Huawei je napojen na čínskou armádu, zjistila nezávislá studie
Kauza v souvislosti s Huawei a jeho napojením na čínskou vládu začíná solidně bobtnat. Na základě nezávislé analýzy profesních životopisů jednotlivých zaměstnanců společnosti se totiž ukazuje, že někteří z nich mají vazby na čínskou armádu.
Tip: Zvrat v kauze! Americké firmy mohou zase obchodovat s Huawei
Britský Telegraph přišel s velmi zajímavou informací. Zveřejnil totiž shrnutí nezávislé analýzy, kterou provedl profesor Christopher Balding z Fullbright University Vietnam ve spolupráci s londýnským Henry Jackson Society. Výsledkem studie je zjištění, že podezření americké vlády ohledně napojení společnosti Huawei na čínskou vládu, se s velkou pravděpodobností může zakládat na pravdě.
Jak se ukázalo, nejde v žádném případě o pracovníky nejužšího vedení, ale o střední technický management, kde byly nalezeny aktivity v souvislosti s čínskými zpravodajskými službami a armádou. Podle profesora Baldinga tyto nálezy – byť stále nekonkrétní – vzbuzují oprávněné obavy z toho, že Huawei může být zapleten do průmyslových špionáží nejen vůči Spojeným státům ale i dalším zemím.
Problémy samotné studie jsou ale v podstatě dva. Tím prvním je fakt, že sesbíraná data o zaměstnancích čínské společnosti, údajně pochází z databází třetích stran. Informace takto získané proto nemají relevantní vypovídací hodnotu. Druhým problémem je skutečnost, že se studie opírá o spojení jako „může být – pravděpodobně – věříme – nejsme si jistí“.
Doporučujeme: Jak šel čas s Huawei: mistr telekomunikací s rudým cejchem strany
Sám Balding prohlásil, že nemá konkrétní informaci o nekalých obchodních praktikách zaměstnanců čínského technologického giganta, ale někteří pracovníci údajně „sedí na dvou židlích“ a zastávají strategické pozice přímo napojené na armádu. Tato zjištění prý logicky a oprávněně vzbuzují obavy.
K analýze se vyjádřil mluvčí společnosti Huawei následovně: „Vždy vítáme profesionální a faktické zprávy v souvislosti s transparentností naší společnosti. Ale také upřímně doufáme, že jakékoli další vědecké dokumenty se vyhnou subjektivním a spekulativním prohlášením jako čemu profesor Balding věří, co neví a co nemůže vyloučit.“
zdroj: PhoneArena