Úplně to vidím před očima: Člověk poučený svým posledním telefonem, že výkonný smartphone do pěti tisíc s kvalitním foťákem neexistuje. S těžkým srdcem se rozhodne, že by si chtěl polepšit a začne pátrat o třídu výš – ve vodách mezi sedmi a deseti tisíci. Právě tam vyloví i OnePlus Nord CE 2. Otázkou však je, jestli si trofej odnést domů, nebo ji hodit zpátky do vody. A právě na to se koukneme v této recenzi.
Konstrukce | sklo a plast, 160,6 × 73,2 × 7,8 mm, 173 g |
---|---|
Displej | 6,43″, Fluid AMOLED, 90 Hz, HDR10+, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 409 PPI |
Operační systém | Android 11 + OxygenOS 11 |
Čipset | 8jádrový, 2,4 GHz, MediaTek MT6877 Dimensity 900 5G |
Paměť | 6/8 GB RAM, úložiště 128 GB (UFS 2.2), slot na MicroSD až 1 TB |
Fotoaparát | trojitý (64 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 119° + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, umělá inteligence, duální LED; přední 16 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6, NFC, GPS, USB-C, 3,5mm audio jack, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení 65 W |
Cena a dostupnost | od 6 735 Kč, duben 2022 |
Od chvíle, kdy jsem OnePlus Nord CE 2 vytáhnul z krabičky, se nemůžu se zbavit myšlenky, že telefon utekl z nemocnice. Není to tak výstižné přirovnání, jak bych si přál, ale nejde jinak.
Na zadní kryt totiž koukáte jak na bradavici uprostřed čela. Víte, že je neslušné civět, ale stejně stěží udržujete oční kontakt. Jejím ekvivalentem na Nordu je modul fotoaparátu, jelikož je na něm nejvýraznější použitý materiál: průhledný plast. Ze strany skrz něj prosvítají objektivy, háže originální odlesky, působivě láme světlo, ale také evokuje špachtle na vyšetření krku, zubní rovnátka, gumové rukavice a obličejové štíty z laboratoří. Jestli se v tomto prostředí cítíte příjemně, věřím, že si k telefonu vybudujete náklonnost.
Mně sympatický vyloženě nebyl, ale určité charisma mu upřít nedokážu a originalitu už vůbec ne. Pokud se však bavíme o přední straně, tam emoce rychle chladnou. Opět totiž dostáváte uniformní obdélník s kulatými rohy, jehož jediným vyčnívajícím prvkem je oko selfie kamery v levém horním rohu.
Nic navíc. OnePlus se nepokusilo minimalizovat spodní bradu, zkombinovat světle modrá záda s nějakou živější barvou, odlišit barevně či texturou tlačítka hlasitosti vlevo či zapínání na protější straně, zkrátka nic. Jako kdyby si výrobce před produkcí nezkouknul konkurenci a nezjistil, že stejně vypadají čtyři pětiny levných smartphonů.
Veškeré snahy designérů končí u ergonomie. Telefon OnePlus Nord CE 2 je poměrně kompaktní, tlačítka jsou přesně tam, kde mají být, odezvu mají jednoznačnou, USB-C nemusíte nikde hledat, čeká uprostřed spodní strany.
Denní používání už prozradí, že mobil dlouho krásný nevydrží. Otisky sbírá jak Kriminálka Miami a zázrak se nekoná ani po položení na stůl, kde se Nord houpe a klouže. Že by opět jemný tlak na zakoupení příslušenství? Jen trochu. Na displeji už je nalepená fólie a v balení najdete i jednoduchý kryt. Škoda jen, že kývání úplně neřeší.
Byly doby, kdy vyšší framerate byl něco navíc, kdy OLED technologie měla rezervaci jen u vlajkových lodí a kdysi skutečně dávno i úhlopříčky přes 6” nosili jen průzkumníci neokoukaných trendů. A dnes? Máme se skvěle! Není to ironie, ze zobrazovacích schopností současných telefonů těží nejvíc zákazníci.
