Recenze Xiaomi Watch 2 Pro – Jak dopadl experiment s WearOS?

Tomáš Rajnoch
  • Xiaomi na český trh posílá chytré hodinky Watch 2 Pro
  • Novinka má v sobě dosti netradičně WearOS od Googlu
  • Jak se povedla tato nevšední kombinace?
Xiaomi Watch 2 Pro
Xiaomi Watch 2 Pro

Trh s chytrými hodinkami neochvějně ovládá Apple. Ten ale svá zařízení umožní připojit jen k iPhonům. Jakmile máte telefon jiné značky, musíte se porozhlédnout jinde. Například u Xiaomi naleznete několik povedených kousků. Ty aktuálně doplňují nové hodinky Watch 2 Pro, které vsází na spolupráci s Googlem a WearOS. Je to recept na úspěch, nebo ne?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Xiaomi Watch 2 Pro – Elegantní a prémiové

Po otevření krabičky na vás rovnou vykouknou Watch 2 Pro. Hned na první pohled je jasné, že na ruce budete nosit prémiové zařízení, které se nebálo vsadit na luxusní materiály. Kulaté tělo hodinek je vyrobeno z nerezové oceli. Nám se do redakce dostala stříbrná varianta s hnědým koženkovým řemínkem. Hodinky díky tomu působí opravdu luxusně.

Jedinou vadou na kráse je tloušťka. Konkrétně se bavíme o 11,8 milimetrech. To je vcelku dost oproti konkurenci a musíte si tak dávat například pozor na futra, abyste své nové Watch 2 Pro nepoškrábali. Oproti tomu váha 54,5 gramů je skvělá a občas přestanete hodinky na svém zápěstí vnímat. V oblasti ergonomie a pohodlí při nošení odvedlo Xiaomi dobrou práci.

Xiaomi Watch 2 Pro
Xiaomi Watch 2 Pro

Tři tlačítka a pořádná ochrana

Nové Watch 2 Pro můžete pochopitelně ovládat dotykem. I přesto tu ale máme hned tři tlačítka. Ta jsou umístěna na pravé straně. V horní části je tlačítko obdélníkového tvaru. Po jeho stisknutí zobrazíte režimy pro monitorování cvičení. Stejná klávesa je i vespod. Zde poslouží pro spuštění poslední otevřené aplikace. Dvojím stiskem naopak vyvoláte možnost placení skrze Google Pay.

Mezi těmito tlačítky je otočná korunka. Jejím zmáčknutím se buďto vrátíte na domovskou obrazovku, nebo vyvoláte menu. V něm lze následně otáčením korunky procházet. Uvítal bych zde alespoň haptickou odezvu. Takto korunka působí lehce lacině a v podstatě ani nevíte, zda-li ní otáčíte.

Otočně působí i luneta okolo displeje. Podobně jako na Galaxy Watch 6 Classic. V tomto případě má ale jen estetickou a praktickou funkci. Ta se skrývá v ochraně displeje. Luneta lehce vystupuje a zabraňuje nechtěným dotekům různých předmětů displeje.

Spodní část Watch 2 Pro je vyrobena ze skla a krom potřebných senzorů zde nalezneme i dva piny. Ty se magneticky přichytí ke kolébce nabíjení. V neposlední řadě za zmínku stojí i voděodolnost až do 5ATM.

Displej nejvyšších kvalit

U chytrých hodinek je velice důležitou částí samozřejmě displej. V Xiaomi to naštěstí vědí a do svého modelu Watch 2 Pro nasadili prakticky to nejlepší, co mohli. To znamená přítomnost 1,43palcového AMOLED displeje s rozlišením 466 × 466 pixelů. Ve výsledku nám dává jemnost 460 bodů na palec. Jedná se o naprosto dostačující číslo, displej je krásně jemný. Dobře si vede i svítivost panelu, 600 nitů. Ani na přímém slunečním svitu není s viditelností nejmenší problém.

