Nokia Lumia 800 – recenze přehnaně vychvalovaného smartphonu

Nokia Lumia 800 je designová dvojnice modelu Nokia N9. Windows Phone Mango v ní však tepe tak sebevědomě, že je třeba telefon pořádně otestovat. Recenze Nokia Lumia 800 ukáže, jaké jsou odlišnosti telefonu oproti jiným smartphonům s OS od Microsoftu.

Telefon Nokia Lumia 800 považujeme za designový skvost několika posledních let, kterým se finský výrobce prostě vytáhl nad konkurencí. Systémově však smartphone ukotvil k MeeGo (Nokia N9) a teď k Windows Phone (Nokia Lumia 800). Dle názorů by si mnozí přáli i verzi s OS Symbian a Android. Jak působí spojení Nokia + Microsoft v reálu? Je telefon takovým prodejním trhákem, který z něj dělají reklamní kampaně na každém rohu?

   

Telefon Nokia Lumia 800 zapůjčilo do redakce oficiální české zastoupení Nokia.


Nokia Lumia 800 – oficiální fotografie

Základní parametry – Nokia Lumia 800

Rozměry 117 x 61 x 12,1 mm
Hmotnost 142 g
Displej AMOLED, dotykový kapacitní, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,7“
Gorilla Glass, podpora Multitouch, senzor jasu, proximity, akcelerometr
Procesor a paměť jednojádro, 1,4 GHz, 3D grafický akcelerátor
512 MB RAM, 16GB vnitřní paměti + 25GB na SkyDrive serveru
Operační systém Windows Phone 7.5 Mango
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, 3x digitální zoom, efekty, vyvážení bílé
nahrávání HD 720p videa se 30 snímky/s
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky, silikonové pouzdro, záruční list
Cena a dostupnost ?, 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Nokia Lumia 800

Co se nám líbilo: perfektní polykarbonátové zpracování, 3,7“ dotykový AMOLED displej (ClearBlack) s ochranným sklíčkem Gorilla Glass, procesor s taktem 1,4 GHz, operační RAM paměť 512 MB, vnitřní paměť 16GB, standardní konektory 3,5 mm Jack a microUSB, operační systém Windows Phone 7.5 Mango, balík nástrojů Office, integrace sociálních sítí a cloudové řešení, rychlá data HSPA (14,4 / 5,76 Mb/s), bezdrátové Wi-Fi (b/g/n) a Bluetooth 2.1 s EDR, GPS a navigace Nokia autem, FM rádio s RDS, parádní 8 Mpx fotoaparát s autofocusem a LED bleskem, hardwarové tlačítko fotoaparátu, hry Xbox Live a další nabídka her a aplikací na Marketplace, speciální sekce nabídky obsahu Marketplace od Nokie

Co se nám nelíbilo: chybějící slot na paměťové karty, zakázané přenosy souborů přes Bluetooth, webový prohlížeč nepodporuje Flash, připojení k počítači a přenos souborů jen přes software Zune (nelze jako Mass Storage), DivX a XviD

Obsah balení: pecky místo špuntíků

Nokia Lumia 800 se prodává v krabici, v níž pod vaničkou s přístrojem nalezneme návod a záruční list v samostatné krabičce, pod ní pak nabíječku, datový USB kabel a pecková sluchátka. Stejně jako Nokia N9 dostává i Lumia 800 silikonové pouzdro, které telefon ochrání před všemožnými nástrahami.

Vzhled a konstrukce: nádherné monolitické zpracování

Nokia Lumia 800 si vás získá od prvních okamžiků, kdy ji uchopíte do ruky, nicméně prakticky vzato je to pouze model N9 s jiným operačním systémem a drobnými kosmetickými změnami. Nokia však pevně jde za svým cílem, aby se Windows Phone stal jejím hlavním OS, tak se nelze divit, že se o Lumii 800 mluví a píše pomalu na každém rohu. Přehnaná reklamní akce může ale udělat své, lidem se znechutí a raději zvolí alternativu. Uvidíme, jakými prodejními výsledky se prodejce pochlubí v budoucnu.

Polykarbonátové tělo přístroje je jednoznačně parádním tahákem, stejně tak zvolené hravé barvičky, ve kterých se Nokia Lumia 800 prodává. Mám na mysli konzervativní černou, otevřenější modrou a dámskou růžovou, ke kterým se v budoucnu přidají i barvy – bílá, zelená, červená. Preciznost zpracování je totožné s Nokií N9, u které je pouze zvětšený displej.

