Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Diamantový stisk: recenze Samsung S8000 Jet

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Mobilní telefon Samsung S8000 Jet se chlubí rychlým procesorem, dotykovým OLED displejem, datovou výbavou s Wi-Fi a GPS. Nechme ho nyní předvést všechny své dovednosti.

Telefon Samsung S8000 Jet nabízí v současnosti jeden z nejrychlejších procesorů na trhu, a to taktovaný na frekvenci 800 MHz. Ovládá se skrze dotykový OLED displej (s aktivní matricí – AMOLED) s vysokým rozlišením WVGA (800 x 480 px), schopností zobrazit až 16 milionů barev a úhlopříčkou 3,1″.

Mobilní telefon Samsung S8000 Jet do recenze zapůjčil X-Store.CZ.

Výrobce zvolil prostředí TouchWiz ve verzi 2.0, které je přívětivé pro dotykové ovládání prsty. V multimediální výbavě najdeme 5 Mpx fotoaparát, GPS navigaci, podporu DivX a XviD videa, webový prohlížeč Dolfin (Samsung Web Browser 1.0) či bezdrátové Wi-Fi.

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Samsung S8000 Jet navštivte katalog mobilů.

Základní parametry Samsungu S8000 Jet

Rozměry109 x 54 x 11,9 mm
Hmotnost110 g
Displejtypu OLED s aktivní matricí (AMOLED), rozlišení 480 x 800 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 3,1″
Paměť2GB flash disk + paměťové karty microSD (až 16 GB)
Operační systémne / prostředí TouchWiz (Croix 2.0)
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, 2x LED dioda, digitální zoom, detekce obličeje, stabilizátor, nahrávání videa v rozlišení 720 x 480 px, 30 snímků/s
Obsah baleníbrožury, CD se softwarem, baterie, nabíječka, headset, datový USB kabel
Cena a dostupnost8 000 Kč, od srpna 2009

Krátké postřehy z testování:

Co se nám líbilo: kryty všude lícují; 3,1“ dotykový OLED displej s kvalitní odezvou; opravdu svižný 800 MHz procesor; kvalitní 5 Mpx fotoaparát s dvojicí LED diod; GPS navigace v podobě Google map; prostředí s nadstavbou TouchWiz 2.0; klasický 3,5 mm konektor Jack; vnitřní paměť 2GB; využití polohového senzoru nejen ve hrách; uzpůsobení pro leváky (telefonní seznam); více menu nabídek vedle sebe; systém 5.1 Channel v přehrávači.

Co se nám nelíbilo: lesklý mastný povrch; nedostatečná výdrž; slot na microSD karty pod zadním krytem; nesrovnalosti s řazením emailů.


Obsah balení s telefonem – návod, CD se softwarem, záruční list, USB kabel, nabíječka, handsfree s odnímatelnou částí špuntových sluchátek

Vzhled a konstrukce: lesklý kompakt s diamantem

Samsung S8000 Jet utváří dojem cenově vyspělého telefonu. Nenechte se ovšem oklamat. Přední strana má ráz určen jednoznačně potvrzovacím středem ve tvaru šestihranu, s broušeným sklíčkem. Zadní kryt sálá červenými pruhy z různých úhlů pohledu. Kryty jsou z plastů a lesklé, takže počítejte s otisky prstů a mastnotou na nich, bohužel.

Telefon má na vrchní hraně 3,5 mm konektor Jack a microUSB konektor, krytý otočnou přilnavou krytkou. Tlačítka hlasitosti nalézáme na levém boku telefonu, zamykací a fotoaparátové tlačítko na boku pravém. Displej doplňuje na přední straně senzor vzdálenosti, světla a videokamerka. Móda zapuštěných displejů je pryč, nyní frčí především snadno zanesitelné škvíry a otvory.

V ruce se Samsung Jet drží dobře, mrzí jen zmíněný lesklý klouzavý povrch a reproduktor umístěný nevhodně v dolní části. Při držení si jej zakrýváte. Zadní kryt se odnímá od dolní části celý a především při časté manipulaci s microSD kartou, umístěnou v úchytce pod ním, to může způsobit prasknutí zacvakávacích chlopní.

Displej a ovládání: dotykově bez stylusu

Dotykový, rezistivní displej s rozlišením 480 x 800 px, typu OLED s aktivní matricí a zobrazením 16 milionů barev splní i ty nejnáročnější požadavky. Parádní čitelnost z neuvěřitelných úhlů a ostrost obrazu, to jsou hlavní znaky použitého OLED displeje.

Zapomeňte na stylus či podobná „udělátka“, displej si rozumí s vašimi prsty. Potřebné kroky navíc obstarává trojice funkčních tlačítek. Stále sice není úplně ta doba, kdy lidé dají jen tak pryč z ruky klasický telefon s klávesnicí a přesedlají na celodotykový telefon, ale neúprosně se blíží. Samsung na podobné modely dost vsází.

