Mobilizujeme.cz

Recenze BlackBerry DTEK50: ryba i rak v jednom

  |  14 komentářů  |  autor:

BlackBerry se po relativním neúspěchu špičkového modelu Priv nevzdává a cílí na široké korporátní publikum. Líbit se ale bude i těm, kteří jen hledají elegantní a zároveň zabezpečený telefon za relativně dobrou cenu. Jen by bylo lepší nenechat ho hrát si na BlackBerry.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

BlackBerry DTEK50 recenze

Jak si zakázat ostružině být ostružinou? To není výkop k jakémusi druhu ontologické diskuse. Abychom naplno pochopili, co brání novému výsledku kanadsko-čínské spolupráce v rozletu, je potřeba stručně zrekapitulovat jeho rodokmen.

V BlackBerry pochopili, že k tomu, aby na hardwarové divizi neustále netratili, je potřeba ušetřit na vývoji i výrobě. Zadali proto výrobu svého přístroje střední třídy do Číny – konkrétně konsorciu TCL-Alcatel. Zdejší chytré hlavy vzaly známý Alcatel Idol 4, pár funkcí ubrali a Kanaďané na oplátku celou řadu přidali (podrobněji o tom níže). Zrodil se tak telefon, který vznikal prakticky zadarmo (na rozdíl od zgruntu nového a elegantního modelu Priv), disponuje operačním systémem, na který existuje nejvíce aplikací na světě (na rozdíl od sice skvělého, ale vývojáři i velkými softwarovými korporacemi přehlíženého BlackBerry OS 10) a ještě díky stále se zlepšujícím se „řemeslným“ schopnostem čínských dělníků obstojí i mezi dalšími „západními“ výrobky.

blackberry-dtek50-vs-alcatel-idol-4s

Jenže právě tady začínají problémy: stejně jako ostatní androidy s ostružinou ve znaku ani DTEK50 zkrátka ortodoxním „blackberristům“ stačit nejspíš nebude a příznivci androidu zase ve velké většině nejspíš nepochopí, o co že se to Kanaďané na půdorysu jejich oblíbené platformy vlastně snaží.

BlackBerry DTEK50: specifikace

Konstrukce kovový rám + plast, 147 x 73 x 7,4 mm, 135 g
Displej 5,2″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 424 ppi
Operační systém Android 6.0 Marshmallow
Procesor 8 jádrový, 1,5 GHz, Qualcomm Snapdragon 617
Paměť 3 GB RAM, úložiště 16 GB + microSD karty
Fotoaparát 13 Mpx, blesk + přední 8 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS
Baterie 2610 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost 9 900 Kč s DPH, srpen 2016

Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu ShopBlackberry.cz, kde si jej můžete zakoupit.

Design a zpracování: lehká kráska

Kdybych vám hned na začátku neprozradil, že DTEK50 vlastně není žádné BlackBerry, možná byste to ani nepoznali a po uchopení do ruky se nad designem telefonu začali rozplývat tak jako já. Nebylo by také divu. DTEK50 je zkrátka pohledný a na svou velikost překvapivě lehký telefon. Však se také Kanaďané chlubí tím, že pomohli na svět vůbec nejtenčímu 7,4 mm silnému BlackBerry. Je to právě šířka v pase, která jinak celkem průměrně 135 g těžkému přístroji dodává punc výjimečnosti.

BlackBerry DTEK50 recenze

Svůj čínský původ navíc DTEK50 maskuje úspěšně i v dalších oblastech. Ať už jde o kovový rám s černou PVD úpravou, téměř dokonalou oleofobní vrstvu na tvrzeném sklu displeje nebo praktická pogumovaná a zvrásněná záda s vytlačeným logem BlackBerry. Tento detail navíc nenápadně odkazuje i na starší modely kanadského výrobce, taktéž vybavené protiskluzovou zádní plochou. Uživatele zhýčkané novými, dokonale hladkými modely od HTC, Samsungu nebo Apple mohou nemile překvapit plastové proužky antény, vystupující asi půl milimetru nad povrch kovového rámu. Chápu, že mám přeci jen tu čest „pouze“ se střední třídou, právě tyto detaily ovšem rozhodují o tom, kolik je za telefon zákazník ochoten zaplatit.

BlackBerry DTEK50 recenze

Další drobnosti ale naopak potěší. První v řadě stojí rozměrná oznamovací dioda bílé barvy (i když ortodoxní ostružínáři budou dozajista brblat něco tom, že znají i vhodnější, červenější barvy notifikačních diod). O něco méně nápadná je dvojice reproduktorů na horní a dolní hraně telefonu. Pozornému uživateli navíc neujde, že tyto disponují vývodem nejen na přední, ale také na zadní straně. Telefonovat se tak dá v obou polohách, a třeba při použití značkového pouzdra s okénkem není toto potřeba otevírat. Zde se jedná jednoznačně o rudiment po dvojčeti DTEK50 – Alcatelu Idol 4. Ten se honosí unikátní vlastností – dá se používat i vzhůru nohama, čemuž se přizpůsobí celé prostředí. Mimochodem, právě tato vlastnost BlackBerry DTEK50 z pro mě nepochopitelných důvodů schází. Možná by si pak Alcatel nikdo nekoupil…

BlackBerry DTEK50 recenze

Mimo mé chápání zůstává také umístění vypínacího tlačítka. Při prvním seznamování s přístrojem jsem dokonce nejprve zmateně volal do ShopBlackberry.cz, zda mi nedali vadný kus, který nejde zapnout. Odpověď byla lakonická: mačkáš správné tlačítko? Samozřejmě že nikoli. Zvýrazněný stříbrný knoflík, na který při držení v pravé ruce hned intuitivně zabloudí palec a v levé pak ukazovák, totiž slouží k něčemu docela jinému. Jeho stiskem lze vyvolat libovolnou aplikaci nebo mu přiřadit třeba funkci napsání zprávy konkrétnímu kontaktu. Kýžené zapínací tlačítko se absolutně neprakticky nachází až na samotném horním konci levé strany přístroje. Tedy tam, kam nikdy nikdo normální nesáhne. Ani po dvou týdnech testování jsem tomuto řešení nepřivykl.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , ,
Samsung přibalí ke Galaxy S8 a S8+ i prémiová sluchátka od AKG

Samsung přibalí ke Galaxy S8 a S8+ i prémiová sluchátka od AKG

DNES  |    |  diskuze (0)

Samsung má za sebou pravděpodobně nejdůležitější moment letošního roku – představení vlajkových modelů Galaxy S8 a S8+. Záhy se ovšem dozvídáme…

LG nastoluje trendy, jejich V30 přinese duální selfie kameru

LG nastoluje trendy, jejich V30 přinese duální selfie kameru

DNES  |    |  diskuze (0)

Kdybych měl zmínit jednu jedinou věc, která je momentálně v mobilním světě v kurzu, bude to stoprocentně duální kamera fotoaparátu. Tomuto…

Samsung Galaxy S8 a S8+ aneb nic lepšího na trhu nenajdete

Samsung Galaxy S8 a S8+ aneb nic lepšího na trhu nenajdete

VČERA  |    |  diskuze (1)

A je to tady. Samsung konečně představil své vlajkové lodě pro rok 2017, Galaxy S8 a Galaxy S8+. Smartphony mají bestiální…

Mobilní zobrazení