Extrémně tenké solární panely, jsou budoucností IoT?

Vladimír Chlup

O IoT neboli tzv. „Internetu věcí“ slýcháváme čím dál častěji. Ještě aby ne, dle největších analytických společností se právě tento segment trhu má v příštích letech dočkat obrovského růstu v řádu až několik stovek procent, a tak není divu, že se na něj začínají soustředit snad úplně všichni, co mají co do činění s elektronikou. A jako každou elektroniku, i IoT trápí výdrž na baterii. Nový výzkum by to však mohl změnit…

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Vědci ze slavného MIT přišli s technologií, která má ambice výrazně ovlivnit vývoj drobné elektroniky v budoucnosti. Jedná se totiž o extrémně tenké solární panely, které díky jejich malým rozměrům lze umístit prakticky kamkoliv. Teoreticky není problém tuto technologii nanést na jakýkoliv povrch, například tričko, papír či chytrý telefon. Sílu těchto nových ultra tenkých panelů pak vědci naplno ukázali, když je úspěšně umístili na mýdlovou bublinu bez toho, aniž by praskla!

Výhodou popisované technologie je i fakt, že během jediného procesu jsou vědci schopni integrovat samotné solární panely, substrát, který slouží jako podklad, i polymerový ochranný obal, který má celé řešení chránit. Dalším plusem je, že samotný proces výroby probíhá při pokojové teplotě ve vzduchoprázdné místnosti pomocí techniky nanášení par. Není tedy potřeba žádných rozpouštědel, jako u „běžných“ solárních panelů.

Ty z vás, kteří už pomalu začínali jásat, ale musím bohužel zklamat. Tato technologie byla prezentována sice úspěšně, nicméně stále pouze jako „proof – of concept“. Komerční nasazení je tedy teoreticky možné, v každém případě si však ale minimálně pár let ještě počkáme.

Co na tuto technologii říkáte? Věříte v její nasazení v budoucnosti, nebo opět zapadne tak, jako obdobné „revoluční pokroky v akumulátorech?“

zdroj: Tech.FirstPost.com

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články