Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Vyzkoušeli jsme aplikaci pro placení jízdenek v Českých Budějovicích

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Na začátku května začala fungovat unikátní služba, která umožňuje cestujícím v Českých Budějovicích platit jízdné pomocí mobilního telefonu.

Existují dvě varianty, sms jízdenka nebo jízdenka uložená ve speciální aplikaci v telefonu. Právě tato aplikace nás zajímala, proto jsme se rozhodli podrobit ji našemu testu. Jak se ovšem dozvíte z následujících řádků, cesta k jejímu zprovoznění nemusí být pro kdekoho vůbec jednoduchá. Snad tedy Českým Budějovicím spíše černí pasažéři nepřibyli, než naopak, po zprovoznění služby.

Je dán postup, kterým je nutné se při získání aplikace bezpodmínečně řídit. Prvním krokem je vyplnění svého tel. čísla, výrobce mobilního telefonu a konkrétního modelu (Registrace u DZone). Na výběr je široké spektrum modelů, většina si ten svůj telefon v nabídce nalezne. I pro nás se zdál být test na oblíbeném Sony Ericssonu K800i dobrým nápadem.

Krok druhý (instalace aplikace DZone) spočívá v odeslání sms ve tvaru DZone na číslo 9000606. Upozorňujeme, že musíte mít u svého operátora povolené Premium sms. Naše číslo samozřejmě tuto službu má aktivní řadu let, proto jsme odeslali sms v požadovaném tvaru. Odpovědi jsme se řadu hodin a pak i dnů nedočkali, proto jsme problém začali řešit přes zákaznické oddělení. Odkaz ke stažení prostřednictvím sms jednoduše nedorazil, neznámo proč. DZone nám tvrdil, že nemáme aktivované Premium sms, a že si to tedy máme nejdříve zařídit. Proto jsme kontaktovali Vodafone, aby nám dokázal, že máme službu aktivní. To se potvrdilo. S touto informací jsme po krátké době psali na DZone znovu, aby problém vyřešili jinou cestou, např. odkazem na internetu, kde si aplikaci sami stáhneme a nainstalujeme na telefonu. Takovému řešení se bránili a i nadále poukazovali na problém na naší straně s Premium sms. Zkoušeli ještě dvakrát zaslat znovu sms s odkazem, avšak neúspěšně. Poté došla trpělivost nám a po necelých třech týdnech jsme se do daných osob obuli rázněji. Jaké bylo naše překvapení, když nám obratem zaslali klasickou sms s odkazem na stažení. Bohužel toto znechucení ovlivnilo i následující chvíle strávené s aplikací.

Po instalaci DZone je po vás požadován tzv. TPIN, který bude využíván vždy, když budete žádat o jakoukoliv službu a bude přitom částka strhnuta z vašeho nabitého účtu u DZone. Dobití můžete provést následujícími způsoby: převodem z bankovního účtu – snadné a pro každého dostupné, platbou platební kartou – nejrychlejší , přímou platbou z účtu eKonto v Raiffeisen Bank, vkladem finanční hotovosti na účet DZone v Raiffeisen Bank, vkladem finanční hotovosti na pokladně v infocentru. TPIN jsme zadali, avšak jaké bylo naše překvapení, když jsme se místo spuštění menu aplikace dozvěděli, že nemáme „adekvátní verzi aplikace“. Trpké znechucení nás dohnalo vyzkoušet DZone na zcela jiném telefonu, pro změnu takovém, který mezi podporovanými ani není – HTC Touch Cruise 09. S odlišnou SIM kartou a tímto telefonem proběhlo stažení i celá procedura volby TPINu v pořádku. Zajímavé zjištění.

Splnění kroků vede k využívání aplikace v plném rozsahu, i když … DZone má členěné sekce hned na úvodní obrazovce, takže můžete zvolit Platby DZone24, Jízdenky a kupóny, Parkování, Soutěže a hlasování, Mobilní zábava, Lístky a vstupy, Info o účtu, Vstupní kód pro web, Nastavení či Nápovědu. Nás zajímala především funkčnost českobudějovických jízdenek městské hromadné dopravy a parkovného. V menu vyberete sekci „Jízdenky a kupóny“, následně „nová jízdenka“ a zvolíte druh (plnocenná 24 hodin, plnocenná 30 min, zlevněná 24 hodin, zlevněná 30 min). Tlačítkem objednat máte během chvíle jízdenku v telefonu, prokázat se s ní můžete v sekci „Jízdenky a kupóny“ pod odkazem „Aktivní jízdenky“. Systém funguje, jak se mu kdy chce, byli jsme svědky případů, kdy se aplikace doslova zakousla při komunikaci s internetem, proto nedošlo k načtení okna ani údajů. To může být v situacích, kdy je potřeba jízdenka okamžitě, docela malér.

Zakoupení lístku na parkování vozidla je analogicky stejné, jako u jízdenek, pouze vybíráte z variant Tarifu A nebo Tarifu B (zóny města) a délky parkování (30 min, 1 hodina, 2 hodiny, 3 hodiny, 4 hodiny). Do žádanky připíšete SPZ vozidla, kterému parkovací lístek kupujete. Celá procedura zabere pár desítek sekund, v závislosti na telefonu a schopnosti aplikace „komunikovat“ s databází poskytovatele.

Ostatní služby, které aplikace nabízí, jsou spíše doplňkové. Funkčnost některých z nich je plánována teprve v budoucnu. Doporučujeme zahlasovat, zdali jste s aplikací spokojeni, či nikoliv. My bohužel musíme přes řadu nejasností, komplikací, neschopnosti a adekvátní podpory prozatím hlasovat pro nespokojenost. Aplikace by zasloužila řadu zlepšení, stejně tak i podpora telefonů vhodných pro aplikaci by mohla čas od času přinášet nové modely. Cena jízdenek je v porovnání s klasickými tištěnými na zvážení, vždyť papírová jízdenka stojí 14 Kč a její platnost je na 40 minut, zatímco cenově shodná virtuální jízdenka 14 Kč umožňuje cestovat jen 30 minut. Zvolit lepší cenovou politiku by možná černé pasažéry částečně odradilo od jízd bez jízdenek, takhle moc v lepší zítřky nevěřím.

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Unikly nové specifikace LG V40. Má konkurence důvod se bát?

Unikly nové specifikace LG V40. Má konkurence důvod se bát?

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Společnost LG tento rok obohatila náš mobilní rybníček o 3 vlajkové lodě a nyní se potvrzuje, že bychom se měli dočkat…

Google Earth dostává nové funkce pro měření vzdáleností

Google Earth dostává nové funkce pro měření vzdáleností

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Jedna z věcí, které mohou v určitých situacích dost usnadnit život, jsou Google Mapy, respektive Google Earth. Nemusíte například složitě vyměřovat…

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Dnes Niantic oznámil změny v postupech proti cheaterům v Pokémon GO. Nová pravidla budou taková, že nejdříve přijdou dvě varování a…

Mobilní zobrazení