Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Nokia N9 – vyzkoušeli jsme první smartphone s MeeGo, podívejte se

  |  6 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Na tiskové konferenci v Praze jsme si mohli detailně vyzkoušet novou vlajkovou loď Nokia N9, která jako první přináší nový operační systém MeeGo. Přinášíme vám tak naše první dojmy jak z telefonu, tak nového operačního systému MeeGo.

Nokia N9 si na první pohled svými jednoduchými, ale zároveň propracovanými křivkami získá asi většinu lidí (pozn. redakce: tedy alespoň na tiskové konferenci v Praze to platilo mezi novináři). K oblíbenosti jistě může pomoci i pestrá paleta barevných provedení, kdy na výběr bude hned z trojice barev: modré, růžové a konzervativní černé. Musím říci, že naživo vypadá velmi pěkně především růžová varianta (pro dámy) a také černá (pro pány), naopak modrá příliš nezaujala. Je to však věc vkusu jednotlivce. O dalších připravovaných barevných variantách zatím řeč nepadla.

TIP: přečtěte si obsáhlou recenzi telefonu Nokia N9.


Představení Nokie N9 v Praze, telefon je vyroben z jednoho kusu polykarbonátu

Konstrukce Nokie N9 je vyrobena z jednolitého kusu z polykarbonátu, což je speciální typ plastu, který vyniká dobrou tepelnou odolností, dále odolností proti nárazu a dobrými optickými vlastnostmi. V případě telefonu ale bude jistě také velkou výhodou to, že kryt nebude bránit průniku signálu jako v případě kovové konstrukce. V porovnání s kovem navíc tělo Nokie N9 díky polykarbonátu a příjemnému povrchu působí zhruba stejně luxusně. Opět ale může záležet na osobních preferencích.

Tělo telefonu je vyvedeno převážně v hranatých křivkách, kromě lehce zakulaceného pravého a levého boku. Novinka N9 padne krásně do ruky zejména díky vhodně zvolené zhruba střední velikosti z dnešních telefonů a rozumné hmotnosti 135 gramů. Ostrých hran se není třeba obávat, ani při delší práci s telefonem nezanechají na vaší ruce žádné negativní následky.

Dalším pěkným designovým prvkem je mírně prohnuté krycí sklíčko, díky kterému lépe rozeznáte horní a spodní okraje displeje. To se hodí pro nová posunová gesta, která jsou celkově označována jako swipe ovládání. Prohnutí displeje, nebo přesněji krycího sklíčka Gorilla Glass, sice není až tak výrazné, jako například u Google Nexusu S, ale mohu potvrdit, že svůj účel plní s přehledem.

Významnou změnou oproti předešlým modelům nejen výrobce, ale také od konkurence, je výrazné snížení počtu mechanických kláves. K dispozici je jen zamykací tlačítko a dvojice kláves pro regulaci hlasitosti na pravém boku telefonu. Například tradiční „home button“ je nahrazeno gestem, což můžeme považovat za inovativní řešení, o tom však více v následujícím odstavci. Zajímavé je také umístění kamerky netradičně pod displejem. Dále pod displejem najdeme v levé části bílou signalizační LED diodu, která šikovně informuje o změškaných událostech. Novinky se zobrazují navíc i přímo na displeji, stejně jako aktuální čas a datum, což velmi oceňuji a u ostatních výrobců tohle zkrátka defaultně chybí, takže je potřeba telefon kvůli času vždy nejprve probudit.

Změněné je také vkládání microSIM karty do útrob telefonu. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednolitý polykarbonát, tak není možné odejmout zadní kryt apod. Kartu od operátora dostaneme do telefonu pomocí speciálního výsuvného šuplíku na horním boku. Jak to funguje, se podívejte na našem videu.