Baterie a výdrž: rychlíku dojde šťáva

Přiznám se, že výdrž telefonu na mě dvakrát velký dojem neudělala. Baterie typu Li-Ion, s 1080 mAh, si po dobu testování telefonu zahrávala s vyhozením, a to opakovaně. Výdrž při občasném využívání kolem 1-2 dní je velice málo. Vinu nese částečně i špatný ukazatel stavu baterie, který drze hlásá 85% doby, že je baterie na pěti čárkách a pak náhle jedna nebo nula a žadonění o nabití. Proto pozor, ať vám rychlík Jet „neumře“ v nepotřebných momentech. Přibalená nabíječka nutností.

Prostředí telefonu: multimenu a TouchWiz 2.0

Krátce po testování skvěle vybaveného Samsungu i8910 HD jsem měl možnost testovat o něco méně, leč stále solidně vybavený model Jet. Prostředí se tváří opravdu velice podobně tomu symbianovskému, stejné uspořádání, více menu obrazovek vedle sebe a nechybějící widgety v pohotovostním režimu telefonu. Do určité míry za to může nadstavba TouchWiz 2.0, i tak je tu podobnost obrovská.

Pro vstup do menu slouží buďto středové ovládací tlačítko nebo ikonka na displeji v pravém dolním okraji. Pohotovostní obrazovka zobrazuje odkaz na klávesnici, telefon, kontakty, zprávy. Povolením widgetů a jejich vybráním dle gusta, lze získat pestrou nabídku dalších služeb, umístěných přímo na displeji pohotovostního režimu, okořeněnou o tři různá okna po sobě, takže si lze navolit zvlášť např. obrazovku pracovní, zvlášť soukromou, atd.

Menu je rozdělené klasicky na matici s 4×3 ikonami nebo na seznam položek, a to do tří oken po sobě. V prvním nalézáme nejpoužívanější funkce (web, fotoaparát, nastavení, atd.), druhé okno nese především prvky zábavy a synchronizace, třetí pak zbylé organizační funkce. Rychlost procházení a spouštění programů je výborná, rychlý 800 MHz procesor je prostě znát.

Telefonování a zprávy: nezapomnělo se na leváky

Kontakty v telefonním seznamu mohou být zobrazeny podle jména či příjmení. Nově vytvořené položky mohou obsahovat libovolně zvolené jméno, které je viditelné v adresáři, přičemž kontakt nese třeba úplně jiné jméno a příjmení. Kontakty mohou být rozlišeny také úrovní vibrací, abyste hned poznali, o koho se jedná i v tichém režimu telefonu. Přehlednější někomu může připadat rozřazení kontaktů do skupin nebo oblíbených. Ty z vás, kteří ovládají telefon levou rukou, mohou změnit rozložení telefonního seznamu právě tak, aby to bylo stejně snadné, jako pravou. Kapacita seznamu je 2000 kontaktů v telefonu a dalších 25 speciálně uložených čísel.

Zprávy se větví na oddělení nových zpráv, přijatých, odeslaných, konceptů, k odeslání, šablony, zprávy SOS a mé složky. Nechybí ani emailová schránka, poskytující přístup na více účtů. U ní mě zarazila jedna věc, a to samovolná změna řazení mailů při každém vypnutí telefonu. Jako většina z vás mám i já rád, když vidím nové maily hned navrchu. Bohužel, nepodařilo se mi tento úkaz trvale odstranit pokynem k načtení mailů vždy podle času. Pokaždé jsem musel pozměnit zobrazení při otevření schránky. Užitečné je nastavení limitu zpráv, abyste zbytečně neplatili za přenesené velké přílohy a také funkce blokování určitých adres. Odeslané emaily mohou být opatřeny vaší vizitkou nebo podpisem.

Ke zprávám je dovoleno přiložit soubor, vizitku, plán, výročí, poznámku, vizitk, úkol nebo záložku. Editor poskytuje informaci o napsaných znacích odpočtem od počtu 160 a přiřazených příjemcích zprávy.

Zábava, hudební přehrávač: pohybem k výhře

Rádio pracuje pouze v režimu připojených sluchátek (přibalená špuntová). Možností je hraní na pozadí. Telefon uloží vámi vybraná rádia, nechybí také RDS a AF.

Hudební přehrávač má systém 5.1, který je funkční pouze se sluchátky. Poslech hudby je více prostorový. Vybrat si můžete s několika hudebních stylů včetně Mega bassu. Vlastní nastavení stylu bohužel schází. Náhodné přehrávání, opakování, vizualizace a nabídka menu hudby se dají také upravovat. Přímo v přehrávači je dovoleno právě hranou skladbu přiřadit určitému kontaktu z adresáře, jako typ upozornění (např. budík) nebo ji odeslat. Nechybí služba Podcast.

