Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia E6 – recenze rozpačitého business smartphonu

  |  33 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Nokia E6 je očekávaný nástupce manažerských modelů E71 a E72, které dnes nemají na trhu příliš alternativ. Recenze Nokie E6 prozradí, zdali se vyplatí pořídit si tohoto nástupce či zvolit jinou možnost.

Na manažerskou Nokii E6 se čekalo oproti jejím předchůdcům o poznání déle. Model E71 byl uveden na trh ve 3. čtvrtletí 2008, nástupnický model E72 pak ve 3. čtvrtletí o rok později, tedy 2009, ovšem následný rok 2010 jsme se nástupce ještě nedočkali. Kvůli boomu dotykových telefonů musela Nokia nakonec přepracovat chystaného nástupce a ten dorazil na trh v podobě modelu Nokia E6 až nyní, tedy v polovině roku 2011. Bylo to však správné řešení pozdržet příchod nástupce a vsadit vše na neozkoušenou kombinaci dotykového displeje s původním středovým ovladačem a QWERTY klávesnicí?

Nokii E6 do recenze zapůjčil oficiální eShop Nokia.


Nokia E6 – oficiální fotografie

Dotykový displej není jedinou inovací, kterou přináší Nokia E6. Finský výrobce mile překvapil jemností displeje 326ppi při rozlišení VGA (640 x 480 px) na úhlopříčce 2,46“, dále v telefonu najdeme nový Symbian Anna, fotoaparát s vyšším rozlišením či možnost nahrávat video ve vyšším rozlišení. Co ale řeknou případní zájemci na absenci autofocusu, který býval u předchůdců samozřejmostí? Pojďme se na Nokii E6 blíže podívat v následujících odstavcích recenze a odhalit všechna její tajemství.


Nokia E6 – oficiální fotografie bílé, černé a stříbrné varianty

Základní parametry – Nokia E6

Rozměry116x 59 x 10,5 mm
Hmotnost133 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení VGA (640 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 2,46“
Procesor a paměť680 MHz procesor ARM 11
256 MB RAM, 1 GB ROM, 8 GB vnitřní a microSD karty až 32 GB
Operační systémSymbian Anna
Fotoaparát8,1 Mpx (3264 x 2448 px), nahrávání HD 720p videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset, datový USB kabel
Cena a dostupnost8 990 Kč, červen/červenec 2011

Krátké postřehy z testování Nokie E6:

Co se nám líbilo: ochranné sklíčko Gorilla glass, tlačítka rychlé volby pod displejem, podpora DivX a XviD videí včetně titulků, možnost poslechu zpráv, funkce USB On-the-Go, plnohodnotná práce s pracovními dokumenty Office a PDF

Co se nám nelíbilo: v balení stále dodávaná nabíječka se starým konektorem 2 mm, nevyladěné dvojí ovládání přes dotykový displej a hw tlačítka, klávesy pro redukci hlasitosti sama občas svítila, pro AV výstup by bylo lepší HDMI místo výstupu PAL

TIP: Pro podrobné parametry telefonu Nokia E6 navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: ještě ze staré školy

Spolu s telefonem najdeme v balení nabíječku ještě se starým 2 mm konektorem, stereo headset s obyčejnými peckovými sluchátky a datový USB kabel, který je konečně delší, než pár centimetrů. Paměťovou kartu microSD si musí majitel podle potřeby dokoupit, ale vzhledem k velké 8 GB vnitřní flash paměti to možná pro někoho nebude ani nutné.

Vzhled a konstrukce: prémiové materiály jako sklo či kov

Nokia E6 vyčnívá z dnešní plejády dotykových telefonů. Na přední straně nenajdeme jen velký dotykový displej a jedno tlačítko, ale ve stylu předchůdců a známých komunikátorů BlackBerry upoutá na šířku orientovaný displej a plnohodnotná QWERTY klávesnice. To je pro některé manažery stále neodolatelná kombinace.

Kvůli zaměření telefonu na business zákazníky použil finský výrobce prémiové materiály jako sklo či nerezovou ocel. Díky tomu je tělo smartphonu Nokia E6 s rozměry 116x 59 x 10,5 milimetrů a hmotností 133 gramů velmi pevné a navíc v ruce působí luxusním dojmem. Jednotlivé části krytů na sebe dobře lícují a při promáčknutí nevržou. Celkový dojem z telefonu v ruce je více než dobrý.

