečně dobře zaplatili. Na stříbrné akcenty a staromilský kurzívový font, pro kanadské přístroje kdysi tak typické, můžeme rovnou zapomenout. Nám milovníkům starých časů v Číně ustoupili pouze v jediném: notifikační dioda na rozdíl od DTEK50 konečně svítí opět červeně. My mobilní senioři se ovšem obalamutit nenecháme: dobře víme, že na původních ostružinách byla LEDka daleko větší a oproti blešce, jíž nabízí DTEK60, ji nešlo přehlédnout.
Když ale zanechám „důchodcovského“ stýskání si nad koncem starých časů, nezbývá mi než uznat, že dílenské zpracování oproti staršímu DTEK50 doznalo na „šedesátce“ značného pokroku. Už žádné kompromisy: Plastové proužky antény přetínající hliníkový rám již oproti DTEK50 nejsou na dotek cítit, zmíněnému rámu nenacházíme jedinou ostřejší hranu a zaoblené 2,5D sklo dodává celému mixu pikantní příchuť luxusu. K tomu přispívá i nečekaně nízká hmotnost. Vůle tlačítek a vysoko čnící pyramida zadního fotoaparátu sice vrátí zpět na zem, přesto si ale za zbytek zaslouží v Číně pochvalu. Když si vzpomenu na rozvrzaný BlackBerry Priv (recenze), nezbývá než ironicky konstatovat, že s přesunem výroby na Dálný východ v BlackBerry rozhodně chybu neudělali.
Několik nedostatků si ale přece jen od DTEK50 jeho mladší bratr vypůjčil. Stále trvá na používání tzv. „Convenience key“, který by měl primárně sloužit k vyvolání libovolné aplikace nebo funkce. To by se ovšem nesměl objevit na pravém boku uprostřed – tedy přesně na místě, kde má většina podobně velké konkurence zamykací klávesu. Primárně jej tedy budete používat zejména na odemykání a zamykání přístroje – bohužel to nikdy nebude fungovat. Skutečné zamykací tlačítko se totiž nachází vlevo, a to až úplně nahoře. Tedy tam, kam nikdo normální nikdy nesahá.
Naštěstí si nejspíš nakonec přivyknete odemykat přístroj otiskem prstů. Čtečka se nachází v přirozené poloze pod čočkou fotoaparátu, bohužel ji však kvůli jejímu kompletnímu zapuštění do roviny zad a jen velmi nenápadnému orámování není snadné nahmatat. Možná i kvůli tomu nejsou její výkony takové, jako bych u vlajkové lodi očekával. Odemyká sice rychle, často však váš prst nedokáže rozpoznat.
DTEK60 je vybaven 5,5palcovým AMOLED displejem o vysokém QHD rozlišení. V této souvislosti se sluší připomenout, že se u BlackBerry nejedná o žádnou novinku: s podobnými parametry přišel před rokem první androidový model značky Priv. Osobně mě potěšilo, že se v TCL drželi zkrátka v sytosti barev. Typ displeje tak na první pohled od běžných IPS displejů rozeznáte jen když si všimnete skvělého zobrazení černé. Pro připomenutí: AMOLED displeje nechávají pixely, jež mají černou zobrazit, zcela vypnuté. Této vlastnosti využívá notifikační režim DTEK60: po přijetí zprávy se nerozsvítí celý displej, dotyčná notifikace se na zamčené obrazovce jen rychle zobrazí v černobílém náhledu. Informační hodnota zůstává stejná, úspora baterie roste. K dobrému dojmu z obrazovky pak napomáhá také překvapivě téměř dokonalá ochrana proti otiskům prstů.
Ta pravá deviza se ukrývá však uvnitř systému a je velmi nenápadná. Na první pohled totiž v DTEK60 vše vyhlíží jako čistý, neupravený Android. Už na ten druhý však oko zvídavého uživatele objeví například vyskakovací widgety: ty se u některých zástupců aplikací objeví, když přejedete prstem přes jejich ikonu. Tato užitečná vychytávka BlackBerry Launcheru konkrétně mně nahradila 3D Touch, který s oblibou využívám na soukromém iPhonu. To je ale jen první dílek do skládanky.
