Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Praktický test Androidu 7.0 Nougat. Co se povedlo a co ne?

  |  17 komentářů  |  autor: Michal Maňák

Android podle posledních statistik pracuje na skoro 80 % zařízení. Zavděčit se většině tak je čím dál obtížnější. I na poslední verzi Nougat je to znát – na výrazné změny tentokrát nedošlo, pokrok se soustředil na drobnější, ale praktické změny. Které?

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, multi-window, notifikace
» 2. Doze a battery management, profily, změna DPI
» 3. Maličkosti, změny pod kapotou, závěr

android-nougat-obr2

Tip: Dostanete nejnovější Android 7.0 Nougat? (aktualizovaný seznam)

Poslední viditelnou revolucí pro Android byl Lollipop s Material designem. Od té doby postupuje Google vpřed velmi opatrně – přidává funkce, které většina lidí ocení, sleduje po očku konkurenci a nechává se „inspirovat“. K výraznějším úpravám ale nemá odvahu. Nebo důvod?

Rozdělení displeje: demoverze multitaskingu

Největší haló samozřejmě vyvolala funkce multi-window. Hodně se o ní psalo, ale Android v jejím případě objevuje objevené – plovoucí okna přeci podporoval už Ice Cream Sandwich. S Lollipopem se však sloučilo telefonní s tabletovým rozhraním a práci v oknech jsme museli dát sbohem. Od té doby však úhlopříčky displejů povyrostly a multitasking začal dávat smysl.

Očekával jsem, že Google k této funkci přistoupí s minimalismem sobě vlastním, ale výsledek je trošku těžkopádný, protože kombinuje tlačítka na navigační liště s gesty na displeji. Zvyknout se dá, ale z následujícího popisu asi poznáte, že to mohlo jít i lépe.

 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-20 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-9 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-11

Při krátkém stisku klávesy Poslední aplikace se objeví běžící appky, jen s čistším vzhledem bez imitace 3D rolovacího kalendáře. Pokud na některé z nich podržíte prst, přetažením nahoru ji zamknete ve vrchní polovině displeje. Spodní polovinu pak zabere opět seznam spuštěných aplikací a krátkým klepnutím vyberete aplikaci pro spodní půlku displeje.

Jak ale prohodit horní polovinu za spodní? Nebudu vás napínat, nejde to. Musíte spodní aplikaci zobrazit na celý displej, následně ji zmenšit na horní půlku, a teprve pak vybírat spodní aplikaci.

Potíž je, že většina aplikací zatím není pro split-screen připravená, takže ho buď nepodporuje, nebo nenabízí možnost interakce – kontakt do poznámek tak stylem drag’n’drop pořád nepřenesete.

Pořád je to ale krok dobrým a důležitým směrem, ale prostoru pro vylepšení je opravdu dost.

Notifikace: organizované a organizovatelné

Druhým nejdůležitějším vylepšením jsou pro mě notifikace a celý prostor stavové lišty. Není divu, že se této oblasti Google tolik věnuje – zatímco do aplikací a grafiky výrobci rádi zasahují, status bar funguje kromě ojedinělých výjimek všude stejně.

 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-8 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-7 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-1

Co se v roletce událo? Na první pohled si všimnete, že pětice přepínačů je dostupná za všech okolností a plná sestava se opět objeví až při druhém potažení prstem. Přibyla však možnost si Quick Settings uspořádat po svém, třeba i do záložek. Pro uživatele custom ROMek i nadstaveb typu TouchWiz nebo EMUI se (opět) jedná o objevenou Ameriku, protože tuhle věc se měl Android naučit už dávno. Ale lepší pozdě, než nikdy.

 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-6 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-5 android-7-0-nougat-recenze-screenshot-4

Na jedničku se povedla správa upozornění. Vážně mě nenapadá, jak je vylepšit. Notifikace z jedné aplikace se slučují k sobě a postupným roztahováním se dozvídáte detailnější informace. Prvním roztažením roletky objevíte upozornění třeba z Inboxu, druhým získáte náhledy všech doručených mailů, a po třetím potažení si můžete přečíst celou zprávu a odpovědět.

Samozřejmě zůstala možnost upozornění vymazat odsunutím do strany, ale Nougat se naučil pracovat i s krátkým tahem, po kterém nabídne možnost notifikaci blokovat, nebo zapnout tiché upozornění. Skvělý nápad, ale postrádám možnost spustit podržením aplikaci v multi-windows režimu. Snad příště.

