Nokia C6-01 – recenze kovového telefonu s opravdu černým displejem
Nokia C6-01 spadá mezi modely Nokia C6 a C7, nicméně má řadu novinek, které ji vyzdvihují. Právě těmi se recenze telefonu Nokia C6-01 zabývá. Technologie Clear Black na displeji, rychlá data, Wi-Fi, GPS s Ovi mapami a navigací, standardní konektory, funkce USB on-the-go a kancelářské funkce jsou příslibem, že by se telefon mohl dobře prodávat. Nebo ho snad zastíní zakrnělost systému?
Mobilní telefon Nokia C6-01 do recenze zapůjčil oficiální eShop Nokia.
Nokia C6-01 je zástupcem současné řady smartphonů s verzí OS Symbian^3, u níž jsou použity nekompromisní kovové materiály a technologie Clear Black u displeje. Nepopírám, že v mnoha ohledech telefon nepřináší nic nového, ale právě zpracování a displej jsou na vrcholu dnešních telefonů Nokia. Přidejme k tomu ještě bezplatné Ovi mapy s navigací a máme telefon, který si řada z vás jistě ráda pořídí.
Nokia C6-01 – oficiální fotografie
Základní parametry – Nokia C6-01
Rozměry | 103,8 x 52,5 x 13,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 131 g |
Displej | AMOLED, kapacitní dotykový, rozlišení 360 x 640 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 3,2“ |
Procesor a paměť | 680 MHz (Broadcom BCM2727) 256 MB RAM, 390 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB |
Operační systém | Symbian^3 |
Fotoaparát | 8 Mpx (3264 x 2448 px), Fixed-focus, LED blesk nahrávání videa v rozlišení HD 720p s 25 snímky/s |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, 2GB microSD karta, záruční list |
Cena a dostupnost | 7 500 Kč, únor 2011 |
Krátké postřehy z testování telefonu Nokia C6-01
Co se nám líbilo: kovová konstrukce s minimem použitého plastu, AMOLED displej s technologií Clear Black, použití LED diod jako svítilna, vzorová podpora připojení (HSPA, Wi-Fi, BT 3.0, microUSB, 3,5 mm Jack), GPS s Ovi mapami a bezplatnou navigací zdarma, funkce USB on-the-go, kancelářské nástroje, synchronizace, velmi dobrá odezva dotykového displeje
Co se nám nelíbilo: chybějící autofocus u fotoaparátu, v balení nabíječka s 2 mm konektorem, nutnost dokoupení redukce z microUSB na USB vstup (pro využití funkce USB on-the-go), obyčejná sluchátka, systém nic nového nepřináší
Obsah balení: redukce z microUSB by se šikla
Typicky modrá krabice s telefonem Nokia C6-01 obsahuje baterii BL-5CT, klasická pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack, nabíječku s 2 mm konektorem, datový USB kabel, 2GB microSD kartu, návod a záruční list.
Vzhled a konstrukce: kov, kov a minimálně plastu
Na přední straně telefonu nalezneme 3,2“ dotykový displej, nad ním videokamerku, reproduktor, senzor jasu a proximity senzor (senzor vzdálenosti, který během hovoru automaticky vypíná displej). Pod displejem jsou dvě hovorová tlačítka, z nichž pravé s červeným sluchátkem zároveň vypíná/zapíná telefon a umožňuje rychlou změnu profilu. Prostředí tlačítko má funkci vstupu do menu.
Zatímco levý bok telefonu nenese žádné prvky, bok pravý jich má dostatek – zhora jsou to tlačítka regulace hlasitosti a zoomování, zámek displeje a zároveň spouštěč svítilny při podržení na dvě sekundy, klávesa fotoaparátu (jednopolohová). Také horní hrana telefonu zůstala prázdná, a tak všechny zbylé porty jsou na spodku telefonu.
Spodní hrana má tedy zapuštěný microUSB port, 3,5 mm konektor Jack, 2 mm konektor pro připojení nabíječky, miniaturní bílou informační LED diodu (indikátor nabíjení), čep pro poutko a mikrofon. Na zadní straně telefonu je zřetelně barevně orámován fotoaparát s LED diodami a prořezy reproduktoru.
