K výrobě komponent do iPhonů Čína nutí utlačované Ujgury
Komunistický režim v Čínské lidové republice údajně nutí občany své země, konkrétně utlačovanou menšinu ujgurských muslimů, k práci v továrnách na technologické komponenty. Informovali o tom reportéři britského listu The Independent.
Čína dlouhodobě utlačuje zhruba 9milionovou menšinu ujgurských muslimů v autonomní oblasti Sin-ťiang. Jak zjistili reportéři listu The Independent, čínské úřady nejenže porušují lidská práva Ujgurů kvůli jejich náboženskému vyznání (Čína obecně potlačuje náboženství jako je Islám) či etnicitě, ale ještě je nutí pracovat v továrnách domácích společností.
Ví Apple, kdo mu vyrábí komponenty?
Podle britského deníku jsou Ujguři nuceni pracovat krom dalších i v továrnách společnosti BOE a O-Film. Oba tyto dodavatelé velmi úzce spolupracují se společností Apple, pro kterou vyvíjí třeba LCD displeje anebo selfie fotoaparáty.
Ujguři jsou však nuceni pracovat také v dodavatelských řetězcích, které spolupracují s dalšími mohutnými společnostmi, jako je Nike, Dell nebo Volkswagen. O mizivých pracovních podmínkách zřejmě netřeba hovořit. Podle australské instituce ASPI jde o nucenou práci a Ujguři bývají často do továren převáženi přímo z koncentračních táborů, které pro ně Čína zřídila.
Některé z firem, které byly nařčeny, že tuto nucenou práci de facto podporují, se již vyjádřily, že celou situaci prošetří a provedou náležité kroky. Třeba Apple ale původně chtěl na příští rok přestat spolupracovat se Samsungem (který pro něj vyrábí OLED panely) a nechat si LCD i OLED vyrábět od BOE.
V Číně lidé platí svým životem
V oblasti Sin-ťiang, sousedící kupříkladu s Ruskem nebo Kazachstánem, žije cca 9 milionů Ujgurů, turkického etnika podobného Uzbekům a vzdáleně i původním turkotatarským národům. Vládnoucí strana Číny dlouhou dobu Ujgury utlačuje, podle nedávných zjištění je zavírá do táborů nucených prací a koncentračních táborů, kde dochází k jejich likvidaci.
Trnem v oku je Číně především jejich náboženské vyznání (Islám) a také zcela odlišný původ než většina obyvatel Číny. V prosinci se na sociální síti TikTok objevil příspěvek uživatelky @getmefamouspartthree, která před problematikou utlačovaných Ujgurů varovala. Její video i účet byly záhy smazány.
Podobná situace, ve které figurovala společnost Apple (ale i další výrobci jako Dell či Tesla), se objevila již v prosinci. Tehdy byly velké technologické firmy obžalovány z toho, že děti z afrických rozvojových zemí pracují v nelegálně vedených dolech na kobalt, ze kterých pak giganti technologického trhu odebírají levnější materiál pro své lithium-iontové baterie.