Vodafone 845 – recenze nejlevnějšího Androidu na českém trhu
Vodafone 845 je povedený Androidí potomek za nízkou cenu. Naše recenze vás o tom přesvědčí. Telefon podporuje rychlá data, má Wi-Fi, GPS, dotykový displej a nejnovější verzi OS Android 2.1.
Vodafone 845 je ve své podstatě revoluční přístroj, jehož hlavní zbraní je cena. Výbava telefonu se nezadá s o dost dražšími soupeři. Mezi klíčové funkce patří podpora rychlých dat HSDPA, bezdrátové Wi-Fi, GPS a operační systém Android verze 2.1. Telefon si zakládá také na kvalitní výdrži, dostatku aplikací na Android Marketu, nejnovější verzí Google map 4.1.0 a optickém středovém tlačítku. Vodafonu nic v rozšíření nejlevnějšího Android telefonu nebrání.
Vodafone 845 – oficiální fotografie
Základní parametry – Vodafone 845
Rozměry | 100 x 56 x 13,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 110 g |
Displej | dotykový, TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 65 tisíc barev, úhlopříčka 2,8“ |
Procesor a paměť | 528 MHz procesor 180 MB interní paměť + paměťové karty microSD až 16GB |
Operační systém | Android OS (verze 2.1) |
Fotoaparát | 3,2 Mpx (2048 x 1536 px) nahrávání QVGA videa (320 x 240 px) |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky |
Cena a dostupnost | 3 577 Kč, od července 2010 |
Krátké postřehy z testování Vodafonu 845:
Co se nám líbilo: přední plastový kryt působí kovově, pevné kompaktní zpracování, 3,5 mm konektor Jack a microUSB port na spodní hraně přístroje, operační systém Android 2.1, rychlá data a Wi-Fi, GPS s mapami Google 4.1.0, svižný chod systému
Co se nám nelíbilo: rezistivní displej se mnohdy ovládá prsty složitě, hrozí samovolné odemčení telefonu, fotoaparát nemá čím oslnit
Obsah balení
Vodafone prodává model 845 v malé krabičce, ve které se vedle mobilního telefonu nalézá baterie, USB kabel s nabíječkou, stereo headset s peckovými sluchátky a návod. Za cenu 3577 Kč (červenec 2010) tak uživatel získá vše podstatné pro práci s telefonem. Např. paměťovou kartu si nicméně každý musí obstarat sám.
Vzhled a konstrukce: není Čína jako Čína
O telefonu Vodafone 845 padaly už před uvedením na trh zvěsti, jaký to bude odporný „plasťák“ z Číny, nicméně proti tomu se musím ohradit. V žádném případě model nepřipomíná levné asijské přístroje, byť je výrobcem Huawei právě tam sídlící. Telefon je konstrukčně promyšlen, což dokazuje svými rozměry 100 x 56 x 13,5 mm, hmotností 110 gramů i použitými materiály. Do ruky padne jako ulitý.
Přední stranu tvoří kovově imitující plast s absolutní přiléhavostí k rámu displeje. Kryt zadní části telefonu je také plastový, ovšem patřičně lícující po stranách a nevrzající v žádné své části. To je velmi důležité, telefon získává na kompaktnosti a přidává mu to patřičný šmrnc.
Pod displejem se nalézá patero funkčních tlačítek, z nichž největší pozornost si u nás získalo to středové (optický joystick), s nímž se lze v menu telefonu přesouvat, listovat v seznamu kontaktů nebo se třeba posouvat v internetovém prohlížeči. Stejným disponoval např. Samsung i900 Omnia.
Jednotlivé funkční prvky jsou umístěné až na výjimku v podobě hlasitostního dvoutlačítka (pravý bok) na spodní a horní hraně. Z vrchu telefonu na nás kouká spouštěcí tlačítko telefonu, které mj. zapíná/vypíná displej telefonu a uvolňující prvek zadního krytu spolu s otvorem pro poutko. Dolní hrana překvapí uživatele klasickým 3,5 mm konektorem Jack, microUSB portem a zabudovaným mikrofonem. Zadní kryt má patrné prořezy pro mono reproduktor a průhled 3,2 Mpx fotoaparátu.
Displej a ovládání: prstem nebo stylusem
Huawei pro Vodafone vyrobil model 845 s o něco menším důrazem na použitý displej, který disponuje pouze QVGA rozlišením (240 x 320 px), což je na úhlopříčce 2,8“ docela znát. Škoda. Modelu by rozhodně slušelo minimálně HVGA rozlišení (320 x 480 px), čemuž by se nebránil ani Android 2.1. Spokojme se s tím, co je a jen doplňme, že telefon zobrazuje v závislosti na použitém systému 65 tisíc barev (to není v žádném případě nevýhoda) a jedná se o displej typu TFT s rezistivní technologií (lze k ovládání použít např. tužku).
