Recenze Huawei Mate Xs 2 – Vynikající skládačka, která není pro každého

Luboš Srb
  • Skládací telefony jsou rozhodně nejzajímavější kategorií smartphonů
  • Huawei je v tomto směru hodně originální a jde na to jinak, než konkurence
  • Otestovali jsme nejnovější model Mate Xs 2, který je inovativním kouskem
Huawei Mate Xs 2 recenze
Huawei Mate Xs 2 recenze

Když se podíváme na svět smartphonů, tak jednoznačně největším historickým milníkem byl zrod iPhonu v roce 2007. Tehdy přišly mobilní aplikace a v mobilu měl najednou člověk skoro všechno, na co pomyslel, nebo co si potřeboval vyhledat.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Podobným milníkem mohou být (to ukáže až zpětně historie) skládací telefony. Ty začaly už před lety a zatím jsou stále ještě okrajovou záležitostí, kterou ocení především technologičtí nadšenci. Nicméně díky nejnovějším modelům těchto skládaček – jak ukazuje i nejnovější Huawei Mate Xs 2 – to nemusí trvat dlouho a místo smartphonu, notebooku, tabletu, a počítače si pořídíte pouze jediné zařízení – skládací mobil.

Huawei Mate Xs 2 recenze
Huawei Mate Xs 2 recenze

Samozřejmě, že to není zařízení pro každého. Vždyť už pořizovací cena pohybující se kolem hranice 50 tisíc korun leckoho zarazí. Stejně tak, že všechna dosavadní skládací zařízení měla nějakou tu technickou nedokonalost, či chcete-li porodní bolest, která odrazovala zákazníky a lákala maximálně tak sběratele neobyčejných kousků a milovníky značky. To se teď ale mění, protože nejnovější skládačka od Huawei, zdá se, vyřešila hlavní problém v podobě odstranění viditelného ohybu, navíc vyvinula takové zařízení, které dokáže být opravdu plnohodnotným mobilem i tabletem v jednom, z konstrukčního ohlediska.

Co další neméně podstatná kritéria, jako jsou: design, specifikace, či celkové zkušenosti s telefonem? Na to se podíváme v naší dnešní recenzi nového Huawei Mate Xs 2 Pro.

Huawei Mate Xs 2: specifikace

Konstrukceskládací, kov, rozloženo: 156,5 x 139,3 x 5,4 mm, složeno: 156,5 x 75,5 x 11,1 mm, 255 g
Displejrozloženo: 7,8″, OLED, 2480 x 2200 px, jemnost 424 ppi, 120 Hz + složeno: 6,5″ OLED, 2480 x 1176 px
Operační systémHarmonyOS 2.0
Procesor8jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 888 4G
Paměť8/12 GB RAM, úložiště 256/512 GB (UFS), NM Card slot (až do 256 GB)
Fotoaparáttři (50 Mpx hlavní + 13 Mpx ultraširokoúhlý + 8 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, duální LED blesk + přední 10,7Mpx kamerka
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie5G, Wi-Fi, Bluetooth 5.2, USB-C 3.1, NFC, infraport, čtečka otisků na boku
Baterie4600/4880 mAh, rychlonabíjení (66 W)
Cena a dostupnostv Evropě cca 50 000 Kč, červenec 2022

Obsah balení

  • telefon Huawei Mate Xs 2
  • adaptér s USB-C (66W)
  • USB-C kabel
  • ochranné pouzdro
  • manuály a různé prospekty
Huawei Mate Xs 2 a obsah balení
Huawei Mate Xs 2 a obsah balení

Design a konstrukce – Nejpokročilejší skládačka?

Inženýři z Huawei nic nevymýšleli, protože s originálním řešením skládacího telefonu přišli už před více než třemi lety. Původní Mate X na to šel jinak, než konkurence v podobě Samsungu aspol., což se ukázalo jako skvělý tah. Nedávno představený již v pořadí třetí model této série skládaček od Huawei řady Mate, konkrétně Mate Xs 2, přináší nejen zdokonalenou skládací konstrukci, ale také vylepšenou výbavu.

Zde byste měli vědět tři věci. Čínský gigant opět osadil skládací/ohebný displej zvenku celého zařízení, takže se rozkládá opačně, než například Samsung. Výhodu to má takovou, že nepotřebujete další displej zvenku, narozdíl od Foldů, které mají velký displej uvnitř a menší displej venku. Díky tomu mohou být skládačky od Huawei lehčí a kompaktnější. A i zde nastal pokrok, když třetí iterace skládačky Mate zredukovala hmotnost ze 300 na pouhých 255 g. Přispělo k tomu i zmenšení celého těla.