Použití lesklého kovu má však přeci jenom nevýhodu. Po každém uchopení telefonu do ruky na něm zůstanou otisky prstů a další viditelné nečistoty. Na testované černé variantě to bylo velmi dobře znát. Pokud se tomu chcete vyhnout, můžete zkusit jinou barevnou variantu. Nokia E6 je kromě černého provedení dostupná také ve stříbrné a bílé verzi.

Jak bylo výše zmíněno, na přední straně dominuje na šířku orientovaný displej a pod ním plnohodnotná QWERTY klávesnice. Přímo pod displejem je pak ještě řada doplňujících tlačítek a uprostřed ovládací čtyřsměrný kurzor s potvrzovacím středem, který lze použít vedle dotykového displeje. Více se na ovládání podíváme v další kapitole recenze. Pod klávesnicí je ještě umístěn mikrofon, naopak nad displejem pak reproduktor, kamerka pro videohovory, světelný senzor a senzor vzdálenosti.

Na pravém boku najdeme klávesy pro regulaci hlasitosti, mezi kterými je usazeno ještě tlačítko pro zadávání hlasových příkazů. Pomocí hlasu můžete například najít kontakt z telefonního seznamu, měnit vyzváněcí profily, spustit libovolnou aplikaci, zjistit kolik je hodit a mnoho dalšího. Vyhledávání funguje poměrně dobře a s nepřesnostmi jsem se setkal snad jen při vyhledávání kontaktů. Zpátky ale k samotnému pravému boku telefonu. U kláves pro regulaci hlasitosti jsem si všiml, že samy od sebe často zbytečně svítí, ačkoliv nejsou používány. Posuvný zámek, který je pak umístěn ihned vedle těchto kláves, funguje naopak podle představ a jeho umístění je zcela správné.

Na levý bok Nokie E6 výrobce umístil pouze zdířku pro připojení microUSB kabelu, přes který lze telefon nejen propojit s počítačem, ale také dobíjet. Primárně je však pro nabíjení určen port na 2 mm starý konektor na spodní straně smartphonu, jelikož výrobce k Nokii E6 dodává ještě starou nabíječku, respektive novou nabíječku se starým 2 mm konektorem. Standardem pro nabíjení je přitom již microUSB konektor.

Na horní straně najdeme vypínací tlačítko, 3,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek a slot pro microSD kartu, krytý umělohmotnou krytkou. Nové mechanismy Nokie, které firma použila například u modelu X7, zde naštěstí nenajdeme. O tom ale více až v recenzi Nokie X7. Zadní strana telefonu zahrnuje malý batůžek v horní části, kde najdeme 8 Mpx fotoaparát, dvojici LED diod a také reproduktor. Že je povrch telefonu v horní části vyvýšen, prakticky vůbec při držení přístroje v ruce nevadí.

Displej a ovládání: dotykáč a hardwarová QWERTY

Nokia E6 je vybavena dotykovým kapacitním TFT displejem orientovaným na šířku. Displej vyniká vysokým rozlišením VGA (640 x 480 px), schopností zobrazit až 16 milionů barev, podporou multi-touch ovládání a úhlopříčkou 2,46“. Vysoké rozlišení dělá na menší úhlopříčce jemnost úctyhodných 326ppi (anglicky zkratka pro pixels per inch, česky počet pixelů na palec). Obraz je tak skutečně čistý. Zobrazovací úhly jsou v porovnání s jinými TFT displeji o poznání větší. Za to čitelnost na přímém slunečním světle není dle očekávání ideální. Displej je krytý odolným sklíčkem Gorilla glass, které lépe odolá poškrábání. Žádné škrábance jsem skutečně ani po více než 2 týdnech intenzivního používání nezaznamenal.

Pro ovládání Nokie E6 lze využít vedle dotykového displeje i čtyřsměrný ovladač s potvrzovacím středem. Bez použití dotykového displeje se však nelze obejít. Klasická kontextová tlačítka nutná pro krok zpět a volby jsou totiž přímo na dotykovém displeji. Díky tomu tak musíte používat buď pouze malý dotykový displej či kurzor současně s kontextovými tlačítky dotykového displeje, což je ovšem nekonzistentní způsob ovládání.

