Recenze Huawei Watch D – Inovativní zdravotní pomocník, který skutečně pomáhá
- V redakci jsme vyzkoušeli inovativní hodinky Huawei Watch D
- Hlavním účelem hodinek je měření zdravotních funkcí
- Co všechno umí a čím je tento model natolik speciální?

Čínská společnost Huawei si za své roky působení prošla vším možným a bohužel i nemožným. Raketový růst před pár lety bohužel zbrzdila obchodní válka označovaná jako USA vs. Huawei. Ani to však této firmě nezabránilo ve vývoji a nadále produkuje chytrá zařízení. Společnost nezanevřela ani na hodinky, u kterých jsme se již mnohokrát přesvědčili, že vývojáři společně s konstruktéry ví, co dělají.
Aktuální novinka na českém trhu – Huawei Watch D, sice byla představena již před pár měsíci, nicméně až nyní se tento kousek dostal i k nám. Již na první pohled je však jasné, že nejde o klasické chytré hodinky. Huawei se v tomto produktu zaměřil na zdravotní funkce. Vyplatí se však tato sázka a mají hodinky i jiné přednosti?
Huawei Watch D – Stylové a bohaté balení
Své nové chytré hodinky Huawei Watch D dostanete v poměrně velké krabičce ve tvaru kostky, která na povrchu ukazuje, jak hodinky vypadají a také jaké nesou název. Zadní strana následně skrývá výpis specifikací. Jakmile krabičku otevřete, tak na vás vykouknou již samotné hodinky. Ty jsou umístěny v levé části boxu, zatímco v tom pravém je všechen potřebný zbytek. Tedy nabíječka ale i náhradní pásek ve velikosti M.

To dává napovědět, že na samotných hodinkách je již nasazen řemínek o velikosti L. Nechybí zde ani papírový pásek, který slouží pro změření vašeho zápěstí, na základě čehož si vyberete správnou velikost řemínku. Jako poslední zde máme potřebnou dokumentaci. Nutno také podotknout, že balení je designově velmi povedené a navodí pocit koupě luxusního produktu.
Obsah balení
- hodinky Huawei Watch D
- nabíjecí vanička s USB-A
- silikonový řemínek velikosti L a M
- papírový měřící řemínek
- brožurka
Účel dostal přednost
Po vybalení Huawei Watch D z krabičky překvapí hodinky svým osobitým a svérázným designem. Na první pohled je jasné, že tu nemáme nějaké elegantní zařízení, které se hodí na společenské akce a podobně. U tohoto produktu zkrátka Huawei vsadilo na funkčnost a design musel jít stranou. Tělo samotných hodinek je tedy takový masivní obdélník. Pro výrobu byl použit hliník a zpracování je na opravdu vysoké úrovni.
Podíváme-li se rovnou na displej, tak má kolem sebe poměrně masivní rámečky. Alespoň jsou ale symetrické. Kolem těchto černých rámečků je však ještě ono samotné tělo hodinek, které má od zobrazovače skosenou stranu směrem dolů. Ve výsledku tak displej vypadá menší než ve skutečnosti je a zdá se být utopen v těle. To bohužel nepůsobí vůbec moderně. Teprve až po tomto skosení se dostaneme na bok zařízení, na kterém se ukrývají potřebné ovládací prvky.

Zajímavější je pravá strana hodinek
Vše potřebné se následně odehrává na pravé straně hodinek. Zde jsou přítomna obě dvě ovládací tlačítka. To, které budete častěji využívat, je v horní části. Jeho stisk je jistý a nič nevrže či podobně. Nad ním je posléze i nápis „Home“, což nám dává nápovědu, že tímto tlačítkem se vracíte na domovskou obrazovku. Pod touto klávesou je červeně zvýrazněno tlačítko „Health“. Tím pochopitelně spustíte měření zdravotní funkce, kterou můžete v nastavení tlačítku přidělit.

A co spodní část?
Stejně jako je skosena horní část těla hodinek, tak je i ta spodní. Ta je ale vyrobena ze skla a jen potvrzuje povedené provedení produktu. V této skleněné části je po obou bocích malá dírka, ve které je ukryt mikrofon. S hodinkami tedy můžete prostřednictvím telefonu uskutečnit hovor. V neposlední řadě musím zmínit také rozměry celého těla – konkrétně se bavíme o číslech 51 × 38 × 13,6 mm. Na zápěstí tedy rozhodně nebudete nosit malé zařízení.
Jako poslední avšak v neposlední řadě se sluší vypíchnout zvýšenou odolnost hodinek. Cestičku si zde našla certifikace IP68. Nemusíte tak mít strach s hodinkami plavat a podobně. Ostatně to dokazuje také možnost měření vašich plaveckých schopností.