Ten druhý a daleko důležitější se nazývá BlackBerry Hub+. Ostřílení ostružináři ho dobře znají – s jeho téměř dokonalou podobou přišli v Blackberry blahé paměti na svém vlastním OS10. Hub je místo, kde se scházejí veškeré notifikace ze všech komunikačních aplikací. Hlavní výhoda je jasná: Hub nahrazuje množství rozličných prostředí jednotlivých aplikací jedním designovým jazykem, sjednoceným způsobem ovládání a navrch přidává ještě několik užitečných triků. Takto to aspoň fungovalo na BB OS10. Pravidelní čtenáři mých recenzí však také pamatují, kolik neslušných slov padlo z mých úst na androidovou inkarnaci této stěžejní komunikační aplikace. Ta ještě nedávno nezvládala důležité a rozšířené komunikační protokoly a na slabších strojích dělala víc problémů než užitku. Pro nás, které jsme na ni přešli z původních BlackBerry, znamenala ohromné zklamání a začali jsme kanadskou značku nadobro odepisovat.
To je ale, zdá se, minulost. Začněme od konce. Snad za to může síla výpočetního výkonu Snapdragonu 820 v kombinaci se 4 GB RAM paměti: Hub+ ve své nejnovější verzi běhá na DTEK60 plynule a bleskurychle. Ale co je hlavní: současný Hub+ už zvládá pracovat s Facebook Messengerem i Viberem. A to je velká novinka: konečně jsem poprvé od opuštění platformy OS10 nalezl opět všechny své komunikační kanály na jednom místě. Může se to zdát jako malichernost, ale právě tato vlastnost Hubu v kombinaci se zbytkem softwarového balíčku od BlackBerry od základu mění způsob práce s Androidem. Z mých ploch zcela zmizely ikony komunikační aplikací: vše se dá řešit přes Hub, do kterého vstoupíte posunem prstu od spodního okraje obrazovky doprava (další odkaz na původní OS10). Z mých oblíbených widgetů obhájily své stacionární místo na obrazovce pouze dva: ten první, který zabral celou domovskou plochu. Zobrazoval totiž samotný obsah Hubu, a já tak na první pohled viděl všechny nepřečtené zprávy – takto vážně na nic nezapomenete. Druhý v řadě reprezentoval To-Do list. Zbytek prostoru pak obsadily jen ikonky nejčastěji používaných aplikací s odkazy na vyskakovací widgety.
Nesmíme ale zapomínat i na osvědčené vlastnosti BlackBerry Hubu. Zamilujete si například odložené notifikace: mail, na který musíte odpovědět, se vám například dovede znovu připomenout, jen co překročíte práh vašeho zaměstnání. Nepřečtené zprávy lze pohodlně filtrovat gestem „pinch“ a v orientaci mezi množstvím notifikací pomáhá opět široká škála barev.
Poslední ingrediencí přitažlivého mixu funkcí představuje subjektivně ten nejlepší vyhledávací systém, co kdy kdo v Androidu vymyslel: po posunutí prstu od spodního okraje doleva stačí jen napsat příkaz (volat, SMS, mail etc.) a jméno kontaktu a systém vás sám přesměruje k požadované činnosti. Navíc dokáže prohledat internet i obsah telefonu podobně jako Spotlight na iPhonech. Podtrženo, sečteno: DTEK60 mi ukázal nejefektivnější cestu, jak ovládat androidový telefon. A to jakýkoli: v této souvislosti nelze nepřipomenout, že celý výše zmíněný softwarový balíček lze instalovat i na jiné telefony s Androidem: jen se zde pro dosažení stejné funkčnosti jako na BlackBerry DTEK60 nevyhneme měsíčnímu poplatku – ten neplatí pouze majitelé ostružin.
Z výbavy telefonu stojí dále za zmínku například velmi povedený BlackBerry Calendar. Na něj si zvyknete zejména díky originálnímu kruhovému zobrazení agendy v měsíčním náhledu – vhodnému zejména pro ty, kteří si značí do kalendáře práci na směny. Těžko naopak chápu význam tzv. „Lišty produktivity“, která se vysouvá zboku displeje a pouze kombinuje náhled do Hubu se zobrazením aplikace úkolů a kontaktů. Ne zcela se také podle mého názoru povedla stávající verze BlackBerry klávesnice. Její podoba zůstává stále stejně přehledná, s velkými tlačítky a návykovou predikcí, kdy se odhad psaného slova zobrazuje přímo nad písmeny, jež se chystáte napsat. Buď za to však mohou mé nešikovné prsty, nebo záludná systémová chyba, můj přístroj však občas zatvrzele odmítal psát mezi jednotlivými slovy mezery. Snad se tedy dočkám opravy v příštích verzích.
