Čeho se bát v roce 2022? Dejte si pozor na mobilní peněženky a útoky deepfake
- Rok 2021 je za námi a z pohledu kyberbezpečnosti byl poměrně divoký
- Jak na tom bude v tomto ohledu aktuální rok 2022?
- Očekává se vzestup mobilních útoků a je jasné, že hackeři budou opět hyperaktivní

Známý poskytovatel kyberbezpečnostních řešení, společnost Check Point Software Technologies, zveřejnila svou prognózu pro rok 2022. Ta se pochopitelně tyká hackerů a kybernetických hrozeb. Vypadá to, že ani tento rok nebude v tomto ohledu klidný – spíše naopak, hackeři svou aktivitu pravděpodobně zvýší a zaměří se ještě více na telefony.
Čeho se bát v roce 2022? Hackeři nepoleví
Dle této prognózy se očekává, že kyberzločinci se v tomto roce zaměří více na dodavatelské řetězce. Ty většinou nejsou tak monitorovány, což hackerům pochopitelně nahrává. Z posledních let lze jako příklad použít útoky na řetězce SolarWinds, Codecov a Kaseya. Při nich byl použit ransomware REvil, který nakazil více než 1 000 zákazníků a útočníci požadovali za poskytnutí dešifrovacích klíčů výkupné 70 milionů dolarů.
Dojde k nárůstu úniku dat a organizace i vlády budou muset na nápravu škod vydat ještě více peněz. Rekordem roku 2021 bylo výkupné ve výši 40 milionů dolarů, které hackerům zaplatil jeden americký pojišťovací gigant. Je ale velmi pravděpodobné, že bude v tomto roce překonán.
Ve velkém se vrátí také fake news, dezinformační kampaně a mluví se o nástupu kybernetické studené války. Teroristické skupiny a političtí aktivisté budou moct díky lepší infrastruktuře provádět sofistikovanější útoky a ty budou stále častěji využívány k destabilizací zemí po celém světě.
Čtěte také: Ukládáte svá hesla v prohlížeči? Dejte si pozor, tento malware jde po vás

Kryptoměny a zaměření na mobilní útoky
Virtuální měna aktuálně rezonuje světem a nejinak tomu bude i v tomto roce. Útoky na kryptopeněženky se totiž neustále množí a hackeři hledají nové možnosti, jak se k těmto zdrojům dostat. Ochrana před krádežemi kryptoměn bude hrát v tomto roce zásadní roli.
A očekává se také nárůst útoků na telefony, a to z důvodu čím dál větší popularity mobilních peněženek. To pochopitelně přitahuje pozornost kyberzločinců, kteří se budou snažit upravit své techniky tak, aby využili závislost uživatelé na mobilních zařízení.
Mikroslužby a deepfake
Poskytovatelé cloudových služeb (CSP) přijímají architekturu mikroslužeb, takže se útočníci snaží stále častěji hledat zranitelnosti, které by následně mohli využít k útoku na CSP. V tomto roce se rozšíří také technologie deepfake, tedy falešná videa a zvuky. Ta je čím dál sofistikovanější, lze ji tedy využít jako zbraň pro manipulaci s názory a také k přístupu k citlivým datům.
V minulém roce byla každý týden zasažena nějakým typem ransomwaru každá 61. organizace. Počet těchto útoků v roce 2022 poroste a útočníci budou i nadále cílit na společnosti, které si můžou dovolit výkupné za data zaplatit. Častěji budou využívat i penetrační nástroje, které jim umožní přizpůsobit útoky v reálném čase.
Doporučené video
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.