Řemínek, jaký svět neviděl
Samostatnou kapitolu si zde rozhodně zaslouží řemínek. Není zde totiž jen tak obyčejný, nejenže díky němu drží hodinky na vašem zápěstí, má ale i funkční stránku. Nejprve se ale podíváme na tu vzhledovou. Jedná se klasický silikonový, avšak dosti široký řemínek. Samotný náramek má však jednu důležitou úpravu. Podíváme-li se na část směřující ze spodní části těla hodinek, tak uvidíme jakousi gumovou část, která kopíruje tvar řemínku až po konec. Tato guma je následně překryta látkou, která bude v kontaktu s vaším předloktím. Musím pak podotknout, že ona látka je velice příjemná na nošení. A proč tu máme takové řešení?

Celé toto řešení má jeden důležitý úkol. Nové chytré hodinky Huawei Watch D totiž dokáží měřit krevní tlak a takto upravený řemínek jim k tomu napomáhá. Jak přesně to funguje si ale povíme až v pozdější fázi recenze. Pokud jde o upnutí, tak tu máme kovovou sponu s kloubem. Spojuje oba řemínky do sebe a poskytuje dostatečně silný odpor, aby hodinky na zápěstí držely pevně i při fyzické zátěži. Zvenku má tento mechanismus hliníkovou přezku s nápisem Huawei.

Old school displej
V dnešní době mají chytré hodinky často špičkový displej, jenž snese srovnání i s panely, které jsou nasazeny do smartphonů. Výrobcům zkrátka došlo, že na tomto by se šetřit nemělo. Jak se ale zdá, tak tým, jenž za hodinkami Huawei Watch D stojí, se rozhodl ušetřit právě v tomto aspektu tohoto produktu. Na vašem zápěstí tedy bude panel o velikosti 1,64 palce s rozlišením 456 × 280 pixelů, což nám dává jemnost 326 bodů na palec. Zmínit se taktéž musí fakt, že se jedná o panel typu AMOLED. Dle papírového výčtu to tedy vypadá na kvalitní a moderní displej.

Bohužel to úplně není pravda. Displeje technologie AMOLED sice bývají barevně povedené a všeobecně moderní, zde to však vypadá na nějaký starší typ této technologie. Barvy nejsou příliš syté a krásné, což je vzhledem k barevnosti HarmonyOS opravdu škoda. Černá je samozřejmě dokonalá, jelikož displej dokáže vypnout jednotlivé pixely. Všeobecně však displej nepůsobí zrovna povedeně. Ani svítivost na tom není nejlépe.
Na přímém slunečním svitu je občas problém s čitelností obsahu. Jakmile se navíc na hodinky nepodíváte přímo, tak je tento problém ještě větší. Pochvalu si ale Huawei zaslouží alespoň za rychlé a bezproblémové automatické ovládání jasu.
HarmonyOS má své mouchy
I v těchto hodinkách máme nasazen tovární systém HarmonyOS 2.1. Hned zprvu však uvedu na pravou míru jejich kompatibilitu. Chytré hodinky můžete propojit s telefony Android 6.0 a vyšší, iOS 12 a vyšší a samozřejmě s HarmonyOS od verze 2. Stačí vám k tomu nainstalovat aplikaci „Zdrací Huawei“, kde krom propojení taktéž můžete hodinky libovolně přizpůsobit a sledovat různá data.

Ciferník má dost možností
To nejčastější, co na hodinkách uvidíte, je pochopitelně ciferník. K dispozici je několik designů a v aplikaci si můžete stáhnout další. Zaměříme-li se na ovládání, tak tažení z horní části vyroluje přepínače pro budík a podobně. Zde jen zamrzí, že si je nemůžete nijak přizpůsobit. Tahem ze spodní části následně zobrazíte příchozí notifikace. Na ty zde ale bohužel nemůžete nijak reagovat, přičemž hodinky nedokáží ani zobrazit emotikony. S diakritikou naštěstí problém není.
Swipenutím směrem doprava se podíváte na počasí a na ovládání hudby. Můžete ji libovolně přepínat a regulovat hlasitost. Opačným tahem pak přecházíte mezi obrazovkami, z nichž každá má jiný účel. Máme tu například měření tlaku, tepovou frekvenci nebo kroužky aktivity. Bohužel musím říct, že optimalizace není na vysoké úrovni. Animace jsou trhané stejně jako přechody mezi jednotlivými obrazovkami. Během testování sice přišel update, ten ale tento problém zatím nevyřešil.
Omezené možnosti
Nasazené HarmonyOS má v těchto hodinkách i další mouchy. Zmínit musím fakt, že zde není mnoho možností úprav. Krom výměny ciferníku a nastavení notifikací tu toho moc nenalezneme. V hodinkách sice je přítomen senzor GPS, nicméně například mapy a navigaci tu nemáme. Navíc si aplikace ani nelze doinstalovat. Je tedy škoda, že Huawei trošku nepovolil uzdu softwaru Huawei Watch D.
Krevní tlak jako hlavní lákadlo
Alfou a omegou těchto hodinek jsou jejich zdravotnické schopnosti. Huawei pak tuto oblast povýšilo na vyšší úroveň. Máme tu totiž velice propracované měření krevního tlaku. Jak již bylo zmíněno, tak řemínek ukrývá nafukovací manžetu. Uvnitř těla hodinek je mini pumpička, která dokáže manžetu napumpovat na potřebný tlak, díky čemuž se hodinky přitisknou k vašemu zápěstí. To dokáže eliminovat problém optického senzoru, který chybuje na základně špatného nasazení.
Než začnete onen tlak měřit, tak vás hodinky upozorní na to, abyste je správně nasadili. Další instrukce už vás provedou tím, aby byly výsledky co nejpřesnější. A jak to s onou přesností je? Během testování jsem měl k dispozici certifikovaný tlakoměr a výsledky jsem tedy mohl porovnat. Bohužel k mému zjištění se výsledky v každém případě lišily. Hodinky vždy ukázaly o malinko vyšší tlak než přístroj k tomu určený. Výsledky ale nejsou razantně odlišné a s nějakou odchylkou se musí počítat.