  

Přední strana je částečně v režii Microsoftu, který má v podmínkách trojici tlačítek pod displejem. Levé funguje jako vracečka, prostřední plní roli návratu na domovskou obrazovku s dlaždicemi, pravé je vyhledávací v prohlížeči. Podsvícení tlačítek je příjemné. Displej se zaoblením přechází pozvolna do těla telefonu, které je monolitické, krásně pevné, přitom na omak matné a hladké. Spodní hrana telefonu nese pěkně dírkovaný kryt s reproduktorem, horní hrana obsahuje standardní 3,5 mm konektor Jack a k tomu pod dvojicí krytek schované – port microUSB a slot na microSIM kartu.

  

  

Když držíme telefon v pravé ruce, na jeho pravém boku spatříme dvojici tlačítek, určených k regulaci hlasitosti a dvoupolohové tlačítko fotoaparátu. S ním jej delším podržením snadno spustíme. Konzervativně působí také zadní strana, kde je vedle LED diod stříbrný rámeček s nápisem Nokia, Carl Zeiss Teaser a 8 Mpx snímačem. Těžko telefonu něco vytýkat po stránce konstrukční či desénové, ta je prostě dokonalá.

Baterie a výdrž: jak si usmyslíte

Nokia Lumia 800 má zabudovanou Li-Ion baterie s kapacitou 1 450 mAh, se kterou výrobce uvádí až 13 hodin hovorů, 335 pohotovostních hodin a až 55 hodin poslechu hudby. Skutečné hodnoty jsou však posazeny o dost níže, vždy v závislosti na využití telefonu. V praxi jsem potřeboval dobíjet po dvou až třech dnech, pokud jsem aktivně využíval několik hodin denně Wi-Fi, volal, byl aktivní SMS a emailový provoz a sem tam byla použita navigace.

Displej a ovládání: kombinace AMOLED a ClearBlack

Telefon disponuje dotykovým kapacitním displejem typu AMOLED, s technologií černého podkladu (ClearBlack), jehož úhlopříčka je 3,7“. Rozlišení WVGA (480 x 800 px) je dané dodavatelem systému. Displej zobrazí až 16 milionů barev. Chválím za použití odolného sklíčka Gorilla Glass. Způsob, jakým je displej do konstrukce umístěn, je opravdu jedinečný, zároveň však znemožňuje jakýkoliv zásah do telefonu.

  

Jas displeje je upravován automaticky nebo manuálně. Při volání nám displej vypíná proximity senzor. Akcelerometr přetáčí obraz (např. ve webovém prohlížeči) do obou boků. Displej na dotyk reaguje výborně, navíc posun prstu od bočního okraje displeje je vždy jakoby od jeho zaoblení. Pozorovací úhly jsou výtečné, stejně jako čitelnost na slunci.

Operační systém, výkon: Barvičková odlišnost

Čím se Nokia Lumia 800 příliš neliší od konkurentů, je hardware. Základem je jednojádrový 1,4 GHz procesor, k tomu 3D grafický akcelerátor a 512 MB operační RAM paměti. Operační systém telefonu, Windows Phone 7.5 Mango, je v osvědčeném stavu, s takřka žádným rozdílem (pokud nebereme vybrané aplikace pouze pro Nokie). Vnitřní paměť 16GB bez možnosti rozšíření microSD kartou je nepříjemností, kterou kompenzuje snad jen 25GB na vzdálených serverech SkyDrive (formou cloudu).

Nokia Lumia 800 na pohled nic nového ve Windows Phone nepřináší. Systém je kompletně v češtině. Základní obrazovka a menu jsou k sobě spjato přechodovou šipkou v horní části obrazovky. Dlaždice, tvořící základní obrazovku, jsou samozřejmě s důrazem na aktuálnost, takže se na nich promítá, kam jste přihlášeni (Facebook, atd.). Jejich úprava je možná, a to podržením a přesunem. Stejně tak z menu lze podržením vybrat jakéhokoliv zástupce a připnout na obrazovku. Jelikož je menu pouze jmenný a abecední výčet obsahu telefonu, může se uživatel při vyšším počtu aplikaci mírně ztrácet, vždy dlouze rolovat a hledat konkrétní požadavek.

