Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Otestovali jsme rychlý mobilní internet HSPA+ od T-Mobilu

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Dva týdny jsme v redakci a na cestách testovali zatím nejrychlejší mobilní připojení k internetu. Modem Huawei E1823 a vylepšená HSPA+ síť operátora T-Mobile v Česku umožňuje teoretickou přenosovou rychlost až 21,6 Mb/s.

Český T-Mobile spustil začátkem listopadu vysokorychlostní HSPA+ síť jako první z tuzemských operátorů a slíbil, že do konce letošního roku bude celá 3G síť upgradována na modernější HSPA+ technologii. Původní plán operátor dodržel, a tak si vysokorychlostního internetu HSPA+ již mohou užít obyvatelé zhruba 30 měst, což představuje 34% populace.

Novou síť však zatím naplno využijete jen s modemem Huawei E1823, který T-Mobile nabízí od 999 Kč s DPH. Jiná zařízení jsou svými parametry limitována, například se u nás ještě ani neprodávají mobilní telefony s rychlejším teoretickým downloadem než je 14,4 Mb/s. Jediným telefonem s podporou HSPA+ je zatím T-Mobile G2 prodávaný u amerického T-Mobilu. V roce 2011 se ale mají objevit i další telefony.

Modem Huawei E1823

Modem Huawei E1823 je zatím jediné zařízení, se kterým lze naplno využít HSPA+ síť. Jedná se o modem běžné velikosti se slotem pro SIM kartu operátora a také druhým slotem pro vložení paměťové karty microSD pro využití modemu jako čtečky karet. Netradiční a velmi chytré je pak řešení v podobě vysouvacího USB portu místo tradiční krytky, která se dá jednoduše ztratit. Modem nabízí i otvor pro připojení externí antény, v balení však žádnou nenajdete. Během testování ji nebylo ani potřeba, signál byl vždy zcela dostatečný.

Po připojení modemu do USB rozhraní počítače se objeví možnost nainstalovat Web’n’Walk Manager. Stačí projít jednotlivými kroky a během pár minut je vše úspěšně nastavené. Vzhledem k tomu, že v současné době operátor u všech datových služeb omezuje maximální rychlost na 7,2 Mb/s, museli jsme modem pro testovací účely a plné využití technologie HSPA+ individuálně nastavit dle pokynů operátora. T-Mobile doporučuje modem používat s operačními systémy Windows Vista, Windows 7 a Mac OS. U Windows XP může docházet vlivem nevhodného nastavení TCPWindowSize ke značnému omezení maximální přenosové rychlosti na 4 Mb/s.

Vysokorychlostní síť HSPA+ v praxi

Vysokorychlostní HSPA+ síť nabízí teoreticky download až 21,6 Mb/s a upload až 5,76 Mb/s. To je oproti maximálním teoretickým hodnotám konkurenčních tuzemských 3G sítí (rychlost 7,2 Mb/s) přesně trojnásobné zrychlení. Praktické rychlosti se ovšem tradičně pohybují na nižších hodnotách. V případě technologie HSPA+ jsou to hodnoty výrazně nižší, než jsme čekali. Modem jsme v HSPA+ síti vyzkoušeli v Praze, dále v Táboře a Českých Budějovicích. Přenosová rychlost se u downloadu vždy pohybovala kolem 5 Mb/s a u uploadu nad 2 Mb/s. Oproti teoretickým rychlostem je to jen přibližně čtvrtinová hodnota.

Vedle vyšší rychlosti přináší technologie HSPA+ i další zajímavá vylepšení – více zákazníků může ve stejný čas stahovat vyšší rychlostí než dříve a latence je daleko nižší než u dosavadní 3G sítě. Latence je sice udávaná na zhruba 40 ms, v našem měření se však vždy pohybovala kolem 80 ms. Těžko říci, čím to bylo způsobeno a zdali můžeme čekat zlepšení.

Výsledky testů ze serveru rychlost.cz


Naměřené rychlosti v lokalitách (zleva): Tábor, Praha a úsek mezi Táborem a ČB

Zhodnocení

Nejmodernější 3G síť v Česku postavená na technologii HSPA+, kterou zatím provozuje jen operátor T-Mobile, přináší zajímavá zlepšení. Naměřené vyšší přenosové rychlosti však nejsou o tolik vyšší oproti běžné 3G síti a také latence nemá blízko k hodnotám z oficiální specifikace technologie. Jde však o posun kupředu oproti konkurenci, která by měla v blízké době na inovaci T-Mobilu zareagovat. A to bude pro všechny jedině dobře, když se rozhýbe jinak doposud klidná hladina českých sítí. Pokud chcete v současnosti nejrychlejší mobilní internet, vyzkoušejte určitě HSPA+.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Bezdrátová nabíječka Apple AirPower má problémy s přehříváním

Bezdrátová nabíječka Apple AirPower má problémy s přehříváním

VČERA  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Vývoj bezdrátové nabíječky AirPower od Applu se jeví jako pozastavený. Nota bene, když byla představena před rokem společně s…

Nové úniky OnePlus 6T potvrzují čtečku otisků v displeji

Nové úniky OnePlus 6T potvrzují čtečku otisků v displeji

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Na internet unikl snímek smartphonu OnePlus 6T, který podle všeho vypadá jako mírně nakynutý OnePlus 6. O něco později…

Essential Phone dostane příští rok i Android 10

Essential Phone dostane příští rok i Android 10

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  2 komentáře

Nástupce Essential Phonu byl v květnu zrušen poté, co vyšlo najevo, že původní telefon se neprodával tak dobře, jak výrobce…

Mobilní zobrazení