Na displej se kouká opravdu dobře
Na displej se kouká opravdu dobře

A co barvy? Jak se na AMOLED panel sluší a patří, jsou krásně syté a výrazné. Malinko jen dokáže zamrzet nemožnost úprav barev. Jestliže jste příznivci střídmějších barev, displej v těchto hodinkách vás nepotěší.

WearOS v nečekaném modelu

Xiaomi řadu let vyvíjí svou vlastní grafickou nadstavbu MIUI. Tu nasazuje do svých smartphonů a v upravené verzi i do chytrých hodinek. Kde kdo by tedy očekával, že MIUI bude i zde. Ale opak je pravdou a Xiaomi spojilo síly s americkým Googlem, načež do svých nových hodinek Watch 2 Pro nasadilo WearOS ve verzi 3.5. Vyplatila se tato spolupráce?

WearOS v praxi
WearOS v praxi

Ještě než se vrhnu na popis systému jako takového, je třeba zmínit, jak hodinky připojit ke smartphonu. Je to opravdu jednoduché. Do svého smartphonu stačí stáhnout aplikaci Mi Fitness. Následně budete pokračovat dle kroků na displeji. Po připojení se vše důležité odehrává v aplikaci, kde lze hodinky různě upravit v jakémkoliv ohledu.

A teď již k onomu WearOS. Předně musím systém pochválit za jeho jednoduchost a intuitivnost. Již po pár desítkách minut víte, jak se systém chová a kde co najdete. K samotné plynulosti mám ale malé výtky. Tu a tam systém nepříjemně na pár vteřinek zamrznul. Ani přechod mezi aplikacemi není vždy plynulý. Je to opravdu škoda, jelikož vnitřnosti nejsou nejhorší. Výkon obstarává procesor Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1 ve spolupráci s 2 GB RAM. Zmiňovaná negativa se ale neobjevují na denní bázi.

Xiaomi Watch 2 Pro
Xiaomi Watch 2 Pro

Šikovný a barevný systém

Přítomný WearOS 3.5 je velice jednoduchým ale zároveň plnohodnotným systémem. Uživatel si může vybrat mezi nespočtem neplacených i placených ciferníků. Ty lze následně upravovat – barvu či komplikace. V režimu Always-On má každý ciferník svou jednoduchou verzi. Jakmile se nacházíte na domovské obrazovce, tahem prstu směrem dolů zobrazíte přehled příchozích notifikací. Opačný gestem se zobrazí rychlé přepínače.

Z domovské obrazovky se tahem do stran dostanete na widgety zobrazující například počasí či fitness statistiky. Widgety lze libovolně přidávat i ubírat. Po stisku korunky se objevíte v menu aplikací, které nápadně připomíná to ve watchOS 10 od Applu. V nastavení ale lze zvolit i seznamové zobrazení aplikací. Při návratu o krok zpět stačí potáhnout prstem z levé strany směrem ke středu.

Jednoduchým tahem zespod displeje směrem nahoru vyrolujete rychlé přepínače, jako je Wi-Fi nebo datový přenos. Nové Watch 2 Pro samozřejmě disponují i hlasovým asistentem Google. Mezi další šikovné funkce WearOS patří i přizpůsobení. Kupříkladu horní tlačítko lze namapovat na vámi zvolenou akci. Třeba spuštění svítilny, změření teploty nebo otevření map.

Xiaomi Watch 2 Pro
Xiaomi Watch 2 Pro

Plejáda senzorů

U chytrých hodinek jsme si zvykli na množství různých senzorů pro monitorování zdravotních funkcí a měření sportů. Nové Xiaomi Watch 2 Pro nejsou výjimkou. Přítomnost hlásí krokoměr či monitoring srdečního tepu. Potěší i možnost měření hladiny kyslíku v krvi. Výrobce nezapomněl ani na hlídání teploty kůže. Zde se ale jedná jen o orientační hodnotu (klasický teploměr nenahradí).

