Praktický experiment: Stačí smartphone za 3.000 Kč či utratit více?
Vybrali jsme dva smartphony, které jsou zhruba stejně velké. Jeden ovšem stojí jen něco málo přes 3 tisíce korun a za druhý dáte rovnou 4x tolik. Odlišná výbava je zde pochopitelná, nakolik ale bude chytrý telefon za pouhé 3 tisíce korun pozadu oproti dražšímu modelu? Jak se budou lišit zkušenosti v jen jasně praktických disciplínách, tedy když pomineme papírovou výbavu?
Výrobci smartphonů chrlí neustále nové a nové telefony, stejně tak neustále přidávají nové a nové funkce. Z praktického pohledu však ne každý v telefonu potřebuje dálkové ovládání televize, čtečku otisků prstů nebo vodotrysk. Běžné uživatele mnohem více zajímá, jak je telefon zpracovaný, jak se ovládá, jak dlouho vydrží, zda si na něj lze nainstalovat nejdůležitější aplikace nebo jak fotí. Splní vaše nároky levný smartphone za pouhé 3 tisíce korun? Nebo si raději připlatit?
Abychom demonstrovali dnešní (ne)rozdílnost na poli smartphonů co nejvíce, rozhodli jsme se pro experimentální porovnání velmi levného smartphonu THL T6 Pro v ceně lehce nad 3 000 korun a zhruba 4x dražší vlajkové lodi LG G3, která vyjde stále na více než 12 tisíc korun (a to ještě patří mezi levnější vlajkové lodi výrobců). Jaké mezi těmito dvěma smartphony z opačných cenových pólů nabídky budou praktické rozdíly? Telefony se spolu utkají v celkem 5 disciplínách!
Tabulkové srovnání obou cenově odlišných smartphonů
THL T6 Pro | LG G3 | |
---|---|---|
Rozměry | 143 x 71 x 9 mm | 146 x 75 x 8,9 mm |
Hmotnost | 155 g | 149 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 5,0“, rozlišení 1280 x 720 px (293 ppi) | IPS LCD, úhlopříčka 5,5“, rozlišení 2560 x 1440 px (538 ppi) |
Procesor | 8-jádrový 1,4 GHz MediaTek MT6592 | 4-jádrový 2,5 GHz procesor Snapdragon 801, grafika Adreno 330 |
Paměť | 1 GB RAM, paměť 8 GB + microSD až 32 GB | 3 GB RAM, paměť 32 GB + microSD až 128 GB |
Operační systém | Android 4.4.2 KitKat | Android 5.0 Lollipop + nadstavba LG |
Fotoaparát | 8 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, přední 2 Mpx kamerka | 13 Mpx, 2x blesk, laserový autofocus, natáčení 4K videa a HD slow-motion videa, přední 2 Mpx kamerka |
Baterie | 1 900 mAh | 3 000 mAh s rychlonabíjením |
Cena | 3 000 Kč | 13 000 Kč |
Tabulkově má rozhodně navrch cenově dražší LG G3. Rozdíly jsou de facto v každém směru. Nakolik ale budou hrát tyto specifikace vliv v praktickém srovnání?
1. Disciplína: Design a zpracování
Černý nebo bílý? Když se oprostím od zvolených barev, lepší dojem na mě zanechává design levnějšího THL. Jeho křivky jsou pro mě z čistě subjektivního pohledu zkrátka zajímavější a pohlednější, než je konzervativnější a takový monotónní design u dražšího LG. Z objektivního pohledu však vyhrává LG, do ruky totiž díky zaoblenějším křivkám padne mnohem lépe a lépe se tak i drží a ovládá v jedné ruce.
Konstrukční zpracování je u obou telefonů víceméně srovnatelné. Oba jsou vyrobeny z plastu (ačkoliv LG ještě do zadního krytu přidává trochu kovu, což v praxi stejně nepoznáte) a oba jsou na tom zhruba stejně špatně. Plast už po několika týdnech začal povrzávat jak v případě levného THL, tak i v případě dražšího LG. Řekněme, že zde se tedy jeden z nejočekávanějších rozdílů vůbec neobjevil.