Je vidět, že Nokia si kromě specifické barvy dlaždic (typická modrá Nokia) nemůže dovolit další úpravy prostředí. Pro uživatele, zvyklé na systém Symbian, musí být přechod na Windows Phone hodně složitý, nicméně časem si na jednoduchost zvyknou.

Kontakty, zprávy, email: není to ale Symbian

V prvé řadě bych chtěl zmínit funkci – přenos kontaktů – kdy na starém mobilu spustíme Bluetooth a pak už vše necháme proběhnout v Lumii 800. To usnadní život všem, co přechází na nový telefon a netuší, jak kontakty do nového telefonu dostat. Telefon má dobré funkce u kontaktů i zpráv, kde svou roli hrají sociální sítě (Facebook). Základní dlaždice na domovské obrazovce zobrazuje po přihlášení k Facebook účtu vaše přátele. Po vstupu do sekce „lidé“ je zde výčet novinek z Facebooku, nedávné aktivity (kontakty), a kontakty. Můžeme lehce vyhledávat zadáváním znaků, případně rolovat dle abecedy. Informace ke kontaktům jsou synchronizovány z účtů, případně lze dodat další (např. adresa, narozeniny, partner, vyzvánění, obrázek, atd.). Samostatnou položkou pak jsou hovory, resp. historie, ve které přehledně vidíme o co přesně, kdy šlo (příchozí, zmeškané, odchozí). Numerická klávesnice nabízí rovnou uložení čísla mezi kontakty.

Zprávy informují o nově příchozích v horní liště displeje a také na dlaždici, kde vidíme číslovku nově přijatých zpráv. Řazení zpráv do konverzací už dnes nikoho nepřekvapí, jelikož je to přehlednější a snazší při odpovídání (vidíme, co jsme psali my a druhá strana předtím). Psaní nové zprávy obsahuje možnosti přidání více příjemců, připojení obrázků, vkládání jednoduchých smajlíků. Na klávesnici se píše velmi dobře, bez překlepů, a to v režimu na výšku i šířku displeje. Mezery mezi tlačítky jsou vytvořeny tak, aby člověk opravdu většinou nemohl strefit jiné, než požaduje. Kladné body získává telefon za emailového klienta, ve kterém není problém mít více účtů, pravidelně synchronizovat, zobrazit opět formou konverzací, přikládat podpis a vyhledávat. V jednoduchosti je síla, přesně dle toho se výrobce řídí. Barevně a tloušťkou odlišené informace bohatě stačí.

Fotoaparát, video: parádní sniper na zadku

Nokia Lumia 800 disponuje 8 Mpx fotoaparátem s optikou Carl Zeiss. To dává určitou jistotu, že se bude jednat o kvalitní snímač. Potvrzení naleznete u zkušebních fotografií. Zpátky k funkcím fotoaparátu, kde chválíme hardwarovou spoušť fotoaparátu, která je na boku telefonu (a je dvoupolohá – zaostření+vyfocení). Mezi funkcemi fotoaparátu nalezneme třeba barevné efekty, scény, makro, režim blesku, ISO, kontrast, sytost, ostrost.

  

Fotografie mají nejvyšší rozlišení 8 Mpx (3264 x 2448 px) při poměru stran 4:3. Video je nahráváno v HD 720p rozlišení (1280 x 720 px) se 30 snímky/s. V režimu fotoaparátu můžeme rychle vstupovat do galerie obrázků a posunem do stran procházet pořízený obsah.

Zkušební fotografie – Nokia Lumia 800:

Práce, organizace, zábava: navíc sekce skvělé aplikace

Nokia si vydobyla sekci – skvělé aplikace – v Marketplace, kde nalezneme obsah určený právě pro modely Lumia. Uživateli to usnadňuje nalezení potřebného obsahu. Pro správu Office souborů nechybí balík Office s možností ukládání dat na servery SkyDrive. Vedle poznámek OneNote zde jsou i Word, Excel a PowerPoint, v nichž můžeme přidávat funkce a další věci, na které jsme zvyklí ze stolních počítačů. Nechybí čtení PDF souborů. Základní funkce jsou ve složení – budíky, kalendář, kalkulačka.