Ovládací prvky jsou logicky uspořádané pod displejem – dvojice hovorových tlačítek, vstup do menu a tlačítko posunu zpět. Telefon se skrze displej ovládá jednoduše prsty, případným zájemcům mohu doporučit i stylus (telefon ho v balení neobsahuje). Odezva displeje na dotek je relativně dobrá, není potřeba si stisk vynucovat přitlačením nebo opakovaným dotykem. Klobouk dolů, co dokáže telefon za takovou nízkou cenu.
Baterie a výdrž: příjemný kompromis
V prostoru pod zadním krytem, který lze odejmout stisknutím tlačítka na horní hraně a poněkud násilným odtržením, se nachází Li-Ion baterie o kapacitě 1200 mAh. V menu telefonu se mi líbí položka stavu baterie, kde si mohu kontrolovat aktuální %stav, dobu provozu, napětí baterie či její teplotu. Výdrž telefonu se ve dnech, kdy jsme přijali kolem 20 SMS zpráv a emailů, vykonali tři krátké hovory a chvílemi zabrousili na internet, pohybovala kolem 3 dní. Při častějším využití Wi-Fi a zapnutí plného jasu displeje se doba dostala na dva dny.
Do telefonu lze vložit microSD kartu, pro níž je připraven slot pod zadním krytem. Naopak pro vložení SIM karty je nutné nejdříve odejmout baterii, jelikož se slot nachází přímo pod ní. Proti takovému řešení nelze nic vytýkat, leda že by někdo z vás byl častým měničem SIM karet v telefonu.
Prostředí telefonu: Android 2.1 update 1
Vodafone 845 disponuje operačním systémem Android verze 2.1-update1, verze základního pásma 2210, verze jádra 2.6.29-perf. V praxi to přináší řadu výhod pro uživatele, mezi které patří šest základních ploch v pohotovostním režimu a ještě k tomu ve třech řádcích pod sebou, takže je celkem k dispozici 18 obrazovek, na které si každý může zvolit různé widgety, zástupce, složky či tapety. Oblíbený widget počasí a zprávy také neschází. Vnitřní paměť telefonu je zhruba 180 MB, dále rozšiřitelná microSD slotem. V telefonu tepe 528 MHz procesor Qualcomm. Přepínání mezi obrazovkami je svižné, byť by se to u takovéhoto modelu neočekávalo. Zaujala mě také animovaná tapeta na ploše v podobě jezera s lístky, která reaguje na dotyk, jako bych se dotékal oné hladiny.
Jednotlivé ikonky v menu lze přidržením ihned přesunout na zvolenou základní obrazovku, což zjevně urychluje uživateli úpravu telefonu k obrazu svému. Kinetickým skrolováním je posun v menu nebo třeba internetovém prohlížeči velice příjemný.
Telefonování a zprávy: synchronizace s Outlookem
Mezi stěžejní prvky telefonu jistojistě patří telefonní seznam a složka zpráv, které uživatel navštíví během každého dne nesčetněkrát. U Vodafonu 845 je rychlý přístup do kontaktů i zpráv možný přímo ikonkou na spodní liště v pohotovostním režimu. Vedle složky kontaktů zde figuruje i číselník (k vytáčení čísel), výpis hovorů a oblíbené kontakty, mezi něž si každý přidá vlastní zvolené. Omezení počtu kontaktů ani SMS zpráv nečekejte.
Každý nový kontakt nese vedle jména, příjmení, tel. čísla i email, chat (ICQ, atd.), poštovní adresu, organizaci a další údaje – poznámky, přezdívku, narozeniny a webové stránky. Uložení je možné do telefonu nebo na SIM kartu. Jedním zaškrtnutím u vybraných kontaktů lze odeslat hromadnou SMS zprávu.
SMS zprávy se sdružují do diskuzí dle odesílatele, za nimiž je v závorce uveden počet obsažených zpráv v dané složce). Vyhledání pomocí konkrétního výrazu funguje znamenitě. Líbí se mi možnost nastavit automaticky mazání starých zpráv při dosažení určitého limitu, a to jak pro obyčejné SMS, tak zvlášť pro MMS. Po odeslání zprávy si lze nechat zaslat jak potvrzení o doručení, tak o přečtení. Nové zprávy se mohou/nemusí zobrazit v horní stavové liště. Editor zpráv je jednoduchý, umožňuje navíc vkládat smajlíky, přílohy, více příjemců či obvyklou frázi.
Někomu zcela jistě vyhovuje více spojení telefonu s počítačem a práce skrze PC Suite. Vodafone 845 toto řešení nabízí, stačí přístroj poprvé spojit USB kabelem s počítačem a nainstalovat PC Suite for Android z paměti telefonu. Kontakty mohou být importovány nebo exportovány např. do Outlooku, Excelu či jako webová stránka.
