Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia C7 (C7-00) – první česká uživatelská recenze kovové manažerky

  |  72 komentářů  |  autor: redakce

Pokračovatelka řady ESeries, Nokia C7 (C7-00), má konstrukci z lesklého kovu a plastu, nový Symbian jako Nokia N8, velký dotykový displej, FM vysílač a Ovi mapy s navigací zdarma. Zaslouží si Nokia C7 opravdu obdiv?

V úvodu bych za celou redakci rád poděkoval našemu čtenáři, který se s námi podělil o zkušenosti s telefonem Nokia C7 (C7-00) a dal tak vzniknout vůbec první recenzi v Česku. Ta je koncipována trochu jinak, než dosavadní recenze. Naše redakce samozřejmě brzy přichystá také klasický test telefonu.


Nokia C7 – oficiální fotografie

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Nokia C7 navštivte katalog mobilů.

Základní parametry – Nokia C7

Rozměry117 x 57 x 10,5 mm
Hmotnost130 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), AMOLED, rozlišení 360 x 640 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 3,5“
Procesor a paměťprocesor 680 MHz, 3D grafický akcelerátor
paměť 256 MB RAM, 1 GB ROM, 8 GB flash disk
+ paměťové karty microSD až 32GB
Operační systémSymbian^3
Fotoaparát8 Mpx (3264 x 2448 px), LED blesk, Carl Zeiss optika
nahrávání HD videa 720p
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset se špuntovými sluchátky, USB kabel
Cena a dostupnost10 000 Kč, v prosinci 2010

Krátké postřehy z Nokie C7:

Co se líbilo: velké množství widgetů a zástupců s možností uložit na obrazovky, možnost využít témat jak S^3 tak s60 5th, rychlé připojování k internetu a načítání internetových stránek, využití sociálních sítí, Ovi mapy a navigace, FM vysílač, využití 2 led diod i jako svítidlo

Co se nelíbilo: delší nabíhání softwaru po zapnutí mobilu, časově dlouhé vyhledávání GPS satelitu, problematické zavírání mikroUSB vstupu, neškodila by kvalitnější sluchátka či lepší reproduktor


Nokia C7 – premiéra v září na Nokia World

V září tohoto roku akce Nokia World 2010 ukázala nové dotykové mobily, které by měly konkurovat současným nejlepším mobilům z dílen nejen Samsungu a HTC. Kromě již déle očekávaného telefonu Nokia N8 se výrobce pochlubil novinkou, a to s označením C7. Musím konstatovat, že od té chvíle jsem byl pevně rozhodnut si právě tento model pořídit. Bylo tedy otázkou, kdy se Nokia C7 objeví na trhu. Na Nokii N8 se čekalo přes půl roku, na Nokii C7 ani ne 2 měsíce. Dočkal jsem se.

TIP: Přečtěte si původní preview telefonu Nokia C7 – tenký, ale výkonný manažer

Proč jej nazývám mobilním skvostem

Jsem toho názoru, že je to designově velmi povedený telefon, který střídmě kombinuje lesklý kov s plastem a ochranným sklem displeje. Na první pohled určitě zaujme. Tvarově jde mobil opravdu cestou uhlazených a zaoblených tvarů, nikoli cestou hranatých tabletů, příp. jiných mobilů výrobců. Dovolím si tvrdit, že Nokia C7 svým designem, zpracováním a použitými materiály spadá k luxusnějším mobilním telefonům. Nokia jde stále svojí cestou, nesnaží se příliš kopírovat design mobilů u konkurence.

Konstrukce a varianty telefonu

Nokia C7 je příjemně štíhlá, skvěle padne do ruky, pro menší ruce však může být těžší i větší rozměrově. Vždyť její hmotnost 130 gramů nepatří k nejnižším, naopak rozměry 117 x 57 x 10,5 mm jsou tak akorát. Po bližším posouzení mohu konstatovat, že usazení zadního kovového krytu je pevné, takže nic nevrže. Lze však namítnout, že usazení krytu není moc do hloubky a mohlo by se proto časem stát, že při častém otevírání budou malé otvory pro kovové pacičky krytu uvolňovat kryt.

Hodnotit barevné provedení si netroufnu. Je závislé na vkusu každého zájemce, nicméně lesklé stříbrné provedení Frosty Metal je dle mého názoru nejpřiléhavější barva k tomuto telefonu. Uměl bych si však představit i provedení v černé barvě s leštěným kovem a sklem.

