Motorola Edge 20 je za 9 tisíc korun mobil i výkonný počítač v jednom!
- Motorola se snaží zaujmout a přidává ke svým telefonů „něco navíc“
- Pro někoho to může být nabíjecí adaptér, pro jiné zase plastové pouzdro v balení
- Produktivně laděným zákazníkům rozhodně udělá radost plná podpora služby Ready For

Že jste o Ready For nikdy neslyšeli? Je to speciální desktopový systém přímo v těle smartphonu. Tento trend jako první zdvihl Samsung s jeho službou DeX, Motorola na to jde velmi podobnou cestou. Její řešení je však po všech stránkách levnější – a to je nesporná výhoda!
Motorola Edge 20 umí Ready For
Stačí se na to podívat pragmaticky. Tuto funkci podporují všechny aktuální modely Edge 20, tedy včetně základního modelu za 9 tisíc a dokonce i verze Lite; kromě těchto telefonů to umí také kdysi vlajkový model Edge a Edge+ a také model Moto G100 se Snapdragonem 870.
Jak to celé funguje? Stačí vám monitor, ke kterému pomocí USB-C připojíte smartphone Motorola. Pro pohodlnější práci pak poslouží i myš s klávesnicí, pro vyzkoušení ale povinností není. Z displeje telefonu se totiž v mžiku stane užitečný touchpad.
Po připojení telefonu k monitoru nebo obecně větší obrazovce následuje výběr z pěti možností. Na displeji lze promítat 1:1 obsah z telefonu (zrcadlení obrazovky), dále rozhraní televize (YouTube, Netflix a další aplikace), herní zobrazení s vašimi nainstalovanými hrami, videochat (Zoom, Messenger a podobně) a nakonec kompletní interface „mobilního stolního“ počítače.
V tomto režimu se telefon chová prakticky jako běžný počítač. Systém vychází z Linuxu, má však samozřejmě i prvky z Windows a macOS, tedy těch nejpoužívanějších desktopových systémů.
Čtěte také: Motorola Edge 20 – Co najdete v balení a jaké jsou naše první dojmy?

Z displeje telefonu na velký monitor
Po přepnutí do toho módu se na obrazovce objeví klasická desktopová plocha. Alfou a omegou je v tomto způsobu zobrazení dolní lišta. Tam jsou hlavní čtyři tlačítka: menu aplikací, vyhledávání, domovská obrazovka a poslední otevřené aplikace. V případě otevřených aplikací se vám tam potom vedle sebe stakují ikonky těch aktuálně spuštěných.
Z velkého stolního prostředí samozřejmě máte přístup ke všem aplikacím, které máte v telefonu nainstalované. Můžete tak na větší ploše procházet agendu s kancelářským balíčkem, prohlížet webové stránky nebo chatovat s kamarády.
Určitě se ale ptáte, jak tohle celé běží? Když totiž Motorola službu Ready For představila, běžela ne extrémně výkonných modelech Edge, Edge+ a také Moto G100. Edge 20, stejně jako její odlehčená verze Lite však pohání čipset Snapdragon 778G, a ten tolik výkonu jako již zmíněný Snapdragon 870 zkrátka nemá.

Výkon nechybí, určitě vyzkoušejte!
Nebojte se, výkonu je i tak dostatek a klíčovou je zejména operační paměť. Tu má Motorola Edge 20 8 GB a v nižší variantě se v Česku ani neprodává, takže bát se rozhodně nemusíte. Praktické využití má platforma Ready For například pracujete-li rádi po cestě do práce na mobilu. Jakmile pak dorazíte do kanceláře, stačí připojit telefon k monitoru a rozpracovanou úkol dodělat v přehlednějším zobrazení.
Takovouto funkci zdaleka nepřináší každý výrobce. Vedle Motoroly je to například Samsung, ten svůj DeX nabízí pouze u dražších kousků řady S anebo Note. Kdysi americká ikona tohle umí za zlomek ceny a i kdybyste technologii Ready For využili jen jednou, je to velmi praktická přidaná hodnota.
Co říkáte na Ready For a jak se vám líbí tato technologie z dílny Motoroly?