Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia C6-01 – recenze kovového telefonu s opravdu černým displejem

  |  20 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Nokia C6-01 spadá mezi modely Nokia C6 a C7, nicméně má řadu novinek, které ji vyzdvihují. Právě těmi se recenze telefonu Nokia C6-01 zabývá. Technologie Clear Black na displeji, rychlá data, Wi-Fi, GPS s Ovi mapami a navigací, standardní konektory, funkce USB on-the-go a kancelářské funkce jsou příslibem, že by se telefon mohl dobře prodávat. Nebo ho snad zastíní zakrnělost systému?

Mobilní telefon Nokia C6-01 do recenze zapůjčil oficiální eShop Nokia.

Nokia C6-01 je zástupcem současné řady smartphonů s verzí OS Symbian^3, u níž jsou použity nekompromisní kovové materiály a technologie Clear Black u displeje. Nepopírám, že v mnoha ohledech telefon nepřináší nic nového, ale právě zpracování a displej jsou na vrcholu dnešních telefonů Nokia. Přidejme k tomu ještě bezplatné Ovi mapy s navigací a máme telefon, který si řada z vás jistě ráda pořídí.


Nokia C6-01 – oficiální fotografie

Základní parametry – Nokia C6-01

Rozměry103,8 x 52,5 x 13,9 mm
Hmotnost131 g
DisplejAMOLED, kapacitní dotykový, rozlišení 360 x 640 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 3,2“
Procesor a paměť680 MHz (Broadcom BCM2727)
256 MB RAM, 390 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémSymbian^3
Fotoaparát8 Mpx (3264 x 2448 px), Fixed-focus, LED blesk
nahrávání videa v rozlišení HD 720p s 25 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, 2GB microSD karta, záruční list
Cena a dostupnost7 500 Kč, únor 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Nokia C6-01

Co se nám líbilo: kovová konstrukce s minimem použitého plastu, AMOLED displej s technologií Clear Black, použití LED diod jako svítilna, vzorová podpora připojení (HSPA, Wi-Fi, BT 3.0, microUSB, 3,5 mm Jack), GPS s Ovi mapami a bezplatnou navigací zdarma, funkce USB on-the-go, kancelářské nástroje, synchronizace, velmi dobrá odezva dotykového displeje

Co se nám nelíbilo: chybějící autofocus u fotoaparátu, v balení nabíječka s 2 mm konektorem, nutnost dokoupení redukce z microUSB na USB vstup (pro využití funkce USB on-the-go), obyčejná sluchátka, systém nic nového nepřináší

TIP: Pro podrobné informace o telefonu Nokia C6-01 navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: redukce z microUSB by se šikla

Typicky modrá krabice s telefonem Nokia C6-01 obsahuje baterii BL-5CT, klasická pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack, nabíječku s 2 mm konektorem, datový USB kabel, 2GB microSD kartu, návod a záruční list.

Vzhled a konstrukce: kov, kov a minimálně plastu

Na přední straně telefonu nalezneme 3,2“ dotykový displej, nad ním videokamerku, reproduktor, senzor jasu a proximity senzor (senzor vzdálenosti, který během hovoru automaticky vypíná displej). Pod displejem jsou dvě hovorová tlačítka, z nichž pravé s červeným sluchátkem zároveň vypíná/zapíná telefon a umožňuje rychlou změnu profilu. Prostředí tlačítko má funkci vstupu do menu.

Zatímco levý bok telefonu nenese žádné prvky, bok pravý jich má dostatek – zhora jsou to tlačítka regulace hlasitosti a zoomování, zámek displeje a zároveň spouštěč svítilny při podržení na dvě sekundy, klávesa fotoaparátu (jednopolohová). Také horní hrana telefonu zůstala prázdná, a tak všechny zbylé porty jsou na spodku telefonu.

