Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Proč někdy telefony explodují a jak tomu vlastně předcházet?

  |  4 komentáře  |  autor: Pavel Kreuziger

Čas od času slyšíme příběh o tom, jak někomu exploduje baterie telefonu, v lepším případě „pouze“ začne hořet.

Galaxy-Note-7-explodes

Tip: Galaxy Note 7 může vybouchnout kvůli baterii, tvrdí v Samsungu

Ačkoliv jde o poměrně zřídkavé situace, byl i samotný Samsung nucen svolat do servisu svoje Galaxy Note 7, u nichž je potenciální možnost vzplanutí údajně poměrně vysoká. První takový zdokumentovaný případ byl zaznamenán v Číně. Co takové situace způsobuje?

Proč mohou baterie shořet nebo explodovat

Li-Ion baterie shoří či explodují jen zřídka, ale když už se tak stane, bývá to způsobeno dvěma hlavními faktory. Tím prvním je proražení, k němuž může dosáhnout pádem telefonu. Dírka v tenkém, zhuštěném materiálu mezi jednotlivými články může vést k vniřnímu zkratu, jehož možné důsledky jsou zřejmé. Levnější baterie také mohou nechtěně obsahovat zřídkavé mikroskopické částice, které, dostanou-li se do kontaktu s dalšími součástmi článku, opět mohou způsobit zkrat.

U Galaxy Note 7 pak Samsung i různé zprávy naznačují, že k problému dochází při nabíjení zařízení, což nás vede k té druhé příčině – přehřátí. Přílišné teplo může opět vést k internímu zkratu v baterii, a to po rozpadu bateriových článků. K tomu ovšem dochází jen při velmi vysokých teplotách, pokud tedy baterie není „zmetek.“ Problémem může být i přebití, kdy baterie obdrží více proudu, než dokážou zvládnout. Důsledkem je opět přehřátí.

Galaxy-Note-7-explodes (3)

Příliš mnoho tepla v jedné oblasti může vést k nekontrolované tepelné reakci. K tomu dochází, když se baterie nemůže dostatečně rychle ochladit, což vede k řetězové reakci, která vytváří další a další přebytečné teplo. Jinými slovy příliš teplá baterie způsobuje reakci, která zrychluje další nárůst teploty. Důsledkem může být požár nebo exploze.

Někdy ani protiopatření nepomohou

Vysoce kvalitní baterie zpravidla disponují bezpečnostními prvky, které zajišťují prevenci takových nebezpečných reakcí. Samsung nicméně ve svém prohlášení uvedl, že baterie kupuje od různých dodavatelů, a někteří z nich jsou nejspíše náchylnější k chybám než ostatní.

Nadbytečné teplo v bateriích smartphonů je způsobeno různými potenciálními příčinami. Přechod na technologie rychlého nabíjení tlačí do li-ion baterií nadbytečný proud, a každý přenos energie generuje určité teplo. Čím více energie, tím více potenciálního tepla. K části této tepelné ztráty dochází přímo na samotné baterii, trocha tepla se pak ztratí také při konverzi energie v průběhu rychlého nabíjení a v obvodech řídících tok energie, které se zpravidla nacházejí v blízkosti baterie. To může způsobit, že na jedné straně baterie se nahromadí více tepla než na druhé.

iPhone 6 exploze

Tip: iPhone 6 začal hořet v kapse a způsobil majiteli silné popáleniny

Více tepla dnes produkují také moderní procesory, srovnáme-li je s čipy používanými tak tři až čtyři generace zpět. Ačkoliv se procesory běžně neumisťují do úplné blízkosti baterie, na množství tepla to samozřejmě neubírá, spíše naopak.

Problém Samsungu Galaxy Note 7 se pravděpodobně týká jen určité chybné série, jejíž baterie se není schopna vyrovnat s přebytečným teplem.

Jak se chránit

Existuje pár obecných rad, jak se před požárem či explozí telefonu bránit. Ty asi nevyřeší všechny problematické situace, ale aspoň část z nich by mohly. Zde jsou:

• Přestaňte nabíjet telefon, pokud se vám zdá, že je příliš horký.

• Používejte jen schválené nabíječky, nejlépe ty, které pocházejí přímo od výrobce vašeho telefonu.

• Nenabíjejte telefon v posteli.

• Dbejte na to, kde svůj telefon nabíjíte.

• Jestliže zjistíte, že je vaše baterie příliš horká, vypojte telefon ze zásuvky a baterii z ní vytáhněte. Tedy v případě, že je vyjímatelná.

Zdroj: Android Authority

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Čínský Huawei se v posledních několika letech prodral mezi špičku. A to díky kvalitním smarpthonům, které jsou konkurenceschopné i těm nejlepším. Výrobce…

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost představila novou službu Bixby 2.0, která prý promění digitální asistentku doslova v inteligentní nástroj. Tip: Česko se dočkalo asistenta Bixby od…

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

DNES  |  Martin Skořepa  |  4 komentáře

iPhony nebo nejlepší Samsungy dnes mají zvýšenou odolnost IP67 nebo IP68. Ovšem v Číně se pokusili jít zase o krok dál a…

Mobilní zobrazení