Huawei si chce čipsety vyrábět sám. Ke slovu se ale hlásí Qualcomm!
- Nově můžou americké firmy můžou s Huawei podnikat, ale ne v otázce 5G
- Čínský podnik i tak plánuje výstavbu vlastní továrny na čipsety v Šanghaji
- Qualcomm aktuálně žádá Bílý dům o udělení licencí kvůli spolupráci s Huawei

Aktualizováno 5. 11. ve 13:25
Kdo ví, jestli za nynějším postojem Qualcommu stojí pouze snaha udržet si byznys s Huawei stůj co stůj, nebo aktuální částečné uvolnění restrikcí ze strany USA, anebo dokonce oficiální avízo čínské společnosti, že do budoucna se chce s čipsety spoléhat jenom sama na sebe. Každopádně právě teď se americký technologický podnik nechal slyšet, že žádá vládu Spojených států o udělení licencí nezbytných k obchodování, jak informoval portál Gizmochina.
To ostatně potvrdil i Steven Mollenkopf, CEO Qualcommu, který sdělil, že formální žádost je skutečně ve hře a momentálně se čeká na vyjádření Bílého domu. Jde tak o další příklad toho, jak problematická ta kauza vlastně je.

Aktualizováno 2. 11. ve 12:05
Jen si shrneme aktuální situaci v kostce. Firmy z USA díky rozvolnění restrikcí mohou znovu podnikat s čínskou společností. V otázce 5G však postoj Spojených států zůstává beze změny. Huawei jako jediné východisko vidí nejen teď, ale i do budoucna v postavení vlastní továrny na výrobu procesorů v Šanghaji, jak informoval web Android Authority.
Tento krok ale nebude bez pomyslné ztráty kytičky, protože první várka (pouze pro 4G) by měla být vyrobena obstarožním 45nm procesem. V roce 2022 by ale chtěl čínský podnik zvládnout přechod na 20 nm s plnou podporou nejrychlejších sítí. Optickou nevýhodou je zejména možná neefektivní energetická úspora stejně jako i menší výkon. A výhoda? Tou je absolutní nezávislost společnosti na jakémkoliv americkém patentu.
Původní článek z 29. 10.
Huawei má v posledních měsících plné ruce práce. Dopad měsíce trvající kauzy kvůli sporu se Spojenými státy stojí čínský podnik peníze, partnery i čas. Nehledě na to, že stupňující se restrikce stahují celou jeho mobilní divizi doslova ke dnu. To je také důvod, proč Huawei oznámil, že v příštím roce plánuje velké škrty ve výrobě chytrých telefonů, jak jsme vás nedávno informovali v tomto samostatném článku.
Huawei zahnaný do kouta?
Vraťme se v čase na konec letošního února. V té době byla asi největším problémem Huawei stopka ohledně podpory Googlu a jeho provázaných služeb. Jistě, toto omezení donutilo čínskou značku zapracovat na vlastní alternativě – Huawei Mobile Services (HMS), která poměrně zdařile roste, ale o nějakém globálním úspěchu nemůže být zatím řeč.
Čínská firma aktuálně bojuje na několika frontách najednou: a) vyrovnává se s negativním ekonomickým dopadem, b) zachraňuje svoji poškozenou reputaci, kde se dá, c) musí vyřešit otázku ohledně budoucnosti své mobilní divize.
Nepřehlédněte: Honor na prodej? Pro Huawei jediná správná možnost, tvrdí expert
USA znovu povolily obchod s Huawei
Po měsících sporů a vzájemného osočování se zdálo být nemožné, že se zásadně prolomí ledy a celá situace se obrátí k lepšímu. Nicméně je tomu tak. Webový magazín Financial Times před malou chvílí přispěchal se zprávou, že vláda Spojených států dává americkým firmám v souvislosti s Huawei zelenou. Říkáte si, co tak najednou?
USA na to šly naprosto šalamounsky. Problémem je přece 5G, o které opírají veškeré výtky a pochybnosti. Tak proč to neoddělit od zbytku? Takže čínský podnik je zpět ve hře, ale bez možnosti obchodování s čímkoliv, co je úzce spjato s nejrychlejšími sítěmi, tj. podíl na výstavbě infrastruktur nebo odebírání 5G čipů, které jsou postaveny na amerických patentech a licencích.
Dá se z pohledu Huawei mluvit o výhře? Rozhodně ne. Ale alespoň je to v tuto chvíli nějaký posun k lepšímu. Je ovšem otázkou, jak na to čínská firma zareaguje. Vtip je totiž v tom, že 5G je globálně na vzestupu, takže krok USA je spíš jen takový dar-nedar. Co myslíte vy?
Napište nám svůj názor do komentářů. Těšíme se!