Poslech hudby a sledování videí je zas předností sekce „Hudba + videa“. V té najdeme hudební přehrávač, FM rádio s RDS, podesty a videa. Obsah přidáváme přes Zune. Hudební přehrávač má mj. funkci přidání mezi oblíbené (srdíčko) nebo naopak neoblíbené (zlomené srdce), náhodné přehrávání a opakování. Chybějící ekvalizér považuji za chybu, vzhledem ke kvalitě přehrávačů na Symbianu. Ve volné chvíli můžeme zapařit několik her Xbox Live, kdy je možno každý titul před zakoupením vyzkoušet ve trial verzi. Zde platí, že musíme mít ID, přidělené Microsoftem, pod kterým jsme vedeni, a tak zároveň můžeme hru hrát na klasickém Xboxu i v mobilu.

Nabídka aplikací či her je dostupná v obchodě Marketplace, do kterého se dostaneme z menu i základní dlaždice. Pokud využijeme vyhledávání, nabízí se nám tituly přímo podle psaní znaků. Pak vyjede seznam výsledků, kde vidíme cenu, oblíbenost a výrobce. Při najetí ke konkrétní aplikaci zvolíme koupit nebo instalovat. Také galerie obrázků a videí nedoznala změn, je plně v režii Windows Phone. A tak je Nokia Lumia 800 v mnoha ohledech jen jedním z mnoha obsahově stejných modelů.

Konektivita, web, GPS: Nokia mapy a autem

Datové přenosy přes operátora (HSPA) podporuje telefon tak, že stahování až 14,4 Mb/s, odesílání až 5,76 Mb/s. Bezdrátové technologie zastupuje Bluetooth ve verzi 2.1, s podporou A2DP a EDR profilů. Nechybí Wi-Fi (standardy b/g/n). Připojení nabíječky a k počítači je přes microUSB 2.0. Pozor ovšem na to, že s počítačem lze telefon spojit a přenášet data pouze přes software Zune. Je také dobré myslet na to, že přes Bluetooth nemůžete posílat obrázky a další soubory.

Internetový prohlížeč (Internet Explorer 9) se také neliší od vrstevníků s WP. K plné funkčnosti mu chybí podpora Flash a automatické vyplňování hesel. Jinak funkce jako historie, oblíbené položky, záložky či rychlé vyhledávání pomocí Bing zde fungují korektně. Telefon má GPS i A-GPS, nicméně v kombinaci s Bing mapami to pro nás v Evropě není příliš dobrá zpráva. Ještě že má Nokia vlastní řešení v podobě Nokia map a navigace Nokia Autem. Funkce jsou zatím sice omezené, ale výrobce slibuje rozsáhlý upgrade v blízké době. Zaměření pozice je však rychlé, otázkou sekund při pomoci sítě, jinak kolem minuty.

Závěr recenze smartphonu Nokia Lumia 800

Ačkoliv se o Nokii Lumia 800 mluví ve všech análech jako o bezkonkurenčním telefonu, který přináší hory doly novinek, není tomu tak. Nenechte se zmást reklamou, do které nalil neskutečné sumy sám Microsoft, na podporu prvních Nokia Lumií. Ve výsledku tak za nižší cenu můžete získat od konkurence prakticky totéž, avšak ne v tom skvělém unibody polykarbonátovém těle. Zapomenout nelze ani na mapy Nokia a navigaci Nokia autem, které se jinde než v Nokiích jen tak neobjeví.

 

Nokia Lumia 800 s Windows Phone Mango umí mnoho šikovných funkcí, dokáže si poradit s Office soubory či využije cloudové řešení, avšak třeba Flash ve webovém prohlížeči je jí zapovězen. Pokud se tedy pro telefon rozhodnete, zamyslete se nejdříve, kolik a hlavně jaké aplikace na telefonu vyžadujete a ověřte si jejich dostupnost pro systém Windows Phone. Pokud se jedná o běžné aplikace, které na jiných OS jsou samozřejmostí, pak volte raději nějakou alternativu, která vás nebude omezovat v běžném životě.

Nokii Lumia 800 si můžete zakoupit na značkovém eShopu Nokia.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
perfektní zpracování  není microSD slot
3,7″ AMOLED ClearBlack displej Flash v prohlížeči
 8 Mpx fotoaparát, HD 720p video
Wi-Fi, HSPA, BT
 GPS, navigace Nokia autem
 1,4 GHz procesor, 512 MB RAM
 hry Xbox Live

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Nokia Lumia 800 – recenze přehnaně vychvalovaného smartphonu

Nokia Lumia 800 je designová dvojnice modelu Nokia N9. Windows Phone Mango v ní však tepe tak sebevědomě, že je třeba telefon pořádně otestovat. Recenze Nokia Lumia 800 ukáže, jaké jsou odlišnosti telefonu oproti jiným smartphonům s OS od Microsoftu.

