Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Sony Ericsson Xperia X10 Mini – recenze miniaturní X10

  |  114 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Recenze telefonu Sony Ericsson Xperia X10 Mini se zaměřuje na přednosti zmenšené verze klasického modelu Xperia X10, jimiž jsou výměnné kryty, OS Android, 3,5 mm Jack a microUSB, stejně tak na slabší stránky telefonu. X10 Mini se vejde i do té nejmenší kabelky.

Sony Ericsson Xperia X10 Mini si můžete zakoupit na oficiálním obchodu Sony Ericsson.

Švédsko-japonský výrobce se nechal inspirovat současným trendem, kdy nejvybavenější telefony získávají své zmenšené verze. Sony Ericsson Xperia X10 Mini je miniaturní model X10. Přináší dotykový displej s rozlišením QVGA, operační systém Android 1.6 (bude možný upgrade na 2.1), podporu rychlých dat, bezdrátové Wi-Fi, GPS a mnoho dalších funkcí, které byste od tak malého telefonu rozhodně nečekali.

Pro podrobné parametry Sony Ericssonu Xperia X10 Mini navštivte katalog mobilů.

Základní parametry – Sony Ericsson Xperia X10 Mini

Rozměry83 x 50 x 16 mm
Hmotnost88 g
Displejdotykový, kapacitní, TFT, rozlišení 240 x 320 px, 65 tisíc barev, úhlopříčka 2,55“
Paměť128 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémAndroid 1.6
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px)
nahrávání VGA videa s 30 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, USB kabel, stero headset se špuntovými sluchátky, výměnný kryt
Cena a dostupnost7 100 Kč, od května 2010

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu Xperia X10 Mini:

Co se nám líbilo: kompaktní telefon s miniaturními rozměry, výměnný kryt v balení, 3,5 mm Jack, snadné ovládání, aplikace TimeScape, nejběžnější čtyři funkce umístěné v rozích displeje

Co se nám nelíbilo: pochybné načítání emailů, chybějící ekvalizér, téměř žádné možnosti nastavení fotoaparátu, umístění jen jednoho widgetu na každou obrazovku, stále se posouvající datum aktualizace na Android 2.1


Obsah balení:

Velké balení ukrývá tak miniaturní přístroj, opravdu vtipné! Krabici s rozměry, které dávají tušit ukrytí velkolepé výbavy či pořádně velkého smartphonu, od výrobce příliš nerozumím. V balení se s telefonem dále ukrývá baterie, trojice návodů v různých jazycích a to samé u trojice důležitých informací, výměnný zadní kryt, USB kabel se samostatným zakončením nabíječky a headset se špuntovými sluchátky, ovládáním hlasitosti a přehrávané hudby, náhradními špuntíky do uší, a také zakončením 3,5mm Jackem s přídavkem části Fastportu. Tahle sluchátka jinde nepoužijete.

Část nabíječky, určená do zásuvky, nese přívlastek GreenHearth a upozorňuje na dobré smýšlení výrobce v oblasti využití recyklovatelných materiálů. Škoda, že Sony Ericsson podobné úsudky vypouští při balení návodů a neustále do každého balení dává hned trojici.

Vzhled a konstrukce:

Sony Ericsson Xperia X10 Mini zaujme na první pohled kromě extra nataženého názvu svým zpracováním. Opravdu miniaturní konstrukce s tolika funkčními prvky se často nevidí. Výrobce dokázal do tak malého přístroje vměstnat vše důležité, aniž by něco musel vynechat. Rozměry telefonu jsou 83 x 50 x 16 mm a hmotnost 88 gramů. V prodeji je telefon vždy s černým a ještě jedním náhradním krytem, v našem případě limetkově zeleným (Lime). Záleží na dostupnosti v dané zemi, zda se objeví všechny barevné verze krytu – Pearl White, Red, Pink, Silvr, Gold.

Spodní hrana nese microUSB port krytý odnímatelnou gumovou krytkou, zabudovaný mikrofon a především 3,5 mm konektor Jack s jakýmsi přídavkem části Fastportu. Sony Ericsson asi tápe, jak se bez legendárního konektoru obejít a tak ho nasadil i zde, i když dobře maskovaného u zakončení 3,5 mm Jacku na headsetu. Neznamená to však, že byste nemohli připojit vlastní sluchátka, to bez problému lze, ale ta přibalená k telefonu nepoužijete jinde. Jen si tímto krokem výrobce ulehčuje telefonní funkce sluchátek a možná i hudebního přehrávače.

Levý bok zůstal holý, bez ovládacích prvků, zatímco na pravém boku je dvojtlačítko hlasitosti a dvoupolohové tlačítko fotoaparátu. Tyto prvky se nachází už na zadním krytu, přesahujícím po stranách až k čelu telefonu a při výměně krytu odchází s ním.