Podrobné sledování zdraví
Že jsou hodinky Huawei Watch D specializované na zdravotní funkce dokazují i další technologie. Mezi ty klasické funkce patří například měření srdečního tepu nebo monitorování spánku. V aplikaci navíc lehce zvolíte, aby hodinky tyto úkony měřily automaticky.
Jako další tu máme schopnost monitorovat elektrickou srdeční aktivitu, zkráceně EKG. Pro jeho měření musíte přiložit ukazováček druhé ruky na elektrodu, jenž je ukryta ve spodním tlačítku. Nechybí ani možnost měření saturace nebo-li okysličení krve. Opět jsem zde měl k dispozici profesionální přístroj, a až na malé odchylky bylo měření hodinek naprosto přesné!
A umí toho ještě mnohem více
Výčet možností však tímto nekončí. Hodinky dokáží také monitorovat úroveň stresu nebo vám pomohou v dechovém cvičení. Zajímavým se zdá být také senzor, jenž má na starosti měření teploty kůže. Výsledky jsou však nepřesné, mnohdy hodinky ukázaly i teplotu pod 30° Celsia. Tuto funkci bych proto doporučil vývojářům z Huawei zkontrolovat. V otázce cvičení a jeho zaznamenávání vás hodinky potěší až 70 režimy, mezi které patří například běh, cyklistika nebo veslování.
Perfektní baterie
Do poměrně masivního těla Watch D se Huawei podařilo vměstnat akumulátor o kapacitě 160 mAh. To se sice na první pohled nezdá jako závratné číslo, opak je ale pravdou. Výdrž na jedno nabití je opravdu špičková. Výrobce nám zde udává až 7 dní v režimu, kdy na hodinkách samozřejmě kontrolujete čas a měření zdravotních funkcí necháte na automatice. Na toto číslo jsem se sice nedostal, nicméně 5 dní hodinky vydržely bez problému. Pokud pak vypnete onu automatiku, tak si dokážu představit i nějaký 7 až 8 dní na jedno nabití. Výdrž je tedy opravdu špičková.
Následné dobíjení baterie probíhá pomocí přibalené bezdrátové vaničky, do které se hodinky pomocí magnetů krásně usadí. Ze zhruba 10 % se pak na plnou kapacitu dostanete za zhruba hodinu a půl. To sice není nejrychlejší, nicméně vzhledem k samotné výdrži tento proces nebudete podstupovat často a je tedy prominutelný.

Závěrem recenze
Huawei Watch D jsou opravdu zajímavé hodinky. Na trh přináší měření krevního tlaku ve formě, se kterou se setkáváme poprvé. Ostatně monitorování zdravotních funkcí je tím hlavním aspektem, na který se produkt zaměřil. Z výbavy tohoto typu tu máme prakticky vše a Huawei nám naservíroval ultimátního zdravotního pomocníka. Co se týče ostatních stránek hodinek, tak s nimi to už není tak slavné. Design je sice čistě subjektivní, nicméně tyto hodinky rozhodně nebudou hvězdy módního mola, i když chápu, že po technické stránce zde asi příliš možností nebylo.
Nicméně ani software HarmonyOS si nezaslouží přílišnou pochvalu. Jeho možnosti jsou omezené a pokulhává taktéž optimalizace. Na druhou stranu musím vyzdvihnout nadprůměrnou výdrž baterie. Suma sumárum tu tedy máme více než zajímavé hodinky, které to za svou cenu atakující 10 tisíc nebudou mít jednoduché. Konkurence je zkrátka nelítostná.
Jako první zmíním Garmin Instinct 2 Solar, které uspokojí každého sportovce. Zaujmou však i možností platit pomocí NFC či svou velkou baterií. Za zmínku stojí také Apple Watch SE (2022).
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.