Desatero rad, co (ne)dělat s novým mobilem

Jakub Fišer

Pod vánočním stromečkem mnoha z vás jistě skončil nový mobilní telefon. Pakliže jste ve světě chytrých placek noví, nemějte strach. Poradíme vám, na co byste u nového telefonu neměli zapomenout, co určitě udělat a také co za žádných okolností nedělat.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Nepřehlédněte: Dostali jste nový telefon? Poradíme, jak přenést data z toho starého

Aktualizujte svůj telefon

Jednou z prvních věcí, kterou byste měli po otevření vašeho nového telefonu udělat, je provést softwarové aktualizace. Ochráníte tím svůj telefon od případného oslabení bezpečnosti, navíc se tím zasadíte o to, že vám bude vše fungovat tak, jak výrobce deklaruje. Aktualizace je prostě základ!

Zabezpečte své zařízení

Ať vás ani nenapadne nosit něco tak osobního, jako je mobilní telefon – notabene smartphone – bez zámku obrazovky. Chápeme, že vkládat pokaždé kód nebo gesto může být otrava, proto zvolte klidně biometrické ověření, jako je otisk prstu nebo sken obličeje. Ať už tak, či onak, rozhodně nějakou formu zabezpečení zvolte. V telefonu nosíte fotky svých blízkých, telefonní čísla, ale třeba také údaje k mobilním bankám a nespočet dalších citlivých dat.

Zálohujte

Pokud přecházíte ze smartphonu na novější model, určitě tuto rutinu už znáte. Zálohovat se vyplatí, když se vám totiž váš telefon ztratí nebo rozbije, můžete si data z toho starého jednoduše obnovit a fungovat znovu na sto procent. Zálohovat můžete do počítače, na externí disk nebo i do cloudového úložiště, volba je tak jedině na vás.

O zálohování se říká, že jej podceňuje jen ten, kdo nikdy neokusil jeho skutečnou sílu. Ale lepší je být připraven, no ne?

Stáhněte si aplikace

Aplikace jsou alfou a omegou každého chytrého telefonu; jsou de facto tím, co je v něm „to chytré“. Aplikace fungují jako zkratky k různých programům a webovým stránkám, které znáte z počítače. Používáte sociální sítě, stáhněte si k tomu aplikaci. Baví vás na telefonu hrát hry? Tak si nějaké stáhněte. Některé appky jsou skutečně užitečné, jiné zase slouží jen pro zábavu. Zkuste jich co nejvíce a ty, co se vám osvědčí, si pak nechte a používejte je.

Zkontrolujte úroveň odolnosti

Některé vyšší modely telefonů větších značek mají zvýšenou úroveň odolnosti, a tak vydrží třeba silnější nárazy a podobně. V největším procentu případů se setkáváme s odolností vůči vodě a prachu. Ještě než telefon začněte pořádně používat, ověřte si, zdali takový zvýšený stupeň odolnosti náhodou nemá. Je totiž výborný pocit, když máte jistotu toho, že když si telefon polijete nebo vám spadne do vany, nic se mu nestane.

Šetrně nabíjejte

Bude to asi znít jako klišé, ale dávejte pozor na to, jak a kdy nabíjíte svůj smartphone. Většina telefonů umí nabíjet šetrně i přes noc, takže toho se určitě nebojte. Spíš dbejte na to, aby se vaše kapacita nedostala pod 20 %. Experti přitom upozorňují, že není vyloženě nutné ani nabíjet přes 80 %. To ale není tak jednoduché ohlídat.

Jednoduché pravidlo ale radí, že není nikdy dobré telefon vyšťavit na absolutní dno, lithium-iontové baterie na to zkrátka trpí. Nabíjet kabelem ale nemusí být jedinou možností, na to pamatujte. Vlajkové telefony z posledních dvou let nabízí také možnost nabíjení bezdrátově, tedy ze speciální podložky.

Plaťte s vaším telefonem

Rádi platíte bezkontaktně jen přiložením platební karty? A víte co, většina dnešních smartphonů tuto funkci nabízí také. Stačí k tomu jen pár maličkostí: NFC čip v telefonu, platební aplikace, podpora vaší banky a podpora vaší karty.

Ať už máte iPhone nebo telefon s Androidem, můžete využít platební služby Apple Pay nebo Google Pay, případně také pár dalších aplikací přímo od bank, které zatím nepodporují zmíněné oficiální služby.

V telefonu pak provedete autorizaci a potom už stačí jen místo karty vytasit telefon, přiblížit ho k terminálu a pohodlně zaplatit. Bez zadávání pinu a bez strachu. A hlavně pohodlně.

Zakupte si nějaké příslušenství

K vašemu novému smartphonu by mohly dobře padnout třeba bezdrátová sluchátka, co myslíte? Pokud jde o příslušenství k mobilům, trh je nasycený asi tak třikrát víc než trh se samotnými telefony, výběr je tak jen na vás. Pokud vás nezajímají sluchátka, zkuste třeba zmíněnou nabíjecí podložku (ale pouze pokud to váš telefon podporuje!), chytré hodinky nebo náramek, powerbanku pro znásobení výdrže nebo populární selfie tyč.

Pořiďte si obal

Obal na telefon je trošku jiný druh příslušenství. Někteří uživatelé se bez výše vypsaného příslušenství v klidu obejdou; bez krytu však nikoliv. A je to maximálně logické – pakliže dostanete nový telefon, docela drahou věc, chcete jej ochránit.

A stejně jako si nastavujete zámek obrazovky a aktualizujete za účelem získání nejnovějších bezpečnostních záplat, je třeba váš telefon chránit i na venek. Tomu pomůže kvalitní pevný kryt, ochranná vrstva skla nebo alespoň levnější folie. Jsou mezi námi ale i tací, kteří odmítají jakékoliv ochranné prvky, protože kazí design samotného zařízení.

Upravte si zařízení k obrazu svému

Kosmetické změny jsou přece ty nejzábavnější. Nastavte si vlastní tapetu, přepněte na tmavý režim, nainstalujete si vlastní launcher – nechte zkrátka otevřenou mysl. Mobilní telefon je jednou z našich nejosobnějších zařízení a jeho používání by nám v první řadě mělo být příjemné.

Pakliže se vám nějaký grafický prvek nelíbí, nahraďte ho jiným. Platforma Android nabízí svým uživatelům mnohem více volnosti v rozhodování, jak systém zkrášlit. Konkurenční iOS zase takovou svobodu nenabízí, i s tím se ale dá celkem slušně vyhrát.

Napadá vás ještě něco, co jsme zapomněli zmínit? Dejte nám o tom vědět v diskuzi!

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články