Huawei potřebuje aplikace. Vývojářům nabízí půl miliardy

Pavel Kreuziger

Čínský technologický gigant Huawei už nějakou dobu pracuje na tvorbě alternativ k aplikacím a službám Googlu, a zároveň by rád snížil svoji závislost na externích dodavatelích. Začal tak s novým programem odměn pro vývojáře.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Nepřehlédněte: Čína pumpuje do Huawei peníze, tvrdí WSJ. Huawei to odmítá

Huawei tvrdí, že vývojářům v Irsku a Velké Británii nabídne celkem 20 milionů liber (téměř 600 milionů korun) za tvorbu aplikací a služeb pro svoji divizi mobilních služeb, která sídlí v irském Dublinu. K oznámení této novinky došlo na vývojářské konferenci konané v Londýně.

K situaci dochází v době, kdy se firma Huawei snaží být soběstačnější poté, co ji zasáhly sankce ze strany Spojených států, kvůli kterým není schopna na svých nejnovějších smartphonech nadále používat plnohodnotný operační systém Android od Googlu.

Záměrem čínské společnosti je také posílit svoje vlastní mobilní služby. Za tímto účelem již představila open-source přístupové sady pro vývojáře, kteří tak mohou integrovat svoje aplikace do Huawei App Gallery, což je služba ekvivalentní Google Play Store.

Zůstane u Androidu, Harmony OS pouští k vodě

Aktuální situace pro Huawei stále není zrovna výhodná, to se ale může změnit. Podle dostupných informací už Huawei moc snahy do obnovení vztahů s USA a Googlem nedává a snaží se spíše naostřit vlastní meče pro boj s konkurencí, jak potvrzuje dnešní oznámení z Londýna.

V minulosti se mluvilo o tom, že Huawei přejde na vlastní operační systém, který později oficiálně představil jako Harmony OS. Tato platforma je však údajně připravena spíše na použití v chytrém nositelném příslušenství, gadgetech a produktech chytré domácnosti. Pro smartphony tento systém prozatím navržen není.

Nadále tedy Huawei setrvá na operačním systému Android, jen bude muset využívat alternativ k aplikacím od Googlu, jako je prohlížeč Google Chrome, Google Mapy nebo platforma YouTube. Huawei ale drží v rukou ohromnou příležitost. Pokud k sobě dokáže nalákat vývojáře již existujících aplikací plus nové nadějné vývojáře, může vytvořit skutečně soběstačné prostředí pro svá zařízení, v jehož středu bude obchod s aplikacemi App Gallery.

Trochu nám to připomíná situaci na videoherní scéně, konkrétně konflikt obchodu s hrami Steam a jeho aktuálního soka Epic Games Store, který má šanci převzít od konkurence monopol. Co si o tom myslíte vy?

zdroj: The Irish Times

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články