Fotoaparát: Achillova pata čínského výrobce
Telefon nese sympatický 3,2 Mpx fotoaparát, kterému výrobce upřel autofocus i doprovodnou LED diodu k pořizování lepších fotografií v horších světelných podmínkách. Je to ostatně model čínského výrobce, které nikdy neoplývaly vyvinutějšími fotoaparáty v telefonech. Fotoaparát lze vyvolat pouze z menu telefonu, speciální fotoaparátové tlačítko na boku telefonu schází. Prostředí je přehledné, jednoduché, všechna nastavení fotoaparátu jsou skryta pod šipkou v levém okraji displeje. Mezi možná nastavení patří – vyvážení bílé, barevný efekt, úložiště, velikost obrázku, kvalita a zvuk uzávěrky. Možný je čtyřnásobný digitální zoom. V režimu natáčení videa je možné upravit – kvalitu, délku videa, vyvážení bílé a barevný efekt.
Kvalita fotografií a videí je pro běžného uživatele dostatečná, avšak citelně chybí autofocus. Fotografie s max. rozlišením 2048 x 1536 px jsou nezaostřené a vykazují nevěrohodné podání barev. Video má rozlišení max. 320 x 240 px. Telefon si poradí s video formáty MP4, 3GP i H.263.
Zkušební fotografie – Vodafone 845:
Organizační a datové funkce, zábava: s otevřenou náručí
Vodafone 845 si poradí s dokumenty Office, zvládá i PDF soubory, má přehledný kalendář s upozorněním a kalkulačku s pokročilými funkcemi. Budík s opakováním funguje i v tichém režimu a navíc dovoluje nastavit chování bočních tlačítek telefonu, která mohou budík odložit nebo ukončit. Hodí se i poznámky a záznam zvuku.
Datová výbava telefonu utrpěla nevídanou trhlinu – je zde podpora GPRS, HSDPA a bezdrátové Wi-Fi, avšak EDGE schází. To může být zejména u Vodafonu, kde se telefon prodává, nemilé překvapení. Rozšíření HSDPA není dosud tak velké, proto většina uživatelů bude muset vystačit s GPRS. Pro procházení internetových stránek je připraven prohlížeč Mobile Safari/530.17, který si poradí i s YouTube videem i obsahově složitějšími stránkami.
Telefon má instalován program Facebook pro snadnější přístup na svůj účet, aplikaci YouTube, vstup do Gmailu i klasického emailu. Nastavení je přitom otázkou pár sekund. Řadu dalších aplikací lze stáhnout přímo z Android Marketu, potřeba je ovšem účet u Googlu. Nechybí FM rádio, bohužel bez RDS. Využitelný je i hudební přehrávač, zobrazující obal CD, hrající písně s opakováním či náhodně a přehledně seskupující skladby dle autora, názvu, alba. Samozřejmostí jsou seznamy skladeb.
Google mapy 4.1.0 umožňují uživateli získat informace o aktuální poloze, navrhnout vhodnou trasu z počátečního do konečného místa a díky funkcí Google Latitude informovat o poloze svých přátel, kteří jsou do programu také zapojeni a sdílí svou polohu. Poloha je při zapnuté GPS nalezena zhruba do 20 s, v nastavení je možno GPS zakázat a nechat telefon vyhledat polohu jen na základě A-GPS. Je však vhodné mít zřízen nějaký datový balíček, případně využívat Wi-Fi, aby mohly být mapové podklady stahovány. Svou polohu byste přes Wi-Fi většinou nezjistili, na to pozor.
Zhodnocení: Vodafone 845 nejlevnějším Androidím králem
Při představení Vodafonu 845 někdy na jaře jsme si při výčtu funkcí ťukali na čelo, že výsledná cena za telefon bude kolem 5-6 tisíc. Příjemným překvapením pak bylo, když nám operátor oznámil cenu 3577 Kč (prodejní cena, červenec 2010). Tak funkcemi nabitý Android za podobnou cenu na trhu dlouho neseženete. Přístroj disponuje nejnovější verzí operačního systému Android 2.1-update1, příkladná je podpora rychlých dat HSDPA a bezdrátového Wi-Fi. Zamrzí snad jen nepochopitelné vytracení EDGE. Své použití nalezne i GPS s mapami Google verze 4.1.0. Méně nadšen jsem z 2,8“ QVGA displeje, disponujícího rezistivní technologií (lepší ovládání stylusem, než-li prstem). Pochválit musím výdrž baterie, 3,5 mm konektor Jack a standardní microUSB port. Telefon mohu bez námitek doporučit, zalíbí se zpracováním i funkcemi, a přinejmenším potěší prodejní cena.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |