Něco mezi tabletem a laptopem. Není to ani jedno, ani druhé, je to vlastně takový kočkopes. Tak takové nějaké očekávání jsem měl od zařízení, kterému Microsoft říká Surface Go. Akorát mi nebylo jasné, zdali to bude ten kočkopes v negativním slova smyslu, anebo v tom pozitivním.
Ono totiž vymyslet, zkonstruovat a pak i prodat dobrý tablet, který zároveň poslouží nejen ke konzumaci obsahu, ale i k jeho tvorbě, je docela umění. Samotný tablet, ať se vám výrobci snaží namluvit cokoliv, je primárně určený spíše pro pasivní surfování na internetu, sledování videí a filmů, hraní her.
V pracovním prostředí pak rozhodně nemá tak široké využití, jak se to může z prezentací a reklam zdát. Ano, využijí ho ti, kteří potřebují něco odprezentovat nepříliš širokému publiku, pak možná grafici a další specializované profese. Poměrně často jsou vidět i pokusy prodat tablet stavařům, kteří s ním jakože budou chodit po rozestavěné budově a patrně kontrolovat míru shody projektu s realitou.
Microsoft Surface Go: specifikace
Konstrukce
plast a kov, 245 x 175 x 8,3 mm, 522 g (bez klávesnice)
Displej
10″, IPS LCD, 1200 x 1800 px, poměr stran 3:2, jemnost 216 ppi
Operační systém
Windows 10
Procesor
2jádrový, 1,6 GHz, Intel Pentium Gold 4415Y
Paměť
4/8 GB RAM, úložiště 64/128 GB, microSD slot
Fotoaparát
8 Mpx, autofokus; přední 5 Mpx
LTE
nemá
Technologie
Bluetooth 4.1, Wi-Fi, GPS, USB-C, 3,5mm jack, čtečka tváře
Baterie
3 411 mAh
Cena a dostupnost
od 11 990 Kč + od 3 190 Kč klávesnice, srpen 2018
Je to laptop i není
V každém případě se utilitárnost tabletu dá čistě teoreticky rapidně zvednout přidáním klávesnice. Proč teoreticky? Ono to není tak snadné. Vemte si laptop, tam klávesnice představuje (společně se vším pod ní) jakousi základnu, na které pak drží víko displeje. To lze naklopit v určitém rozsahu a uživatel nemusí displej ničím podpírat, takže může pracovat s laptopem na stole, na klíně, v posteli, ale třeba i „na stojáka“, položením laptopu na parapet nebo i jinou pevnou a rovnou podložku.
Naproti tomu tablet je třeba nějak podepřít, pokud na něm chcete třeba něco psát na připojené klávesnici. Ta totiž sama o sobě zpravidla displej neudrží, neb je lehčí než tablet samotný. Nástrah, úskalí a kompromisních řešení zkrátka musí pár přijít, sám jsem byl zvědav, jak se s nimi vyrovnali v Microsoftu, kde hardware vždy dělat uměli.
Když už jsme u toho krytu/klávesnice, tak musím konstatovat, že drží připevněn skutečně pevně a nehrozí, že ho ztratíte. Touchpad sice není nijak gigantický, ale pracuje se na něm dobře a je až překvapivě přesný. Ocenil jsem i gesta, kdy jsem snadno mohl pomocí tahu tří prstů do stran přepínat mezi více plochami ve Windows.
Tlačítka jsou sice menší, ale mají jistý stisk a píše se na nich příjemně. Ani mé velké ruce neměly nějaký problém s ergonomií zařízení o velikosti displeje 10″, spíše naopak. Povrch, který imituje jemnou tkaninu jako je semiš nebo Alcantara je dost fajn. Nechytají se na to otisky, dobře se čistí a je to zkrátka velice příjemné na dotek. Při přepravě pak právě klávesnice kryje displej tabletu.
Portová bída
Asi nemá smysl zde zdlouhavě popisovat, jak Surface Go vypadá, k tomu slouží fotografie. Jednoduše je to zkrátka tablet. Uživatele moderních smartphonů, uvyklé na tenké rámečky možná udiví, že zde jsou poměrně tučné. To sice nevypadá zrovna hypercool, ale svůj význam to má. Tablet se totiž dobře drží a nehrozí tolik nechtěných dotyků. Další, co možná člověka zarazí, je poměr stran displeje 3:2. Samozřejmě to má svá pro i proti, která rozeberu v další kapitole.
Pro někoho může být omezující, že na Surface Go je jen jeden jediný port USB, který je ve variantě C. To asi nemá moc smysl rozvádět, osobně jsem to pocítil jako nedostatek jen v okamžiku, kdy jsem si chtěl připojit flash disk s filmem, jinak mi to bylo vcelku jedno. Na druhou stranu to ale pro mnoho uživatelů bude asi problém. Existují sice všemožné USB huby, ale to je řešení, které postrádá jakoukoliv eleganci a do jisté míry pořád kompromis. Applu byl stejný problém mnohokrát omlácen o hlavu kvůli MacBooku Air a ani tady nevidím prostor pro shovívavost. Zkrátka by to chtělo minimálně DisplayPort a USB 3.
Naštěstí je tu alespoň ještě sdružený audiokonektor sluchátka s mikrofonem a slot pro microSD kartu. Na horní straně se pak nachází tlačítko pro zapnutí/vypnutí a dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti
Klávesnice se připojuje pomocí speciálního konektoru, který si ji drží magnetickou silou. A stejně je řešeno i uchycení napájecího kabelu, což je obzvlášť sympatické – v případě, že někdo o kabel zakopne, neshodí na zem celé zařízení (vyzkoušeno).
Co je třeba vyzdvihnout, je odolnost proti otiskům. Jak displejová, tak všechny ostatní plochy jim čelí obstojně. Surface jsem používal opravdu dlouho, a tak mohu s klidem říct, že je i poměrně odolný. Při mém stylu používání není sem tam o nějaký náraz nouze a na zařízení se to nijak neprojevovalo.
Velice fortelně působí i zadní stojánek, který drží displej při práci. Vyklopit jde poměrně ztuha, drží perfektně v nastaveném úhlu a je velice pevný. A rozhodně nepředpokládám, že by měl časem nějak povolit nebo že by začal vykazovat nějakou vůli.
Skvělý displej, výkon jen dostatečný
Jak už jsem naznačil, tak u displeje je třeba počítat s trochu zvláštním poměrem stran. Na filmy a sledování videí to vskutku ideální není. Na práci je to ale výhoda! Prohlížeč nebo dokumenty nejsou zbytečně tolik roztáhnuté do stran a celkově mi to připadalo lepší, než klasické 16:9 či o něco „korporátnější“ 16:10. Na druhou stranu, při sledování filmů jsou nad a pod obrazem černé pruhy a plocha je nevyužitá.
Rozlišení 1800 x 1200 je dostatečně jemné a na deseti palcích úhlopříčky by asi vyšší nemělo smysl a to i z hlediska výkonu. Barvy mi připadaly věrné a jas rozhodně dostatečně vysoký. Problém nebyl ani s pozorovacími úhly. Ještě k jemnému rozlišení – majitelům doporučím si trochu zvětšit text. I lidé s ostřížím zrakem mohou mít s nastavením pouze na 100 % problém, protože jsou písmenka opravdu titěrná. Ideální je 125 nebo 150 %.
Práce v prostředí Windows 10 není asi nic, co by bylo třeba sáhodlouze popisovat. Po připojení klávesnice a vyklopení stojánku se dá Surface Go označit víceméně za plnohodnotný laptop. Nedělejte si však nějaké naděje na střih videa či úpravu obrázků. Srdcem zařízení je procesor Intel Pentium Gold 4415Y. Ten má dvě fyzická jádra, která se umí virtuálně rozdělit, takže zvládá paralelně zpracovávat čtyři vlákna. S frekvencí 1,6 GHz je to opravdu spíše na kancelářskou práci.
Integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 615 pak sice i některé moderní hry spustí, ale žádná velká pastva pro oči to rozhodně nebude. Takže ano, použitelné to je, dokud po Surface Go nechcete moc, běží vcelku svižně. Většinou mám v prohlížeči Chrome otevřených šest až deset záložek, na pozadí mi běží Discord, Skype a TeamSpeak a mojí prací je psaní textů, takže jsem žádná omezení nepociťoval.
Vzhledem k tomu, že na test jsme měli verzi s 8 GB RAM a 128GB úložištěm, nejsem schopen zodpovědně říct, jak moc velké terno bude ta nejlevnější varianta, která má obě paměti poloviční. Ze zkušenosti ale vím, že se 4 GB jsou Windows 10 dost pomalé, otevřít prohlížeč s více záložkami je chůze po hodně tenkém ledě, která takový stroj dostane na hranici jeho možností. A 64 GB na data je také dost hraniční hodnota. Této verzi bych se tedy pokud možno vyhnul, berte tu výkonnější. A ne, upgradovat se Surface Go nedá, veškeré komponenty jsou naletované přímo na základní desce.
Solidní pracant
Abych mohl dobře popsat opravdu praktickou zkušenost s zařízením, tak jsem si z něj udělal na dobu cca půl roku náhradu za svůj osobní pracovní Dell. Ten je už skutečným dědečkem, je to těžký, starý, odolný stroj, který má ale naprosto dokonalou klávesnici. Surface Go pak přinesl první problém hned ráno, když jsem vyrážel do kanceláře.
Musel jsem se totiž vizuálně přesvědčit, že ho s sebou mám v batohu, který byl nezvykle lehký. Rozdíl mezi cca 1,1 kg (s klávesnicí) a 2 kg je na zádech skutečně znatelný a to nepočítám napájecí trafa. Surface se nosí opravdu snadno a díky malé tloušťce skvěle zapadne do batohu, mezi papíry, knihy nebo sešity.