Hry mohou být ovládány polohovým senzorem. Některé vlastně ani jinak hrát nejdou. Telefon jich má nainstalovánu šestici – Kostky, Rollercoaster3D, Tetris, PyramidBloxx, BrickBreaker a BrainChallenge2. Všechno jsou to vesměs jednoduché Java hry pro vyplnění volných chvil.

Fotoaparát: 5 Mpx, nahrávání videa 720 x 480 px

Fotoaparát je prošpikován řadou užitečných funkcí, jmenujme detekci úsměvu, rozpoznání mrknutí, stabilizátor obrazu, přiřazení GPS souřadnice, časovač, makro. Video může být natáčeno ve zpomaleném režimu. Nejvyšší rozlišení fotografií z fotoaparátu je 5 Mpx, rozlišení videa skvělých 720 x 480 px s 30 snímky/s. V prostředí s nedostatkem světla pomůže dvojice LED diod. Kvalitu posuďte z několika zkušebních fotografií.

Zkušební fotografie – Samsung S8000 Jet:

Organizační a datové funkce: Wi-Fi, Google mapy

Samsung S8000 Jet má po stránce organizační obvyklou výbavu dnešních telefonů, nechybí tedy především poznámky, úkoly, světový čas, jednoduchá kalkulačka, převodník, časovač, stopky a kalendář. Užitečná je položka stažených souborů. Diktafon mě nepotěšil, dokáže nahrávat max. hodinové nahrávky. Ve výčtu doplňuji ještě video editor a přehrávač videoklipů. Prohlížeč fotografií má příjemné prohlížení položek pouhým nakloněním telefonu na tu stranu, kterou chcete fotografie prohlížet. Čím více nahnete telefon, tím rychleji se položky posunují.

Internetové stránky mohou být prohlíženy webovým prohlížečem přímo od Samsungu, který načítá stránky včetně flash, avšak datově nezmenšené. Je proto výhodnější např. Opera Mini, verze 5 je přizpůsobena dotykovému ovládání. Telefon podporuje datové přenosy GPRS, EDGE a HSDPA. Nechybí ani bezdrátové Wi-Fi, se kterým budete pohodlně brouzdat po internetu např. přes zmiňovanou Operu Mini nebo komunikovat na Facebooku či ICQ. Připojení k počítači obstará microUSB, popř. bezdrátový Bluetooth 2.0. Datové služby si připravte při využívání Google map, i když načtení pozice může být jen prostřednictvím satelitů. To však trvá o dost déle.

Zhodnocení: rychlý, stylový, vybavený, kupte ho

Samsung S8000 Jet si přízvisko rychlík jednoznačně zaslouží. Procesor s taktem 800 MHz je znát. Sráží ho občas jen částečně náročné prostředí s nadstavbou TouchWiz 2.0 a také výdrž baterie, která zaslouží důrazné varování – příště do horšího telefonu! Ovládání je pohodlné, zvládne jej každý s přehledem. Po stránce obsahové má telefon solidní základ, z něhož pochvalme 5 Mpx fotoaparát s nahráváním videa (720 x 480 px), propracovaný hudební přehrávač a 3,5 mm konektor Jack, webový prohlížeč (Samsung Web Browser 1.0), GPS s Google mapami a mnoho dalších dílčích vychytávek, na které jsme se snažili upozornit během jednotlivých kapitol recenze.

Koupit Samsung S8000 na značkovém eShopu Samsung.

3,1″ dotykový OLED displej výdrž baterie
nadstavba TouchWiz 2.0, widgety slot na karty pod krytem
kompletní datová výbava, Wi-Fi lesklý, kluzký povrch
5 Mpx fotoaparát s 2x LED diodou
video v rozlišení 720 x 480 px
využití polohového senzoru
systém 5.1 v režimu sluchátek
3,5 mm konektor Jack
2GB flash disk
ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei Nova 3i: bestie střední třídy s Kirinem 710

Huawei Nova 3i: bestie střední třídy s Kirinem 710

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Dnešní den představilo Huawei v Číně novinku s názvem Nova 3. Není to však jediný kousek, který nám zde ukázala. Čínská…

V celé své kráse. Modrý Note 9 opravdu dostane žlutý S Pen

V celé své kráse. Modrý Note 9 opravdu dostane žlutý S Pen

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Představení Samsungu Galaxy Note 9 se nezadržitelně blíží a tím se nám zvyšuje i počet úniků. Nedávno uniklá fotografie plakátu tohoto…

Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu

Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Evropská unie se opět předvedla ve skvělém světle. Dala Googlu pokutu za zneužívání dominantního postavení. Kdo by to byl řekl, že…

Mobilní zobrazení