Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Bilancujeme rok 2013. Co se událo? Co vás nejvíce zajímalo?

  |  2 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Rok 2014 se blíží. Ještě, než se ale do něj přehoupneme, stojí za to podívat se na rok nynější – 2013. Co zajímavého se ve světě mobilních technologií událo? Jaká témata byla mezi čtenáři nejzajímavější?

Rok 2013 v naší redakci

Zatímco v roce 2012 jsme kompletně redesignovali webové stránky Mobilizujeme.cz, letoš přišla na řadu mobilní verze stránek. Nejprve to nejdůležitější – základní přehled s články, poté i katalog, diskuze a další, takže již nyní si můžete číst kompletně celý web Mobilizujeme.cz pohodlně na svém mobilu a využívat výhod jako je přehlednější formát, rychlejší načítání a také stránky kompletně bez reklam!

Dále jsme výrazně začali s rubrikou podrobných testů fotoaparátů u mobilů. 2x jsme proti sobě postavili ty nejlepší fotomobily, ale také podrobně vyzkoušeli kvality údajně nejlepšího fotomobilu celé historie – Lumie 1020. A přinesli jsme i další zajímavé rubriky – například Pohled redaktora, který rozebírá aktuální témata a nebere si žádné servítky.

Také v roce 2014 můžete očekávat, že na nové rubriky navážeme a podle nedávného průzkumu přineseme to, o co jste si v našem nedávném předvánočním průzkumu nejvíce říkali.

Významné události ve světě mobilních technologií

Co přinesl rok 2013 z pohledu mobilních technologií? Bylo toho, až bych řekl, že více, než za celý předchozí rok, též velmi zajímavý. Symbolem roku 2013 se staly opět větší úhlopříčky displejů a společně s tímto nárůstem i jemnější Full HD displeje. Vlajkové lodě předních výrobců najednou poskočily na hranici téměř 5″ a ve větším měřítku se najednou rozmohly i tzv. phablety, tedy zařízení kombinující smartphone s tabletem mající úhlopříčku mezi 5″ až 7″. A nechyběly naopak ani zmenšené varianty populárnějších modelů, i když opět povětšinou spíše výbavou ošizené, a tedy lákající jen na populární jméno a vzhled, naopak stále s vyšší cenovku.

Za stejný symbol se dá označit příchod čtyřjádrových procesorů, které dokonce na konci roku již poskočily na osmijádra! Počet jader je však jen dobrý marketingový tahák, ve skutečnosti rozhoduje mnohem více faktorů jako je takt procesoru, architektura (první 64-bit procesor letos představil a zavedl u nového iPhonu 5S americký Apple) či například také grafika a hlavně celková odladěnost od výrobce. Takže jsme se pak setkali s některými leč parametry lákavými smartphony méně známého původu, ovšem s tragickým výkonem a prakticky žádnou optimalizací.

Ryze čínské smartphony (myšleno od čínských značek mobilních výrobců) letos zahájily poměrně silnou expanzi do světa. Bylo hodně slyšet o Xiaomi, Oppo, Lenovo a dalších, a z těch, které mají oficiální prodej v ČR pak o Huawei a ZTE. Najednou koupit levný smartphone s dobrými parametry bylo ještě dostupnější, i když stále za cenu možných reklamačních potíží apod. Kvalitou hardwaru a v některých případech i softwaru už ale tito exotičtější výrobci dohnali zavedenější značky. Rok 2014 tak vypadá na zajímavý souboj mezi oběma tábory.

Byly to však zavedené značky, které v roce 2013 přišly s celou řadou zajímavých inovací. Poprvé jsme spatřili možnost natáčet videa v ultravysokém 4K rozlišení (Samsung Galaxy Note 3 či Apple iPhone 5S), dále zpomalená slow-motion videa a z oblasti focení a natáčení videí pak také zavedení větších pixelů, které jsou schopny pojmout více světla a lépe tak fotit při horším osvětlení (leč prakticky se zatím ukazuje, že to má negativní dopad na běžné focení za normálních podmínek, neboť fotoaparáty ještě nejsou dostatečně vyladěné).

Naprostou novinkou bylo také umístění tlačítka na zadní stranu, hned vedle fotoaparátu (LG G2 a jeho vypínací tlačítko a dvojice kláves pro regulaci hlasitosti a další funkce), čímž výrobce dosáhl absolutního beztlačítkového designu. A na zadní stranu umístilo jeden prvek i HTC – čtečku otisků prstů (u modelu HTC One Max), prvenství však patří Applu, který senzor v mnohem použitelnější podobě použil u iPhonu 5S. A zadní strany si letos všimlo i čínské Oppo, které zde u svého modelu N1 dokonce umístilo senzorovou plochu pro ovládání.