A hodinky dokáží i poměrně detailně měřit váš spánek. Watch 2 Pro umí doporučit, co dělat pro kvalitnější spaní. Dejte ale pozor na onen užitečný monitoring. Všechny tyto funkcionality jsou vcelku náročné na baterii. Doporučuji tedy měřit jen ty věci, které považujete za důležité.

 

Sportovní režimy a další funkce

Chytré hodinky mnohdy uživatelé využívají pro monitorování sportovních aktivit. A jak jsou na tom Xiaomi Watch 2 Pro v této oblasti? Ze začátku si všimnete, že tyto hodinky mají nepřeberné množství režimů. Od měření běhu, chůze, horolezectví, parkouru, břišních tanců, zumbu, tenisu, fotbalu až po šachy, jezdectví či různé druhy plavání. Je tu opravdu vše, na co si vzpomenete. Skvěle navíc funguje automatická detekce aktivit.

Vítaným benefitem je i přítomnost GPS. Díky tomu dokáže být monitoring, například běhu, ještě přesnější. V aplikaci se navíc budete moci podívat na podrobnější statistiky.

Přítomno je i NFC, které zákazník využije při placení. Stačí kartu nahrát do aplikace Google Pay, projít potřebným ověřením a můžete platit. Z dalších funkcionalit nechybí ani eSIM. S hodinkami můžete fungovat naprosto samostatně a bez telefonu. Tomu napomáhá i 32GB paměť, kde si lze uložit například hudbu ze Spotify pro offline poslech.

Baterii umí Xiaomi i lépe

Nositelná elektronika od Xiaomi se často chlubí opravdu povedenou výdrží na jedno nabití. Pod pokličkou těchto hodinek je ukryta baterie s kapacitou 495 mAh, která ale není samospásná.

Za situace občasného měření srdečního tepu, kyslíku v krvi, počítání kroků a aktivovaného Always-On displeje s vámi hodinky v běžném režimu vydrží den a půl. S výdrží se ale dá pracovat, a to oběma směry. Baterii budete více ždímat v moment, kdy zapnete neustálé monitorování všech možných oblastí. V tomto režimu hodinky stěží zvládnou den. Naopak pokud odpustíte od monitoringu a vypnete neustále zapnutý displej, dostanete pár potřebných hodin navíc.

Slabší výdrž má z větší části na svědomí náročnější WearOS. Xiaomi se slabší výdrž ale podařilo vykompenzovat rychlým nabíjením. Hodinky Watch 2 Pro dostanete na plnou kapacitu za necelých čtyřicet minut.

Xiaomi Watch 2 Pro
Xiaomi Watch 2 Pro

Závěr recenze Xiaomi Watch 2 Pro

Nové chytré hodinky Watch 2 Pro s dílen Xiaomi jsou zajímavým zařízením. Hodinky mají několik skvělých vlastností, ale i ty, které zákazník zrovna neocení. Předně si ale shrneme kladné stránky novinky – jednou z největších zbraní je dozajista design a dílenské zpracování. Ještě výše se ale dá postavit displej. Ten je opravdu špičkový a prakticky nemá jediný nedostatek. Zákazníkům může přijít k chuti i WearO, systém je velice intuitivní a designově povedený.

Pak tu ale máme i prvky méně povedené. A začneme rovnou tam, kde jsme skončili, s WearOS. Tu a tam se systém dokázal lehce zaseknout a trvalo vcelku dlouho, než se opět rozjel. Občas byly trhané i animace. Snad Xiaomi neduhy opraví některou z budoucích aktualizací. Nejlépe na tom Xiaomi Watch 2 Pro nejsou ani ve výdrži na jedno nabití.

Ve výsledku nám ale Xiaomi naservírovalo solidně vzhlížející hodinky, které se nebojí ostré konkurence v podobě Samsungu Galaxy Watch 6. Je tak na vás, jaký produkt si nakonec vyberete. S Xiaomi Watch 2 Pro ale chybu neuděláte.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus design a zpracováníPlus slabá baterie
Plus šikovný WearOSPlus nedokonale optimalizované WearOS
Plus kvalitní displej
Plus cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články