Obrazovka OnePlus Nord CE 2 je v duchu výše uvedeného esencí průměru, ale skvěle fungujícího. Poměr stran 20:9 ulehčuje ovládání jednou rukou, volitelná 90Hz frekvence překreslování posiluje dojem plynulého chodu, AMOLED produkuje syté barvy a Gorilla Glass 5 zase značí, že by mohl telefon vydržet i ruce manuálně pracujícího.
Skutečně nemám mnoho, co vytknout. Leda, že displej zabírá „jen“ 85 % plochy telefonu? Tento hendikep rychle vyrovná optická čtečka otisků prstů, která bez problémů plní svůj účel. Dokonce si hlídá i takové maličkosti, jako je vlastní svit. U jiných značek je běžné, že se terčík snímače před odemčením celý rozsvítí, což je v noci nepříjemné. OnePlus rozsvítí jen schéma papilárních linií. Intenzivně sice, ale pro oči je to mnohem pohodlnější.
I po softwarové stránce dostaly možnosti zobrazení přidáno. Mobil zvládá tmavý i světlý režim, filtr modrého světla nebo volbu mezi studenějšími či naopak teplejšími barvami. Zaujalo mě však, že si můžete vybírat i mezi barevným prostorem P3 či sRGB a ještě konvertovat SDR obsah do HDR. Jen režim pro větší citlivost postrádám.
V popisu zařízení nepadla zmínka o notifikační diodě. Na OnePlus Nord CE 2 ji nenajdete, avšak Always-on displej ji nahradí, byť u překladu Vždy na displeji by asi nejeden jazykozpytec v hrobě rotoval.
Neotřelý nápad měli studenti z Parsons School of Design s AOD stylem Insight. Ne proto, že ho OnePlus „skromně“ orámovalo omáčkou, že je to mistrovské dílo, ale samotnou myšlenkou agregovat do spořiče obrazovky Digital Wellbeing. Jak Insight funguje? Za každé zapnutí či použití telefonu se úsek v duhovém proužku nahradí černou. Nemůžu si pomoct, pro léčbu obsese telefonem něco takového může pomáhat lépe, než různé definitivní zámky telefonu – není to tak násilné, ale drobný tlak cítíte. Fajn nápad! A kdyby se vám nelíbil, stačí použít některý z jiných stylů. Škoda jen, že 90 % z nich vypisuje údaje červenou a bílou zároveň. To pak hodiny ukazují třeba 17:45, ale jednička v hodinách je červená. Bacha na to!
Kdysi mi byla značka OnePlus (1+) sympatická. Telefon OnePlus 3T jsem si koupil pro osobní potřebu a nedal jsem na něj dopustit. Podpora komunity, skvělý koktejl čistého Androidu a přizpůsobitelnosti, to byly atributy, na kterých tehdy značka stavěla.
A pak přišel spolu s OnePlus 8T OxygenOS 11 a sloučení s nadstavbou ColorOS, kterou používá Oppo. Chcete znát můj názor? OnePlus se zbavil něčeho dobrého ve prospěch horší varianty a dále usilovně pracuje na tom, aby i její reputace z modelů 9 a 9 Pro dál klesala.
Současná kyslíková nadstavba je konglomerátem rozličných nešvarů, zbytečností, disproporcí a jen sem tam vykoukne nějaký zajímavý nápad. Android sice dělá spoustu věcí způsobem, se kterým nesouhlasím, ale OnePlus tyto úpravy ještě prosívá a to, co zbyde, originálně zprzní.
Některá menu jsou řazena ve sloupci jediném, v některých se používají sloupce dva. Nastavení různých parametrů displeje řešíte v pěti menu dvou až tří úrovní, konzistence neplatí ani v tom, zda položky stejné důležitosti dostanou stejnou úroveň v nabídce, jednou se hodnoty vybírají přepínačem jinde v menu, které může nabývat asi tří grafických podob.
Může to zlepšit budoucí aktualizace? Pochybuji. OnePlus Nord CE 2 je servírován s Androidem 11, přičemž datum zabezpečení ukazuje 5. ledna 2022. A aby toho chaosu nebylo málo, V menu O telefonu je stejné datum zapsáno zase jinak: 2022-01-05. Je to drobnost, ale skvěle to ilustruje, jak OnePlus zahodilo veškeré zkušenosti, které v západním světě nasbíralo.
