Přechod z Androidu 11 na Android 10: tak trochu noční můra (komentář)

Tomáš Richter

Google nedávno uvolnil do oběhu první veřejnou betu Androidu 11. Nový operační systém vypadá dobře, ale trpí několika logickými neduhy. Spousta uživatelů se proto rozhodla pro návrat na předchozí verzi. Bohužel ne bez komplikací.

TIP: Vyzkoušeli jsme Android 11. Co je nového a co vás překvapí?

Je to zhruba týden, kdy Google do oběhu uvolnil veřejnou betu Androidu 11. My jsme pro vás následně vypíchnuli ty nejdůležitější novinky. Nedalo mi to a nakonec jsem aktualizaci také stáhl z oficiální stránky Android Beta programu do redakčního Pixelu 4 a o své první dojmy se s vámi podělil v tomto samostatném článku.

Beta není bez chyb

Nový Android vypadá slibně. Má některé povedené fíčury jako lepší správu připojení, hudební widget v notifikační liště, náhledy pomocí bublin u oblíbených kecálků apod. I seznam spuštěných aplikací dostal novější kabátek. Ale jak jsem dříve zdůraznil, pořád jde o nedodělek a tak je potřeba jej brát.

Hlavním problémem, který jsem s tímto raným Androidem měl, nebyla nemožnost požívat Google Pay. To jsem nakonec překousl. Mnohem horší to bylo se správou spotřeby, kdy baterka klidně i přes noc mizela jak pára nad hrncem. V takovém případě je lepší vrátit se zpět na stabilní verzi.

Návrat, který může bolet

Pokud se rozhodnete pro návrat, stačí se z beta programu jednoduše odhlásit, v aktualizaci systému vyvolat update a během pár chvilek obdržíte nový „rollback“ balíček na Android 10. Co už ale Google nezdůraznil je to, že jde o jedinou možnost, která vám zaručí, že vše poběží jak má.

Jak jistě víte, vývojářské verze postupně prochází několika fázemi. Zatímco veřejná beta je mimo jiné dostupná i pro širší veřejnost, všechny předchozí pokusy jsou určeny jen a pouze pro vývojáře. Pokud si ji zvědavec přesto nainstaluje, je nezbytné, aby si v případě komplikací dokázal ať už pomocí ADB (Android Debug Bridge – pozn. redakce) nebo AFT (Android Flash Tool) nahrát stabilní systém.

A pokud se nebavíme o veřejné betě, tak výše uvedený způsob byl pro návrat většinou jediný možný. A stejně jako mně i spoustě dalších uživatelů nedošlo, že čistou instalací Androidu 10 pošleme biometrii doslova do kytek.

Chyba je na systémové úrovni

Google tuto chybu označil jako „UIB“ (User Interface Bug). Z neznámého důvodu dochází po přechodu z Androidu 11 na 10 k systémovým zůstatkům na úrovni kernelu, které způsobují konflikt u odemykání telefonu obličejem. V takovém případě vám nezbývá než se spolehnout na starý dobrý PIN, protože Pixel 4 jinou možnost nenabízí.

Rád bych zdůraznil, že tento problém provází některé majitele telefonů řady Pixel už od února, takže to nemusí nutně souviset jen s různými verzemi systému. Ostatně jsou toho opravdu plná fóra. V mém případě se nabízela jediná možnost. Znovu se přihlásit do beta programu, nainstalovat Android 11 a pak se odhlásit a vrátit zpět na původní.

Konec dobrý, všechno dobré?

Ano i ne. Můj telefon konečně běží jak má a já si trošku připadám jako „blbec“. Jenže po všech těch letech by mě nenapadlo, že odhlášení z bety je jediná možnost pro návrat.

Bohužel některým uživatelům ani tento krok nepomohl. Že to jde i na vrub Googlu dokazuje množství uznaných zákaznických reklamací. Takže příště dvakrát měř, jednou řež! Možná radši třikrát…

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články