Neuralink funguje. První pacient už ovládá kurzor myši jen pomocí myšlenek

Ondřej Koníček
  • Neuralink je jedním z mnoha projektů Elona Muska
  • Tento je ale zdaleka nejvíce ambiciózní a nejzajímavější
  • První pacient s čipem implementovaným do mozku již vykazuje první výsledky
Elon Musk
Elon Musk

Neuralink dělá v poslední době velké pokroky. Elon Musk koncem ledna ohlásil, že se povedla implementace tohoto mozkového čipu prvnímu pacientovi a nyní přichází zpráva o dalším velkém úspěchu. Tento pacient s jeho pomocí již zvládá ovládat kurzor myši pouhými myšlenkami, což je opravdu obří posun vpřed.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Neuralinku se daří

Pro Neuralink byl poslední rok průlomový, protože firma získala od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) souhlas ke klinickým testům prováděných na lidech. Koncem ledna pak Elon Musk ohlásil, že mozkový čip Neuralink dostal úspěšně první pacient.

Elon Musk nyní přes sociální síť X potvrdil, že se dostavil další obří úspěch. Nejen, že se pacient z implementace čipu Neuralink takřka plně zotavil, nově je již schopný hýbat kurzorem myši pouhými myšlenkami. Právě přenos myšlenek do reálných úkonů je hlavní poslání této technologie.

Implantát N1
Implantát N1

Čtěte také: Sony se nedaří. O PS5 není takový zájem a marže herní divize je na desetiletém minimu


Pomoc ochrnutým nebo cesta ke kyborgovi?

Hlavním posláním technologie Neuralink je pomoct ochrnutým pacientům s ovládáním zařízení pouhými myšlenkami. Mimo to by mohli pomocí myšlenek ovládat i své končetiny, což by těmto pacientům pomohlo vrátit se částečně nebo úplně do běžného života.

Ovládání věcí pomocí myšlenek fascinuje vědce již dlouhá desetiletí a je zřejmé, že dalším účelem těchto vylepšení je umožnit lidem konkurovat technice. Přece jen, umělá inteligence je čím dál vyspělejší a je možné, že tradiční lidský mozek časem nebude, bez nějakého toho upgradu, stíhat.

Další úspěchy na spadnutí

Je pravděpodobné, že další úspěchy spojené s čipem Neuralink budou následovat a Elon Musk má i jiné ambice než pomoct ochrnutým pacientům. Tyto mozkové čipy by mohly pomáhat i s léčbou například depresí, autismu či schizofrenie, ale to je aktuálně ještě hudba budoucnosti. Rozhodně bude zajímavé sledovat, kam se v dohledné době Neuralink posune a co bude další krok.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články