Displej a jeho schopnosti

Displej mobilu je přiměřeně velký, úhlopříčka 3,5 palce a typ displeje je AMOLED s kapacitní technologií. Pro řadu z nás se to zdá být dostačující, někdo dá třeba přednost ještě většímu displeji u konkurence. Nestěžuju si, jelikož má skvělé barevné podání. Při použití některých motivů (ne defaultních) a při dobrých brýlích na vás najednou vystupuje něco jako 3D – obraz do hloubky.

Vnější tlačítka, ovládání telefonu

Tlačítka po bocích telefonu nijak nepřekáží, vše odpovídá designu a ladí se zpracováním. Dovolím si zde srovnání s mým posledním telefonem Nokia N86 8MP, a to ve třech bodech.

1) U Nokie N86 šlo nastavit na hlavních klávesách otevírání menu minimálně dvěma způsoby. U Nokie C7 se hlavní menu otevírá pouze spodní středovou klávesou s bílým „dýcháním“. Zas až tak moc to nevadí, nevím ale, jak by se mobil choval v případě poruchy této hlavní klávesy pro vstup do menu. Jiný způsob otevírání hlavního menu jsem zatím neobjevil.
2) Trochu problematické je zavírání microUSB vstupu na horní hraně mobilu, které je plastové, dosti volné a při častém používání by se mohlo plastové zavírání utrhnout či ulomit.
3) Nokia C7 má na horní a boční hraně možnosti výběru nabíjení mobilu – na horní hraně je již zmiňované microUSB (připojení k PC a současně nabíjení), na boku je klasická dírka k nabíjení známá z jiných Nokií (2,5 mm konektor).

Nokia C7 nicméně přináší i novou funkci, kterou jsem též vyzkoušel – při přidržení tlačítka na pravém boku mobilu, které zamyká displej, a to zhruba 3 sekundy, se rozsvítí obě LED diody. Je možno tedy mobil použít jako baterku. Vypnutí baterky je stejné, stejný postup. Vyzkoušeno, funguje.

Spouštění mobilu, obrazovky, témata

Spuštění telefonu Nokia C7 zmáčknutím tlačítka na horní hraně je klasické, známé. Nabíhání operačního systému Symbian3 je oproti jiným, mne známým Nokiím, dosti pomalé. Po zadání PINu se objeví hlavní obrazovka, resp. hlavní obrazovky. Jejich počet si u mobilu můžete nastavit, nicméně jeden rozdíl např. proti Androidu tu je – zatím nelze mít jeden obrázek, který by prostupoval všemi obrazovkami. Zde se na každou obrazovku může dát jiný obrázek, což se mi ale nijak neosvědčilo – působí to rušivě. Vyřešil jsem to tím, že při instalaci nových témat jsem z voleb zadal obrázek „výchozí“, hned je na všech obrazovkách stejný obrázek z příslušného tématu (motivu). Ikony v hlavním menu, jakož i v dalších úrovních, lze přemísťovat jak v rámci své záložky, tak je lze přemístit do jiné záložky, vč. kořenové.

Na každé obrazovce si můžete zadat widgety a zástupce, v několika řadách nad sebou. Mne to však nijak neoslovilo až na některé hlavní zástupce – zprávy, motivy, Ovi mapy, protokol. To ale závisí na zájmech a chuti každého, co si tam dá. Hlavní menu obsahuje i ikonu „sociální sítě“ – mimochodem líbivou – která obsahuje Facebook, Twitter aj. Služby sou funkční až po přihlášení do Ovi. Osobně je zatím nevyužívám.

Hlavně mě zajímalo, jaké motivy (témata) si mohu nainstalovat, protože témata instalovaná se softwarem (defaultní) nejsou moc k nadchnutí. Hodně využívám zahraničních internetových stránek, kde lze stáhnout zcela zdarma, někde po registraci, neskutečné množství témat pro příslušný mobil. Současně přitom držím linii, aby ikonky hlavního menu měly stejný charakter zpracování. To je pro mne to hlavní. Upřesňuji, že instalaci témat lze provést u nové symbianové řady Nokií především prostřednictvím programu Nokia Ovi Suite v počítači. Nevím, jaké mají uživatelé s tímto programem zkušenosti, ale mě program velmi zpomaluje chod PC.

Dotykové ovládání, volání a SMS

Jsem jen běžným uživatelem funkcí „volání“ či „SMS“, takže x možností jejich užití, nastavení atd. nevyužívám. To, co využívám, mě mile překvapuje a nečiní žádný problém. Zůstává tak na čtenářích či majitelích mobilu, jak s těmito funkcemi budou nakládat. Zklamání nebudou.

