Motorola Moto G100 je skutečně všestranným smartphonem pro náročné
Kromě funkcí, které jsme popsali v samostatné recenzi, umí i speciální vychytávku
Po připojení k monitoru se totiž chová jako malý počítač s vlastním rozhraním
Když se začaly smartphony etablovat v podobě, jak je známe dnes, bylo snem snad nás všech mít jeden jediný přístroj na telefonování, multimédia i na práci. První náznaky udělal korejský Samsung se službou DeX. Motorola s modelem Moto G100 přináší podobnou službu, ale za zlomek ceny!
Motorola Ready For
Americký výrobce své vlastní desktopové službě říká Ready For a dostat se k ní je jednoduché. Stačí vám monitor, ke kterému pomocí USB-C připojíte smartphone Moto G100. Pro pohodlnější práci pak poslouží i myš s klávesnicí, pro vyzkoušení ale povinností není. Z displeje telefonu se totiž v mžiku stane pohodlný touchpad.
Po připojení telefonu k větší obrazovce následuje výběr z pěti možností. Na displeji lze promítat 1:1 obsah z telefonu (zrcadlení obrazovky), dále rozhraní televize (YouTube, Netflix atd), herní zobrazení s vašimi nainstalovanými hrami, videochat (Zoom, Messenger atd) a nakonec kompletní interface „mobilního stolního“ počítače.
A tady začíná ta pravá zábava. Po přepnutí do toho módu se totiž na displeji objeví klasická desktopová plocha, kterou známe z platform jako Windows či macOS. Alfou a omegou je v tomto způsobu zobrazení dolní lišta. Tam jsou hlavní čtyři tlačítka: menu aplikací, vyhledávání, domovská obrazovka a poslední otevřené aplikace. V případě otevřených aplikací se vám tam potom vedle sebe štosují ikonky těch spuštěných.
Na pravé straně dolní lišty je druhá polovina ovládacích prvků. Tlačítko pro uzamčení/uspání, screenshot, nastavení desktopového rozhraní (o tom později více) a také stavové ikonky připojení, zvuku, baterie a nakonec datum, čas a nabídka upozornění.
Nastavení a další funkce
Ve středně rozsáhlém nastavení najdete kosmetické změny, jako je tapeta, velikost písma a podobně, stejně jako ale i nastavení vstupních periferií (myš, klávesnice) a také praktickou možnost zrcadlení obrazovky telefonu přímo ve stolním rozhraní. V tu chvíli se objeví okno s děním na displeji telefonu, ale Ready For běží samozřejmě dál.
Z velkého stolního prostředí samozřejmě máte přístup ke všem aplikacím, které máte v telefonu nainstalované. Můžete tak na větší ploše procházet agendu s kancelářským balíčkem, prohlížet webové stránky nebo chatovat s kamarády.
Určitě by vás ale zajímala svižnost průchodu a případná omezení výkonu? Protože nová Motorola disponuje čipovou sadou Snapdragon 870 od Qualcommu, jde vlastně o téměř 100% vlajkovou loď. Výkon při hraní her či přehrávání videí ve vysokém rozlišení je na externím displej bez záškubů. Snad je upozorním, že po připojení se displej telefonu okamžitě přepne do režimu obnovovací frekvence 60 Hz. Na monitoru samotném ale omezení poznat není.
Výhody se u Ready For od Motoroly nehledají těžko. Je to služba, která vám nejednou může pomoci, když si třeba zapomenete doma notebook, či když potřebujete narychlo vyřídit pár e-mailů. Jako náhradu za klasický počítač s dospělým a léty prověřeným systémem to však stále neshledávám.
Oproti macOS mi tu chybí propracovaná gesta, oproti Windows zase pokročilé nastavení a podpora klasických desktopových programů. Jako celek na mne Ready For ale působí učesaně a přínosně. Určitě by bylo fajn, kdyby Motorola přinesla tuto funkci i do několika levnějších telefonů. Samsung se s ní totiž z hlediska ceny vůbec nemůže rovnat.