Spodní hrana má tedy zapuštěný microUSB port, 3,5 mm konektor Jack, 2 mm konektor pro připojení nabíječky, miniaturní bílou informační LED diodu (indikátor nabíjení), čep pro poutko a mikrofon. Na zadní straně telefonu je zřetelně barevně orámován fotoaparát s LED diodami a prořezy reproduktoru.

Výrobce musím pochválit za použitý materiál – kov. Nešetřil s ním jen ve vybraných částech, a tak jej najdeme v podstatě na celé konstrukci telefonu vyjma přední strany telefonu kolem displeje a tlačítek pod ním. Přechod mezi přední a zadní částí krytů mi přijde takový ostře tupý, oddělený tenkou černou plastovou linií. Kryty na sebe lícují, nevrzají a samovolně se nepřesouvají.

Baterie a výdrž: silná stránka telefonu

V Nokii C6-01 je baterie s označením BL-5CT (Li-Ion 1050 mAh), a tak to věští, že výrobce notně ubral, i když mohl vložit až 1500 mAh baterii. Výdrž udávaná výrobcem je – kolem 400 hodin v pohotovosti, 11,5 hodiny hovorů (2G) či 4,5 hodiny hovorů (3G). V praxi to znamená výdrž tak tři dny, pokud zrovna nebudeme odesílat zprávy jak diví a volat každou chvíli. Pokud chcete uspořit energii, pak zejména vypínejte aplikace a datová připojení, která nepoužíváte (Wi-Fi, Bluetooth), GPS, snižte jas obrazovky, nastavte režim úspory energie a vypněte nepotřebné zvuky (např. klávesnice).

Tentokrát Nokia trochu podcenila i těsnost zadního krytu, pod který se dostává velmi rychle mnoho prachu a nečistot, už po týdnu testování ho zde bylo nezvykle moc. Na pohled ani pomačkání krytu nevykazovalo známky netěsností.

Displej a ovládání: AMOLED s technologií Clear Black

Displej telefonu disponuje těmito parametry: rozlišení 360 x 640 px, úhlopříčka 3,2“, 16 milionů barev, typ AMOLED, technologie Clear Black (opravdu černý), povrch nepoškrabatelný – Gorilla Glass, podpora multi-touch. Asistuje proximity senzor a akcelerometr. Nokia C6-01 je prvním modelem výrobce s technologií Clear Black, která zobrazuje displej tak černý, že mnohdy nepoznáte, kde končí a začíná černé orámování. Barvy jsou přitom velice věrohodné, živé, čemuž dopomáhá typ displeje AMOLED.

Poněkud překvapivě nemá displej senzor jasu, proto si s regulací displeje musí majitel vystačit sám. Akcelerometr přetáčí obraz pouze na levý bok telefonu. Reakce na dotyk jsou u telefonu rychlé, až jsem překvapen po zkušenostech s předchozími dotykovými modely. O to víc, že není potřeba na displej tlačit, ale stačí minimální přejetí prstem. Možná nám Nokia k telefonu ještě něco dopředstaví časem (stylus?), až vyjde generální upgrade PR 2.0.

Prostředí telefonu, výkon: Symbian^3 a 680 MHz procesor

Nokia C6-01 má současné výrobní maximum finského výrobce. Procesor ARM11 je taktován na 680 MHz, operační paměť RAM 256 MB. Vnitřní paměť je zhruba 390 MB a rozšiřuje ji přidaná 2GB microSD karta. Operační systém Symbian^3 pracuje spolehlivě, svižně a za celou dobu testování nebylo potřeba telefon restartovat.

Systém se vyznačuje třemi domovskými obrazovkami, na které lze umístit widgety. Menu je tvořeno 3×4 ikonami. Už brzy se přitom dočkáme inovace stylu ikon (vyzkoušejte si je) a snad i nějakého většího přepracování, vždyť je to roky to samé.