Výrobce musím pochválit za použitý materiál – kov. Nešetřil s ním jen ve vybraných částech, a tak jej najdeme v podstatě na celé konstrukci telefonu vyjma přední strany telefonu kolem displeje a tlačítek pod ním. Přechod mezi přední a zadní částí krytů mi přijde takový ostře tupý, oddělený tenkou černou plastovou linií. Kryty na sebe lícují, nevrzají a samovolně se nepřesouvají.
Baterie a výdrž: silná stránka telefonu
V Nokii C6-01 je baterie s označením BL-5CT (Li-Ion 1050 mAh), a tak to věští, že výrobce notně ubral, i když mohl vložit až 1500 mAh baterii. Výdrž udávaná výrobcem je – kolem 400 hodin v pohotovosti, 11,5 hodiny hovorů (2G) či 4,5 hodiny hovorů (3G). V praxi to znamená výdrž tak tři dny, pokud zrovna nebudeme odesílat zprávy jak diví a volat každou chvíli. Pokud chcete uspořit energii, pak zejména vypínejte aplikace a datová připojení, která nepoužíváte (Wi-Fi, Bluetooth), GPS, snižte jas obrazovky, nastavte režim úspory energie a vypněte nepotřebné zvuky (např. klávesnice).
Tentokrát Nokia trochu podcenila i těsnost zadního krytu, pod který se dostává velmi rychle mnoho prachu a nečistot, už po týdnu testování ho zde bylo nezvykle moc. Na pohled ani pomačkání krytu nevykazovalo známky netěsností.
Displej a ovládání: AMOLED s technologií Clear Black
Displej telefonu disponuje těmito parametry: rozlišení 360 x 640 px, úhlopříčka 3,2“, 16 milionů barev, typ AMOLED, technologie Clear Black (opravdu černý), povrch nepoškrabatelný – Gorilla Glass, podpora multi-touch. Asistuje proximity senzor a akcelerometr. Nokia C6-01 je prvním modelem výrobce s technologií Clear Black, která zobrazuje displej tak černý, že mnohdy nepoznáte, kde končí a začíná černé orámování. Barvy jsou přitom velice věrohodné, živé, čemuž dopomáhá typ displeje AMOLED.
Poněkud překvapivě nemá displej senzor jasu, proto si s regulací displeje musí majitel vystačit sám. Akcelerometr přetáčí obraz pouze na levý bok telefonu. Reakce na dotyk jsou u telefonu rychlé, až jsem překvapen po zkušenostech s předchozími dotykovými modely. O to víc, že není potřeba na displej tlačit, ale stačí minimální přejetí prstem. Možná nám Nokia k telefonu ještě něco dopředstaví časem (stylus?), až vyjde generální upgrade PR 2.0.
Prostředí telefonu, výkon: Symbian^3 a 680 MHz procesor
Nokia C6-01 má současné výrobní maximum finského výrobce. Procesor ARM11 je taktován na 680 MHz, operační paměť RAM 256 MB. Vnitřní paměť je zhruba 390 MB a rozšiřuje ji přidaná 2GB microSD karta. Operační systém Symbian^3 pracuje spolehlivě, svižně a za celou dobu testování nebylo potřeba telefon restartovat.
Systém se vyznačuje třemi domovskými obrazovkami, na které lze umístit widgety. Menu je tvořeno 3×4 ikonami. Už brzy se přitom dočkáme inovace stylu ikon (vyzkoušejte si je) a snad i nějakého většího přepracování, vždyť je to roky to samé.
Při prvním zapnutí přístroje si můžete vytvořit nebo se přihlásit na účet Nokia, určený pro přístup ke službám Ovi Nokia. To vám následně umožní třeba sledování situace přátel v různých sociálních sítích, stahování her, aplikací, videí, obrázků, motivů a vyzváněcích tónů z Ovi obchodu, hledání trasy pomocí bezplatné navigace pro pěší i motoristy nebo zálohování a správu kontaktů v internetové službě Ovi.