Telefon Nokia Lumia 800 považujeme za designový skvost několika posledních let, kterým se finský výrobce prostě vytáhl nad konkurencí. Systémově však smartphone ukotvil k MeeGo (Nokia N9) a teď k Windows Phone (Nokia Lumia 800). Dle názorů by si mnozí přáli i verzi s OS Symbian a Android. Jak působí spojení Nokia + Microsoft v reálu? Je telefon takovým prodejním trhákem, který z něj dělají reklamní kampaně na každém rohu?

   

Telefon Nokia Lumia 800 zapůjčilo do redakce oficiální české zastoupení Nokia.


Nokia Lumia 800 – oficiální fotografie

Základní parametry – Nokia Lumia 800

Rozměry 117 x 61 x 12,1 mm
Hmotnost 142 g
Displej AMOLED, dotykový kapacitní, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,7“
Gorilla Glass, podpora Multitouch, senzor jasu, proximity, akcelerometr
Procesor a paměť jednojádro, 1,4 GHz, 3D grafický akcelerátor
512 MB RAM, 16GB vnitřní paměti + 25GB na SkyDrive serveru
Operační systém Windows Phone 7.5 Mango
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, 3x digitální zoom, efekty, vyvážení bílé
nahrávání HD 720p videa se 30 snímky/s
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky, silikonové pouzdro, záruční list
Cena a dostupnost ?, 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Nokia Lumia 800

Co se nám líbilo: perfektní polykarbonátové zpracování, 3,7“ dotykový AMOLED displej (ClearBlack) s ochranným sklíčkem Gorilla Glass, procesor s taktem 1,4 GHz, operační RAM paměť 512 MB, vnitřní paměť 16GB, standardní konektory 3,5 mm Jack a microUSB, operační systém Windows Phone 7.5 Mango, balík nástrojů Office, integrace sociálních sítí a cloudové řešení, rychlá data HSPA (14,4 / 5,76 Mb/s), bezdrátové Wi-Fi (b/g/n) a Bluetooth 2.1 s EDR, GPS a navigace Nokia autem, FM rádio s RDS, parádní 8 Mpx fotoaparát s autofocusem a LED bleskem, hardwarové tlačítko fotoaparátu, hry Xbox Live a další nabídka her a aplikací na Marketplace, speciální sekce nabídky obsahu Marketplace od Nokie

Co se nám nelíbilo: chybějící slot na paměťové karty, zakázané přenosy souborů přes Bluetooth, webový prohlížeč nepodporuje Flash, připojení k počítači a přenos souborů jen přes software Zune (nelze jako Mass Storage), DivX a XviD

Obsah balení: pecky místo špuntíků

Nokia Lumia 800 se prodává v krabici, v níž pod vaničkou s přístrojem nalezneme návod a záruční list v samostatné krabičce, pod ní pak nabíječku, datový USB kabel a pecková sluchátka. Stejně jako Nokia N9 dostává i Lumia 800 silikonové pouzdro, které telefon ochrání před všemožnými nástrahami.

Vzhled a konstrukce: nádherné monolitické zpracování

Nokia Lumia 800 si vás získá od prvních okamžiků, kdy ji uchopíte do ruky, nicméně prakticky vzato je to pouze model N9 s jiným operačním systémem a drobnými kosmetickými změnami. Nokia však pevně jde za svým cílem, aby se Windows Phone stal jejím hlavním OS, tak se nelze divit, že se o Lumii 800 mluví a píše pomalu na každém rohu. Přehnaná reklamní akce může ale udělat své, lidem se znechutí a raději zvolí alternativu. Uvidíme, jakými prodejními výsledky se prodejce pochlubí v budoucnu.

Polykarbonátové tělo přístroje je jednoznačně parádním tahákem, stejně tak zvolené hravé barvičky, ve kterých se Nokia Lumia 800 prodává. Mám na mysli konzervativní černou, otevřenější modrou a dámskou růžovou, ke kterým se v budoucnu přidají i barvy – bílá, zelená, červená. Preciznost zpracování je totožné s Nokií N9, u které je pouze zvětšený displej.