Při prvním zapnutí přístroje si můžete vytvořit nebo se přihlásit na účet Nokia, určený pro přístup ke službám Ovi Nokia. To vám následně umožní třeba sledování situace přátel v různých sociálních sítích, stahování her, aplikací, videí, obrázků, motivů a vyzváněcích tónů z Ovi obchodu, hledání trasy pomocí bezplatné navigace pro pěší i motoristy nebo zálohování a správu kontaktů v internetové službě Ovi.

Aktualizace telefonu vám budou nabízeny automaticky, pokud tuto možnost zvolíte v nástrojích telefonu. Lze aktualizovat přes počítač skrze Nokia Software Updater.

Telefonování a zprávy: dobře to má naučené

Nokia nabízí v oblasti telefonování a zpráv vše potřebné a stále je o krok vpřed díky novým funkcím. Telefonní seznam pojme neomezený počet kontaktů, přičemž ke každému kontaktu můžete tradičně přidat obrázek, vyzváněcí tón a spoustu dalších detailů jako je přezdívka, email, SIP, narozeniny, výročí a další detaily. Za zmínku také stojí integrace sociálních sítí. Ke každému kontaktu můžete přidat také Facebook, MSN, Skype, ICQ, Google a další účty. Vyhledávání kontaktů je pohodlné, na dotykovém displeji můžete zadávat znaky a ty vám postupně mizí podle dostupných kontaktů. Vedle běžných funkcí přináší telefon například funkci Turn-to-mute, kdy pro ztišení vyzvánění či budíku stačí telefon otočit displejem dolů. Ojedinělá je pak aktivní redukce hluku během hovoru i natáčení videí.

Zpráv se do telefonu vejde skoro neomezeně, záleží na volné paměti. Zprávy jsou chytře tříděny do konverzací podle příjemců. V každém vlákně tak vidíte společnou předchozí konverzaci. Během psaní můžete využít jak softwarovou běžnou alfanumerickou klávesnici, tak i plnohodnotnou QWERTY klávesnici v režimu na šířku displeje. Nechybí ani prediktivní zadávání pomocí slovníku T9 včetně české diakritiky. MMS a emailový klient jsou samozřejmostí. Jedinečná je za to funkce pro poslech zpráv, kdy vám telefon dokáže v mnoha jazycích přečíst včetně české diakritiky veškeré přijaté zprávy.

Fotoaparát: do dálky skvěle, na blízko mizerně

Nokia C6-01 má prakticky totožný fotoaparát, jako model C7. V hlavní roli tak je opět 8 Mpx (3264 x 2448 px), chybějící autofocus (nahrazuje Fixed-focus), dvojice vysoce svítivých LED diod fungujících jako blesk a všemožná nastavení rozdělení do dvou částí (jedna pod ikonkou na obrazovce fotoaparátu, druhá přímo ve volbách/nastavení). Po sjednocení nastavení jsme volali už při prvním seznámení s novou verzí OS Symbian. Jak se zdá, marně. Podobné banality prostě Nokia neumí nebo nechce opravit, byť je to otázkou pár minut práce. Fixed-focus má konstantně zaostření zhruba od 50 cm, tedy při focení do dálky absence autofocusu znatelná tolik není, zato při focení bližších předmětů to začíná být pořádné sci-fi. Fotoaparát nevyfotí korektně text a má smůlu i s načtením vizitek či čárových kódů.

Fotoaparát má 2x digitální zoom, nastavení – detekce obličeje, zobrazení mřížky na displeji, samospoušť, barevný tón, vyvážení bílé, expozici, citlivost na světlo, kontrast, ostrost, kvalita fotografie (8, 6, 3, 1.3, 0.3 Mpx), výchozí název fotografie, zvuk focení, ukázání pořízené fotografie, informace o umístění (geotagging). Lze přepínat mezi zadní a přední kamerkou. V režimu videokamery je nastavení chudší – velikost (HD 720p s 25 snímky/s, VGA, QVGA), stabilizace videa, nahrávání zvuku, informace o umístění (geotagging), vyvážení bílé, barevný tón.