V popředí zájmu některých uživatelů bude stát určitě i bezpečnostní výbava. Tou se BlackBerry z logiky věci neustále chlubí. Nejvíc ale na prý dokonalém zabezpečení telefonu oceňují fakt, že jej běžný uživatel vůbec nevnímá. Od běžných přístrojů se DTEK60 ale podstatně odlišuje v několika směrech. Samozřejmostí je okamžitá instalace bezpečnostích záplat přímo od Google – tou se jinak chlubí jen Nexusy a Pixely. Po nahlédnutí do seznamu aplikací si pak nelze nevšimnout prográmku DTEK, který umožňuje separátně a jednoduše ovládat přístup jednotlivých aplikací k soukromým údajům a zároveň monitoruje úroveň zabezpečení celého systému. Nakonec pak lze celý obsah zařízení na systémové úrovni zašifrovat. Ještě jednou ale zopakuji: pro běžného uživatele to znamená maximálně to, že než se po restartu telefonu spustí všechny zabezpečené procesy, chvilku to trvá.
Někdy dokonce až tak dlouho, že i nabíjení 3000 mAh akumulátoru působí rychlejším dojmem. To je však samozřejmě jen nadsázka – přítomnost technologie QuickCharge je ale znát. Na maximum se podle mých zkušeností DTEK60 dodávanou nabíječkou s USB-C konektorem nabije ani ne za hodinu a půl. A ne že by rychlost nebyla potřeba. Výdrž čínského BlackBerry je pohříchu průměrná: v každodenním provozu s dvěma hodinami běhu Facebooku na popředí a tříhodinovým „screen-on-time“ vydrží patnáct hodin.
Pamětníci dobře vědí, že co se multimédií týče, přístroje BlackBerry za špičkou vždy zaostávaly. Tato situace bohužel trvá dodnes – podezřívám kanadské manažery, že tímto způsobem chtěli zachovat odkaz značky i v rukou čínského partnera. Začněme fotoaparátem. Ten papírově zdaleka nepatří mezi nejhorší. 21 Mpx snímač v kombinaci s dvojitým LED bleskem a objektivem se světelností f/2.0 slibuje zajímavé výsledky.
Ty se ale bohužel často nedostavují. Největší komplikaci představují potíže s ostřením. Elektronika se až nezdravě často rozmýšlí, kam vlastně zaostří, a to i přesto, že to manuálně určíte poklepáním na konkrétní místo displeje. I během samotné cesty prstu ke spoušti DTEK60 často stihne přeostřit dvakrát až třikrát. Často se tedy stává, že se expozice obrázku odehraje během samotného přeostřování. Namísto hezké fotky vzniká rázem přehlídka avantgardního moderního umění.
Když už se však telefonu zaostřit povede, výsledky nejsou zlé. Relativně detailní fotografie tíhnou do teplých tónů a někdo by mohl mít námitky proti jejich podexponovanosti – tu lze ovšem aktivně kompenzovat pomocí posuvné škály v pravé části displeje. Ta je fotografům k dispozici dokonce i v plně automatickém režimu. Rychlý přístup k ovládacím prvkům ostatně charakterizuje celou fotoaplikaci DTEK60 a to je potřeba pochválit. Horší je to už s její rychlostí. Na náhled vyfoceného snímku se musí čekat často i několik vteřin.
Nelze se nezmínit ani o natáčení videa. DTEK60 se chlubí schopností pořizovat 4K videa a přední kamerkou natáčet v rozlišení Full HD. Má to ovšem jeden háček. V nejvyšším rozlišení a nejjemnější snímkovací frekvenci 60 fps není dostupná stabilizace obrazu a na výsledku je to znát. Zejména natáčení za chůze se tak stává téměř nerealizovatelné. A protože kameře v BlackBerry schází optická stabilizace, mnoho se toho nevylepší ani po zapnutí jejího digitálního ekvivalentu.
