Na Facebook Marketplace snadno naletíte. Stačí podcenit tuto drobnost
- Prodáváte či kupujete zboží na platformě Facebook Marketplace?
- Oblíbený komunitní trh se u nás potýká s novým problémem
- Poradíme vám, co si ohlídat při platbě v hotovosti

Facebook Marketplace je funkce integrovaná do gigantu sociálních médií, která přeměňuje digitální prostor na online trh. Platforma byla spuštěna v roce 2016 a slouží jako centrum pro uživatele k nákupu a prodeji zboží a služeb a podporuje místní obchodní propojení a transakce. Pro přístup k Facebook Marketplace mohou uživatelé jednoduše kliknout na vyhrazenou ikonu na ploše nebo procházet nabídkou v mobilní aplikaci.
Facebook Marketplace – Na co si dát pozor?
Prodejci mohou snadno vytvořit seznamy položek, které chtějí prodat, a poskytnout základní podrobnosti, jako jsou popisy, ceny, umístění a obrázky. Na druhou stranu kupující mohou prozkoumávat záznamy na základě svých preferencí a používat filtry k upřesnění vyhledávání. Komunikace mezi kupujícími a prodávajícími probíhá přes Facebook Messenger, což umožňuje dotazy, jednání a ujednání.
Když kupující projeví zájem, může se s prodávajícím osobně setkat, aby si předmět před provedením transakce prohlédl. Pro tyto schůzky se doporučuje vybrat bezpečná, veřejná místa. Platforma sice podporuje místní transakce, ale neumožňuje přímé platby. Místo toho jsou transakce obvykle dokončeny v hotovosti během osobní výměny. Tady se setkáváme s častým úskalím, jelikož se nám poslední dobou množí případy, kdy kupující platí již neplatnými bankovkami.

Čtěte také: Podvodníci zaplavují Facebook Marketplace. Touto lstivou fintou vás okradou
Pozor na neplatné bankovky
Konec platnosti a výměna bankovek v ČR znamenala významný přechod k 30. červnu 2022, protože starší modely 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč z let 1995 až 1999 pozbyly platnosti, jak na svých stránkách uvádí ČNB. Do 30. června 2024 si mohou fyzické osoby tyto neaktuální bankovky vyměnit na pokladnách úvěrových institucí a všech sedmi regionálních pobočkách České národní banky (ČNB). Po tomto období, počínaje 1. červencem 2024, budou směny probíhat pouze na pokladnách ČNB, i když po neomezenou dobu.
Rozlišení neplatných bankovek usnadňuje zkoumání šířky ochranného proužku, svislého prvku na bankovce. Neplatné bankovky mají úzký pruh, který při naklonění zůstává barevně nezměněn, na rozdíl od novějších vzorů s širším pruhem přecházejícím z hnědofialové do zelené. Mezi klíčové prvky pro odlišení patří vyobrazený rok a různé ochranné prvky.
Omezená možnost výměny
Pro usnadnění procesu výměny jsou úvěrové instituce a ČNB povinny bezplatně a bez omezení přijímat neplatné bankovky, pokud jsou roztříděny podle nominální hodnoty. Kromě těchto subjektů však nikdo není povinen přijmout nebo vyměnit neplatné bankovky a obchodníci si ponechávají právo je odmítnout jako platbu za zboží. Tento regulační rámec zajišťuje ochranu občanů a zachovává integritu pravé a platné měny v oběhu.
Po transakci na Facebook Marketplace mají obě strany možnost zanechat recenze a hodnocení, což přispívá k rozvoji důvěryhodné komunity. Pro zajištění bezpečného prostředí jsou zavedeny bezpečnostní pokyny a normy komunity. Uživatelům se doporučuje hlásit jakékoli podezřelé aktivity, aby byla zachována integrita platformy.
Na stejný podvod lze narazit i na dalších serverech. Facebook Marketplace byl redakcí zmíněn pro ilustraci z toho důvodu, že patří mezi nejpopulárnější tržiště v Česku.