Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Opravdu Note 8 s DeXem nahradí počítač? Vyzkoušeli jsme to

  |  4 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Doba se mění. Zatímco dříve frčely super výkonné počítače, které byly zkrátka nezbytné pro různé pracovní činnosti, dnes si lidé ve velkém kupují výkonné telefony, které mohu mít neustále v kapse a dělat na nich také spoustu pracovních, ale i osobních věcí. Některé společnosti tak přišly s chytrou myšlenkou – proměnit telefon i zpátky v klasický desktopový počítač. Jak moc je tato myšlenka správná, prozradí naše dnešní recenze.

Samsung nebyl první ani poslední, kdo s myšlenkou proměnit telefon v plnohodnotný počítač přišel. Nicméně po týdnu využívání kombinace phabletu Galaxy Note 8 + Samsung DeX + dalšího potřebného příslušenství mohu s rukou na srdci prohlásit, že je jeho řešení zdaleka nejblíže představě o ideálu. I tak si ale troufám tvrdit, že reálných uživatelů bude jen poskrovnu.

Možná si také umíte představit život, ve kterém používáte jen jediný počítač – telefon – který máte neustále s sebou včetně všech fotek, videí, prezentací a všech dalších souborů. A po jeho připojení do speciálního docku pak vdechne život vašemu monitoru, klávesnici a myši. Ano, jde o velmi pěknou představu, kterou zřejmě ve své době neměl ani vizionářský Čapek. Navíc se v případě řešení od Samsungu obejdete i bez jakékoliv synchronizace dat do cloudu. No není to skvělé?

Jednoduché, ale pomalejší propojení

Ke speciálnímu docku Samsung DeX připojíte monitor, klávesnici, myš, nabíjecí konektor stanice, či volitelně ethernetový kabel, a pak už jen stačí vložit na vyhrazené místo do DeXu některý z kompatibilních telefonů (Galaxy S8, S8+, nebo Galaxy Note 8). Propojení je jednoduché, ovšem při každém takovém připojení si počkáte skoro 10 vteřin, než se vám telefon reálně přetransformuje v počítač a vy jste ho mohli začít používat. To není zrovna nejrychlejší, ale stačí to.

O poznání horší situace může nastat, pokud vám zrovna někdo při připojování telefonu do DeXu bude volat, případně pokud je už telefon v docku připojený, ale vy ho chcete vyndat a dát si ho k uchu. To si opět počkáte pěkných pár vteřin, kvůli čemuž nemusíte hovor vždy stihnout vzít. Nicméně Samsung myslel na to, abyste s telefonem mohli volat i při použití jako počítače. Hovor můžete přijmout jednoduše přes notifikaci na „počítači“ a následně telefonovat na hlasitý odposlech.

Opravdické počítačové rozhraní

S DeXem získáte víc než jen zvětšené rozhraní Androidu, které znáte ze smartphonů. Samsung dost razantně přepracoval celou grafickou podobu systému, aby se více podobal počítačovému, než mobilnímu rozhraní. Vhod přijde například plnohodnotná plocha, na které můžete mít otevřených různý počet aplikací současně, přehledný multitasking, menu se všemi aplikacemi, spodní dock s aplikacemi, či nechybí ani notifikační centrum s různými rychlými přepínači. To vše se povedlo.

Pokud jde o používání aplikací, je to už o něco horší. Jak Samsung uživatele předem upozorňuje, ne každá aplikace je přizpůsobená DeXu, takže nemusí fungovat úplně stoprocentně. Co to znamená? Zejména problémy s ovládáním, kdy mi některé aplikace s využitím gest fungovaly jen částečně, nebo vůbec. Ale ty nejznámější aplikace fungují bezproblémově, ať už jde o psaní zpráv, Facebook, Messenger, WhatsApp, webový prohlížeč, či YouTube.

Samsung samozřejmě myslel i na kancelářskou práci, takže ve spolupráci s Microsoftem můžete po zakoupení licence Office 365 používat i například Word, Excel, či Powerpoint. Nechybí ani možnost psaní emailů, či další činnosti, které jsou na větší obrazovce zkrátka přehlednější a pohodlnější k vyřizování. A když budete hledat, najdete na obchodě Google Play i aplikace pro editaci obrázků atd. Do budoucna zde ovšem bude vše záležet na podpoře vývojářů.

DeX není pro každého

Nemyslete si, že s DeXem nahradíte každý počítač. Spíše než o „masové“ řešení jde o zajímavou technologickou vychytávku pro některé fanoušky moderních technologií. Pro fanoušky, kteří budou muset překousnout pár nedotažeností. Doufejme, že Samsung bude ve vývoji svého speciálního docku pokračovat i nadále a třeba zbývající neduhy ještě dotáhne k dokonalosti. V každém případě za současných 3 500 korun jde o docela zajímavou možnost, jak svůj telefon využít ještě o něco víc, než kdy dříve.

ČLÁNKY:, , , , ,
Samsung Galaxy S9 a S9+ na renderech ve všech pěti barvách

Samsung Galaxy S9 a S9+ na renderech ve všech pěti barvách

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost Samsung se již plně soustředí na představení nadcházejících vlajkových modelů Galaxy S9 a Galaxy S9+. Na internet se aktuálně…

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

DNES  |  redakce  |  diskuze (0)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát opět od HTC. Pohledný…

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Příští vlajková loď společnosti LG se nezadržitelné blíží. Model G7 by měl především zaujmout svou vnitřní výbavou a designem. Aktuálně se…

Mobilní zobrazení