Všiml jsem si jedné nesrovnalosti u dotykového ovládání. Na první pohled se při dotyku na displej zdá být odezva rychlá, přesná. Nicméně krásu dotykového ovládání může kazit nedostatečná odezva u zcela nahoře nastavené položky – u mne se projevuje např. když chci změnit téma – u políčka „obecné“ – je pozdní reakce. Kapacitní displej nemám zatím nijak vyzkoušený, zkouším jen hru „Angry birds – Lite“, kterou si můžete zdarma stáhnout z Ovi marketu.

Připojení, prohlížeč, Ovi

Nastavení Wi-Fi je snadné – vše lze najít bezproblémově v „nastavení“ mobilu. Stejně tak Bluetooth 3.0 se spojuje velmi rychle. Nebyl žádný problém se bleskurychle spojit i s „žánrově“ jinými mobily, např. Android. Lehce spárovat, potvrdit příjem a můžete posílat a posílat.

Použití webového prohlížeče Safari je opět velmi rychlé. Připojuji se sice pouze přes domácí Wi-Fi síť, takže nemohu hodnotit rychlost načítání s datovými přenosy přes operátora, stránky jsou však načteny rychle, bez viditelných zdržení. Stránky lze rozevíráním prstů či jejich zavíráním zvětšovat či zmenšovat k jednoduššímu čtení, procházení rolováním je taktéž přesné a rychlé. Zatím se mi toto jeví jako bezchybné.

Připojení k Ovi je snadné, pokud již máte svůj účet. Stačí jen vyplnit přihlašovací jméno a heslo. Nastavení e-mailové schránky u Ovi je stejně tak jednoduché, jen je potřeba si dát pozor na nastavení používání. V původním nastavení je totiž zvoleno neustálé připojování k e-mailu prostřednictvím internetu (neustále aktualizuje obsah e-mailové schránky), a tím je docela dost spotřebovávána kapacita baterie. Řešením je v nastavení e-mailu povypínat všechny dny, aby nebyly aktivní a současně je potřeba nastavit web a wifi připojení „dle potřeby“.

Při stažení aplikace z Ovi není problém ji instalovat, jen se dobré vědět, k čemu je ta či ona aplikace dobrá. Osobně jsem si např. stáhl aplikaci „SPB TV“ s tím, že se můžu připojovat k mnoha internetovým televizním stanicím. Ano, je to pravda, nicméně některé nebo spíše mnohé televizní stanice mají asi nějaké speciální kódování obrazu, který tento mobil neumí (snad zatím). Výsledkem je tedy přehrávání pouze zvuku (zatím nevím, je-li to tak správně softwarově, ale žádné jiné nastavení jsem nezjistil). Doufám, že to bude předmětem nových softwarových aktualizací.

Další funkce – hudba, GPS

Používání FM rádia je bezproblémové – lze nastavit automatické vyhledávání, ruční vyhledávání, stejně tak funkce FM vysílače – skvěle přenáší zvuk do domácí Hi-Fi věže. Je také možné si z Ovi stáhnout zdarma např. internetová rádia (Mix FM, Edge aj.) a při použití domácí Wi-Fi sítě je připojení a načtení velmi rychlé.

Hudební přehrávač je klasický, tak jak ho u Nokie známe. Má různá nastavení pro ekvalizér, stereováhu, způsoby přehrávání, detaily skladeb aj. Jen přikládaná sluchátka by mohla být kvalitnější, což se pozná zejména při změně ekvalizéru, hlasitosti a stereo. Zvuk bez sluchátek nepovažuji za dobrý, nevím v jaké kvalitě jsou mobilní reproduktory u jiných mobilních výrobců, ale dovolím si srovnání – coby bývalý „siemensák“ – např. s přehrávačem u Benq-Siemens SL91 (ano to super černé vejce, které již nestačilo být oficiálně prodáváno), přímý zvuk z reproduktorů byl faktický, živý, plnohodnotný. U Nokie C7 tohle nehrozí.

Videa používám konvertovaná pomocí programu Super (mp4-h.264-zvuk AAC), rozměr videa nastavuji na 640 x 360 px, tj. přesně v opačném gardu, než je rozměr na stojato, a zatím mi to takhle vyhovuje. Videa doporučuji opět přehrávat přes sluchátka, ale určitě by bylo užitečné zakoupit si nějaká kvalitní a vyzkoušet je. Nahrávání videozáznamů nemám zatím vyzkoušeno.