Za další nápady roku 2013 mohu označit otočný fotoaparát u Oppo N1, první ohebné displeje v praxi (resp. prohnutý displej u Samsungu Galaxy Round a LG G Flex) či návrat k technologii Infraportu (tentokrát však nikoliv k posílání souborů, ale k dálkovému ovládání například televize a jiné elektroniky). Výrazný posun pak učinily operační systémy, vyšly nové verze Androidu (v létě 4.3 Jelly Bean, která byla jen malou evolucí, a na podzim pak 4.4 KitKat, která přinesla výrazně více funkcí a možností), iOS 7 (největší změna od první verze této platformy) a Windows Phone 8 (velký update s číslovkou 3 přinesl podporu lepšího hardwaru, dal vzniknout phabletům a přinesl hodně do té doby postrádajících funkcí).

Nejen technologie, hardware a software však hrály podstatnou roli v letošním roce. Rok 2013 se nesl také ve znamení mnoha událostí, ať už na poli operátorů (vznik řady virtuálních operátorů, zavedení neomezených tarifů, prodej českého O2 skupině PPF od českého podnikatele Petra Kellnera či velká mobilní aukce, která nedala vzniknout nového operátora), tak i na poli výrobců (s problémy potýkající se Nokia odprodala svou mobilní divizi Microsoftu, finančně se taktéž stále nedařilo například HTC. Jasnou jedničkou v mobilních telefonech zůstal jihokorejský Samsung.

Ani rok 2013 nedal utichnout soudním sporům, týkajících se různých patentů a jejich porušení. Například Samsung nesměl prodávat některé modely v USA kvůli porušení patentů Applu, nebo HTC dostalo zákaz prodeje v Německu kvůli patentovému sporu s Nokií. A sporů bylo více. Co ale bylo pozitivní, ve druhé polovině roku začalo výraznějším způsobem vznikat podhoubí zcela nové kategorii chytrých hodinek, který již představili největší výrobci jako Samsung či Sony. V roce 2014 by se měl ukázat také Apple a další z předních firem.

Rok 2013 toho hodně ukázal a zároveň tak trochu napověděl, co čekat v roce příštím, 2014. Už teď víme, že přijdou ještě jemnější a větší displeje (QHD), osmijádrové procesory v prvních telefonech, dále se těšíme na prohnuté telefony s ohebnými displeji i dalšími součástmi jako jsou ohebné baterie. Také je vidět trend nárůstu kapacit baterií, které dokáží prodloužit výdrž, ačkoliv je stále v drtivé většině případů nedostatečná. Zákazníci také ukázali, že by chtěli vlajkové lodi v menších provedeních, takže lze čekat další varianty top modelů (tentokrát snad výbavově neochuzené). A rozhodně to není vše, pokličku jsem odklopil jen trochu, na většinu novinek si počkejme.

Nejzajímavější obsah pro čtenáře Mobilizujeme.cz

V roce 2013 jsme vám ke včerejšímu dni přinesli 1663 článků! Ačkoliv ještě několik dnů do konce tohoto roku zbývá, už teď je jasné, že je to a bude ještě více, než vloni (to bylo celkem 1660 článků). Opět jsme překonali hranici 80 recenzí a testů mobilních telefonů, tabletů a příslušenství, takže na každý týden připadaly téměr 2 recenze.

A které, že recenze byly ty nejčtenější? Rok 2013 byl v tomto směru u nás překvapivě ve znamení Xperií a Lumií, na předních pozicích se umístily Xperie L a M, dále Nokia Lumia 520 a pak opět Xperia SP, následovaná další Nokií, Lumií 920. Stejně jako v loňském roce se tak ukazuje, že zájem bývá největší o střední třídu.

Co říkáte na rok 2013 z pohledu mobilních technologií? A co očekáváte od roku příštího?

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
HodorPastelka Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Pastelka
Pastelka

Doufám, že se v nadcházejícím období výrobci zaměří více na SW než HW. I když, asi to zůstane stále jen zbožným přáním, protože „20 jader“ v parametrech vypadá lépe, než například „optimalizované vykreslování videa“ :)

Hodor
Hodor

Jenom 80 recenzi? To se teda nemate moc cim chlubit – jsou weby, ktere vydaly i 120 recenzi. Je videt ze mobilizujeme nedokaze drzet krok

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Turci bojují proti USA hromadným ničením iPhonů

Turci bojují proti USA hromadným ničením iPhonů

DNES  |  Daniel Fousek  |  4 komentáře

Vztahy Turecka s ostatními zeměmi jsou v poslední době nadmíru zajímavé. Když se do toho ještě přidá Donald Trump a USA po…

Xiaomi ukázalo konkurenci do vlastních řad, chytrý náramek Hey+

Xiaomi ukázalo konkurenci do vlastních řad, chytrý náramek Hey+

DNES  |  Filip Matějka  |  diskuze (0)

Zdá se, že Xiaomi letos s představováním chytrých náramků ještě nekončí. Po dvouletém čekání na novou generaci náramků Mi Band…

Apple stáhl 25 000 hazardních aplikací z čínského App Storu

Apple stáhl 25 000 hazardních aplikací z čínského App Storu

DNES  |  Filip Matějka  |  diskuze (0)

Čínská státní televize v neděli odvysílala reportáž odkazující na to, že Apple údajně odstranil 25 tisíc aplikací z čínského App…

Mobilní zobrazení