Huawei Mate Xs 2 v ruce
Huawei Mate Xs 2 v ruce

Nový Huawei Mate Xs 2 je tedy tím nejlepším skládacím telefonem z čínské produkce, jaký se dá aktuálně sehnat. Jde na to jinak, než ostatní, a po více než týdenním testu mohu potvrdit, že je to zatraceně dobře. Skládací mechanismus je asi tou největší devízou, kterou u něj najdeme. V zavřeném stavu se skvěle používá jako klasický mobil, po rozevření pak získáte ohromný panel, který máte u tabletů. Takže pecka. Tentokrát navíc ještě s možností využívat i stylus, který však není součástí balení, ale je potřeba si jej dokoupit.

Už při představení nám firma slibovala, že poprvé u skládacích telefonů nebude vidět ohyb na displeji po jeho rozložení, čemuž se nám nechtělo věřit, ale nakonec musíme uznat, že jsme se šeredně spletli. Skládačka od Huawei je prvním smartphonem s ohebným displejem, u kterého ohyb na panelu po rozevření téměř nepoznáte. Slovíčko téměř je zde přitom zásadní, protože pokud zařízení používáte úplně klasicky, tak při čelním pohledu vypadá displej jako jednolitý a ničeho si nevšimnete. Jen při pohledu z úhlu na určitém pozadí můžete zaregistrovat, že to není úplně jednolitý kus, stejně tak, jako při přejetí ohybu prstem, kde cítíte trochu nerovnost.

Huawei Mate Xs 2 v ruce
Huawei Mate Xs 2 v ruce

Nejnovější, skládací Mate Xs 2 se skvěle používá jako smartphone, i jako tablet. Ve složeném stavu je zhruba stejně velký, jako dnešní telefony, přičemž není ani o moc tlustší a těžší. Po rozložení, respektive otevření pomocí tlačítka na zádech získáte takový menší tablet, který působí ve dvou rukách velmi lehce. Je na něm radost sledovat videa, číst zprávy, nebo třeba hrát hry. Ale o tom až v další kapitole recenze. Každopádně konstrukce je jednoznačně největší výhodou tohoto modelu a argumentem, proč dát přednost právě této skládačce a ne nějaké jiné.

Displej a ovládání – Jeden displej na všechno

Ano, u skládačky od Huawei máte jediný AMOLED displej, který ve složeném stavu používáte jen z přední strany, kde máte k dispozici panel o velikosti 6,5″ s rozlišením 1 176 × 2 480 pixelů. Na zadní straně se zbytek displeje využívá prakticky jen u fotoaparátu, a to když chcete vyfotit selfie pomocí hlavního fotoaparátu na zádech a vidět se při tom, což je velmi praktické. Po otevření získáte panel o velikosti 7,8″ s rozlišením 2 480 × 2 200 pixelů.

Huawei Mate Xs 2 recenze
Huawei Mate Xs 2 recenze

Displej je velmi kvalitní, nejen díky technologii AMOLED, se kterou jsou barvy krásně syté a kontrastní, ale také díky vysoké obnovovací frekvenci až 120 Hz, nicméně ne vždy se využívá maximum, aby se šetřila baterie. K panelu tedy nemám prakticky co vytknout. Dokonce i odolnost byla zdokonalena, neboť to bývá největší slabinou každého skládacího displeje, který už z logiky věci nemůže být chráněný klasickým, tvrdým sklem. Huawei zde využil polymer potažený novou, čtyřvrstvou strukturou. Po týdnu jsem na natvrdo nalepené ochranné fólii neobjevil jediný škrábanec, což je za mě velké překvapení.

Huawei Mate Xs 2 fotoaparát
Huawei Mate Xs 2 fotoaparát

A teď ještě pár praktických zkušeností s ovládáním telefonu/tabletu od Huawei. Pokud máte zařízení v zavřeném stavu, tak možná i vám bude trochu vadit, jak je displej přetažený přes levý bok, protože máte větší šanci, že se dotykového panelu dotknete omylem a zařízení tím zmátnete. Ale je to spíše něco, na co si chce zvyknout a očividně to může trvat i déle než týden, který jsme měli na testování Mate Xs 2. Skládací mechanismus je jinak bezproblémový a po rozevření se o přesný chod postarají silné magnety, takže je to celkem intuitivní a jednoduché.

Výkon a uživatelské prostředí

Skládačka od Huawei využívá operační systém Harmony OS 2.0 (resp. Android 11 bez Google služeb) s nadstavbou EMUI 12. V evropských končinách se ji dá samozřejmě vytknout, že nemá obchod Google Play, a tedy spoustu oblíbených aplikací nejen od Googlu. Nicméně na App Gallery je spousta alternativ a pro ty, kteří prostě chtějí mít v telefonu aplikace s YouTube, Google Mapami, apod. lze doporučit aplikaci třetí strany Gspace, přes kterou lze do Huawei telefonů dostat snad všechny apky z Google Play. Na zapůjčeném vzorku s testovací verzí softwaru nám však zprovoznění této aplikace neprošlo, takže problém bude nejspíše v kompatibilitě, kterou by měl developer dříve nebo později vyřešit.