Jak tedy zhodnotit výsledek první disciplíny? Levnější THL T6 Pro vypadá dle mého názoru lépe, v praxi se však drží hůře než LG G3, oba telefony pak svým zpracováním příliš nenadchnou. Zde mělo THL tak trochu štěstí se zvoleným konkurentem – takové kovové vlajkové lodi od jiných výrobců by zde jasně zvítězily na plné čáře.
2. Disciplína: Displej, ovládání a prostředí
Druhou disciplínou je displej a jeho ovládání. Ačkoliv jsou oba telefony zhruba stejně velké, LG G3 má o 0,5″ větší (5,5″) displej a je o něco málo širší a zakulacenější než THL T6 Pro. V praxi se mi tak lépe ovládal telefon od LG, ale pro běžného člověka, který toto srovnání nemá k dispozici, bude zřejmě absolutně jedno těchto minimálních rozdílů. U THL nic výrazně nevadí, jen to není zkrátka tak úplně ono jako v případě LG.
A troufám si tvrdit, že běžný člověk ani jen tak nepozná rozdíl v kvalitách displejů obou těchto „konkurentů“. Nebo minimálně mu to bude jedno. Displej od THL totiž disponuje IPS technologií a má jemnost téměř 300 ppi, což už je velmi slušné. Naproti tomu QHD rozlišení s jemností přes 500 ppi můžeme u LG označovat spíše jen jako marketingový tah a ukázku toho, jak rychle jdou technologie kupředu. V praxi rozdíl dost možná ani nepostřehnete.
Prostředí z levnějšího THL T6 Pro
Displeje jsou tedy v obou případech kvalitní, větší praktický rozdíl nastává až v oblasti operačního systému. Na pohled jsou sice oba Androidy poměrně svižné a mají prostředí dobře odladěné, pokud ale budete spouštět více aplikací naráz a budete mezi nimi přepínat, dále spouštět datově náročnější aplikace (ve kterých je třeba načíst rychle nová data), už si všimnete, že to dražší LG G3 umí zkrátka lépe. THL T6 Pro není pomalé, má ale handicap v oblasti hardwaru, který bohužel nedokáže v této praktické disciplíně nijak schovat.
A prostředí dražšího LG G3 s uživatelskou nadstavbou
Celkový uživatelský dojem je tedy lepší u dražšího LG. A to také přidává řadu chytrých funkcí navrch, které u něj ještě zlepšují dojem. Tak třeba rychlé přepínače v notifikační liště, které máte ihned k dispozici po stažení horní lišty (jedním prstem), nikoliv až po následném přepnutí na další záložku jako u THL, dále je to možnost vyšší customizace prostředí (můžete nastavovat počet ploch s aplikacemi a widgety, dá se odebrat lišta s vyhledáváním na plochách, můžete dokonce měnit ovládací tlačítka apod. – což k THL jednoduše nemůžete – museli byste si stáhnout Launcher a ani ten vás ve všem nespasí). Musíte se ale sami sebe zeptat, nakolik tohle všechno u telefonu opravdu potřebujete.
3. Disciplína: Výdrž baterie
Běžné smartphony dnes vydrží jeden den a jsou rádi. V tomto srovnání cenově výrazně odlišných telefonů však mají oba problémy se vůbec přes tuto průměrnou hranici dostat. Jak THL, tak LG vydrží sotva jeden den, pokud jde o vytíženější pracovní den. Většinou jsem tedy nabíjel v obou případech každý večer. Jen například přes víkendy jsem mohl nabíječku použít až v průběhu druhého dne. Je ale jasné, že v této disciplíně nemáme ani jednoho vítěze. Oba jsou poraženými.