Zklamání přinesla také disciplína reprodukce zvuku. Poslech hudby ve sluchátkách je ještě v pořádku. Dokonce i vestavěný ekvalizér Waves MaxxAudio hudbu příliš nezkresluje a v automatickém nastavení, kdy analyzuje vlastnosti konkrétní skladby, může pro některé posluchače znamenat dokonce přínos v odhalení nevýrazných složek skladby. O to horší výkony však DTEK60 předvádí při reprodukci bez zapojených sluchátek. Zvuk vestavěných stereo reproduktorů je ještě v normě, byť bych si dovedl představit vyšší maximální hlasitost a věrnější podobu basové složky. Cením si také dobrého nápadu umístit výdechy repráčků jak na přední, tak na zadní stranu. Ten opravdový šok přichází během telefonování. Zvuk ze sluchátka je často nakřáplý, objevují se nežádoucí rezonance a některé hovory na testovaném přístroji byly jen těžko srozumitelné. S nostalgií jsem tak zavzpomínal na letitý BlackBerry Passport, který se chlubil dokonalou reprodukcí a díky kvalitě jeho reproduktorů a mikrofonů bylo možné z něj bez jakéhokoli příslušenství vést plnohodnotnou telefonickou konferenci.
Po pár hodinách po startu testování jsem chtěl napsat následující: BlackBerry DTEK60 je skvělý telefon, který za 16 000 nabídne to, na co jiné telefony potřebují i o čtvrtinu vyšší cenu. Po dvou týdnech ale smýšlím trochu jinak. Pokud by to byla skutečně pravda, tak kde je vodotěsnost? Kam se ztratily dnes obvyklé snímače pohybu a zdravotní senzory? Proč BlackBerry stále neumí pokročilé funkce prostředí, jako multitasking na jedné obrazovce, snímač očí anebo laserové ostření?
BlackBerry DTEK60 je v tomto ohledu typická Čína: neinovativní, ale výkonný telefon se skóre v AnTuTu kolem 130 000. Vše zachraňuje vyladěný softwarový mix z kanadské dílny. Ten je ovšem, jak už jsem uvedl výše, ve skutečnosti dostupný všem uživatelům Androidu bez vazby na konkrétní přístroj. Tak kde je ta výhoda? Jakkoli jsem se s BlackBerry dobře bavil, nakonec musím konstatovat, že pro skutečné vlajkové lodi konkurenci nepředstavuje. Dokáže být ale skvělou alternativou. Zejména pro ty, kteří nemají rádi androidovou logiku ovládání a jsou odpůrci měsíčních poplatků za využívání software.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
luxusní zpracování | vypínací klávesa na levém boku |
kvalitní displej | slabší fotoaparát |
vysoký výkon | podprůměrná výdrž |
BlackBerry Hub |
Pokud má takto vypadat způsob, jak udržet značku BlackBerry na trhu s mobilními telefony, jsem pro. DTEK60 nabízí na svou hardwarovou výbavu slušnou cenovku a kompromisů také mnoho nedělá. Jen ho nevyrábějí v Kanadě. Proč je to chyba? Ukáže dnešní recenze.
BlackBerry DTEK60 představuje důkaz, že stylizovanou ostružinu na telefonech ještě nějaký čas vídat budeme. I když Kanaďané přenechali návrhy a výrobu přístrojů OEM společnostem, stále program telefonů DTEK představuje tu nejlepší možnost, jak vytvořit výkladní skříň svého software a přinést tak zákazníkům ucelený pohled na to, jak si na sever od USA představují Android. A není to vůbec špatný pohled. Teprve v dnešních dnech se ukazuje, že vlajková loď s prostředím přestavěným podle představ BlackBerry má skutečný smysl. Není to přitom tak dávno, co jsem stejný převlek operačního systému u slabšího DTEK50 (recenze) kritizoval. Časy se ale v Kanadě mění rychle.
