Samsung S9 vs iPhone X: porovnali jsme jejich čtečky obličeje

Luboš Srb

Zatím žádný výrobce nedokázal konkurovat „revoluční“ čtečce obličeje Face ID od Applu. A co nyní Samsung?

Předně je nutné zmínit, že čtečky obličeje u Applu a Samsungu fungují na jiném principu. Zatímco Apple u svého nejnovějšího iPhonu X skenuje 30 000 bodů a vytváří si jakousi mapu obličeje, kterou neustále během používání telefonu díky strojovému učení vylepšuje, u konkurenčního Samsungu můžete používat stále „jen“ samostatně běžnou čtečku obličeje (která funguje ve 2D), resp. čtečku oční duhovky (která snímá pouze vaše oči), nebo nyní tzv. Inteligentní skenování, což je kombinace čtečky obličeje a čtečky oční duhovky. Vyrovná se tohle unikátní řešení pokročilému Face ID?

Pokud jde o rychlost, v ideálních případech jsou obě čtečky srovnatelně rychlé. Rozdíl při odemykání Samsungu Galaxy S9 a iPhonu X prakticky nepoznáte. Ovšem funkčnost není tak úplně stejná. Pokud tak trochu změníte image, ať už ostřihnám vlasů, oholením vousů, nebo zkrátka přidáte diotrické brýle, či čepici, oba telefony si s tím takřka srovnatelně dobře poradí. Problém nastává až při „krajních“ světelných podmínkách – zatímco Face ID od Applu funguje i v noci v absolutní tmě, u Inteligentního skenování od Samsungu musíte mít telefon max do 30 cm od tváře, jinak vás vůbec nezaregistruje. Se silným protisvětlem, které se může objevit za hlavou skenovaného obličeje, si pak neporadí v některých případech obě dvě značky. U Samsungu jsem měl ovšem nižší úspěšnost.

Tip: Samsung S9 vs iPhone X: porovnali jsme design, výbavu, ceny

A pak zde máme disciplínu jménem zabezpečení. Apple již při představení iPhonu X sliboval přesnost neskutečných 1 000 000:1, oproti dosavadním 50 000:1 u čteček otisků prstů, ovšem u Samsungu zase mají triumf v podobě čtečky oční duhovky, která je tím nejbezpečnějším biometrickým řešením, neboť dokonce ani dvě jednovaječná dvojčata nemají oční duhovky stejné. Na což u Applu tak trochu možná pozapomněli a některá videa již ukazují, jak dvojčata dokážou Face ID snadno obelstít. Každopádně u Samsungu také není stoprocentně vyhráno, neboť v případě používání celkově nejvíce funkčního Inteligentního skenování dochází k tomu, že S9 stačí pouze jedna z metod, čili pokud vás telefon pozná podle obličeje, už neskenuje vaší oční duhovku, a tím pádem stupeň zabezpečení rychle klesá.

Více informací nejen o čtečkách u Samsungu Galaxy S9 se dozvíte v nejbližší době v připravované plnohodnotné recenzi na Mobilizujeme.cz. Ale vydáme ji, až opravdu důkladně vyzkoušíme všechny funkce. Do té doby se nás můžete na cokoliv ohledně telefonu ptát v diskuzi pod článkem!

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články