Huawei Mate Xs 2 recenze
Huawei Mate Xs 2 recenze

Pokud jde o výkon, tak zde nastává trochu zklamání, protože Huawei Mate Xs 2 přichází s postarším čipsetem Qualcomm Snapdragon 888, který se musí obejít bez podpory 5G. Takže v případě využití mobilních dat se můžete spolehnout maximálně na LTE, což sice prakticky znamená tak jako tak rychlé datové přenosy, ale s ohledem na současné technologie to není to nejvíc, co můžete dostat (a zpravidla jinde dostáváte). Pokud jde o rychlost systému, tak zde vše běhá na jedničku a vše od odezvy až po samotné přechodové animace působí velmi svižně. Ti největší technologičtí nadšenci, kteří chtějí co největší mobilní bestii, však zapláčou.

Fotoaparát nezklame

Skládací Mate Xs druhé generace potěší fotoaparátem, který jednoznačně patří mezi současnou elitu. Hlavní snímač disponuje 50Mpx rozlišením, takže klasické fotky jsou krásně ostré, nechybí ani věrohodné barvy a případě, že chcete scénu trochu dovylepšit, tak lze doporučit využití umělé inteligence (AI), se kterou jsme fotili zkušební fotky. Nechybí ani ultraširoký snímač se 13megapixelovým rozlišením a 8megapixelový teleobjektiv s 3× optickým zoomem, přičemž využít můžete až 5× hybridní zoom a i jeho výsledky stojí za to. V noci jde kvalita pochopitelně dolů, ale díky nočnímu režimu a dlouhé expozici můžete i zde vykouzlit pěkné snímky.

Huawei Mate Xs 2 recenze
Huawei Mate Xs 2 recenze

Jak fotí Huawei Mate Xs 2?

Ukázka zoomu: 1x/3,5×/5×

Baterie, výdrž, nabíjení

A teď jedna disciplína, ve které je Huawei celkem na koni. Do skládačky se čínským inženýrům povedlo vměstnat baterii s kapacitou 4 880 mAh, což bohatě stačí na jednodenní výdrž, pokud nebudete zařízení nijak extrémně ždímat a využívat nonstop v režimu tabletu, kde samozřejmě displej vezme víc procent, než když máte zařízení v režimu mobil se zhruba poloviční velikostí displeje. Každopádně následné nabíjení díky 66W rychlonabíjecímu adaptéru, který je součástí balení, zabere z 0 na 90 % jen pouhých zhruba 30 minut. Zamrzí akorát absence bezdrátového nabíjení, které zde z principu není možné.

Huawei Mate Xs 2 recenze
Huawei Mate Xs 2 recenze

Závěr recenze

Už první skládačka od Huawei si mě před třemi lety získala svou konstrukcí, takže jsem se velmi těšil na to, co předvede výrobce z východu u nejnovějšího kousku. A jsem mile překvapen. Je jasné, že specifikace se postupně vylepšují a přebírají od sourozeneckých modelů, nicméně u Mate Xs 2 je největším upgradem právě zdokonalená konstrukce, tedy to hlavní, na čem u každé skládačky nejvíce záleží.

Huawei Mate Xs 2 recenze
Huawei Mate Xs 2 recenze

Za mě je tedy Huawei Mate Xs 2 díky svému kompaktnímu a originálnímu provedení s umístěním displejů zvenku na zařízení jednoznačně nejlepším skládacím telefonem na trhu. Nejlepším telefonem ale rozhodně není, protože má například starší procesor Snapdragon 888, chybí mu technologie 5G, postrádá Google aplikace, dále se musí obejít bez bezdrátového nabíjení, či vlastně ani není oficiální cestou dostupný na českém trhu.

Huawei Mate Xs 2 recenze
Huawei Mate Xs 2 recenze

Nicméně pro fanoušky značky a technologické nadšence je to něco, nad čím stojí za to přemýšlet. A cena například z německého trhu za zhruba 1 999 eur (v přepočtu asi 50 tisíc korun) pak jasně ukazuje, že tohle zařízení od firmy Huawei zkrátka není pro každého, ale je to spíše exkluzivita a hlavně potom ukázka technologií budoucnosti. Takže stejně jako u první generace, i tentokrát cítím stejný pocit – tedy to, že se těším na příští generace a co vlastně přinesou.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus skvělá skládací konstrukcePlus starší Snapdragon 888
Plus nízká hmotnost a kompaktní rozměryPlus nemá 5G
Plus uživatelské prostředíPlus chybí bezdrátové nabíjení
Plus kvalitní fotoaparátPlus není oficiálně dostupný v ČR
Plus rychlé nabíjení
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články