Zkušební fotografie – Nokia C6-01:


Exteriér – Nokia C6-01 si vede dobře, absence autofocusu na dálku není znát


Interiér – Nokia C6-01 i tady boduje, přiblížený text na projektoru je čitelný

Organizační funkce, zábava, GPS: zarytě na finský způsob

Nejobsáhlejší složkou je kancelář, ve které se nalézají: správce souborů, slovník (nainstalována pouze angličtina, nutno doinstalovat další jazyky), záznamník (z výrobců telefonů má diktafon Nokie patrně nejlepší kvalitu nahrávek v tichém i rušném prostředí), poznámky, Quickoffice (soubory Microsoft Office 2007 a nižší, mezi novými funkcemi je zobrazení grafů Excelu 2007, aktualizovaný správce souborů, podpora ZIP souborů a další, je vyžadována registrace aplikace, aby mohly být v budoucnu navrhovány aktualizace), ZIP manager (zajímavostí je Copyright 2001-2005), kalkulačka (vědecké funkce už neobsahuje), Adobe PDF (LE 2.5) se zobrazením souborů (bez úprav), F-Secure (ochrana před viry), PSILOC World Traveler (vyhledání letu, počasí, času ve světě, vytvoření cestovního plánu, atd.) a poslech zpráv.

Dále lze využít vyhledávání v telefonu, editor fotografií, hodiny s budíkem, standardní hudební přehrávač, FM rádio s RDS (nutné připojení sluchátek), galerie fotografií a videí. Hry jsou v telefonu pouze dvě – OviMapsChallenge od firmy Rovio a Climate Mission. Obsáhlá je složka Videa a TV – YouTube, CNN video, Nat Geo, Movie Teasers, E!, přehrávač videí a další na Ovi obchodě. K tomu přidejme ještě třeba českou ČT24 a hudební Óčko, které jsou dostupné ke stažení a obsahují online sledování.

GPS mě poněkud zklamala, pozici bez připojení k sítím vyhledávala několik minut. Mapové podklady – Ovi mapy 3.04 – však splní veškeré požadavky a vždy dokážou navigovat správně. Přes Nokia Ovi Suite si lehce stáhnete vybrané státy, kam cestujete, a pak už není nutné se připojovat k sítím, používáte offline mód map a navigace.

Webový prohlížeč je na pohled stále stejný. I když stránky dokáže relevantně zobrazit, jeho omezení přichází při zobrazení flash animací či streamovaných videí (Nokia uvádí podporu Flash Lite 4.0). Součástí je i RSS čtečka. Prohlížeč v posledních letech ustrnul na jednom místě, ze kterého ho výrobce zatím neposunul. Takhle mohu doporučit nadějnější Operu Mobile 11 nebo na data úspornější Operu Mini 6.

Datová výbava: o krok napřed s USB on-the-go

Telefon podporuje datové přenosy GPRS, EDGE a HSPA, které umožňuje stahování rychlostí až 10,2 Mb/s a odesílání až 2 Mb/s. Bezdrátové technologie zastupuje Wi-Fi se standardy 802.11 b/g/n a Bluetooth 3.0 s A2DP profilem pro stereo poslech. K počítači se telefon připojuje přes USB (High-Speed USB 2.0), které zároveň dovoluje telefon nabíjet. Pro nabíjení klasickou nabíječkou zvolil výrobce bohužel 2 mm konektor, nikoliv microUSB.

USB port má ještě jednu speciální funkci – USB on-the-go, která umožňuje připojení flash disku nebo pevného disku jako externí jednotky a přenos souborů mezi ním a telefonem. Ve správci souborů se disk zobrazí jako velkokapacitní paměť. Pokud připojujete pevný disk vyžadující proud více než 200 mAh, musíte použít i externí nabíjení pevného disku, který jinak nebude dostatečně napájen.

