Čína pumpuje do Huawei peníze, tvrdí WSJ. Huawei to odmítá
Vydařený růst společnosti Huawei je podle serveru The Wall Street Journal do značné míry ovlivněn tím, že Čínská lidová republika ulevovala technologickému gigantovi na daních. Zastoupení firmy z Šen-čenu se proti tomu však důrazně ohrazuje.
Všechny podrobné informace ohledně kauzy Huawei vs. USA!
Podle článku, který 25. prosince zveřejnil The Wall Street Journal (WSJ), měl Huawei získat mohutnou podporu přímo od Číny. Podle propočtů WSJ si Huawei jen díky státní podpoře mohl přijít až na 75 miliard amerických dolarů, z čehož na daňových úlevách uspořil údajně 25 miliard dolarů.
Proti tomuto nařčení ze strany WSJ se Huawei jednoznačně ohrazuje a dokonce hrozí protiútokem v podobě právních kroků za účelem očištění dobrého jména. Huawei si stojí za tím, že v průzkumu WSJ se vychází z nepravdivých informací, které nemají reálný základ.
Huawei má za to, že úspěch, jaký firma za poslední dekádu zaznamenala, je výsledkem pozitivních investic a snažení víc jak 190 tisíc pracovníku. Aby svou teorii čínský gigant podložil, dodává, že za rok 2018 se příjmy spojené s dotacemi od státu rovnaly zanedbatelným 0,2 % všech ročních příjmů.
Zároveň se dovídáme, že každá technologická společnost, která působí v Číně, má v případě splnění podmínek nárok na jisté dotace od vlády. To však platí i pro zahraniční subjekty. Těžko ale můžeme říct, zdali obdobnou finanční podporu získaly v minulosti i další velké čínské firmy, jako třeba Xiaomi nebo Oppo.
Čína chce, aby Huawei rostl
Server TechCrunch přichází v reakci na text WSJ s možnými souvislostmi nadměrné finanční podpory, kterou měl Huawei od Číny údajně dostávat. Pro Čínu je totiž logicky v přední linii zájmu to, aby Huawei rostl.
Tím by se vysvětlilo, proč by Čínská lidová republika ulevovala Huawei (a, jak tvrdí Huawei, i dalším firmám) na daních, když jsou to vlastně peníze, které může od tak velké firmy získat. Jednoduchá matematika totiž praví, že když Huawei poroste a posílí na příjmech, může později posílit i na výdajích, které zamíří do vládní kasy Číny.
Není to poprvé
Vzhledem k tomu, že Huawei je na mušce už poměrně dlouho, neslyšíme o podobném bližším napojení na domácí vládu prvně. Předchozí zprávy upozorňovaly kupříkladu na to, že Huawei doma spolupracuje s obrannými složkami státu, přičemž vždy byla ve středu všeho uživatelská data, ke kterým se Huawei dostává podobně jako jeho konkurence po celém světě. I toto zjištění Huawei jednohlasně dementuje.
A pofidérní souvislosti spojené s čínským technologickým gigantem se nevyhnuly ani České republice. Od prosince 2018 náš Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na napojení Huawei (a i dalších firem) na vedení Čínské lidové republiky, což může negativně ovlivňovat fungování našich exekutivních a legislativních orgánů. Za tuto intervenci byl v pondělí 16. prosince 2019 ze svého místa ředitele NÚKIB odvolán Dušan Navrátil.