Nokia N9 přináší jakožto první telefon nový a dlouho očekávaný operační systém MeeGo. Pojďme se tedy nyní podívat na něj. Oproti dnešním mobilním platformám typu iOS, Android či Symbian přináší MeeGo trojici základních obrazovek – úvodní obrazovku s notifikacemi (sms, emaily, informace ze sociálních sítí či kalendáře atd.), další obrazovku s tradičním menu (s vertikálním procházením) a poslední obrazovku se spuštěnými aplikacemi, které lze jednoduše ukončovat po jedné či hromadně a pro zvětšení náhledu spuštěných aplikací slouží pinch zoom.

Mezi třemi základními obrazovkami Nokie N9 se prochází posouvacím horizontálním gestem, tedy zleva doprava či opačně. Pro návrat na úvodní obrazovku stačí posunout prstem ze spodního okraje displeje směrem nahoru, čímž dojde k přesunutí doposud spuštěné aplikace na poslední obrazovku a vy můžete směle pokračovat z domovské obrazovky. Lepší obrázek si jistě uděláte z našeho videa s prostředím Nokie N9, které jsme natočili na tiskové konferenci v Praze. Všimněte si, jak jsou přechody dokonale plynulé a vše funguje velmi rychle. Nokia tak dokazuje, že není třeba dvoujádrový procesor, pokud je systém dobře vyladěný pro jednojádro. Konkrétně procesor ARM Cortex-A8 (TI OMAP3630) s grafikou PowerVRSGX530 zvládá vše s bravurou a díky nadmíru bohaté operační paměti 1 GB RAM můžete mít spuštěných mnoho a mnoho aplikací bez efektu zpomalení systému.

Nokia N9 nám ukázala, že by mohla jít do prodeje klidně hned druhý den po jejím představení. Strategie finského výrobce je však jiná. V tiskové zprávě si můžeme přečíst pouze nekonkrétní termín „později v tomto roce“. Ani české zástoupení Nokie nebylo vlídnější, když jsme se dozvěděli, že model N9 přijde na trh v tomto roce. Je tedy otázkou, co za tím stojí. Osobně vidím dva možné (nepotvrzené) důvody. Nokia chce jednak s top modelem vstoupit na trh až několik měsíců poté, co dorazí na pulty prodejen nové modely se Symbianem, a dále pak chce telefon začít prodávat až v momentě, kdy bude mít k dispozici dostatečný počet kusů pro většinu trhů, na kterých působí, nikoliv pouze omezené množství.

TIP: Pro podrobné parametry telefonu Nokia N9 navštivte katalog mobilů.

Kromě přesného termínu nebyla u Nokie N9 uvedena ani její předběžná cena. Těžko tak telefon hodnotit jako celek. Cena je totiž vždy podstatnou složkou každého produktu. Vzhledem k umístění modelu v portfoliu výrobce bychom mohli očekávat cenu někde na hranici dřívějších top modelů Nokie, tedy řekněme někde kolem 14 až 16 tisíci korunami. Upozorňujeme však, že skutečnou cenu se dozvíme až jakmile se bude blížit zahájení prodeje Nokie N9 na českém trhu. Dostupnost i cena pak budou hrát velkou roli a dá se říci, že rozhodnou o následném velkém úspěchu či naopak neúspěchu telefonu. Nezbývá tedy, než si počkat.

ČLÁNKY:, ,
Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

Podle Applu jsme již blízko k tomu, aby počítačům odzvonilo

DNES  |  Tomáš Richter  |  2 komentáře

Společnost Apple odvysílala novou reklamu. Jde o příběh holčičky, která užívá iPad Pro v různých situacích. Pointu minutového videa naleznete v…

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

Honor Holly 4 míří do Evropy pod názvem Honor 6A Pro

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Honor je jeden z mála výrobců, který pouští do různých částí částí světa ten samý smartphone pod různými jmény. To platí…

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

Operátoři útočí. Nové balíčky nejsou neomezené, spíše podvodné

DNES  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Blíží se nový rok a trojice hlavních operátorů již představila plány na rok 2018. Ten se podle nich ponese v duchu…

Mobilní zobrazení