Snadno proto zanikne i těch pár drobností, které se můžou hodit – třeba možnost vypínat a zapínat telefon automaticky nebo si vybrat pět aplikací, které lze spustit přímo při odemykání telefonu.
I tyto nápady jsou ale schované hluboko v menu, nebo alespoň za překladem. Třeba „omezit zpětnou vazbu oznámení v režimu celé obrazovky“ znamená, že vám ve fullscreenu nebude mobil vibrovat a zvonit s každou zprávou. Kdyby radši Nord CE 2 zvládal probuzení displeje poklepáním a ne jen zvednutím…
Střední třída je zajímavě rozkročená. Najdete v ní telefony, které nabízí Snapdragony 800 za cenu horší fotovýbavy, jiné mobily zase zkouší lovit srdce zákazníků přes styl. Na ovládnutí technologické špičky možná MediaTek ještě nestačí, ale ve střední třídě už se ho nebojím, doby chybujících GPS odnesla voda.
Naopak Dimensity 900 v OnePlus Nord CE 2 je volba adekvátní použití telefonu. Tabulkově by měl být tento čipset na úrovni Snapdragonu 845 nasazovaném v roce 2018 a mé benchmarky to víceméně potvrzují. Qualcomm je nepatrně silnější v grafice, MediaTek zase ve výpočtech. Pokud odhlédnu od čísel, tabulek a srovnávání, nevidím důvod Dimensity 900 podceňovat. Prostředí v telefonu je plynulé, není problém skákat mezi aplikacemi, otevírání notifikací se neloudá a s pádem aplikací jsem se během dvou týdnu nesetkal ani jednou.
Svůj podíl na dobrých dojmech má i operační paměť. Na test se mi dostala výkonnější verze s 8 GB RAM, k dispozici je však i verze se 6 gigabyty. Úložiště je pak v obou verzích stejné, 128 GB. Víc bych u střední třídy nečekal, menší kapacitu bych bral jako chybu. Ani tady tedy nemám co vytknout, zvlášť když telefon podporuje i paměťové karty.
Za průměrnou se dá označit i kapacita baterie 4 500 mAh. Den s ní strávíte v pohodě a pokud si odpustíte hodinové chatování, hry nebo navigaci s maximálním jasem, i dva dny jsou reálné bez využití úsporného režimu, který lze automaticky aktivovat. Na nějaké super-úsporné režimy OnePlus Nord CE 2 nehraje. Ale to bych se zase vracel k bídné nadstavbě operačního systému.
Jenže je to nutné. Uvědomil jsem si to, když jsem dával telefon na nabíječku. Ta je opravdu masivní, jako kdybyste samotný telefon dvakrát přeložili. Ale hlavně je rychlá, Nord CE 2 zvládá Warp Charge s výkonem až 65 W. Dobu nabíjení si ale musíte stopnout a pamatovat. Na doplnění nádrže z nuly do plné budete potřebovat cca tři čtvrtě hodiny, ale telefon se tím nikde nechlubí. Prostě jen hlásí procenta. Dlouho jsem se nesetkal s mobilem, který by alespoň přibližný odhad nevypsal v minutách.
Nejprve se vrhneme na technikálie. Není na nich nic zásadního, takže jen zběžně: hlavní senzor má 64 Mpx a světelnost f/1.8, ostří fázovou detekcí. Širokoúhlý objektiv má 8 Mpx, světelnost f/2.2 a kouká v úhlu 119°. Funkcí makro objektivu je pravděpodobně zvyšovat společenský status majitele, aby se dvěma objektivy nevypadal jako chuďas. S touto sestavou podává OnePlus Nord CE 2 zajímavé výsledky a ať už si pod slovem zajímavé představíte cokoli, dostanete to.
Kolikrát OnePlus překvapí příjemně. Dobré světlo zvládá dle očekávání dobře, ale i když zajde slunce za mraky, výsledky jsou koukatelné, ač trpí přehnanou softwarovou korekcí, zejména ve zvýrazňování hran. Noční snímky mají rovněž své mouchy, tmavší plochy se brzy utápějí v černé, ale svým způsobem je to kolikrát lepší, než se snažit o napodobování noktovizoru.