  

Přední strana je částečně v režii Microsoftu, který má v podmínkách trojici tlačítek pod displejem. Levé funguje jako vracečka, prostřední plní roli návratu na domovskou obrazovku s dlaždicemi, pravé je vyhledávací v prohlížeči. Podsvícení tlačítek je příjemné. Displej se zaoblením přechází pozvolna do těla telefonu, které je monolitické, krásně pevné, přitom na omak matné a hladké. Spodní hrana telefonu nese pěkně dírkovaný kryt s reproduktorem, horní hrana obsahuje standardní 3,5 mm konektor Jack a k tomu pod dvojicí krytek schované – port microUSB a slot na microSIM kartu.

  

  

Když držíme telefon v pravé ruce, na jeho pravém boku spatříme dvojici tlačítek, určených k regulaci hlasitosti a dvoupolohové tlačítko fotoaparátu. S ním jej delším podržením snadno spustíme. Konzervativně působí také zadní strana, kde je vedle LED diod stříbrný rámeček s nápisem Nokia, Carl Zeiss Teaser a 8 Mpx snímačem. Těžko telefonu něco vytýkat po stránce konstrukční či desénové, ta je prostě dokonalá.

Baterie a výdrž: jak si usmyslíte

Nokia Lumia 800 má zabudovanou Li-Ion baterie s kapacitou 1 450 mAh, se kterou výrobce uvádí až 13 hodin hovorů, 335 pohotovostních hodin a až 55 hodin poslechu hudby. Skutečné hodnoty jsou však posazeny o dost níže, vždy v závislosti na využití telefonu. V praxi jsem potřeboval dobíjet po dvou až třech dnech, pokud jsem aktivně využíval několik hodin denně Wi-Fi, volal, byl aktivní SMS a emailový provoz a sem tam byla použita navigace.

Displej a ovládání: kombinace AMOLED a ClearBlack

Telefon disponuje dotykovým kapacitním displejem typu AMOLED, s technologií černého podkladu (ClearBlack), jehož úhlopříčka je 3,7“. Rozlišení WVGA (480 x 800 px) je dané dodavatelem systému. Displej zobrazí až 16 milionů barev. Chválím za použití odolného sklíčka Gorilla Glass. Způsob, jakým je displej do konstrukce umístěn, je opravdu jedinečný, zároveň však znemožňuje jakýkoliv zásah do telefonu.

  

Jas displeje je upravován automaticky nebo manuálně. Při volání nám displej vypíná proximity senzor. Akcelerometr přetáčí obraz (např. ve webovém prohlížeči) do obou boků. Displej na dotyk reaguje výborně, navíc posun prstu od bočního okraje displeje je vždy jakoby od jeho zaoblení. Pozorovací úhly jsou výtečné, stejně jako čitelnost na slunci.

Operační systém, výkon: Barvičková odlišnost

Čím se Nokia Lumia 800 příliš neliší od konkurentů, je hardware. Základem je jednojádrový 1,4 GHz procesor, k tomu 3D grafický akcelerátor a 512 MB operační RAM paměti. Operační systém telefonu, Windows Phone 7.5 Mango, je v osvědčeném stavu, s takřka žádným rozdílem (pokud nebereme vybrané aplikace pouze pro Nokie). Vnitřní paměť 16GB bez možnosti rozšíření microSD kartou je nepříjemností, kterou kompenzuje snad jen 25GB na vzdálených serverech SkyDrive (formou cloudu).

Nokia Lumia 800 na pohled nic nového ve Windows Phone nepřináší. Systém je kompletně v češtině. Základní obrazovka a menu jsou k sobě spjato přechodovou šipkou v horní části obrazovky. Dlaždice, tvořící základní obrazovku, jsou samozřejmě s důrazem na aktuálnost, takže se na nich promítá, kam jste přihlášeni (Facebook, atd.). Jejich úprava je možná, a to podržením a přesunem. Stejně tak z menu lze podržením vybrat jakéhokoliv zástupce a připnout na obrazovku. Jelikož je menu pouze jmenný a abecední výčet obsahu telefonu, může se uživatel při vyšším počtu aplikaci mírně ztrácet, vždy dlouze rolovat a hledat konkrétní požadavek.

