VLC přehrávač se naučil vytvářet titulky k filmům. Dočkáme se i v Česku?

VLC přehrávač brzy nabídne titulky v reálném čase díky AI. Funkce bude offline, podporuje 100+ jazyků a zaručuje bezpečnost a soukromí uživatelů.
Umělá inteligence hýbe posledních pár let technologickým světem a dělá opravdu velké pokroky. Svou cestu nachází prakticky do všech odvětví a již brzy by mohla podat pomocnou ruku jednomu z nejpopulárnějších přehrávačů pro počítače, a to VLC od VideoLAN. Vývojáři pro něj chystají novou funkci, která ho posune na úplně novou úroveň.
Přehrávač VLC získá na popularitě
AI může být velmi dobrý sluha a čas od času umí být opravdu užitečná. Nyní po jejích službách sáhne jeden z nejpopulárnějších přehrávačů audio a video souborů, tedy VLC od společnosti VideoLAN, který právě překročil hranici 6 miliard. Tento program s ikonkou v podobě oranžovo-bílého kuželu je nedílnou součástí našich počítačů již od roku 2001.
A proč je vlastně tak populární a rozšířený? Je to kvůli jeho univerzálnosti. Popere se prakticky s jakýmkoliv formátem souborů, se všemi myslitelnými kodeky, je velmi nenáročný na hardware a má příjemné uživatelské rozhraní. VLC bývá často jedním z úplně prvních programů, které uživatelé na svůj nový počítač po prvním spuštění instalují.

Konec čekání na tvorbu titulků?
Přehrávač VLC samozřejmě podporuje externí titulky pro video soubory, bez čehož se neobejde žádný program tohoto typu a právě do této oblasti by se měla ve velkém promítnout umělá inteligence. Na síti X se novinkou pochlubili tvůrci VLC přehrávače, kteří připravují funkci tvorby titulků v reálném čase prostřednictvím AI.
Mělo by to vypadat tak, že vám v přehrávači poběží video a to bude přímo, v reálném čase, tvořit titulky na základě toho, jaký jazyk si zvolíte. Plánuje se podpora více než 100 jazyků a zajímavé je to, že tvorba titulků bude probíhat lokálně, tedy v rámci počítače a tudíž offline. To znamená, že případné obavy o bezpečí a soukromí budou zcela liché.
Dočkáme se i v Česku?
Prozatím bohužel není jasné, kdy tato užitečná a praktická funkce dorazí do ostrého provozu, ale doufáme, že se tak stane brzy. Nutno dodat, že tvůrci automatickou tvorbu titulků v reálném čase staví na open-source modelech AI a uvidíme, zda se mezi podporované jazyky dostane i čeština, ale vzhledem k podpoře více než 100 jazyků je to velmi pravděpodobné.
Autor článku

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.
Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.