Potíže začnou ve chvíli, kdy se pokusíte foťáku do jeho konání zasahovat. Každý objektiv fotí trochu jinak. Šíro má pěkně syté barvy a zesvětluje, standardní fotoaparát zase volí věrné odstíny a ostřejší kresbu, ale oku přijdou fotky fádnější. A jakmile vstoupí do hry i dvojnásobný digitální zoom, začíná být patrný efekt omalovánek, kdy telefon dopočítává to, co by měl v první řadě vidět.
Fotoaparát OnePlus Nord CE 2 zkrátka představuje průměr. Konzistence výsledků si cením víc, než když jedna z pěti fotek vyjde skvěle, ale jásání a ovace nechystejte.
Pokud bych psal tuto recenzi před dvěma týdny, nad OnePlus Nord CE 2 bych hodně váhal. V tu dobu bych pochválil hardware za vyvážený výkon, retro sluchátkový jack, displej, výdrž i rychlost nabíjení a vzdychal nad tím, jak nudný design výrobce zvolil. A hodně nazlobeně se ptal, kde bere OnePlus odvahu žádat přes 9 tisíc za takovou šedou myš.
Mezitím však cena klesla skoro na 7 tisíc, což už je cenovka, která zní rozumněji, protože konkurence je těsná. Začal bych telefonem Poco F3, který za cenu kratší výdrže nabídne vyšší výkon Snapdragonu 870. Zvážit byste mohli i Samsung Galaxy M52, který je o něco výkonnější a nadstavba One UI bude ještě vítanějším vylepšením. Zkusit můžete i Realme 9 Pro, záleží jen na vašem vkusu.
Ve všech případech ale doporučuji OnePlus Nord CE 2 před nákupem vyzkoušet. Jestli potřebujete telefon jen jako hardware, který vás spojí se světem, jednou ho nastavíte a víc neřešíte, může udělat dobrou službu. Pokud však chcete mít pocit, že si vás výrobce váží, jděte jinam. Ne všechny kvality telefonů totiž vyčtete z tabulek.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
dobrá výdrž | OxygenOS |
displej | nudný design |
optimalizace operačního systému |
Úplně to vidím před očima: Člověk poučený svým posledním telefonem, že výkonný smartphone do pěti tisíc s kvalitním foťákem neexistuje. S těžkým srdcem se rozhodne, že by si chtěl polepšit a začne pátrat o třídu výš – ve vodách mezi sedmi a deseti tisíci. Právě tam vyloví i OnePlus Nord CE 2. Otázkou však je, jestli si trofej odnést domů, nebo ji hodit zpátky do vody. A právě na to se koukneme v této recenzi.
Konstrukce | sklo a plast, 160,6 × 73,2 × 7,8 mm, 173 g |
---|---|
Displej | 6,43″, Fluid AMOLED, 90 Hz, HDR10+, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 409 PPI |
Operační systém | Android 11 + OxygenOS 11 |
Čipset | 8jádrový, 2,4 GHz, MediaTek MT6877 Dimensity 900 5G |
Paměť | 6/8 GB RAM, úložiště 128 GB (UFS 2.2), slot na MicroSD až 1 TB |
Fotoaparát | trojitý (64 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 119° + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, umělá inteligence, duální LED; přední 16 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6, NFC, GPS, USB-C, 3,5mm audio jack, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení 65 W |
Cena a dostupnost | od 6 735 Kč, duben 2022 |
Od chvíle, kdy jsem OnePlus Nord CE 2 vytáhnul z krabičky, se nemůžu se zbavit myšlenky, že telefon utekl z nemocnice. Není to tak výstižné přirovnání, jak bych si přál, ale nejde jinak.
Na zadní kryt totiž koukáte jak na bradavici uprostřed čela. Víte, že je neslušné civět, ale stejně stěží udržujete oční kontakt. Jejím ekvivalentem na Nordu je modul fotoaparátu, jelikož je na něm nejvýraznější použitý materiál: průhledný plast. Ze strany skrz něj prosvítají objektivy, háže originální odlesky, působivě láme světlo, ale také evokuje špachtle na vyšetření krku, zubní rovnátka, gumové rukavice a obličejové štíty z laboratoří. Jestli se v tomto prostředí cítíte příjemně, věřím, že si k telefonu vybudujete náklonnost.
