Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Srovnání navigací pro Samsung Galaxy S (recenze)

  |  29 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Přinášíme Vám velké srovnání předních navigací pro mobilní telefon Samsung Galaxy S. Většinu z nich si sice můžete na svém telefonu před zakoupením bezplatně vyzkoušet, ale naše recenze Vám napoví, ze kterých je dobré vybírat.

Samsung Galaxy S disponuje velkým dotykovým Super AMOLED displejem a superrychlým 1 GHz procesorem. Je tak naprosto ideálním telefonem pro navigaci. Vybrat ten správný navigační software ale není zrovna dvakrát jednoduché. Na trhu je totiž řada navigačních řešení. S výběrem navigace (nejen) pro Samsung Galaxy S Vám může pomoci naše srovnání předních mobilních navigací, do kterého jsme zahrnuli AndNav2, Google Mapy 4, Motonav (iGo 8 My Way), NDrive, Sygic, Wisepilot a Navigon.


Ilustrační foto – Samsung Galaxy S a navigace Google Mapy 4, NDrive a Sygic

AndNav2 – bezplatná nemoderní navigace

Aplikace AndNav2 je volně ke stažení na obchodu Android Market a je určena přímo pro telefony s operačním systémem Android. To je rozhodně výhodou, neboť oproti jiným navigacím fungují „androidí“ mechanická tlačítka pod displejem a nabídky jsou v duchu Androidu. Navigace AndNav2 si stahuje mapové podklady buďto přímo z internetu nebo je načítá z paměťové karty, na kterou si je musíte předem stáhnout z internetu. Mapy České republiky mají přibližně 180 MB.


Navigace AndNav2 – nepříliš známá navigace, která je zcela zdarma

AndNav2 nabízí tzv. turn-by-turn navigaci s hlasovými povely. Ty jsou však pouze v cizích jazycích, čeština zatím chybí. To bude pravděpodobně největší důvod, proč si tuto aplikaci neoblíbí mnoho lidí. Najdou se však i další nedostatky. Navigace například nepodporuje multi-touch, takže si mapy nemůžete pomocí gest přibližovat/oddalovat. Na druhou stranu mě překvapila podpora kompasu, díky kterému se mapy otáčení v reálném čase podle toho, jak se otáčíte vy s telefonem. AndNav2 dále podporuje režim displeje na šířku.

používání bez licence chybí hlasové pokyny v češtině
klasická turn-by-turn navigace nejde multi-touch
online i offline řešení reklamy Google v navigaci
podpora kompasu
překlopení displeje na šířku

Google Mapy 4 – zdarma, ale zatím bez turn-by-turn navigace

Google Mapy ve verzi 4 patří k nejrozšířenějšímu „navigačnímu“ řešení. Jsou zcela zdarma a objevují se napříč široké škály portfolia světových výrobců mobilních telefonů. Klasickou turn-by-turn navigaci však aplikace nenabízí. Pouze v USA a některých dalších zemí včetně pár států Evropy mohou lidé využít bezplatnou turn-by-turn navigaci Google Maps Navigation. Česká republika ale zatím na seznamu není. V našich končinách se tak musíme spokojit s barevně vyznačenou trasou na mapě a vše vyčíst z displeje telefonu. Hlasové povely Google Mapy nenabízejí.


Google Mapy 4 – bezplatné řešení, které se příliš nevyplatí pro cestu do zahraničí

Další nepříjemností je obzvláště v zahraničí neustálé stahování mapových podkladů z Internetu. Google Mapy neumožňují stáhnutí map na kartu přes PC a poté čtení mapových podkladů z tohoto paměťového média. To je nepříjemné zpravidla na cestě do zahraničí. Pokud nemáte výhodný datový tarif, tak se Vám může účet u operátora pěkné natáhnout.