Aktualizace telefonu vám budou nabízeny automaticky, pokud tuto možnost zvolíte v nástrojích telefonu. Lze aktualizovat přes počítač skrze Nokia Software Updater.
Telefonování a zprávy: dobře to má naučené
Nokia nabízí v oblasti telefonování a zpráv vše potřebné a stále je o krok vpřed díky novým funkcím. Telefonní seznam pojme neomezený počet kontaktů, přičemž ke každému kontaktu můžete tradičně přidat obrázek, vyzváněcí tón a spoustu dalších detailů jako je přezdívka, email, SIP, narozeniny, výročí a další detaily. Za zmínku také stojí integrace sociálních sítí. Ke každému kontaktu můžete přidat také Facebook, MSN, Skype, ICQ, Google a další účty. Vyhledávání kontaktů je pohodlné, na dotykovém displeji můžete zadávat znaky a ty vám postupně mizí podle dostupných kontaktů. Vedle běžných funkcí přináší telefon například funkci Turn-to-mute, kdy pro ztišení vyzvánění či budíku stačí telefon otočit displejem dolů. Ojedinělá je pak aktivní redukce hluku během hovoru i natáčení videí.
Zpráv se do telefonu vejde skoro neomezeně, záleží na volné paměti. Zprávy jsou chytře tříděny do konverzací podle příjemců. V každém vlákně tak vidíte společnou předchozí konverzaci. Během psaní můžete využít jak softwarovou běžnou alfanumerickou klávesnici, tak i plnohodnotnou QWERTY klávesnici v režimu na šířku displeje. Nechybí ani prediktivní zadávání pomocí slovníku T9 včetně české diakritiky. MMS a emailový klient jsou samozřejmostí. Jedinečná je za to funkce pro poslech zpráv, kdy vám telefon dokáže v mnoha jazycích přečíst včetně české diakritiky veškeré přijaté zprávy.
Fotoaparát: do dálky skvěle, na blízko mizerně
Nokia C6-01 má prakticky totožný fotoaparát, jako model C7. V hlavní roli tak je opět 8 Mpx (3264 x 2448 px), chybějící autofocus (nahrazuje Fixed-focus), dvojice vysoce svítivých LED diod fungujících jako blesk a všemožná nastavení rozdělení do dvou částí (jedna pod ikonkou na obrazovce fotoaparátu, druhá přímo ve volbách/nastavení). Po sjednocení nastavení jsme volali už při prvním seznámení s novou verzí OS Symbian. Jak se zdá, marně. Podobné banality prostě Nokia neumí nebo nechce opravit, byť je to otázkou pár minut práce. Fixed-focus má konstantně zaostření zhruba od 50 cm, tedy při focení do dálky absence autofocusu znatelná tolik není, zato při focení bližších předmětů to začíná být pořádné sci-fi. Fotoaparát nevyfotí korektně text a má smůlu i s načtením vizitek či čárových kódů.
Fotoaparát má 2x digitální zoom, nastavení – detekce obličeje, zobrazení mřížky na displeji, samospoušť, barevný tón, vyvážení bílé, expozici, citlivost na světlo, kontrast, ostrost, kvalita fotografie (8, 6, 3, 1.3, 0.3 Mpx), výchozí název fotografie, zvuk focení, ukázání pořízené fotografie, informace o umístění (geotagging). Lze přepínat mezi zadní a přední kamerkou. V režimu videokamery je nastavení chudší – velikost (HD 720p s 25 snímky/s, VGA, QVGA), stabilizace videa, nahrávání zvuku, informace o umístění (geotagging), vyvážení bílé, barevný tón.