Mně sympatický vyloženě nebyl, ale určité charisma mu upřít nedokážu a originalitu už vůbec ne. Pokud se však bavíme o přední straně, tam emoce rychle chladnou. Opět totiž dostáváte uniformní obdélník s kulatými rohy, jehož jediným vyčnívajícím prvkem je oko selfie kamery v levém horním rohu.
Nic navíc. OnePlus se nepokusilo minimalizovat spodní bradu, zkombinovat světle modrá záda s nějakou živější barvou, odlišit barevně či texturou tlačítka hlasitosti vlevo či zapínání na protější straně, zkrátka nic. Jako kdyby si výrobce před produkcí nezkouknul konkurenci a nezjistil, že stejně vypadají čtyři pětiny levných smartphonů.
Veškeré snahy designérů končí u ergonomie. Telefon OnePlus Nord CE 2 je poměrně kompaktní, tlačítka jsou přesně tam, kde mají být, odezvu mají jednoznačnou, USB-C nemusíte nikde hledat, čeká uprostřed spodní strany.
Denní používání už prozradí, že mobil dlouho krásný nevydrží. Otisky sbírá jak Kriminálka Miami a zázrak se nekoná ani po položení na stůl, kde se Nord houpe a klouže. Že by opět jemný tlak na zakoupení příslušenství? Jen trochu. Na displeji už je nalepená fólie a v balení najdete i jednoduchý kryt. Škoda jen, že kývání úplně neřeší.
Byly doby, kdy vyšší framerate byl něco navíc, kdy OLED technologie měla rezervaci jen u vlajkových lodí a kdysi skutečně dávno i úhlopříčky přes 6” nosili jen průzkumníci neokoukaných trendů. A dnes? Máme se skvěle! Není to ironie, ze zobrazovacích schopností současných telefonů těží nejvíc zákazníci.
Obrazovka OnePlus Nord CE 2 je v duchu výše uvedeného esencí průměru, ale skvěle fungujícího. Poměr stran 20:9 ulehčuje ovládání jednou rukou, volitelná 90Hz frekvence překreslování posiluje dojem plynulého chodu, AMOLED produkuje syté barvy a Gorilla Glass 5 zase značí, že by mohl telefon vydržet i ruce manuálně pracujícího.
Skutečně nemám mnoho, co vytknout. Leda, že displej zabírá „jen“ 85 % plochy telefonu? Tento hendikep rychle vyrovná optická čtečka otisků prstů, která bez problémů plní svůj účel. Dokonce si hlídá i takové maličkosti, jako je vlastní svit. U jiných značek je běžné, že se terčík snímače před odemčením celý rozsvítí, což je v noci nepříjemné. OnePlus rozsvítí jen schéma papilárních linií. Intenzivně sice, ale pro oči je to mnohem pohodlnější.
I po softwarové stránce dostaly možnosti zobrazení přidáno. Mobil zvládá tmavý i světlý režim, filtr modrého světla nebo volbu mezi studenějšími či naopak teplejšími barvami. Zaujalo mě však, že si můžete vybírat i mezi barevným prostorem P3 či sRGB a ještě konvertovat SDR obsah do HDR. Jen režim pro větší citlivost postrádám.
V popisu zařízení nepadla zmínka o notifikační diodě. Na OnePlus Nord CE 2 ji nenajdete, avšak Always-on displej ji nahradí, byť u překladu Vždy na displeji by asi nejeden jazykozpytec v hrobě rotoval.
Neotřelý nápad měli studenti z Parsons School of Design s AOD stylem Insight. Ne proto, že ho OnePlus „skromně“ orámovalo omáčkou, že je to mistrovské dílo, ale samotnou myšlenkou agregovat do spořiče obrazovky Digital Wellbeing. Jak Insight funguje? Za každé zapnutí či použití telefonu se úsek v duhovém proužku nahradí černou. Nemůžu si pomoct, pro léčbu obsese telefonem něco takového může pomáhat lépe, než různé definitivní zámky telefonu – není to tak násilné, ale drobný tlak cítíte. Fajn nápad! A kdyby se vám nelíbil, stačí použít některý z jiných stylů. Škoda jen, že 90 % z nich vypisuje údaje červenou a bílou zároveň. To pak hodiny ukazují třeba 17:45, ale jednička v hodinách je červená. Bacha na to!
Kdysi mi byla značka OnePlus (1+) sympatická. Telefon OnePlus 3T jsem si koupil pro osobní potřebu a nedal jsem na něj dopustit. Podpora komunity, skvělý koktejl čistého Androidu a přizpůsobitelnosti, to byly atributy, na kterých tehdy značka stavěla.
A pak přišel spolu s OnePlus 8T OxygenOS 11 a sloučení s nadstavbou ColorOS, kterou používá Oppo. Chcete znát můj názor? OnePlus se zbavil něčeho dobrého ve prospěch horší varianty a dále usilovně pracuje na tom, aby i její reputace z modelů 9 a 9 Pro dál klesala.
Současná kyslíková nadstavba je konglomerátem rozličných nešvarů, zbytečností, disproporcí a jen sem tam vykoukne nějaký zajímavý nápad. Android sice dělá spoustu věcí způsobem, se kterým nesouhlasím, ale OnePlus tyto úpravy ještě prosívá a to, co zbyde, originálně zprzní.
Některá menu jsou řazena ve sloupci jediném, v některých se používají sloupce dva. Nastavení různých parametrů displeje řešíte v pěti menu dvou až tří úrovní, konzistence neplatí ani v tom, zda položky stejné důležitosti dostanou stejnou úroveň v nabídce, jednou se hodnoty vybírají přepínačem jinde v menu, které může nabývat asi tří grafických podob.
Může to zlepšit budoucí aktualizace? Pochybuji. OnePlus Nord CE 2 je servírován s Androidem 11, přičemž datum zabezpečení ukazuje 5. ledna 2022. A aby toho chaosu nebylo málo, V menu O telefonu je stejné datum zapsáno zase jinak: 2022-01-05. Je to drobnost, ale skvěle to ilustruje, jak OnePlus zahodilo veškeré zkušenosti, které v západním světě nasbíralo.
Snadno proto zanikne i těch pár drobností, které se můžou hodit – třeba možnost vypínat a zapínat telefon automaticky nebo si vybrat pět aplikací, které lze spustit přímo při odemykání telefonu.
I tyto nápady jsou ale schované hluboko v menu, nebo alespoň za překladem. Třeba „omezit zpětnou vazbu oznámení v režimu celé obrazovky“ znamená, že vám ve fullscreenu nebude mobil vibrovat a zvonit s každou zprávou. Kdyby radši Nord CE 2 zvládal probuzení displeje poklepáním a ne jen zvednutím…
Střední třída je zajímavě rozkročená. Najdete v ní telefony, které nabízí Snapdragony 800 za cenu horší fotovýbavy, jiné mobily zase zkouší lovit srdce zákazníků přes styl. Na ovládnutí technologické špičky možná MediaTek ještě nestačí, ale ve střední třídě už se ho nebojím, doby chybujících GPS odnesla voda.
Naopak Dimensity 900 v OnePlus Nord CE 2 je volba adekvátní použití telefonu. Tabulkově by měl být tento čipset na úrovni Snapdragonu 845 nasazovaném v roce 2018 a mé benchmarky to víceméně potvrzují. Qualcomm je nepatrně silnější v grafice, MediaTek zase ve výpočtech. Pokud odhlédnu od čísel, tabulek a srovnávání, nevidím důvod Dimensity 900 podceňovat. Prostředí v telefonu je plynulé, není problém skákat mezi aplikacemi, otevírání notifikací se neloudá a s pádem aplikací jsem se během dvou týdnu nesetkal ani jednou.
Svůj podíl na dobrých dojmech má i operační paměť. Na test se mi dostala výkonnější verze s 8 GB RAM, k dispozici je však i verze se 6 gigabyty. Úložiště je pak v obou verzích stejné, 128 GB. Víc bych u střední třídy nečekal, menší kapacitu bych bral jako chybu. Ani tady tedy nemám co vytknout, zvlášť když telefon podporuje i paměťové karty.
