Vyhodíme všechny kabely? Nový vynález z Číny nahradí úplně všechno

Ondřej Koníček
GPMI kabel | foto: Md Atiquz Zaman / síť X
GPMI kabel | foto: Md Atiquz Zaman / síť X

Máte doma spoustu kabelů a říkáte si, proč by na vše nestačil jeden jediný? Tak o to se pokouší nové GPMI, které má nahradit všechny stávající kabely.

Jediný kabel na všechno

USB-C je sice poměrně univerzální standard, který umí přenášet data, zvuk i obraz, nicméně z Číny vzešlo ještě univerzálnější řešení. Tamní konsorcium předních technologických firem (například Huawei, TCL, Hisense) přišlo s rozhraním GPMI, který v sobě kombinuje snad všechny standardy.

Galaxy Z Fold 7Galaxy Z Fold 7

Kabel samozřejmě umožňuje přenos dat, obrazu, zvuku a podporuje také napájení. Mělo by se jednat o duchovního nástupce tradičního HDMI rozhraní, které nepodporují nabíjení. GPMI standard pak dorazil s výrazně lepšími hodnotami prakticky ve všech oblastech.

K dispozici jsou dvě specifikace, které se od sebe liší koncovými konektory – GPMI Type–B a GPMI Type–C. Zatímco první verze je osazena proprietárním konektorem a bude určena je pro vybranou elektroniku, varianta s USB-C konektorem obslouží každou elektroniku s tímto portem.

HDMI vs GPMI kabel | foto: Drivers Cloud
HDMI vs GPMI kabel | foto: Drivers Cloud

Čtěte také: Tenhle kabel je vážně geniální. Nechápu, že to nikoho nenapadlo dřív

Transfer dat i nabíjení bez konkurence

Tyto verze se od sebe liší nejenom koncovkou, ale i výkony. Výkonnější a robustnější GPMI Type-B nabízí přenos dat rychlostí až 192 Gb/s v kombinaci s napájením o výkonu 480 W. To jsou mezi tradičními standardy opravdu rekordní hodnoty, ale velmi dobře je na tom také USB-C verze.

Ta se může pochlubit napájením o výkonu 240 W, což je stejně, jako u tradičního USB-C rozhraní a transfer dat zvládá rychlostí až 96 Gb/s. To je více než co aktuálně nabízí nejnovější standard USB–C (USB 4 verze 2.0). Zde je možné využít rychlost maximálně 80 Gb/s.

Kromě přenosu dat, obrazu a napájení zastoupí GPMI kabel také rozhraní Ethernet, protože umožňuje připojení k internetu. Opravdu se tedy jedná o rozhraní, který může nahradit všechny typy klasických kabelů a bude záležet jen na tom, jak rychle se zvládne rozšířit do světa.

Proč Čína s tímto standardem vlastně přichází?

Jedním z důvodů, proč čínští technologičtí giganti s tímto novým rozhraním přišli, je snaha o vlastní nezávislost. Kdyby se náhodou USA rozhodly uvalit na čínské firmy nějaké sankce a zákazy, jako tomu bylo například u Huawei, tamní technologický průmysl by tím nijak neutrpěl.

Zdroj: Roman Macháč


Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Ondřej je nadšencem do elektroniky – od telefonů a počítačů až po hardware všeho druhu. Jeho srdce bije i pro svět her, dobré filmy a občas si dá do těla i při sportu.


Komentáře

Galaxy Watch 8Galaxy Watch 8

Nejnovější články