Naopak horní hrana je ještě součástí předního krytu telefonu a nese pouze tlačítko k zapnutí/vypnutí přístroje, odemknutí/zamknutí a volby možností telefonu – tichý režim, v letadle. Zadní část telefonu překvapí zabudovaným 5 Mpx fotoaparátem s LED diodou, prořezem pro reproduktor a vyraženým nápisem řady Xperia. Celková kompaktnost přístroje se mi líbí, byť občas promačkání stran telefonu malinko vrže. Dá se to brát jako úděl za výměnné kryty.

Displej a ovládání:

Tak malý telefon a přitom v úhlopříčce necelých 2,6“ velký dotykový displej s kapacitní technologií. Rozlišení QVGA (240 x 320 px) v tomto případě plně dostačuje. V závislosti na operačním systému zobrazuje displej 65 tisíc barev. Výrobce udává zvýšenou odolnost vůči poškrábání. Samozřejmostí je automatické překlápění displeje pomocí akcelerometru a automatická úprava jasu pomocí světelného senzoru.

Po vzoru klasické Xperie X10 nese model X10 Mini trojici funkčních tlačítek pod displejem, a to tlačítko určené k úpravám v menu, tlačítko pro vstup do menu a přepínání mezi spuštěnými aplikacemi a tzv. vracečku o pozici zpět. Ovládání aplikací vždy závisí částečně na dotycích na displeji a používání těchto tlačítek.

Baterie a výdrž:

Výdrž telefonu Sony Ericsson Xperia X10 Mini mě osobně neoslnila. Při běžném denním používání telefonu se zapnutou Wi-Fi během pracovní doby, přijímání emailů a procházení webů jsem byl rád, když po mě telefon nevyžadoval nabíječku častěji než obden. Vzhledem k rozměrům telefonu a baterii zabudované přímo v těle přístroje, tedy samovolně neodnímatelné, s kapacitou 950 mAh, se zas nelze tak moc divit.

Výrobcem udávané hodnoty výdrže jsou sice skokově jinde, ale to za předpokladu, že je telefon pouze zapnut či se s ním volá. Pohotovostní doba je takto uvedena až 285 hodin (režim GSM), 360 hodin (3G) a doba hovoru 4 hodiny (GSM) nebo 3,5 hodiny (3G).

Prostředí telefonu:

Sony Ericsson Xperia X10 Mini má operační systém Android 1.6 a očekává se upgrade na vyšší verzi 2.1. Pro doplnění se u námi testovaného kousku jednalo o verzi jádra 2.6.29 a číslo sestavení 1.1.A.0.8. Mnoho uživatelů zdůrazňuje nutnost aktualizace na vyšší verzi operačního systému, s čímž částečně souhlasíme. Telefonu to přidá na rychlosti systému a povolí např. funkce posílání souborů přes Bluetooth, které jsou zatím nedovolené.

Domovských obrazovek může být nastaveno hned několik, přičemž na každé pouze jeden zvolený widget. To je poněkud zarážející a mnohdy to vypadá komicky, když na ploše je umístěný uprostřed malinký widget třeba se stavem baterie a zbytek plochy nemůže být dále zaplněn. Do menu se vstupuje pohybem prstu směrem vzhůru v domovských obrazovkách. Menu je rozdělené do více obrazovek po sobě jdoucích, přičemž každá obsahuje 3 x 3 ikony. Další instalované aplikace se automaticky řadí na konec ikon. My jsme takto instalací položek rozšířili počet obrazovek z původních 4 na 8.

Občas se hodí funkce vyhledávání v položkách, pátrající po zadaném výrazu v aplikacích, kontaktech, prohlížeči, uživatelské podpoře a navíc ve vybraných doinstalovaných aplikacích jako Shazam či Google Sky Map. Pro sdružování zpráv, emailů a příspěvků z Facebooku či Twitteru poslouží aplikace TimeScape, která je primárně nastavena na domovské obrazovce. Oproti klasické verzi X10 nemá model Mini aplikaci MediaScape, která sdružuje obsah medií v telefonu.

Telefonování a zprávy:

Adresář s kontakty má v podstatě neomezenou kapacitu, určenou pamětí telefonu. Ke kontaktům dovoluje přiřadit kromě jména a čísla i emailovou adresu, poznámku, adresu a organizaci, vyzvánění a adresu pro rychlé zprávy. Nechybí ani přiřazení fotografie ke kontaktu.

Do menu zpráv se lze dostat z domovské obrazovky, a to levým horním rohem. Zprávy se řadí do pořadí dle data přijetí, jiné nastavení zde není možné. V nové zprávě lze definovat více příjemců a přidávat multimediální obsah (MMS zpráva), a to v podobě obrázků, fotografií, videí. Emailový klient rozhodně nefungoval podle představ, jelikož mnohdy nenačítal nové emaily i po manuálním požadavku o načtení, i když emaily byly v mém mailu třeba den či dva. Také mazání zpráv a emailů zaškrtáváním jednotlivých položek nemusí být při větším množství zrovna příjemné.

Fotoaparát:

Tak malý telefon a přesto si troufá na 5 Mpx fotografie s rozlišením 2560 x 1920 px. Sony Ericsson opravdu překvapil a zabudoval poměrně slušný fotoaparát s autofocusem a asistující LED diodou. Výsledné snímky svou kvalitou mohou překvapit. Zejména režim makro pořizuje příjemné fotografie. Video je nahráváno v rozlišení VGA s 30 snímky/s.

Nastavení fotoaparátu je neskutečně omezené, k dispozici jsou čtyři rohy displeje, přičemž v jednom je odkaz na galerii fotografií, ve druhém přepnutí do režimu videokamery. Zbylým rohům patří nastavení režimu LED blesku (zapnuto, vypnuto) a režimu fotografování (automaticky, makro, šero, sport). Nastavení režimu videa má funkci zapnutí/vypnutí LED diody, velikost videa (normální, MMS). Další funkce a nastavení hledáme u fotoaparátu marně, vyjma přidávání zeměpisných souřadnic (geotagging), které se zaškrtává v nastavení telefonu.

Zkušební fotografie – Sony Ericsson Xperia X10 Mini:

Hudební přehrávač, zábava:

Složka s hudebními soubory řadí skladby podle autora či názvu, a to vždy pod příslušné písmeno abecedy. Listovat rychleji se dá po uchopení zarážky na krajích displeje, pak je posun od A do Z téměř okamžitý. Někoho potěší inteligentní seznamy skladeb, hrající podle toho, zda byly skladby nově přidány, nejčastěji přehrávány nebo nikdy nepřehrány. Z funkcí nechybí také náhodné přehrávání. Samotný přehrávač zobrazuje informace o skladbě včetně obrázku alba (musí ho obsahovat daná píseň) a odpočítává čas do konce přehrávání. Zásadně zde chybí ekvalizér pro manuální zvolení vhodné úrovně zvuku.

Pokud si chcete stáhnout libovolné vyzvánění, písně, tapety či aplikace, pak poslouží odkaz na službu PlayNow, kde naleznete jak placené, tak neplacené položky. Telefon má také šikovnou funkci TrackID pro rozpoznání skladeb. Stačí ho nechat nahrát několik sekund, které odešle na server a po chvilce se vrátí odpověď. Telefon nezapomněl ani na FM rádio, s možností uložení stanic, automatickým laděním, spustitelným až po připojení sluchátek.

Uživatel může využít klienty Facebook a Twitter, s nimiž je přístup na své účty snazší a navíc lze aktualizace sledovat přímo přes widget na obrazovce. Z Android Marketu mohu vřele doporučit stažení přehrávače Zimly Player, což je audio a video přehrávač v pěkném provedení a jednoduchém ovládání.

Organizační funkce, navigace:

Uživatel mobilního telefonu očekává několik základních funkcí, mezi které se řadí budík s opakováním, kalendář s připomínkami, poznámky, stopky, časovač či kalkulačka. Všechny zmíněné jsou součástí modelu X10 Mini. Další potřebné je možno lehce stáhnout zdarma přes Android Market, platíte pouze za přenesená data přes operátora, což se v případě použití připojení přes Wi-Fi síť rovná nule korun.

Google mapy (v našem případě aktualizovány na 4.5.0) jsou vhodné pro nalezení aktuální pozice a ukazatel cesty, pro navigování je rozhodně lepší Wisepilot navigace, s níž se neztratíte. Nemá smysl se znovu rozepisovat o možnostech navigace Wisepilot, čtěte náš článek Navigace Wisepilot na Sony Ericssonech řady Entertainment Unlimited, kde jsou podrobně otestovány možnosti navigace.

Z dalších aplikací v telefonu jmenujme NeoReader (čtečka kódu), Sony Ericsson Sync – pro rychlejší zpřístupnění a synchronizaci kontaktů, kalendáře a dalších dat, RoadSync Calendar a RoadSync Mail pro synchronizaci kalendáře a emailu, služby Google Gmail a Talk. Navíc se hodí si z Android Marketu zdarma stáhnout Task Manager pro správu aplikací, Meebo IM pro přístup na ICQ, QIP účty, AudioManager pro správu vyzvánění a hlasitostí, Operu Mini pro prohlížení webových stránek s datovou konverzí. EasyFilter využijete, pokud vás někdo obtěžuje, jednoduše přidáte jeho číslo na Black List a budete mít navždy klid.

