Čína je technologická supervelmoc a musí se s ní počítat (komentář)
Pokud aktivně sledujete dění nejen v segmentu mobilních telefonů, jistě vám neuniklo, že Čína zažívá v několika posledních letech doslova technologický boom. Pojďme si v krátkosti shrnout, co za tím vězí a jaký to bude mít v nejbližší budoucnosti dopad.
Věděli jste, že Čína
- patří k nejužší špičce výrobců mobilních telefonů
- je odbytištěm více než poloviny celosvětových prodejů elektrických vozů
- je jednou z nejaktivnějších zemí ohledně vývoje, výzkumu a podaných patentů
Můžete ji přehlížet, ale ne ignorovat
Za posledních několik let urazily čínské společnosti v oblasti mobilních telefonů ohromný kus cesty. Firmy jako například Huawei, Xiaomi, BBK Electronics (zahrnuje dceřiné Oppo, Vivo, Realme a OnePlus) patří stabilně k předním výrobcům a zvláště poslední jmenované analytici předpovídají, že v dohledné době má velké šance stát se celosvětovou jedničkou.
V souvislosti s jihokorejským Samsungem nebo americkým Applem to možná zatím až tak nebije do očí, ale pokud sloučíme všechny zmíněné čínské společnosti do jednoho celku, tak už teď vlastně dominují.
A také je potřeba zdůraznit, že mimoto některé z nich slouží i jako montovny pro zahraniční konkurenci. Aktuálně často omílaná kauza Huawei vs. USA je bohužel jen špičkou ledovce a spíš v plné nahotě ukazuje, jak je takové partnerství mezi Čínou a zbytkem světa křehké.
Nemá smysl zabíhat do podrobností. V dnešním globálním světě jsou takové události spíš ukázkou obchodně-politických praktik a válek. Ani zdaleka nejde o to, kdo je „větší zlo“, i když to tak působí a spousta lidí se začne vůči takovému problému vymezovat.
Elektroauta v Číně frčí, ovlivní to i zbytek světa
Je to tak. Elektroauta jsou v Číně na vzestupu. Můžete namítnout, že zvláště optikou evropského trhu budoucnost elektrovozů nevypadá se vším tím legislativním balastem a nařízeními EU vůbec růžově, ale to sotva někoho v Číně zajímá. Nejen, že tamější trh spolkne víc jak polovinu celosvětových prodejů, ale také v globálním měřítku vyprodukuje více jak polovinu světových baterií.
Je to právě Čína, která v nejbližších několika letech může výrazně ovlivnit cenovou politiku jak těchto vozidel, tak i zmíněných baterií. Je hloupost si myslet, že v dohledné době klesnou ceny elektroaut natolik, že jejich koupě bude mít smysl a zákazníci jim dají přednost před konvenčními vozidly? Zatím to tak nevypadá, ale je to pravděpodobné. A nenechte se mýlit. I velcí evropští výrobci jako je Volkswagen nebo Renault se o čínské technologie hodně zajímají a plánují tam masivně investovat.
5G, umělá inteligence, výzkum a obnovitelné zdroje
Aktuální rozmach nejnovějších sítí 5G je velmi markantní pravě v Číne, a to nejen z hlediska velikosti trhu. Čínská vláda, ať už formou rozsáhlých investic, úlev a intervencí, se hodně snaží, aby celoplošné pokrytí nebylo jen hudbou budoucnosti. Podle dostupných odhadů by mělo být v tento okamžik v provozu na 50 000 základnových stanic a do roku 2025 plánuje dosáhnout až 36% pokrytí území.
Další – pro mnohé překvapivou – novinkou je fakt, že Čína patří k celosvětovým lídrům v oblasti obnovitelných zdrojů energie. S ohledem na míru znečistění to jistě vyvolává údiv. Nicméně výstavba nových infrastruktur, ať už jde o vodní elektrárny nebo solární panely, je v tuto chvíli v globálním měřítku naprosto bezpříkladná. Podle analytiků dojde během následujících 20 let k další expanzi, a i když spotřeba energie v Číně poroste geometrickou řadou, její závislost na uhlí se sníží až o jednu třetinu.
Pokud se nemýlím, tak v roce 2018 si Čína podala nejvíce patentů ze všech zemí na světě a v současnosti stále platí mezi ty nejaktivnější, a například v oblasti umělé inteligence má na svědomí více jak tři čtvrtiny všech patentů, které byly podány u Světové organizace duševního vlastnictví. I zde čínská vláda aktivně investuje miliardy amerických dolarů ročně.
Číňané jsou specifičtí, to je bez debat. Spoustě lidem například nevoní to, že bezostyšně kopírují. Jenže oni to tak mnohdy nevnímají, protože z jejich pohledu jde o inspiraci, kterou vzdávají hold otci takové myšlenky.
Z hlediska intelektuálního vlastnictví je to však jasně dané a „krást“ se nemá. Je však dobré si říct, že tohle se děje všude. Tím Čínu nehájím, jen je to u ní s ohledem na velikost spíš víc vidět. Ať už na to máte jakýkoli názor, jedno je jisté. Čínu nelze přehlížet.