Satelitní pohled na mapu a zadávání trasy

U Samsungu Galaxy S ale naopak potěší podpora multi-touch ovládání pro zoomování mapy či laboratoř Google, ze které si můžete aplikaci pěkně okořenit o nové funkce jako je např. měřítko mapy, kompas (pokud jej telefon nabízí, Samsung Galaxy S kompas má) a další. Za pozornost také stojí 360° pohled do ulic pomocí StreetView.

používání zdarma chybí turn-by-turn navigace
umí multi-touch online stahování map z Internetu
mapové pokrytí
StreetView
podpora kompasu

Motonav/iGo 8 My Way – plnohodnotná navigace

Navigace iGo 8 My Way není zatím oficiálně dostupná pro Samsung Galaxy S. Na trhu se však objevuje aplikace Motonav, kterou nabízí Motorola Milestone a je takřka totožná s navigací iGO 8. Rozhodli jsme se proto otestovat alespoň neoficiální volně dostupnou verzi navigace Motonav s oficiálními mapami společnosti Nav N Go, které za poskytnutí mapových podkladů pro navigaci iGo 8 My Way děkujeme. Jelikož je ale postup instalace navigace Motonav s oficiálními mapami iGo poněkud složitější, rozhodli jsme se v příštích dnech vydat samostatný článek o této navigaci.


Navigace Motonav je založena na navigaci iGo 8, od které se příliš neliší

Motonav využívá mapové podklady, které jsou nahrané na paměťové kartě. Navigace se tak hodí nejen při jízdě po ČR, ale i v zahraničí, jelikož není potřeba připojení k Internetu. Další výhodou je možnost překlopení displeje na šířku. Na druhou stranu ale schází podpora multi-touch ovládání pro zoomování mapy.


Chytré vyhledávání míst, kdy postupným psaní mizí písmenka neexistujících adres

Příliš v lásce asi nebudete mít časem logiku a styl hlasových povelů. Český hlas Vám bude tykat a téměř pořád začínat větu slovem „připravte se“. Někdy přitom po tomto slově přijde i zbytečný pokyn „jeďte rovně“ a během krátké chvilky hned několikanásobné zopakování.

offline mapové podklady na kartě nelogické hlasové pokyny
klasická turn-by-turn navigace nejde multi-touch
hlasové pokyny v češtině
podpora kompasu
překlopení displeje na šířku

NDrive – profesionální navigační řešení

Navigaci NDrive si stáhnete zdarma přímo z Android Marketu (vyhledáte „NDrive“). Po prvním spuštění Vám aplikace nabídne bezplatné používání map po dobu 7 dnů, během kterých máte možnost vyzkoušet všechny funkce. To beru jako zajímavou možnost a výhodu oproti některým konkurenčním navigacím, které si musíte nejprve zakoupit.


Navigace NDrive je vydařená jak graficky, tak i funkčně

Skrze aplikaci si po jejím prvním spuštění můžete zdarma stáhnout mapy Východní Evropy, kde je zahrnuta ČR. Balík má velikost 431 MB a pro jeho stažení je rozhodně nutné být s telefonem připojený k Internetu přes Wi-Fi. Jakmile vyprší sedmidenní zkušební lhůta, budete si muset pořídit licenci za 39.99€.


Při vyhledávání míst nemizí písmenka neexistujících adres

Navigace NDrive se řadí ke špičce na trhu. Nabízí přehledné menu, rychlé reakce a řadu nastavení. Jen ikonky v hlubších sférách menu by mohly být mnohem větší. Hlasové pokyny jsou v češtině, a to formou vykání. Navigace upozorňuje vždy včas a bez větších prohřešků. Telefon můžete mít jak ve vertikální, tak i horizontální poloze. Displej se vždy automaticky přizpůsobí.

7-mi denní zkušební verze neumí multi-touch
klasická turn-by-turn navigace
offline řešení
přehledné menu a nastavení
překlopení displeje na šířku

Sygic – navigace na vysoké úrovni

Navigace Sygic pochází ze Slovenska. Pro její stažení je potřeba zavítat na stránky výrobce a za navigaci nejprve zaplatit (Celá Evropa vyjde na 69.99€ a stáhnout si musíte soubor o velikosti 1980 MB). Bezplatná zkušební verze bohužel na stránkách společnosti k dispozici není. Děkujeme tak výrobci za poskytnutí bezplatné licence pro redakční užití. Kompletní recenzi této navigace Vám přineseme v následujících dnech včetně videa.