Konstrukce | kov + sklo, 154 x 75 x 7 mm, 165 g |
---|---|
Displej | 5,5″, AMOLED, 2560 x 1440 px, jemnost 534 ppi |
Operační systém | Android 6.0 Marshmallow |
Procesor | 4 jádrový, 2,15 GHz, Qualcomm Snapdragon 820 |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD karty (až 256 GB) |
Fotoaparát | 21 Mpx, 2x LED blesk, f/2.0, PDAF + přední 8 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků prstů |
Baterie | 3000 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 16 500 Kč s DPH, listopad 2016 |
Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu ShopBlackberry.cz.
Název předchozího modelu DTEK50 se bude v této recenzi objevovat často. Nebudeme si lhát do kapsy: DTEK60 se od něj vizuálně liší jen v detailech. Je o něco větší a dal vale pogumovaným zádům. Ty nahradilo zaoblené sklo. Právě ono výrazným dílem přispívá k luxusnímu pocitu z celého přístroje, jen už to zkrátka není BlackBerry. Dřívější modely značky právě na zádech s výraznou trakcí vystavěly někdejší designové směřování ostružin.
DTEK60 si ostatně ani na žádnou ostružinu nehraje. Pod zmiňovaným sklem sice nalezneme kanadské logo, to však pouze v natištěné podobě. Stejně tak by se na stejném místě mohlo vyjímat vaše jméno, pokud byste společnosti TCL/Alcatel dostatečně dobře zaplatili. Na stříbrné akcenty a staromilský kurzívový font, pro kanadské přístroje kdysi tak typické, můžeme rovnou zapomenout. Nám milovníkům starých časů v Číně ustoupili pouze v jediném: notifikační dioda na rozdíl od DTEK50 konečně svítí opět červeně. My mobilní senioři se ovšem obalamutit nenecháme: dobře víme, že na původních ostružinách byla LEDka daleko větší a oproti blešce, jíž nabízí DTEK60, ji nešlo přehlédnout.
Když ale zanechám „důchodcovského“ stýskání si nad koncem starých časů, nezbývá mi než uznat, že dílenské zpracování oproti staršímu DTEK50 doznalo na „šedesátce“ značného pokroku. Už žádné kompromisy: Plastové proužky antény přetínající hliníkový rám již oproti DTEK50 nejsou na dotek cítit, zmíněnému rámu nenacházíme jedinou ostřejší hranu a zaoblené 2,5D sklo dodává celému mixu pikantní příchuť luxusu. K tomu přispívá i nečekaně nízká hmotnost. Vůle tlačítek a vysoko čnící pyramida zadního fotoaparátu sice vrátí zpět na zem, přesto si ale za zbytek zaslouží v Číně pochvalu. Když si vzpomenu na rozvrzaný BlackBerry Priv (recenze), nezbývá než ironicky konstatovat, že s přesunem výroby na Dálný východ v BlackBerry rozhodně chybu neudělali.
Několik nedostatků si ale přece jen od DTEK50 jeho mladší bratr vypůjčil. Stále trvá na používání tzv. „Convenience key“, který by měl primárně sloužit k vyvolání libovolné aplikace nebo funkce. To by se ovšem nesměl objevit na pravém boku uprostřed – tedy přesně na místě, kde má většina podobně velké konkurence zamykací klávesu. Primárně jej tedy budete používat zejména na odemykání a zamykání přístroje – bohužel to nikdy nebude fungovat. Skutečné zamykací tlačítko se totiž nachází vlevo, a to až úplně nahoře. Tedy tam, kam nikdo normální nikdy nesahá.
Naštěstí si nejspíš nakonec přivyknete odemykat přístroj otiskem prstů. Čtečka se nachází v přirozené poloze pod čočkou fotoaparátu, bohužel ji však kvůli jejímu kompletnímu zapuštění do roviny zad a jen velmi nenápadnému orámování není snadné nahmatat. Možná i kvůli tomu nejsou její výkony takové, jako bych u vlajkové lodi očekával. Odemyká sice rychle, často však váš prst nedokáže rozpoznat.