4. Disciplína: Využití chytrých funkcí
Chytrý telefon dnes člověk chce nejen kvůli tomu, že mít dotykový telefon je už zkrátka běžné, ale hlavně také kvůli chytrým funkcím a aplikacím, které se smartphonem získáte. Ačkoliv porovnávané THL T6 Pro je 4x levnější než LG G3, dokáže díky přístupu ke stejnému obchodu Google Play stahovat a využívat prakticky všechny stejné aplikace. Rozdíly jsou až v detailech, a to spíše až v případě náročnějších her.
Pokud si totiž stáhnete jízdní řády, poběží vám u obou telefonů prakticky stejně. Pokud budete používat k textové komunikaci Facebook Messenger, poběží vám také stejně. Když ale přijde na náročnější aplikace, kterými jsou většinou až samotné hry, rozdíly v ceně obou telefonů se teprve začnou výrazněji projevovat.
V případě zrovna těchto dvou telefonů to však jsou rozdíly spíše jen grafické, nikoliv herní. Ať už hraju Asphalt 8 na levném THL T6 Pro nebo na dražším LG G3, zahraju si v obou případech. Jen uživatelský dojem je samozřejmě u dražšího telefonu od LG lepší díky podrobnější grafice a animacím. Hratelnost zrovna této konkrétní hry Asphalt 8 je ale u obou těchto telefonů velmi dobrá.
5. Disciplína: Fotoaparát
Na srovnání fotoaparátů u telefonu za pouhé 3 tisíce korun a smartphonu za více než 12 tisíc korun jsem se vyloženě těšil. Jak to asi dopadne? Skutečně zvítězí dražší model na plné čáře? Nebo už rozdíly nejsou takové, jak by asi člověk čekal?
V tomto srovnání nebudeme hodnotit jednotlivé snímky podle toho, jaké jsou z odborného hlediska. Ale jen podle toho, jak vypadají, které se zdají lepší?
Snímky totiž vypadají u obou telefonů slušně. A 4x levnější THL T6 Pro není o moc pozadu, v některých případech se mi dokonce jeho fotky zdají hezčí. A o to v tomto srovnání jde – co se bude líbit lidem, které nezajímají jednotlivé aspekty, ale celkový dojem? Dovolím si tvrdit, že většině lidem navíc budou snímky, které vzešly v tomto srovnání ze 4x levnějšího THL, bohatě stačit. Co myslíte?
Snímky pořízené s THL T6 Pro (vlevo) a LG G3 (vpravo)
Závěr, zhodnocení
Pokud čekáte, že prohlásíme jeden z telefonů za vítěze, pak vás zklamu. Cílem tohoto článku není vyzdvihnout jeden nebo druhý model – ať už LG za silnější výbavu, nebo THL za výrazně nižší cenu. Naopak, chceme tímto poukázat na minimum praktických rozdílů mezi odlišnými cenovými světy smartphonů, které dnes povětšinou umějí víceméně to samé – jen to někdo umí lépe, jiný hůře.
Až se budete rozhodovat nejen vy, ale třeba i lidé kolem vás, co si pořídit za nový smartphone, zvažte v každém případě, co od telefonu očekáváte a co chcete. Správný výběr totiž záleží na mnoha aspektech a preferencích, nikoliv jen na hardwarové výbavě a ceně. A neskočte na klasické „čím víc pruhů, tím víc Adidas“. Spokojený zákazník může být nejen ten, kdo má špičkový telefon za 20 tisíc, ale i ten, kdo za něj utratí třeba právě 3 tisíce a splní všechna jeho očekávání. Spíše tedy hledejte nejen u sebe, ale také u ostatních smysl v tom, co si pořizují a proč si to pořizují.
Co si o odlišnostech u telefonů za třeba jen 3 tisíce korun a u dražších telefonů za více než 10 tisíc korun myslíte vy? Má smysl kupovat dražší telefon? Jaké máte zkušenosti?
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.