Zapomenout bych rozhodně neměl ani na šikovnou možnost odpovídání na například esemesku přímo přes notifikaci (nemusíte tak vůbec otevírat danou aplikaci). Ale ani tentokrát nejde o nic, co by už dávno některé telefony s androidem neuměly.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, multi-window, notifikace
» 2. Doze a battery management, profily, změna DPI
» 3. Maličkosti, změny pod kapotou, závěr

ČLÁNKY:, , , , , , , ,

Diskuze

avatar
6 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Michal MaňákMichal MaňákXzeitJjKarel Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Helium
Helium

Celkem mi tu chybí nějaké otestování tmavého režimu. Ten mi brutálně chybí od paskvilu 5.x a na AMOLEDu je to o vypálení očí (zejména v noci). Bohužel tohle nikdo pořádně nikde v recenzích nezmiňuje. Hodně by mne zajímalo jak dobře to funguje (resp. jelsit se bílé v všude v OS opravdu zbavím nebo ne).

Michal Maňák
Michal Maňák

Zdravím,
noční režim byl z finální verze Androidu odstraněn, zprovoznit se dát až instalací další aplikace. Proto jsem ho nebral jako běžnou součást a v recenzi přeskočil.
Co se týče snížení jasu Nexusu 5X, na kterém jsem Nougat testoval, uvítal bych i možnost redukci intenzity podsvícení pod minimální úroveň. Na soukromém telefonu bych to řešil flešnutím alternativního kernelu, který takové triky umožňuje, na zapůjčeném kousku si bohužel to dovolit nemůžu.

Helium
Helium

Aha, díky za info. To je tedy od Googlu opravdu hnusné. Už v 6.x byl v developer verzích tmavý režim a stejně tak u 7.x. To že to ve finální verzi není k dispozici je fakt nepochopitelné. ještě že to jde nastavit pomocí další aplikace.

drx
drx

Súhlas, týmto sa takmer nikto nezaoberá, pritom amoled displayov je čoraz viac a v noci je to 100 x príjemnejšie na oči, zároveň šetrí energiu

Xzeit
Xzeit

S tou energii budiž… Ale s tím jasem… Záleží co máte za mobily, ale i jas na AMOLED displeji, (nevím ani jakou to má souvislost s AMOLED displejem) lze snížit na úplně minimum. Např sgs7 to umí skvele.

Helium
Helium

To ano, ale stále to je bílá. A bílá barva emituje celkem dost modrého světla které rozšiřuje zornice a unavuje oči. V úplné nebo velké tmě pak je koukání do telefonu nepříjemné i při minimálním jasu. Na Androidu 4.x mi to nikdy nevadilo.

Milan
Milan

Tak samozřejmě zase nedodělaná práce už jsou s toho šikmoočky vedle

tichuan
tichuan

A které aplikace teda v tuto chvíli dokáže ten převratný multi-window režim spustit?

Michal Maňák
Michal Maňák

Google aplikace fungují v pohodě, některé aplikace se v polovičním okně spustí, ale nefungují (Root Browser), jiné fungují. Zkoušel jsem aplikace Skype, Telefon, Opera Mini, MX Player, Mapy.cz, Meteor, Kalkulačka, Inbox, Pubtran, gReader, Tinfoil, Disa nebo Spotify – ty všechny fungovaly.
Dvě navigace by možná fungovat mohly, mapy od Seznamu a Google lze spustit na půlkách displeje, ale nedokážu si představit, že by se překřikovaly dvě hlasové navigace:-)

drx
drx

A aby som bol konkrétny, ide o navi:
Maps.ME a Mapfactor.Navigator , ak by sa to dalo testnúť

Michal Maňák
Michal Maňák

Maps.ME funguje, Mapfactor Navigator ne. Respektive dokáže zobrazit pozici na mapě, ale přestane sloužit ovládání. Navigator jsem dřív používal i na svém telefonu, ale s přechodem na Lollipop začal zamrzávat, Nougat na tom evidentně nic nezměnil. Ale mapy HERE pracují slušně, pokud by posloužily jako východisko…

drx
drx

U jednej navi vypnem zvuk a je to ;) ale inak pre mňa by to bolo veľmi praktické (napr jedna navi ma lepšiu/prehľadnejšiu grafiku, druhá zas zaujímavé navigačné info)
Rovnako tak pri šport apps typu endomondo/runtastic/sportstracker atď..

drx
drx

Na nougat sa teším práve kvôli multiwindow, aj keď z tohto článku mám pocit, že na ňom fungujú tak google apps.
Dúfal som (snáď to príde časom) v možnosť mať 2 navigácie, či 2 šport tracker aplikácie a pod., užitočných či zaujímavých variant by sa našlo veľa/viac

Martin
Martin

Vždy, když tu vidím jazykově bezchybný článek, je jasné, kdo jej psal.

Spořič dat funguje tak, že řekne aplikacím, že je zapnutý. Toť vše.

Karel
Karel

Tak nevím. Asi zůstanu u 6. Na Galaxy7 je multi i vulcan po poslední aktualizaci jede jak z praku.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  5 komentářů

Známý lovec úniků Ben Geskin (@venyageskin1) zveřejnil svou vizi toho, jak by mohl vypadat smartphone s téměř stoprocentním poměrem displeje…

Mobilní zobrazení