Zkušební fotografie – Nokia C7

Navigaci Ovi Mapy jsem použil zatím jen jednou, při služební cestě. Mohu konstatovat, že vyhledávání GPS signálu je zdlouhavé (dlouhou dobu vyhledávání GPS signálu potvrzuji i při používání mé bývalé Nokie N86 8MP). Jakmile se však signál chytí, používání je hračkou. U navigace doporučuji každému, aby v nastavení u „polohy-metody určování polohy“ měl zaškrtnut jen políčko u „integrované GPS“ případně v domácím použití „použití Wi-Fi sítě“. Pokud necháte A-GPS či síťové určování polohy, tak hrozí to, že budete svému operátovi neustále platit. Tyto informace jsem si osobně ověřoval na telefonní lince Nokia, jejíž osoby mne příjemně překvapily svými fundovanými radami.

Závěr uživatelské recenze

Mobilní telefon Nokia C7 je skvělý, funkčně „nabušený“ a designově parádní. Konstrukční provedení a použití materiálů je pro Nokii neobvyklé, ale o to příjemnější zjištění. Některé výše uvedené drobnější nedostatky však nemohou z mého pohledu změnit můj názor na tento mobil.

Autorem článku je čtenář Ing. Zdeněk Filip.

Na závěr bychom ještě rádi zmínili, že pro ostatní čtenáře Mobilizujeme.cz může být tato uživatelská recenze inspirací v tom smyslu, že nám mohou také poslat recenzi na svůj telefon a podělit se s ostatními čtenáři o své postřehy.

design a použité materiály vyšší hmotnost
kvalitní displej
GPS navigace
využití sociálních sítí
FM vysílač
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
39 Comment threads
33 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
41 Comment authors
jirkahonzaMílarogermagig Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
adis002
adis002

skvělé, o uživatelských recenzích jsem netušil :) proto ode mně čekejte (až budu mít) recenzi na Orange San Francisco/ZTE Blade :)

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, výborně, už se těšíme :-D S uživatelskými recenzemi teprve začínáme, rozhodně mají co přinést ostatním čtenářům. Co se týče plusů a mínusů, máte pravdu, pokusíme se je ještě doplnit, záleží na čtenáři.

adis002
adis002

jen bych ještě dodal, že mi tu chybí +/- na konci, jak je tady zvykem :) v uživatelských recenzích se to nedá dát? :(

calebos
calebos

Mel bych, s dovolenim, jednu otazku na reakce displaye. Vse se zda velmi rychle a vcelku odladene az na home screen, kde pri slidingu mezi tremi screeny pro widgety je velka prodleva a vypada to, ze display reaguje az po opusteni skla prstem. Je to tak? V tom pripade ale opravdu nechapu duvod a cele je to o rad niz z hlediska rychlosti ovladani. Pritom kdyz clovek klika“ prstem na spodni „triteckove“ „tlacitko“, reakce jsou vcelku rychle. A jeste jedna otazka: prostorova grafika. Jsou nekde ukazky vytizeni v realnych aplikacich? To dem s krychli je opravdu smesne a neukazuje absolutne… Číst vice »

JohnyAsbest
JohnyAsbest

Vyzkoušel jsem váš námět pohybu mezi těmi 3 obrazovkami. Pokud chci listovat prstem či kapacitním stylusem mezi třemi hlavními obrazovkami, tak skutečně obrazovka reaguje až po opuštění skla. Jenže v případě dotyku prstem či stylusem na spodní třítečkové tlačítko – je to úplně stejné. Obrazovka se přetočí na další až poté, co se prst či stylus už nedotýká skla. V dalších funkcích – zkoušel jsem např. „točit“ kontakty, či listovat nebo točit webové stránky, pohybovat v menu – v těchto případech se obrazovka pohybuje již při dotyku a následném pohybu, kam potřebujeme. Takže v případě hlavních 3 obrazovek máte pravdu.… Číst vice »

calebos
calebos

Diky za odpoved. Opravdu to vypada, ze je to tedy ucel :)

Tim Kutil
Tim Kutil

Mě by hrozně zajímalo co jste vlastně recenzoval- podařilo se vám získat oficiální „český“ produkt (který se ještě neprodává) nebo to byla ona tolikrát zpochybňovaná „šedivka“?

JohnyAsbest
JohnyAsbest

Osobně si netroufnu říci – zpochybňovaná šedivka. Koupit si mobil, který je primárně určen pro EU, byť se jednotlivé zóny mohou jmenovat Euro 1, Euro 2, Euro 3, tak v tom nevidím nic špatného. A kromě toho – Nokia oficiálně uvolňuje příslušný firmware, takže o čem je řeč ?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  5 komentářů

Známý lovec úniků Ben Geskin (@venyageskin1) zveřejnil svou vizi toho, jak by mohl vypadat smartphone s téměř stoprocentním poměrem displeje…

Mobilní zobrazení