Za průměrnou se dá označit i kapacita baterie 4 500 mAh. Den s ní strávíte v pohodě a pokud si odpustíte hodinové chatování, hry nebo navigaci s maximálním jasem, i dva dny jsou reálné bez využití úsporného režimu, který lze automaticky aktivovat. Na nějaké super-úsporné režimy OnePlus Nord CE 2 nehraje. Ale to bych se zase vracel k bídné nadstavbě operačního systému.
Jenže je to nutné. Uvědomil jsem si to, když jsem dával telefon na nabíječku. Ta je opravdu masivní, jako kdybyste samotný telefon dvakrát přeložili. Ale hlavně je rychlá, Nord CE 2 zvládá Warp Charge s výkonem až 65 W. Dobu nabíjení si ale musíte stopnout a pamatovat. Na doplnění nádrže z nuly do plné budete potřebovat cca tři čtvrtě hodiny, ale telefon se tím nikde nechlubí. Prostě jen hlásí procenta. Dlouho jsem se nesetkal s mobilem, který by alespoň přibližný odhad nevypsal v minutách.
Nejprve se vrhneme na technikálie. Není na nich nic zásadního, takže jen zběžně: hlavní senzor má 64 Mpx a světelnost f/1.8, ostří fázovou detekcí. Širokoúhlý objektiv má 8 Mpx, světelnost f/2.2 a kouká v úhlu 119°. Funkcí makro objektivu je pravděpodobně zvyšovat společenský status majitele, aby se dvěma objektivy nevypadal jako chuďas. S touto sestavou podává OnePlus Nord CE 2 zajímavé výsledky a ať už si pod slovem zajímavé představíte cokoli, dostanete to.
Kolikrát OnePlus překvapí příjemně. Dobré světlo zvládá dle očekávání dobře, ale i když zajde slunce za mraky, výsledky jsou koukatelné, ač trpí přehnanou softwarovou korekcí, zejména ve zvýrazňování hran. Noční snímky mají rovněž své mouchy, tmavší plochy se brzy utápějí v černé, ale svým způsobem je to kolikrát lepší, než se snažit o napodobování noktovizoru.
Potíže začnou ve chvíli, kdy se pokusíte foťáku do jeho konání zasahovat. Každý objektiv fotí trochu jinak. Šíro má pěkně syté barvy a zesvětluje, standardní fotoaparát zase volí věrné odstíny a ostřejší kresbu, ale oku přijdou fotky fádnější. A jakmile vstoupí do hry i dvojnásobný digitální zoom, začíná být patrný efekt omalovánek, kdy telefon dopočítává to, co by měl v první řadě vidět.
Fotoaparát OnePlus Nord CE 2 zkrátka představuje průměr. Konzistence výsledků si cením víc, než když jedna z pěti fotek vyjde skvěle, ale jásání a ovace nechystejte.
Pokud bych psal tuto recenzi před dvěma týdny, nad OnePlus Nord CE 2 bych hodně váhal. V tu dobu bych pochválil hardware za vyvážený výkon, retro sluchátkový jack, displej, výdrž i rychlost nabíjení a vzdychal nad tím, jak nudný design výrobce zvolil. A hodně nazlobeně se ptal, kde bere OnePlus odvahu žádat přes 9 tisíc za takovou šedou myš.
Mezitím však cena klesla skoro na 7 tisíc, což už je cenovka, která zní rozumněji, protože konkurence je těsná. Začal bych telefonem Poco F3, který za cenu kratší výdrže nabídne vyšší výkon Snapdragonu 870. Zvážit byste mohli i Samsung Galaxy M52, který je o něco výkonnější a nadstavba One UI bude ještě vítanějším vylepšením. Zkusit můžete i Realme 9 Pro, záleží jen na vašem vkusu.
Ve všech případech ale doporučuji OnePlus Nord CE 2 před nákupem vyzkoušet. Jestli potřebujete telefon jen jako hardware, který vás spojí se světem, jednou ho nastavíte a víc neřešíte, může udělat dobrou službu. Pokud však chcete mít pocit, že si vás výrobce váží, jděte jinam. Ne všechny kvality telefonů totiž vyčtete z tabulek.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
dobrá výdrž | OxygenOS |
displej | nudný design |
optimalizace operačního systému |