Dle odborníků potřebují telefony režim nočního klidu

Pavel Kreuziger

Už se vám to asi stalo: šli jste do postele dřív, abyste si večer mohli naspat, a po pár hodinách jste zjistili, že místo spánku zíráte na displej smartphonu.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

noční režim smartphone
noční režim smartphone

Chytré telefony sice nejsou jediným důvodem, proč podle některých studií spíme čím dál hůř, ovšem je jisté, že nám v tomto problému ani příliš nepomáhají. Úplně nejlepším řešením je telefon úplně vypnout, nicméně někteří odborníci na výzkum spánku se přiklánějí ke kompromisu – žádají výrobce telefonů, aby do svých zařízení integrovali automatický „režim nočního spánku“.

fpubh-03-00233-g001
fpubh-03-00233-g001

Londýnský profesor Paul Gringas provedl společně se svým týmem studii, která analyzovala světelné záření smartphonu, tabletu a podsvícené elektronické čtečky Kindle Paperwhite. Většina lidí tvoří melatonin na základě vyvážení dne a noci, tedy v nočních hodinách (a za tmy!) se jim důležitý hormon vytváří nejvíce. Moderní displeje však vyzařují modré světlo, které tvorbu hormonu potlačuje a nutí nás být v „denním režimu“ i tehdy, když máme spát nebo minimálně odpočívat. Displeje smartphonů jsou stále jasnější, ale také stále modřejší, což nám může poškozovat zdraví kvůli nedostatku odpočinku.

fpubh-03-00233-g004
fpubh-03-00233-g004

V rámci prvního testu dostali dobrovolníci oranžové brýle, které modré světlo blokovaly, zatímco v rámci testu druhého použili aplikaci pro noční použití, která přizpůsobovala vyzařování modrého světla aktuálnímu času. Obě řešení se nakonec ukázala jako efektivní, nicméně lézt do postele s ochrannými brýlemi není příliš praktické. Funkčnější alternativou je tedy softwarové řešení. To již existuje, například v podobě aplikace F.lux, jejíž verze pro iPhone však byla odstraněna z Apple App Store kvůli „porušení vývojářské smlouvy“.

Podle Gringasovy zprávy je proto důležité, aby podobná řešení do svých zařízení integrovali přímo jejich výrobci. Všechna zařízení by tak měla umožňovat automatický „režim nočního klidu“, v jehož rámci by bylo vyzařované modré a zelené světlo nahrazeno světlem žlutým a červeným a byla by také snížena intenzita podsvícení.

Odborníci přiznávají, že přimět uživatele k odstranění smartphonů a tabletů z ložnic je náročný úkol, zejména pak u teenagerů a dospělých, kteří vše „dělají tak, jak chtějí, a jsou často ovlivněni vrstevníky či pracovními povinnostmi.“ Pokud by tedy určitou zodpovědnost projevili alespoň výrobci smartphonů, mohlo by se nám všem lépe spát, aniž bychom se museli vzdávat svých zlozvyků.

Zdroj: Engadget

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články