V kanceláři jsem obvykle stroj vybalil a uvelebil se do sedacího pytle. Zde přišel první prubířský kámen. Tablet s klávesnicí a výklopným stojánkem musel projít zkouškou práce na klíně. Prošel. Dostatečně široký stojan se totiž hezky zapře a lze ho vyklopit i tak, že se opírá o stehna skoro na plocho, takže je dostatečně stabilní. Klávesnice je sice uchycena „plandavě“, ale opět – stačí si ji položit na stehna či opřít o břicho a pracovat se na tom vcelku bez omezení dá.
Ideální je však položit si Surface s klávesnicí na stůl, tam laptop plně nahradí. Kde ovšem zařízení vyniká, je postel. Pokud to máte jako já, tedy že velkou část dne trávíte s přenosným počítačem v horizontální poloze, asi to znáte – větší displej nutí člověka zaklánět hlavu, z čehož pak bolí za krkem. Deset palců je ale naprosto optimální velikost, takže zde měl Surface nad mojí obstarožní čtrnáctkou navrch.
Příjemnému používání napomáhá i solidní touchpad, ten má příjemný povrch a podporuje i gesta více prsty. Dvěma se klasicky posouvá stránka dolů nebo nahoru, třemi se přepíná mezi aplikacemi a švihnutí čtyřmi pak uživatele dostane na vedlejší plochu (pakliže jich využívá více).
Klávesnice je rovněž příjemná, tlačítka mají nízký zdvih, ale naprosto jasný bod, kdy sepnou. I přes menší rozměry klaviatury se dá psát velice svižně, po chvíli jsem si na rozložení zvykl a ani přes větší rozměry mých rukou jsem nezaznamenal nějaké problémy. Jediné, co by se možná dalo vytknout, je spojení šipek pro pohyb nahoru a dolů do jednoho „rozpůleného“ tlačítka. To je prvek, který už vyžaduje při používání jistou pozornost a lehce to občas zdržuje. Vyzdvihnout ale musím podsvícení tlačítek, které má tři úrovně + vypnuto. Práce v šeru nebo v noci v pokoji beze světla je tak dobře zvládnutelná.
Výdrž mohla být lepší
Stran výdrže baterie jsem si dělal naděje na „celodenního pracanta“. Microsoft uvádí výdrž až 9 hodin, ale té jsem se nepřiblížil ani na dohled. Ano, věřím tomu, že když snížím jas na minimum, odpojím WiFi a nechám zařízení na stole, tak se možná na tuto hodnotu dostanu. Já ale občas potřebuji ke své práci i něco vidět, sem tam stisknout nějakou klávesu a bez internetu se mi pracuje také dost ztuha.
V praxi to znamená, že jsem se dostal na 5 hodin pracovního nasazení, 6 hodin, když jsem snížil jas na polovinu a omezil v nastavení výkon. To je sice pro mě dostatečný výsledek, ale pro někoho to může být omezující a třeba delší den ve škole by Surface nemusel bez nabíječky ustát. Na druhou stranu, napájecí adaptér má skutečně skromnou velikost a není problém ho přibalit.
Stejně tak je možné si vzít s sebou i speciální tužku, kterou jsem dostal na test k Surface Go. Abych měl validní názor někoho, kdo má s takovými věcmi zkušenosti, oslovil jsem profesionálního grafika a požádal ho o názor. Z tužky byl sice vcelku nadšený, je přesná, dobře klouže po povrchu displeje, ale v praxi se s ní Surface používat moc nedá. Má to jeden prostý důvod – aplikace jako Photoshop a podobné jsou jednoduše příliš náročné a na zařízení neběží plynule. Hlubší test této vymoženosti bych si tedy s dovolením nechal na nějaký výkonnější kousek ze Surface rodinky.
Fotoaparát
Namísto samostatné kapitoly týkající se fotoaparátu se zde omezím jen na ukázkové snímky. Z nich si každý jistě udělá představu o kvalitě přední i zadní kamerky sám a nemá smysl se tomu více věnovat. Focení s tímto zařízením tedy možné je, ale drtivá většina dnešních smartphonů v tomto směru udělá daleko lepší službu. Přední kamerka je však velice dobře použitelná pro videohovory a v tomto směru jsou možnosti zařízení dostatečné.
Jak fotí Surface Go?
Povedený, ale drahý
Pokud hledáte zařízení, které bude kombinovat tablet a laptop, máte dnes poměrně solidní výběr. Buď můžete zvolit nějaký tablet s klávesnicí nebo laptop, který umožňuje přiklopit klaviaturu k displeji z druhé strany a máte tak v podstatě takový pseudotablet.
A pak je tu otázka operačního systému. Ano, nejlevněji asi vycházejí zařízení s Androidem. Ten má svá omezení, ale abychom byli fér, to má i iOS v iPadu. A spousta lidí, včetně mě, to zkrátka neskousne a nehodlá, nebo dokonce nemůže, přecházet z Windows na jiný OS.
Jedinou nevýhodu vidím v ceně. 19 tisíc korun není málo a dokážu si představit, že třeba pro studenta to může být příliš. Na druhou stranu za své peníze člověk dostane solidní zařízení, které zastane dvojí úlohu bez významných kompromisů.