Je vidět, že Nokia si kromě specifické barvy dlaždic (typická modrá Nokia) nemůže dovolit další úpravy prostředí. Pro uživatele, zvyklé na systém Symbian, musí být přechod na Windows Phone hodně složitý, nicméně časem si na jednoduchost zvyknou.

Kontakty, zprávy, email: není to ale Symbian

V prvé řadě bych chtěl zmínit funkci – přenos kontaktů – kdy na starém mobilu spustíme Bluetooth a pak už vše necháme proběhnout v Lumii 800. To usnadní život všem, co přechází na nový telefon a netuší, jak kontakty do nového telefonu dostat. Telefon má dobré funkce u kontaktů i zpráv, kde svou roli hrají sociální sítě (Facebook). Základní dlaždice na domovské obrazovce zobrazuje po přihlášení k Facebook účtu vaše přátele. Po vstupu do sekce „lidé“ je zde výčet novinek z Facebooku, nedávné aktivity (kontakty), a kontakty. Můžeme lehce vyhledávat zadáváním znaků, případně rolovat dle abecedy. Informace ke kontaktům jsou synchronizovány z účtů, případně lze dodat další (např. adresa, narozeniny, partner, vyzvánění, obrázek, atd.). Samostatnou položkou pak jsou hovory, resp. historie, ve které přehledně vidíme o co přesně, kdy šlo (příchozí, zmeškané, odchozí). Numerická klávesnice nabízí rovnou uložení čísla mezi kontakty.

Zprávy informují o nově příchozích v horní liště displeje a také na dlaždici, kde vidíme číslovku nově přijatých zpráv. Řazení zpráv do konverzací už dnes nikoho nepřekvapí, jelikož je to přehlednější a snazší při odpovídání (vidíme, co jsme psali my a druhá strana předtím). Psaní nové zprávy obsahuje možnosti přidání více příjemců, připojení obrázků, vkládání jednoduchých smajlíků. Na klávesnici se píše velmi dobře, bez překlepů, a to v režimu na výšku i šířku displeje. Mezery mezi tlačítky jsou vytvořeny tak, aby člověk opravdu většinou nemohl strefit jiné, než požaduje. Kladné body získává telefon za emailového klienta, ve kterém není problém mít více účtů, pravidelně synchronizovat, zobrazit opět formou konverzací, přikládat podpis a vyhledávat. V jednoduchosti je síla, přesně dle toho se výrobce řídí. Barevně a tloušťkou odlišené informace bohatě stačí.

Fotoaparát, video: parádní sniper na zadku

Nokia Lumia 800 disponuje 8 Mpx fotoaparátem s optikou Carl Zeiss. To dává určitou jistotu, že se bude jednat o kvalitní snímač. Potvrzení naleznete u zkušebních fotografií. Zpátky k funkcím fotoaparátu, kde chválíme hardwarovou spoušť fotoaparátu, která je na boku telefonu (a je dvoupolohá – zaostření+vyfocení). Mezi funkcemi fotoaparátu nalezneme třeba barevné efekty, scény, makro, režim blesku, ISO, kontrast, sytost, ostrost.

  

Fotografie mají nejvyšší rozlišení 8 Mpx (3264 x 2448 px) při poměru stran 4:3. Video je nahráváno v HD 720p rozlišení (1280 x 720 px) se 30 snímky/s. V režimu fotoaparátu můžeme rychle vstupovat do galerie obrázků a posunem do stran procházet pořízený obsah.

Zkušební fotografie – Nokia Lumia 800:

Práce, organizace, zábava: navíc sekce skvělé aplikace

Nokia si vydobyla sekci – skvělé aplikace – v Marketplace, kde nalezneme obsah určený právě pro modely Lumia. Uživateli to usnadňuje nalezení potřebného obsahu. Pro správu Office souborů nechybí balík Office s možností ukládání dat na servery SkyDrive. Vedle poznámek OneNote zde jsou i Word, Excel a PowerPoint, v nichž můžeme přidávat funkce a další věci, na které jsme zvyklí ze stolních počítačů. Nechybí čtení PDF souborů. Základní funkce jsou ve složení – budíky, kalendář, kalkulačka.