Kdyby výrobce nechal kontextová tlačítka mechanická pod displejem, rozhodně by udělal lépe. Člověk by si pak mohl vybrat, jak bude telefon ovládat. Takto výrobce každého nutí, aby se přeučil na dotykové ovládání, což ne každý rád uslyší. Kdo se chce dotykovému ovládání vyhnout, stále nemá kam sáhnout po modelech E71, E72 či E52. Na netradiční kombinaci ovládání se dá sice po několika dnech zvyknout, ale je určitě dobré si předem tento způsob někde vyzkoušet a rozhodnout se, zdali vám bude vyhovovat.

Vedle středového ovladače výrobce šikovně umístil čtveřici kláves, které slouží jako zkratky pro rychlé spuštění vybraných aplikací. V nastavení si můžete změnit, co má které tlačítko dělat, standardně slouží následující tlačítka pro: domeček – přechod do menu (při delším přidržení vyvolání multitaskingu), kalendář – spuštění kalendáře (při delším přidržení vytvoření nového záznamu), kontakty – spuštění kontaktů (při delším přidržení vytvoření nového kontaktu) a zprávy – spuštění emailového klienta (při delším přidržení vytvoření nového emailu). Vedle zkratek nalevo a napravo pak najdeme klávesy pro přijmutí a ukončení hovoru.

Plnohodnotná QWERTY klávesnice se skládá z celkem 37 tlačítek. Jednotlivá tlačítka mají dostatečný zdvih a rozestup, takže jsou od sebe po hmatu dobře rozeznatelná. Takzvaně poslepu si toho však na klávesnici moc nenapíšete, jelikož je těžké rozeznat jednotlivé pozice tolika tlačítek. Na klávesnici se píše poměrně dobře, s žádným tlačítkem nebyl žádný problém. Absence druhé klávesy fn pro přepínání symbolů není vůbec znát, jelikož stačí klávesu fn jednou stisknout a následně již napsat symbol, který je jako druhý uvedený na daném tlačítku. Podsvícení kláves je bílé a po celé základně rovnoměrné.

Baterie a výdrž: příjemné překvapení

Výrobcem dodávaná baterie Li-Ion s kapacitou 1500 mAh zajistila v kombinaci s menším displejem docela překvapivou výdrž na jedno nabití. Nokia E6 vydržela při běžném zatížení 2 až 3 dny, kdy denně došlo k uskutečnění hovorů o celkové délce kolem 10 minut, odeslání zhruba 10 SMS zpráv a emailů, poslechu hudby o celkové délce kolem 30 minut a surfování na internetu po dobu kolem 30 minut přes Wi-Fi.

Pokud jsem telefon zatěžoval méně, vydržel i necelý týden na jedno nabití. Při občasném větším zatížení, pod kterým jistě bude Nokia E6 u většiny manažerů, pak bylo potřeba telefon dobíjet v některých případech i každý den. Šlo však o delší používání GPS a Wi-Fi, které jsou těmi největšími žrouty energie. Dobíjení pak může probíhat jak přes starý 2 mm konektor dodávané nabíječky, tak i přes microUSB port.

Prostředí telefonu: Symbian Anna na široko

Nokia E6 vsází oproti svým předchůdcům na nový operační systém Symbian Anna, který je určen pro dotykové telefony. V případě modelu E6 může sice uživatel využít stále ještě klasický čtyřsměrný ovladač pod displejem, ovšem kvůli přesunu kontextových kláves na dotykový displej je doslova donucen zvyknout si na dotykové ovládání. V případě vylepšeného Symbianu Anna je ovládání sice lepší, než u předchozí verze, ovšem na konkurenci v podobě Androidu a iOS stále hodně ztrácí. Jde zejména o hierarchii složek, která je pořád velmi chaotická, pro nastavení čehokoliv je potřeba projít mnoha složkami.

Viditelné zlepšení u Symbianu Anna alespoň nastalo na úvodních plochách, kterých může být nově až 5. Procházení mezi nimi je také vylepšené, a to stejně jako u Androidu, iOS a mnoha dalších OS dochází k okamžitému posunu obrazovek při tažení prstu zleva doprava. Atypicky na šířku orientovaný displej ovšem způsobil pár problémů, na které nebyl Symbian Anna připraven. Úvodní plochy jsou rozděleny na dvě části: do pravé části lze umisťovat libovolně widgety, v levé části pak najdeme jen tři widgety (hodiny, profily a zmeškané události), které nelze přesunout ani odebrat. Levá část widgetů se tak zobrazuje na všech plochách. Více si můžete prohlédnout na našem videu.