DTEK60 je vybaven 5,5palcovým AMOLED displejem o vysokém QHD rozlišení. V této souvislosti se sluší připomenout, že se u BlackBerry nejedná o žádnou novinku: s podobnými parametry přišel před rokem první androidový model značky Priv. Osobně mě potěšilo, že se v TCL drželi zkrátka v sytosti barev. Typ displeje tak na první pohled od běžných IPS displejů rozeznáte jen když si všimnete skvělého zobrazení černé. Pro připomenutí: AMOLED displeje nechávají pixely, jež mají černou zobrazit, zcela vypnuté. Této vlastnosti využívá notifikační režim DTEK60: po přijetí zprávy se nerozsvítí celý displej, dotyčná notifikace se na zamčené obrazovce jen rychle zobrazí v černobílém náhledu. Informační hodnota zůstává stejná, úspora baterie roste. K dobrému dojmu z obrazovky pak napomáhá také překvapivě téměř dokonalá ochrana proti otiskům prstů.
Ta pravá deviza se ukrývá však uvnitř systému a je velmi nenápadná. Na první pohled totiž v DTEK60 vše vyhlíží jako čistý, neupravený Android. Už na ten druhý však oko zvídavého uživatele objeví například vyskakovací widgety: ty se u některých zástupců aplikací objeví, když přejedete prstem přes jejich ikonu. Tato užitečná vychytávka BlackBerry Launcheru konkrétně mně nahradila 3D Touch, který s oblibou využívám na soukromém iPhonu. To je ale jen první dílek do skládanky.
Ten druhý a daleko důležitější se nazývá BlackBerry Hub+. Ostřílení ostružináři ho dobře znají – s jeho téměř dokonalou podobou přišli v Blackberry blahé paměti na svém vlastním OS10. Hub je místo, kde se scházejí veškeré notifikace ze všech komunikačních aplikací. Hlavní výhoda je jasná: Hub nahrazuje množství rozličných prostředí jednotlivých aplikací jedním designovým jazykem, sjednoceným způsobem ovládání a navrch přidává ještě několik užitečných triků. Takto to aspoň fungovalo na BB OS10. Pravidelní čtenáři mých recenzí však také pamatují, kolik neslušných slov padlo z mých úst na androidovou inkarnaci této stěžejní komunikační aplikace. Ta ještě nedávno nezvládala důležité a rozšířené komunikační protokoly a na slabších strojích dělala víc problémů než užitku. Pro nás, které jsme na ni přešli z původních BlackBerry, znamenala ohromné zklamání a začali jsme kanadskou značku nadobro odepisovat.
To je ale, zdá se, minulost. Začněme od konce. Snad za to může síla výpočetního výkonu Snapdragonu 820 v kombinaci se 4 GB RAM paměti: Hub+ ve své nejnovější verzi běhá na DTEK60 plynule a bleskurychle. Ale co je hlavní: současný Hub+ už zvládá pracovat s Facebook Messengerem i Viberem. A to je velká novinka: konečně jsem poprvé od opuštění platformy OS10 nalezl opět všechny své komunikační kanály na jednom místě. Může se to zdát jako malichernost, ale právě tato vlastnost Hubu v kombinaci se zbytkem softwarového balíčku od BlackBerry od základu mění způsob práce s Androidem. Z mých ploch zcela zmizely ikony komunikační aplikací: vše se dá řešit přes Hub, do kterého vstoupíte posunem prstu od spodního okraje obrazovky doprava (další odkaz na původní OS10). Z mých oblíbených widgetů obhájily své stacionární místo na obrazovce pouze dva: ten první, který zabral celou domovskou plochu. Zobrazoval totiž samotný obsah Hubu, a já tak na první pohled viděl všechny nepřečtené zprávy – takto vážně na nic nezapomenete. Druhý v řadě reprezentoval To-Do list. Zbytek prostoru pak obsadily jen ikonky nejčastěji používaných aplikací s odkazy na vyskakovací widgety.
Nesmíme ale zapomínat i na osvědčené vlastnosti BlackBerry Hubu. Zamilujete si například odložené notifikace: mail, na který musíte odpovědět, se vám například dovede znovu připomenout, jen co překročíte práh vašeho zaměstnání. Nepřečtené zprávy lze pohodlně filtrovat gestem „pinch“ a v orientaci mezi množstvím notifikací pomáhá opět široká škála barev.