Závěr recenze Nokie C6-01

Nokia C6-01 spadá do současné řady smartphonů Nokia s operačním systémem Symbian^3. Navrch má oproti modelům N8 či C7 v displeji, který používá technologiii Clear Black. Procesor i RAM paměť jsou totožné, funkčně se telephony take mohou rovnat. Nabízí se proto otázka, jestli je Nokia C6-01 tím pravým telefonem, který byste měli koupit. Pokud se vám nezdá moc, dát zhruba sedm tisíc korun za kvalitně funkčně vybavený telefon s precizní kovovou konstrukcí, nicméně se zakrnělým systémem, který vás bude nudit, pak telefon kupte.

kovové zpracování chybí autofocus
AMOLED displej s Clear Black 2 mm konektor nabíječky
8 Mpx fotoaparát systém bez inovací
Wi-Fi, HSPA, Bluetooth 3.0
funkce USB on-the-go
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
12 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
DagmarKikinadis1Petrleos Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
crank
crank

Rad by som sa dozvedel od autora, v com S^3 v porovnani k Androidu nudi. Vdaka.
PS: Odpoved typu, ze nema take pekne „omalovanky“ a ikonky nestaci.

Sid217
Sid217

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jaký je rozdíl mezi Fixed-focus a autofocus?
Za odpověď děkuji

Jirka
Jirka

Fix focus objektivy jsou pevně zaostřeny na tzv. hyperfokální vzdálenost, takže poskytují snímky, na nichž je ostré vše od cca 1,5-2m do nekonečna. Autofocus je automatické zoostřování na na daný objekt. Fix focus je zaostřený okamžitě, autofocusu to 1-2 sekundy trvá.

dis1
dis1

Akorát jsi zapomněl, že fixfocus aby mohl mít zaostřeno na 2m – oo, musí mít „hodně zacloněno“
tak na 1:5.6. Takže kromě fotek za slunečného počasí jsou všechny zašuměné.

Loldafilada
Loldafilada

Zdravim, jak to ze nema automaticke cidlo displ. ? A ta automaticka regulace se deje asi jak ? Kdyz tel sam snizuje intenztu displaye vuci okoli ???? Tudiz ho asi ma !

Pavel
Pavel

Zdravím všechny,chci se zeptat zda lze koupit k telefonu Nokia C06-01 silnější baterii než tu co tam je? Děkuji za odpověď

Irena
Irena

Dobrý den,
už delší dobu přemýšlím o koupi nového telefonu a rozhoduji se mezi nokii c6 01 a sony ericssonem w995. Jde mi hlavně o hudbu a slušné fotky, ale nějak se nemohu rozhodnout. Prosím mohli byste mi poradit, který telefon je lepší a kvalitnější a nerozbije se hned po půl roce? děkuji Vám za odpověď.

Honza
Honza

Odpověď je již pod tímto komentářem jenom jsem špatně kliknul, omlouvám se.

dis1
dis1

Doporučuji na fotky foťák.
Z telefonu slušné fotky nebudeě mít nikdy.
U foťáku se hlavně dívej na velikost obrazového senzoru. Každý mm navíc zvyšuje mnohonásobně kvalitu fotek.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Lidé se prý stále více vracejí k hloupým telefonům

Lidé se prý stále více vracejí k hloupým telefonům

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  2 komentáře

Stále více lidí se začíná vracet k hloupým, základním telefonům, které toho kromě telefonování a psaní SMS moc nezvládnou. A…

Na internet unikají i obaly na nový Huawei Mate 20 Pro

Na internet unikají i obaly na nový Huawei Mate 20 Pro

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Další vlajková loď mezi phablety od Huawei je za rohem. Oficiálně má být uvedena 16. října, a kromě jiného…

Top 3 superphony, které vám nezruinují rozpočet

Top 3 superphony, které vám nezruinují rozpočet

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  7 komentářů

Každý výrobce nabízí ve svém portfoliu vlajkové modely, s kterými nám demonstruje, co nabízí naprostá špička smartphonového trhu. Častokrát…

Mobilní zobrazení