Prostředí navigace Sygic je ve dne světlé a v noci tmavé, stále však intuitivní

Postup od stažení navigace ze stránek až po její instalaci v telefonu a následnou aktivaci je popravdě velmi zdlouhavý a až příliš komplikovaný. Pokud se ale prokousáte celou cestou, nebudete zajisté litovat. Navigace Sygic patří k nejlepším mobilním řešení na trhu a také k nejrozšířenějším. Druhý fakt má bohužel vliv na způsobu ovládání. Klasická hardwarová tlačítka pod displejem jsou nefunkční a místo nich musíte používat softwarová tlačítka přímo na displeji. Dá se na to zvyknout, ale i po pár dnech se jistě několikrát budete chtít vrátit o krok zpět tzv. vracečkou pod displejem. Výrobce na druhou stranu díky sjednocenému ovládání nabízí totožnou navigaci pro velké množství systémů.

Mapové podklady a hlasové povely v češtině si do telefonu stáhnete přes dodávaný synchronizační PC program. S navigací Sygic tak můžete bez problémů vycestovat do zahraničí a nebát se o svůj účet u operátora za stažená data. Pouze některé informace jako je počasí se stahují v případě vašeho zájmu z Internetu. Mapy jsou dostatečně podrobné a aktuální.

přehledné prostředí není zkušební verze
klasická turn-by-turn navigace nejde multi-touch
offline řešení
překlopení displeje na šířku

Wisepilot 3.5 – online řešení nepotěší

S navigací Wisepilot jsme měli už dříve co dočinění, když jsme ji podrobně otestovali u Sony Ericssonů. Doba ale pokročila a vyrovnat se konkurenci je mnohem těžší. Výrobce i přesto zatím nepřišel s možností nahrání map na paměťovou kartu a využívání navigace pohodlně a bez poplatků i v zahraničí. Díky tomuto nedostatku jistě odradí nespočet potencionálních zájemců.


Prostředí navigace Wisepilot 3.5

zkušební verze mapové podklady stahuje z Internetu
klasická turn-by-turn navigace
překlopení displeje na šířku

Navigon MobileNavigator 2.6.1 – jednoduchost vítězí

Navigace Navigon patří mezi nejslibnější navigace. V menu poznáte, že je navigace stavěna přímo pro operační systém Android. Spodní tlačítka pod displejem fungují na rozdíl od některých konkurenčních navigací. Prostředí je velmi jednoduché a mnoho možností nastavení v něm nemáte. Potřebné funkce v něm ale nechybí.


Navigace Navigon se dobře ovládá a nabízí pozoruhodnou integraci telefonních služeb

30-ti denní zkušební verze nejde multi-touch
klasická turn-by-turn navigace
offline řešení
překlopení displeje na šířku

Zhodnocení navigací pro Samsung Galaxy S

V krátkém testu předních navigací pro mobilní telefon Samsung Galaxy S jsme odhalili jejich hlavní výhody a nevýhody. Osobně mě oslovila trojice navigací Sygic, NDrive a Navigon. Pokud vybíráte navigaci pro Samsung Galaxy S, určitě bych doporučil vyzkoušet některou z uvedené trojice navigací (jen Sygic si bezplatně nevyzkoušíte). Jsou totiž po celkové stránce vhodné pro navigaci po celém světě.

Pokud ale hledáte navigaci pouze s využitím na našem území, pak Vám může stačit i předinstalovaná bezplatná aplikace Google Mapy s nějakým datovým tarifem od operátora. Výhledově během několika měsíců se snad objeví i plnohodnotná navigace Google Maps Navigation, která bude taktéž zdarma. Do budoucna můžeme očekávat, že budou následovat konkurenční navigace od zavedených společností jako je Wayfinder, Tom Tom, Garmin, CoPilot či Route66.

Své postřehy a dojmy z navigací můžete pokládat do diskuze pod článkem.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

29
Komentujte

avatar
15 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
MartinYvonekAnetaJardaPetr Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Stewee
Stewee

Velmi pekne dakujem za tuto recenziu. Velmi som ju ocakaval a potvrdilo sa mi moje ocakavanie, ze Sygic bude patrit medzi tie lepsie. Planujem si v blizkej buducnosti kupit Galaxy S a nainstalovat si Sygic, pretoze teraz na nom fungujem na E66. Bezchybne!
Zaujimala by ma este jedna stranka veci, ako to bolo s fungovanim navigacii, ci sa nestracal signal, nevyhladavali sa dlho satelity a pod. V niektorych diskusiach totiz boli nejake poznamky na tuto stranku veci. Viete sa vyjadrit k tomuto?