Datová výbava:

Sony Ericsson Xperia X10 Mini si stojí skvěle s datovou výbavou. Podporuje totiž rychlá data HSPA (7,2 Mb/s při stahování a 2 Mb/s při odesílání) a bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g). Ve výčtu chybí zmínit ještě Bluetooth 2.1 s profilem A2DP pro stereo poslech a microUSB port pro připojení nabíječky a USB kabelu. Bluetooth neumožňuje ve verzi OS Android 1.6 odesílat soubory, s aktualizací na OS Android 2.1 se tohoto omezení zbavíte. Sluchátka lze připojovat přes 3,5 mm konektor Jack, který má navíc otvor pro několika-pinový přídavek, jež nalezneme na přiložených sluchátkách. Díky tomu lze sluchátky ovládat více funkcí v telefonu.

Závěr recenze Sony Ericssonu Xperia X10 Mini

Sony Ericsson X10 ve zmenšené a funkčně okleštěné verzi X10 Mini je opravdový sympaťák a svými bezkonkurenčními rozměry je lákavým modelem k zakoupení. Nebyl by to Sony Ericsson, aby nepřidal možnost vyměnit si zadní kryt. Nutno podotknout, že zatímco konstrukce a provedení telefonu vyzývá ke koupi, po stránce obsahové a funkční už to tak horké není. Telefon doplácí na starou verzi Android 1.6, která uživateli zakazuje posílat soubory přes Bluetooth a např. také spousta aplikací přes Android Market je určena zařízením s Androidem 2.x, nižším nikoliv. Výrobce se k upgradu systému postavil čelem tak napůl, jelikož ho veřejně slíbil a neustále je odkládán. Snad se majitelé telefonu dočkají v posledním kvartálu letošního roku.

Je na vás, zdali se vám více líbí verze telefonu bez výsuvné QWERTY klávesnice, nebo s ní. Rozdíl v ceně telefonů se pohybuje okolo pětiset korun. Telefon zcela jistě dobře poslouží, ale náročný uživatel bude trpět přehmaty typu chybějícího ekvalizéru či obrazovek s možností přidání jediného widgetu na každou z nich. Podle prodejních výsledků však zájemci modely kupují i tak.

Sony Ericsson Xperia X10 Mini si můžete zakoupit na oficiálním obchodu Sony Ericsson.

miniaturní telefon Android 1.6
3,5 mm Jack chybí ekvalizér
microUSB
Wi-Fi, HSPA
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

114
Komentujte

avatar
67 Comment threads
47 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
77 Comment authors
MartinlucieSimonakuličkadaniela Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Xman
Xman

telefon pěkný, ale velká škoda displeje…

patro7
patro7

nemá 16 mil. farieb ten display ?

Iveta
Iveta

Ahoj …. nevíte jak změním to modré ´´schema´´ ???? Fotku si na tapetu normálně nastavím, ale chci změnit i barvu např. když otevřu nějaký soubour….Dík

adis002
adis002

sice trochu OT, ale: plánujete recenzi LG (myslím že) P500 Optimus One? tento mobil mě velmi zaujal poměrem cena/výkon…
a dále by se mi líbilo, kdyby se u androidu testovaly i náročnější 3D hry :) (např. NOVA, Sandstorm, nějaké RPG), když už tuto službu Android nabízí jako iPhone :)
děkuji

Maca
Maca

Myslím,že je mnohem výhodnější koupit x8 ,když ho vodafone prodává za 4577 korun.

Jindrich Srb
Jindrich Srb

souhlasim s vami, to je povedena cena a x10 mini na prodejnosti prilis neprida.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Za nejdražší Huawei v setu s hodinkami dáte "už jen" 47 tisíc

Za nejdražší Huawei v setu s hodinkami dáte „už jen“ 47 tisíc

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Nejdražší telefon od čínského Huawei, tedy speciální Mate RS Porsche Design zlevnil na českém trhu ve zvýhodněném setu s…

Apple chystá vlastní televizní službu, chce konkurovat Netflixu

Apple chystá vlastní televizní službu, chce konkurovat Netflixu

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Šušká se, že Apple začne nabízet svoji vlastní službu, kde bude poskytovat videoobsah. Nejvážnější konkurencí by mu pak byl…

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhříváním

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhříváním

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhřívacím prvkem v pantu. Ten ohřeje místo na displeji, které bylo ohnuto, a tímto…

Mobilní zobrazení