Poslední ingrediencí přitažlivého mixu funkcí představuje subjektivně ten nejlepší vyhledávací systém, co kdy kdo v Androidu vymyslel: po posunutí prstu od spodního okraje doleva stačí jen napsat příkaz (volat, SMS, mail etc.) a jméno kontaktu a systém vás sám přesměruje k požadované činnosti. Navíc dokáže prohledat internet i obsah telefonu podobně jako Spotlight na iPhonech. Podtrženo, sečteno: DTEK60 mi ukázal nejefektivnější cestu, jak ovládat androidový telefon. A to jakýkoli: v této souvislosti nelze nepřipomenout, že celý výše zmíněný softwarový balíček lze instalovat i na jiné telefony s Androidem: jen se zde pro dosažení stejné funkčnosti jako na BlackBerry DTEK60 nevyhneme měsíčnímu poplatku – ten neplatí pouze majitelé ostružin.
Z výbavy telefonu stojí dále za zmínku například velmi povedený BlackBerry Calendar. Na něj si zvyknete zejména díky originálnímu kruhovému zobrazení agendy v měsíčním náhledu – vhodnému zejména pro ty, kteří si značí do kalendáře práci na směny. Těžko naopak chápu význam tzv. „Lišty produktivity“, která se vysouvá zboku displeje a pouze kombinuje náhled do Hubu se zobrazením aplikace úkolů a kontaktů. Ne zcela se také podle mého názoru povedla stávající verze BlackBerry klávesnice. Její podoba zůstává stále stejně přehledná, s velkými tlačítky a návykovou predikcí, kdy se odhad psaného slova zobrazuje přímo nad písmeny, jež se chystáte napsat. Buď za to však mohou mé nešikovné prsty, nebo záludná systémová chyba, můj přístroj však občas zatvrzele odmítal psát mezi jednotlivými slovy mezery. Snad se tedy dočkám opravy v příštích verzích.
V popředí zájmu některých uživatelů bude stát určitě i bezpečnostní výbava. Tou se BlackBerry z logiky věci neustále chlubí. Nejvíc ale na prý dokonalém zabezpečení telefonu oceňují fakt, že jej běžný uživatel vůbec nevnímá. Od běžných přístrojů se DTEK60 ale podstatně odlišuje v několika směrech. Samozřejmostí je okamžitá instalace bezpečnostích záplat přímo od Google – tou se jinak chlubí jen Nexusy a Pixely. Po nahlédnutí do seznamu aplikací si pak nelze nevšimnout prográmku DTEK, který umožňuje separátně a jednoduše ovládat přístup jednotlivých aplikací k soukromým údajům a zároveň monitoruje úroveň zabezpečení celého systému. Nakonec pak lze celý obsah zařízení na systémové úrovni zašifrovat. Ještě jednou ale zopakuji: pro běžného uživatele to znamená maximálně to, že než se po restartu telefonu spustí všechny zabezpečené procesy, chvilku to trvá.
Někdy dokonce až tak dlouho, že i nabíjení 3000 mAh akumulátoru působí rychlejším dojmem. To je však samozřejmě jen nadsázka – přítomnost technologie QuickCharge je ale znát. Na maximum se podle mých zkušeností DTEK60 dodávanou nabíječkou s USB-C konektorem nabije ani ne za hodinu a půl. A ne že by rychlost nebyla potřeba. Výdrž čínského BlackBerry je pohříchu průměrná: v každodenním provozu s dvěma hodinami běhu Facebooku na popředí a tříhodinovým „screen-on-time“ vydrží patnáct hodin.
Pamětníci dobře vědí, že co se multimédií týče, přístroje BlackBerry za špičkou vždy zaostávaly. Tato situace bohužel trvá dodnes – podezřívám kanadské manažery, že tímto způsobem chtěli zachovat odkaz značky i v rukou čínského partnera. Začněme fotoaparátem. Ten papírově zdaleka nepatří mezi nejhorší. 21 Mpx snímač v kombinaci s dvojitým LED bleskem a objektivem se světelností f/2.0 slibuje zajímavé výsledky.
Ty se ale bohužel často nedostavují. Největší komplikaci představují potíže s ostřením. Elektronika se až nezdravě často rozmýšlí, kam vlastně zaostří, a to i přesto, že to manuálně určíte poklepáním na konkrétní místo displeje. I během samotné cesty prstu ke spoušti DTEK60 často stihne přeostřit dvakrát až třikrát. Často se tedy stává, že se expozice obrázku odehraje během samotného přeostřování. Namísto hezké fotky vzniká rázem přehlídka avantgardního moderního umění.