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, navigaci Sygic můžete nyní vyhrát v naší soutěži :-)
Co se týče vyhledávání satelitů, tak v autě pod čelním sklem všechny testované navigace dokázaly najít aktuální polohu do 15 sekund.

Stewee
Stewee

ako to bolo s drzanim signalu, resp. s jeho stracanim, resp. s nepresnostou urcenia polohy, pripadne vypoctu planovanej cesty.
Dakujem vopred sa odpoved.

Luboš Srb
Luboš Srb

Nepřesnoti jsem zaznamenal pouze u navigace Motonav, u které jsem na minutu ztratil signál a poté ji bylo potřeba ukončit přes multitasking, neboť zamrzla. Motonav jsme však testovali jako jedinou navigaci v neoficiální verzi. Je tedy možné, že zamrznutí bylo způsobeno díky tomu. Výpočet plánované cesty byl u všech navigací rychlý a rychle reagovaly i na odbočení z trasy a následné přepočítání bylo také bez zbytečných prodlev.

Jarda
Jarda

Re: “ můžete nyní vyhrát v naší soutěži :-) “
tomu tedy říkám prasárna – nezapomente se mrknout na podmínky pravidel

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Dobrý den, mohu se zeptat, co vás tak nelogicky vzedmulo? Pokud o navigaci za 70 Eur nestojíte, tak nesoutěžte, vždyť vás nikdo nenutí. Myslím že vzhledem k ceně jsou pravidla zcela běžná s jinýmu soutěžemi v řadě webů.

Lukeenho
Lukeenho

Děkuji moc za skvělé srovnání. Jen k té poslední větě článku – to info je ověřené? Někde jsem četl, že navigace TomTom a Garmin se na android vůbec neplánují

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, díky za vaše slova. Ohledně poslední věty nejde o potvrzenou informaci, spíše o přání.

george
george

jakou navigaci na wildfire?

Stewee
Stewee

Dakujem za cenne informacie. Moje pochybnosti smerom k navigaciam boli skor z pohladu mobilu, ze mobil Galaxy ma urcite nedostatky pri pouzivani navigacii. Navigacie ako programy by mali bezat. Snad bude v tomto ohlade spolahlivy aj samotny mobil.
Dakujem este raz posielam velku pochvalu ohladom Vasich reakcii k mojim otazkam. Vasu stranku som (zial) objavil len nedavno, ale uz Vas mam ako „favorite“ :-)

Luboš Srb
Luboš Srb

Díky za příjemná slova :)

sGalaxy
sGalaxy

diky skvely telefon..hned jsme zaradili odkaz na nase forum..jeste jednou diky za skvele provedenou praci

xenon
xenon

Díky, konečně někdo stručně a věcně zhodnotil navigace.
Jen jsem úplně nepochopil: Český hlas Vám bude tykat a téměř pořád začínat větu slovem „připravte se“…..“jeďte rovně“ (To snad vyká, ne…?)

Luboš Srb
Luboš Srb

Máte pravdu :D navigace Motonav vyká a má nelogické hlasové povely. Škoda, že již navigace nevyzkouším, dnes telefon putoval pryč z redakce. U některé navigace jsem ale narazil na nepříjemné tykání.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Dnes Niantic oznámil změny v postupech proti cheaterům v Pokémon GO. Nová pravidla budou taková, že nejdříve přijdou dvě varování a…

Samsung možná plánuje spojit řadu Note s modely S

Samsung možná plánuje spojit řadu Note s modely S

VČERA  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Informace o tomto smělém činu přinesl korejský server The Bell. Ten tvrdí, že pusu na špacír si pustil sám zástupce ředitele…

Ulefone Armor 5: první superodolný smartphone s výřezem

Ulefone Armor 5: první superodolný smartphone s výřezem

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Číňané nám poskytli exkluzivní oficiální snímky připravovaného telefonu Ulefone Armor 5, který se má zapsat do historie jako první superodolný smartphone…

Mobilní zobrazení