Po hardwarové stránce je na tom Nokia E6 z hlediska toho, co nabízí finský výrobce, poměrně dobře: jednojádrový procesor ARM 11 s taktem 680 MHz, operační paměť 256 MB RAM, systémová paměť 1 GB ROM a vnitřní paměť 8 GB. Grafické přechody zvládá Nokia E6 ve většině případů plynule. Viditelná je ovšem delší časová prodleva systému, zejména na úvodních obrazovkách, kdy se musí načíst veškeré widgety a pozadí. Pomůže jen odebrání obrázků z pozadí jednotlivých ploch. V samotném menu systému však nelze nic podobného udělat a vypnutí grafických přechodů bohužel možné není.

Telefonování a zprávy: výkonný pomocník

Manažerská Nokia E6 má po stránce komunikační takřka vše, co může každý manažer požadovat. Do telefonu lze uložit tisíce kontaktů, jelikož se ukládají na volnou vnitřní paměť. Ke každému kontaktu se dá přidat kromě telefonního kontaktu například emailová adresa, bydliště, obrázek, vyzváněcí tón, název společnosti a funkce či mnoho dalších detailních údajů. Samozřejmostí jsou skupiny kontaktů a nastavitelné vyzváněcí profily. Novinkou je pak aplikace Microsoft Communicator integrovaná přímo v telefonním seznamu, přes kterou může probíhat firemní komunikace.

Textová komunikace je v telefonu přehledně ve stylu konverzací, takže vidíte u každého kontaktu vaší dřívější komunikaci. Nokia E6 má však menší omezení na počet zpráv, do telefonu lze uložit maximálně 999 zpráv, což snad ale nebude tolik vadit. Editor zpráv patří mezi špičku, k dispozici je psaní pomocí slovníku T9 včetně české diakritiky a nechybí ani odpočítávání zbývajících znaků do právě psané zprávy již od prvního napsaného znaku. Zajímavou funkcí pak je možnost poslechu zpráv, kdy vám telefon sám přečte vybrané zprávy. Podporovaná je také čeština, takže je tato funkce docela dobře použitelná.

Textovou komunikaci přes SMS doplňuje tradičně MMS a zejména pak kvalitní emailový klient. Pomocí průvodce lze nastavit řadu emailových účtů velmi jednoduše. Podporována jsou řešení Ovi Mail, Yahoo! Mail, Gmail, Hotmail, Mail for Exchange a také český Seznam a Centrum. Využívat lze několik schránek současně a u každé mít jinou frekvenci načítání (15 min, 30 min, 1 hod, 4 hod, 12 hod či 24 hod), dále dny, ve kterých se budou emaily načítat, nebo lze nastavit i plán načítání, tedy od kdy do kdy se přes den budou emaily načítat, aby to například korespondovalo s pracovní dobou.

Zábava: i manažer se musí občas bavit

Nokia E6 myslí nejen na organizační výbavu, ale také na multimediální funkce. K dispozici je fotoaparát a kamera, kvalitní hudební přehrávač, FM rádio, video přehrávač či portál Ovi Store s tisíci aplikacemi a hrami. Soubory je možné ukládat na velkou vnitřní paměť o velikosti 8 GB či na dokoupenou paměťovou kartu microSD.

Hudební přehrávač podporuje řadu audio formátů: MP3, WMA, AAC, eAAC, eAAC+, AMR-NB a AMR-WB. Vylepšení doznala hned úvodní obrazovka přehrávače, na které je přehled interpretů s obrázky alb, mezi kterými lze listovat horizontálně. Po vybrání interpreta se zobrazí seznam skladeb. V nastavení přehrávače najdeme volbu stereováhy, hlučnost, rozšíření sterea a nechybí ani žádaný ekvalizér s několika přednastavenými režimy, své vlastní režimy nelze přidávat.

V hudební výbavě má Nokia E6 připravené také FM rádio s RDS. Pro funkčnost je však nutné mít k telefonu připojena sluchátka, která slouží jako anténa. Dodávaný stereo headset má koncovku s 3,5 mm konektorem, přes který lze k telefonu připojit i jiná sluchátka. To bude více než pravděpodobné, vzhledem k tomu, že dodávaný headset kvalitou příliš neoplývá. Nokia E6 je dále vybavena GPS s navigací Ovi Mapy s doživotní licence na auto i pěší navigaci, funkcí A-GPS pro rychlejší získání aktuální pozice a digitálním kompasem (použitelný pouze v režimu pěší). GPS je velmi přesná a rychlá, fixace proběhla vždy během několika málo sekund. Určení pozice bylo přesné i bez použití funkce A-GPS.

Nokia E6 poslouží také jako přehrávač videa. Podporovány jsou video formáty: H.264, MPEG-4, VC-1, Sorenson Spark a Real video 10, jak uvádí výrobce na svých oficiálních stránkách, jinými slovy hlavně podporuje DivX a XviD videa. Pokud k videu do stejné složky zkopírujete také titulky, po spuštění videa se spolu s ním automaticky načtou. Problém není ani česká diakritika, ovšem předem je nutné kódování titulků převést například do UTF8.

Fotoaparát: opět bez autofocusu

Nokia se u modelu E6 ještě nepoučila z chyby, která ji provází již více než rok. Fotoaparát s vysokým rozlišením 8,1 Mpx (3264 x 2448 px) postrádá autofocus a místo toho má tzv. Full Focus, se kterým nelze pořizovat ostré snímky ze vzdálenosti zhruba 20 cm a blíže. To může být pro manažery poměrně citelné omezení, pokud potřebují fotit například různé dokumenty. Telefon má dále k dispozici dvojitý LED blesk, až 2x digitální zoom, geotagging, umí rozeznat obličej a zvládá nahrávat video v rozlišení HD 720p (1280 x 720 px) s 25 snímky za sekundu ve formátu MP4.

Zkušební fotografie – Nokia E6:

Organizační a datové funkce: v plné pohotovosti

Základem organizační výbavy Nokie E6 je kvalitní kalendář s přehledným zobrazením, kdy je v levé části displeje umístěn klasický kalendář a v pravé části pak úkoly a jednání, které jsou na daný den naplánovány. Kalendář nabízí celkem tři typy záznamů: úkoly, jednání a výročí. Pokud by vám nestačil jeden kalendář, můžete si vytvořit další, a mít tak oddělený například osobní harmonogram od pracovního. Telefon je dále vybaven budíkem s možností opakování ve vybraných dnech, kalkulačkou, poznámkami či diktafonem (nahraje až hodinový záznam).

Do pokročilejší organizační výbavy spadá QuickOffice, což je prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint), dále Adobe Reader – prohlížeč PDF dokumentů, ZIP (aplikace pro práci s komprimovanými soubory) či F-Secure (aplikace, která má telefon ochránit před viry). Další organizační aplikace lze stáhnout na Ovi Storu. Pro prezentaci ať už firemních či osobních dokumentů na televizi či monitoru pak poslouží TV-out výstup přes 3,5 mm Jack (PAL). Dnes by však už bylo lepší použití HDMI portu, přes který lze přenášet obraz i zvuk ve vyšší kvalitě.

V datové výbavě přináší Nokia E6 kompletní mobilní data: GPRS, EDGE, 3G a HSPA (HSDPA až 10,2 Mb/s a HSUPA až 2 Mb/s) a nechybí oblíbené Wi-Fi (802.11 b/g/n) s aplikací JoikuSpot Premium, která udělá z telefonu Wi-Fi hotspot (takže lze mobilní data sdílet na jiná zařízení přes Wi-Fi). Internetový prohlížeč je díky Symbianu Anna vylepšený, zejména došlo k přesunutí adresní řádky ze spodní části nahoru a údajně má také rychleji načítat stránky. Prakticky však rozdíl není znatelný. Nepříjemností oproti dřívější verzi je občasné zasekávání stránek při zoomu, zejména pokud je na nich flashový obsah. Tím se dostáváme k tomu, že tedy nechybí podpora flash.

Další nepříjemností internetového prohlížeče jsou bezpečnostní výstrahy, které je takřka nutné vypnout, pokud nechcete dostávat neustálá upozornění na nebezpečný obsah. Prohlížeč také umí pracovat s více záložkami. Z datové výbavy ještě stojí za řeč Bluetooth v nové verzi 3.0 včetně profilu A2DP pro spárování s bezdrátovým headsetem a microUSB (HS-USB 2.0) s funkcí USB On-the-Go, díky které lze k telefonu pomocí patřičné redukce připojit téměř jakékoliv USB zařízení od flash disku přes myš, klávesnici a další.

Závěr recenze smartphonu Nokia E6

Nokia E6 je smartphone, na který už řada manažerů netrpělivě čekala. Parametrově telefon s charakteristickým na šířku orientovaným displejem a hardwarovou QWERTY klávesnicí dokázal, že je plnohodnotným nástupcem modelů E71 a E72, tedy až na absenci autofocusu u fotoaparátu, která nebývala u předchůdců zvykem. Jmenovitě došlo na vylepšení displeje (vyšší rozlišení), operačního systému (Symbian Anna) a v jistých směrech také fotoaparátu (vyšší rozlišení, nahrávání HD videa). Zachovány, popřípadě ještě o krok vpřed posunuty, byly manažerské funkce. Prvotřídní je kalendář a emailový klient, nechybí práce s pracovními dokumenty Office a PDF či možnost prezentace dokumentů na televizi přes TV-out.

Po praktické stránce už ale hodnocení pro Nokii E6 není tak pozitivní. Výrobce doslova nutí majitele modelu E6, aby se přeučili na dotykové ovládání. Někdo to přivítá a nebude s tím mít problém, někoho to naopak odradí a poohlédne se po telefonu raději jinde. Osobně mi tento dvojí způsob ovládání – přes kurzor a dotykový displej, nesedl. Může za to hlavně zabudování kontextových tlačítek přímo do systému. Kdyby výrobce nechal klasická mechanická kontextová tlačítka pod displejem, mohl by si každý vybrat, zdali bude telefon ovládat čistě jen bezdotykově či dotykově. Takto musíte kvůli každé věci sahat na displej. Výrobce si je určitě vědom popularity dotykových telefonů a tak zkrátka chce, aby se k dotykovému ovládání dostali i ti konzervativnější lidé. Zdali je to správná cesta, rozhodnou až jednotliví zájemci.

Aktuální cena Nokia E6 v českých e-shopech:
(Zdroj: Heureka.cz, )

kovové tělo chybí autofocus
jemný VGA displej nekonzistentní ovládání
datová výbava
multimediální funkce
kvalitní GPS navigace
dlouhá výdrž
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
16 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
MiraKatkanikaTomášMisa Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Focusx
Focusx

Výborný telefon a OS Symbian ve verzi Anna je v mnohém lepší a vyladnější než ten sekající se Android a taky otevřený. Měl jsem E72 a tohle je daleko lepší, koupím si ho.

petr
petr

Co je na zmetkách od Nokie výborného netuším. Ale odporně pomalý Symbian s prostředím namalovaným dětmi z mateřské školky a tři roky zastaralý hardware to tedy jistě nebudou.

nika
nika

Jdi se bodnout i s androidem,neznám nic strašnějšího než android,bolí mne z něj hlava,mám dva měsíce tablet s tímto systémem,dostala jsem ho,sama bych si ho nikdy nekoupila,měla jsem ho zaplý dvakrát a už ne,děkuji

gustav
gustav

kušuj droide, je poznat že si n8 neviděl ani z rychlíku

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Dobrý den, nemá cenu se zde dohadovat. Každému může vyhovovat něco trochu jiného, nicméně pokud bych měl z dosavadních zkušeností se systémy v telefonech hodnotit, je Android opravdu lepší. Chápu, že je těžké si to z pozice vlastníka Nokie připustit, ale je tomu tak. Odezva, rychlost, nabídka aplikací a her, atd. .. majitel Nokie platí třeba za hru Angry Birds, na Androidu zdarma.. A tak bychom mohli pokračovat dále. Nejlepší časy Symbianu už jsou bohužel za námi.

gustav
gustav

já bych svoji N8 také za nějaký droidí nesmysl neměnil, symbian je na tento hw plně optimalizován, ne jak droid běžící na stovkách různých telefonů

adis002
adis002

zde je vidět, jak se Nokiáci nahradili Apple ovečky… ty už se z netu pomalu klidí, ale jsou nahrazováni něčím daleko horším… jinak k tématu: slušný mobil, jen kdyby byl levnější…

Glazura
Glazura

E6 používám ode dne, kdy vešel do oficiálního prodeje a jsem s ním velmi spokojen. (Nebudu se tady zmiňovat o tom, zda je lepší Android nebo Symbian, protože dobře vím, že 100 lidí – 100 chutí, a tak to navždy zůstane.) U telefonu bych vyzdvihl práci s emailovým klientem, bezchybnou navigaci, kvalitu displeje a kvalitu nahrávání videa (u fotek je to trošku horší). Ovládání jsem si oblíbil po 5 minutách, líbí se mi kombinace Qwerty a dotykového displeje, co hodně urychluje a usnadňuje práci jak v menu, aplikacích tak v emailu, zprávách atd. Načítání úvodních obrazovek a widgetů je opravdu… Číst vice »

Aleš
Aleš

Mám jen dotaz na Glazura:
Kolik je volné Ramky po zapnutí telefonu??? Dík za odpověd Aleš

honza
honza

Jezismarja, k cemu je hodnota volne RAM dobra? Ach tak, aby jsme se dozvedeli, ze iphone, nebo android ji ma pri naprosto jine hierarchii strukture vyssi? Omlouvam se, ale muselo to ven… Ja si porad nejak nemuzu zvyknout, ze se u telefonu pomeruji teploty procesoru v zatezi, nebo mnozstvi aplikaci na XXX marketech. U „manazerskych“ nebo radeji pracovnich telefonu je vazne ale potreba jen sw na telefonovani, email, navigaci, PDF a kompatibilita s MS Office. Jak budou behat Angry birds a facebook, je u takoveho hw prece doopravdy jedno…

Glazura
Glazura

Honzo, já myslím, že tato reakce nepatří na fórum ale do hospody k pivu! Aleš se normálně zeptal na to, co chce vědět, ale odpověď v podstatě nebyla žádná, jenom jste zaútočil na jeho zvědavost.
Aleši, RAMku jsem neměl potřebu blíž zkoumat, protože telefon zvládal vše co jsem potřeboval (GPS, Email, Skype, VIdeo, Foto, Internet) a i když to všechno běželo zároveň, nepocítil jsem nejmenší ztrátu rychlosti telefonu…

Aleš
Aleš

Nevím troubo co reaguješ na dotaz,který nepatří tobě a nauč se psát správně Česky.

gogo
gogo

Dobrý den. Zajímalo by mě: – kolik má telefon volné RAM? (pan honza zřejmě netuší, že je to pro počítače jedna z nejdůležitějších hodnot) – lze zdarma doinstalovat i verzi Quick Office umožňující editaci dokumentů, tak jak to je u u většiny ostatních E-series? – dají se emaily ve vestavěném spolehlivě mazat, nebo zase zůstávají v telefonu hlavičky i po „úspěšném“ smazání ? – synchronizace s mail serverem probíhá již spolehlivě? – lze nepotřebný F-secure odinstalovat bez nutnosti formátu? – jaká je kombinace pro formát trojhmatem? Klasická * + 3 + Gkey? – zvládá interní prohlížeč plynulá flash videa na… Číst vice »

Glazura
Glazura

Co se týká volné RAM, neměl jsem potřebu to zjišťovat, takže na to neznám odpověď. – Quick Office jsou už součástí vybavení nového telefonu. – Emaily se dají bez problému úplnš smazat. – Synchronizace se seznamem, gmailem bez problému, jedině centrum.cz nefungovalo jak má, ale měl jsem neoficiální verzi telefonu, je možné, že tato chyba je v prodejních telefonech již odstraněna. – F secure lze odisntalovat bez formátu. – Flash videa zvládá bez problémů,dokonce mnohem líp než E7 (ta díky omezené verzi flash nepřehrává téměř žádné :-( – Fn klávesu není potřeba používat u číslic, stačí dlouze podržet. – Interní… Číst vice »

Jarda
Jarda

Glazura, je tam nejake omezeni na pocet zprav? Nebo E6 prime klidne i 1500 zprav SMS?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Bezdrátová nabíječka za pakatel? Jedině u Xiaomi

Bezdrátová nabíječka za pakatel? Jedině u Xiaomi

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (1)

Svět se pomalu zbavuje drátů. Používáme bezdrátové periferie k PC, hudbu také posloucháme bezdrátově. Není divu, že se uživatelé…

Měřit krevní tlak zvládne i iPhone, stačí k tomu 3D Touch

Měřit krevní tlak zvládne i iPhone, stačí k tomu 3D Touch

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Hodinky Apple Watch Series 4 se na titulní stránky dostaly díky své schopnosti odlehčeného EKG (byť z regulačních důvodů…

Samsung prý plánuje zaříznout sérii Galaxy J

Samsung prý plánuje zaříznout sérii Galaxy J

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Společnost Samsung svoje mobilní zařízení zpravidla kategorizuje do tří samostatných řad – Galaxy J pro levné „entry“ modely, Galaxy…

Mobilní zobrazení