Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Proč někdy telefony explodují a jak tomu vlastně předcházet?

  |  4 komentáře  |  autor: Pavel Kreuziger

Čas od času slyšíme příběh o tom, jak někomu exploduje baterie telefonu, v lepším případě „pouze“ začne hořet.

Galaxy-Note-7-explodes

Tip: Galaxy Note 7 může vybouchnout kvůli baterii, tvrdí v Samsungu

Ačkoliv jde o poměrně zřídkavé situace, byl i samotný Samsung nucen svolat do servisu svoje Galaxy Note 7, u nichž je potenciální možnost vzplanutí údajně poměrně vysoká. První takový zdokumentovaný případ byl zaznamenán v Číně. Co takové situace způsobuje?

Proč mohou baterie shořet nebo explodovat

Li-Ion baterie shoří či explodují jen zřídka, ale když už se tak stane, bývá to způsobeno dvěma hlavními faktory. Tím prvním je proražení, k němuž může dosáhnout pádem telefonu. Dírka v tenkém, zhuštěném materiálu mezi jednotlivými články může vést k vniřnímu zkratu, jehož možné důsledky jsou zřejmé. Levnější baterie také mohou nechtěně obsahovat zřídkavé mikroskopické částice, které, dostanou-li se do kontaktu s dalšími součástmi článku, opět mohou způsobit zkrat.

U Galaxy Note 7 pak Samsung i různé zprávy naznačují, že k problému dochází při nabíjení zařízení, což nás vede k té druhé příčině – přehřátí. Přílišné teplo může opět vést k internímu zkratu v baterii, a to po rozpadu bateriových článků. K tomu ovšem dochází jen při velmi vysokých teplotách, pokud tedy baterie není „zmetek.“ Problémem může být i přebití, kdy baterie obdrží více proudu, než dokážou zvládnout. Důsledkem je opět přehřátí.

Galaxy-Note-7-explodes (3)

Příliš mnoho tepla v jedné oblasti může vést k nekontrolované tepelné reakci. K tomu dochází, když se baterie nemůže dostatečně rychle ochladit, což vede k řetězové reakci, která vytváří další a další přebytečné teplo. Jinými slovy příliš teplá baterie způsobuje reakci, která zrychluje další nárůst teploty. Důsledkem může být požár nebo exploze.

Někdy ani protiopatření nepomohou

Vysoce kvalitní baterie zpravidla disponují bezpečnostními prvky, které zajišťují prevenci takových nebezpečných reakcí. Samsung nicméně ve svém prohlášení uvedl, že baterie kupuje od různých dodavatelů, a někteří z nich jsou nejspíše náchylnější k chybám než ostatní.

Nadbytečné teplo v bateriích smartphonů je způsobeno různými potenciálními příčinami. Přechod na technologie rychlého nabíjení tlačí do li-ion baterií nadbytečný proud, a každý přenos energie generuje určité teplo. Čím více energie, tím více potenciálního tepla. K části této tepelné ztráty dochází přímo na samotné baterii, trocha tepla se pak ztratí také při konverzi energie v průběhu rychlého nabíjení a v obvodech řídících tok energie, které se zpravidla nacházejí v blízkosti baterie. To může způsobit, že na jedné straně baterie se nahromadí více tepla než na druhé.

iPhone 6 exploze

Tip: iPhone 6 začal hořet v kapse a způsobil majiteli silné popáleniny

Více tepla dnes produkují také moderní procesory, srovnáme-li je s čipy používanými tak tři až čtyři generace zpět. Ačkoliv se procesory běžně neumisťují do úplné blízkosti baterie, na množství tepla to samozřejmě neubírá, spíše naopak.

Problém Samsungu Galaxy Note 7 se pravděpodobně týká jen určité chybné série, jejíž baterie se není schopna vyrovnat s přebytečným teplem.

Jak se chránit

Existuje pár obecných rad, jak se před požárem či explozí telefonu bránit. Ty asi nevyřeší všechny problematické situace, ale aspoň část z nich by mohly. Zde jsou:

• Přestaňte nabíjet telefon, pokud se vám zdá, že je příliš horký.

• Používejte jen schválené nabíječky, nejlépe ty, které pocházejí přímo od výrobce vašeho telefonu.

• Nenabíjejte telefon v posteli.

• Dbejte na to, kde svůj telefon nabíjíte.

• Jestliže zjistíte, že je vaše baterie příliš horká, vypojte telefon ze zásuvky a baterii z ní vytáhněte. Tedy v případě, že je vyjímatelná.

Zdroj: Android Authority

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

4
Komentujte

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Don PedrosBosto2MadmaxkimiHenry Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Henry
Henry

Tak to vypadá, když tam dávají baterky od číňanů za desetinu ceny

Madmaxkimi
Madmaxkimi

Chibí tam ještě jeden bod,,, a to že rychlonabíjení zvyšuje teplotu,,, a to vede k rychlejší ztrátě kapacity nebo k nebezpečí exploze…

Bosto2
Bosto2

A pokud máte vodotěsný mobil tak po odpojení nabíječky ho opatrně vložte do vody.

Don Pedros
Don Pedros

podstatný problém je take s bezdrátovým nabijenim když je telefon v ochranném pouzdře. U S6/S7 se používá standart Qi 10W. Myslim že to samé je u Note7. Elektronika v mobilu při nabijeni produkuje teplo a to zahřívá baterii. Pokud je ještě mobil vložen v pouzdře, nemůže se dobře chladit. Nepochybně se jedná o problém při rychlonabijení -jak drátovém tak i bezdrát. Pokud by se mobil nabijel na 5W nabíječce (to znamená proud do 1A), tak bude určitě vse v pohodě.

Samsung jistě ví, že ma osazeny některé serie baterií , které jsou potenciálně nebezpečné.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

VČERA  |  Daniel Fousek  |  2 komentáře

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

17. 8. 2018  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

17. 8. 2018  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Tato populární hra má za sebou masivní úspěch na PC, a teď drtí rekordy i na smartphonech. Tip: První vlna…

Mobilní zobrazení