Poslech hudby a sledování videí je zas předností sekce „Hudba + videa“. V té najdeme hudební přehrávač, FM rádio s RDS, podesty a videa. Obsah přidáváme přes Zune. Hudební přehrávač má mj. funkci přidání mezi oblíbené (srdíčko) nebo naopak neoblíbené (zlomené srdce), náhodné přehrávání a opakování. Chybějící ekvalizér považuji za chybu, vzhledem ke kvalitě přehrávačů na Symbianu. Ve volné chvíli můžeme zapařit několik her Xbox Live, kdy je možno každý titul před zakoupením vyzkoušet ve trial verzi. Zde platí, že musíme mít ID, přidělené Microsoftem, pod kterým jsme vedeni, a tak zároveň můžeme hru hrát na klasickém Xboxu i v mobilu.

Nabídka aplikací či her je dostupná v obchodě Marketplace, do kterého se dostaneme z menu i základní dlaždice. Pokud využijeme vyhledávání, nabízí se nám tituly přímo podle psaní znaků. Pak vyjede seznam výsledků, kde vidíme cenu, oblíbenost a výrobce. Při najetí ke konkrétní aplikaci zvolíme koupit nebo instalovat. Také galerie obrázků a videí nedoznala změn, je plně v režii Windows Phone. A tak je Nokia Lumia 800 v mnoha ohledech jen jedním z mnoha obsahově stejných modelů.

Konektivita, web, GPS: Nokia mapy a autem

Datové přenosy přes operátora (HSPA) podporuje telefon tak, že stahování až 14,4 Mb/s, odesílání až 5,76 Mb/s. Bezdrátové technologie zastupuje Bluetooth ve verzi 2.1, s podporou A2DP a EDR profilů. Nechybí Wi-Fi (standardy b/g/n). Připojení nabíječky a k počítači je přes microUSB 2.0. Pozor ovšem na to, že s počítačem lze telefon spojit a přenášet data pouze přes software Zune. Je také dobré myslet na to, že přes Bluetooth nemůžete posílat obrázky a další soubory.

Internetový prohlížeč (Internet Explorer 9) se také neliší od vrstevníků s WP. K plné funkčnosti mu chybí podpora Flash a automatické vyplňování hesel. Jinak funkce jako historie, oblíbené položky, záložky či rychlé vyhledávání pomocí Bing zde fungují korektně. Telefon má GPS i A-GPS, nicméně v kombinaci s Bing mapami to pro nás v Evropě není příliš dobrá zpráva. Ještě že má Nokia vlastní řešení v podobě Nokia map a navigace Nokia Autem. Funkce jsou zatím sice omezené, ale výrobce slibuje rozsáhlý upgrade v blízké době. Zaměření pozice je však rychlé, otázkou sekund při pomoci sítě, jinak kolem minuty.

Závěr recenze smartphonu Nokia Lumia 800

Ačkoliv se o Nokii Lumia 800 mluví ve všech análech jako o bezkonkurenčním telefonu, který přináší hory doly novinek, není tomu tak. Nenechte se zmást reklamou, do které nalil neskutečné sumy sám Microsoft, na podporu prvních Nokia Lumií. Ve výsledku tak za nižší cenu můžete získat od konkurence prakticky totéž, avšak ne v tom skvělém unibody polykarbonátovém těle. Zapomenout nelze ani na mapy Nokia a navigaci Nokia autem, které se jinde než v Nokiích jen tak neobjeví.

 

Nokia Lumia 800 s Windows Phone Mango umí mnoho šikovných funkcí, dokáže si poradit s Office soubory či využije cloudové řešení, avšak třeba Flash ve webovém prohlížeči je jí zapovězen. Pokud se tedy pro telefon rozhodnete, zamyslete se nejdříve, kolik a hlavně jaké aplikace na telefonu vyžadujete a ověřte si jejich dostupnost pro systém Windows Phone. Pokud se jedná o běžné aplikace, které na jiných OS jsou samozřejmostí, pak volte raději nějakou alternativu, která vás nebude omezovat v běžném životě.

Nokii Lumia 800 si můžete zakoupit na značkovém eShopu Nokia.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
perfektní zpracování  není microSD slot
3,7″ AMOLED ClearBlack displej Flash v prohlížeči
 8 Mpx fotoaparát, HD 720p video
Wi-Fi, HSPA, BT
 GPS, navigace Nokia autem
 1,4 GHz procesor, 512 MB RAM
 hry Xbox Live

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."