Když už se však telefonu zaostřit povede, výsledky nejsou zlé. Relativně detailní fotografie tíhnou do teplých tónů a někdo by mohl mít námitky proti jejich podexponovanosti – tu lze ovšem aktivně kompenzovat pomocí posuvné škály v pravé části displeje. Ta je fotografům k dispozici dokonce i v plně automatickém režimu. Rychlý přístup k ovládacím prvkům ostatně charakterizuje celou fotoaplikaci DTEK60 a to je potřeba pochválit. Horší je to už s její rychlostí. Na náhled vyfoceného snímku se musí čekat často i několik vteřin.
Nelze se nezmínit ani o natáčení videa. DTEK60 se chlubí schopností pořizovat 4K videa a přední kamerkou natáčet v rozlišení Full HD. Má to ovšem jeden háček. V nejvyšším rozlišení a nejjemnější snímkovací frekvenci 60 fps není dostupná stabilizace obrazu a na výsledku je to znát. Zejména natáčení za chůze se tak stává téměř nerealizovatelné. A protože kameře v BlackBerry schází optická stabilizace, mnoho se toho nevylepší ani po zapnutí jejího digitálního ekvivalentu.
Zklamání přinesla také disciplína reprodukce zvuku. Poslech hudby ve sluchátkách je ještě v pořádku. Dokonce i vestavěný ekvalizér Waves MaxxAudio hudbu příliš nezkresluje a v automatickém nastavení, kdy analyzuje vlastnosti konkrétní skladby, může pro některé posluchače znamenat dokonce přínos v odhalení nevýrazných složek skladby. O to horší výkony však DTEK60 předvádí při reprodukci bez zapojených sluchátek. Zvuk vestavěných stereo reproduktorů je ještě v normě, byť bych si dovedl představit vyšší maximální hlasitost a věrnější podobu basové složky. Cením si také dobrého nápadu umístit výdechy repráčků jak na přední, tak na zadní stranu. Ten opravdový šok přichází během telefonování. Zvuk ze sluchátka je často nakřáplý, objevují se nežádoucí rezonance a některé hovory na testovaném přístroji byly jen těžko srozumitelné. S nostalgií jsem tak zavzpomínal na letitý BlackBerry Passport, který se chlubil dokonalou reprodukcí a díky kvalitě jeho reproduktorů a mikrofonů bylo možné z něj bez jakéhokoli příslušenství vést plnohodnotnou telefonickou konferenci.
Po pár hodinách po startu testování jsem chtěl napsat následující: BlackBerry DTEK60 je skvělý telefon, který za 16 000 nabídne to, na co jiné telefony potřebují i o čtvrtinu vyšší cenu. Po dvou týdnech ale smýšlím trochu jinak. Pokud by to byla skutečně pravda, tak kde je vodotěsnost? Kam se ztratily dnes obvyklé snímače pohybu a zdravotní senzory? Proč BlackBerry stále neumí pokročilé funkce prostředí, jako multitasking na jedné obrazovce, snímač očí anebo laserové ostření?
BlackBerry DTEK60 je v tomto ohledu typická Čína: neinovativní, ale výkonný telefon se skóre v AnTuTu kolem 130 000. Vše zachraňuje vyladěný softwarový mix z kanadské dílny. Ten je ovšem, jak už jsem uvedl výše, ve skutečnosti dostupný všem uživatelům Androidu bez vazby na konkrétní přístroj. Tak kde je ta výhoda? Jakkoli jsem se s BlackBerry dobře bavil, nakonec musím konstatovat, že pro skutečné vlajkové lodi konkurenci nepředstavuje. Dokáže být ale skvělou alternativou. Zejména pro ty, kteří nemají rádi androidovou logiku ovládání a jsou odpůrci měsíčních poplatků za využívání software.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
luxusní zpracování | vypínací klávesa na levém boku |
kvalitní displej | slabší fotoaparát |
vysoký výkon | podprůměrná výdrž |
BlackBerry Hub |