Zkušební fotografie – Nokia C6-01:
Exteriér – Nokia C6-01 si vede dobře, absence autofocusu na dálku není znát
Interiér – Nokia C6-01 i tady boduje, přiblížený text na projektoru je čitelný
Organizační funkce, zábava, GPS: zarytě na finský způsob
Nejobsáhlejší složkou je kancelář, ve které se nalézají: správce souborů, slovník (nainstalována pouze angličtina, nutno doinstalovat další jazyky), záznamník (z výrobců telefonů má diktafon Nokie patrně nejlepší kvalitu nahrávek v tichém i rušném prostředí), poznámky, Quickoffice (soubory Microsoft Office 2007 a nižší, mezi novými funkcemi je zobrazení grafů Excelu 2007, aktualizovaný správce souborů, podpora ZIP souborů a další, je vyžadována registrace aplikace, aby mohly být v budoucnu navrhovány aktualizace), ZIP manager (zajímavostí je Copyright 2001-2005), kalkulačka (vědecké funkce už neobsahuje), Adobe PDF (LE 2.5) se zobrazením souborů (bez úprav), F-Secure (ochrana před viry), PSILOC World Traveler (vyhledání letu, počasí, času ve světě, vytvoření cestovního plánu, atd.) a poslech zpráv.
Dále lze využít vyhledávání v telefonu, editor fotografií, hodiny s budíkem, standardní hudební přehrávač, FM rádio s RDS (nutné připojení sluchátek), galerie fotografií a videí. Hry jsou v telefonu pouze dvě – OviMapsChallenge od firmy Rovio a Climate Mission. Obsáhlá je složka Videa a TV – YouTube, CNN video, Nat Geo, Movie Teasers, E!, přehrávač videí a další na Ovi obchodě. K tomu přidejme ještě třeba českou ČT24 a hudební Óčko, které jsou dostupné ke stažení a obsahují online sledování.
GPS mě poněkud zklamala, pozici bez připojení k sítím vyhledávala několik minut. Mapové podklady – Ovi mapy 3.04 – však splní veškeré požadavky a vždy dokážou navigovat správně. Přes Nokia Ovi Suite si lehce stáhnete vybrané státy, kam cestujete, a pak už není nutné se připojovat k sítím, používáte offline mód map a navigace.
Webový prohlížeč je na pohled stále stejný. I když stránky dokáže relevantně zobrazit, jeho omezení přichází při zobrazení flash animací či streamovaných videí (Nokia uvádí podporu Flash Lite 4.0). Součástí je i RSS čtečka. Prohlížeč v posledních letech ustrnul na jednom místě, ze kterého ho výrobce zatím neposunul. Takhle mohu doporučit nadějnější Operu Mobile 11 nebo na data úspornější Operu Mini 6.
Datová výbava: o krok napřed s USB on-the-go
Telefon podporuje datové přenosy GPRS, EDGE a HSPA, které umožňuje stahování rychlostí až 10,2 Mb/s a odesílání až 2 Mb/s. Bezdrátové technologie zastupuje Wi-Fi se standardy 802.11 b/g/n a Bluetooth 3.0 s A2DP profilem pro stereo poslech. K počítači se telefon připojuje přes USB (High-Speed USB 2.0), které zároveň dovoluje telefon nabíjet. Pro nabíjení klasickou nabíječkou zvolil výrobce bohužel 2 mm konektor, nikoliv microUSB.
USB port má ještě jednu speciální funkci – USB on-the-go, která umožňuje připojení flash disku nebo pevného disku jako externí jednotky a přenos souborů mezi ním a telefonem. Ve správci souborů se disk zobrazí jako velkokapacitní paměť. Pokud připojujete pevný disk vyžadující proud více než 200 mAh, musíte použít i externí nabíjení pevného disku, který jinak nebude dostatečně napájen.
Závěr recenze Nokie C6-01
Nokia C6-01 spadá do současné řady smartphonů Nokia s operačním systémem Symbian^3. Navrch má oproti modelům N8 či C7 v displeji, který používá technologiii Clear Black. Procesor i RAM paměť jsou totožné, funkčně se telephony take mohou rovnat. Nabízí se proto otázka, jestli je Nokia C6-01 tím pravým telefonem, který byste měli koupit. Pokud se vám nezdá moc, dát zhruba sedm tisíc korun za kvalitně funkčně vybavený telefon s precizní kovovou konstrukcí, nicméně se zakrnělým systémem, který vás bude nudit, pak telefon kupte.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |