Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung Galaxy 3 (i5800) – recenze Androidu z dostupné galaxie

  |  73 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Samsung Galaxy 3 s kódovým označením i5800 je odlehčenou verzí populárního modelu Galaxy S. V recenzi se podrobně podíváme na testovaný telefon a porovnáme jej i v mnoha ohledech s vybavenějším sesterským modelem.

Samsung i5800 Galaxy 3 navazuje v číselném označení na model i5700 Galaxy Spica. Výbavou i designem však vychází z vlajkového modelu Samsung Galaxy S, který se stal nedávno nejlepším evropským smartphonem roku 2010 podle asociace EISA. Samsung Galaxy 3 však pořídíte za méně než polovinu toho, co dáte za vybavenější Galaxy S. Vyplatí se pořídit si levnější verzi Galaxy 3 nebo si značně připlatit za populární Galaxy S?

Mobilní telefon Samsung Galaxy 3 do recenze zapůjčil e-Shop Samsung.


Samsung i5800 Galaxy 3 – oficiální fotografie

Samsung Galaxy 3 je vybaven kapacitním dotykovým displejem, 667 MHz procesorem, operačním systémem Android OS s grafickou nadstavbou TouchWiz 3.0, datovými funkcemi HSDPA, Wi-Fi či Bluetooth 3.0, dále 3,2 Mpx fotoaparátem s autofocusem a v neposlední řadě je velmi lákavý obchod Android Market se spoustou bezplatných her a aplikací.

Doporučujeme: Přečtěte si také test vybavenějšího Samsungu Galaxy S – recenze multimediální vesmírné lodi.


Samsung i5800 Galaxy 3 – oficiální fotografie

TIP: Vše o mobilním telefonu Samsung Galaxy 3 najdete v katalogu mobilů.

Základní parametry – Samsung Galaxy 3

Rozměry114 x 55 x 12,9 mm
Hmotnost109 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení WQVGA (240 x 400 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,2“
Procesor a paměťprocesor Samsung S5P6422 (667 MHz)
paměť 256 MB RAM, 512 MB ROM (170 MB volných) + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid OS (verze 2.1) + TouchWiz 3.0 UI
FirmwarePDA i5800XXJG7
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), autofocus
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, USB kabel, paměťová karta microSD 1 GB, adaptér na microSD kartu
Cena a dostupnost5 950 Kč, od srpna 2010

Krátké postřehy z testování Samsungu Galaxy 3:

Co se nám líbilo: telefon se dobře drží v ruce, pohodlné dotykové ovládání a pěkné grafické prostředí s efekty, aplikace Layar pro rozšířenou realitu, technologie Swype pro zadávání znaků, dodávaná špuntová sluchátka

Co se nám nelíbilo: v balení pouze 1 GB karta, telefon nepíše s českou diakritikou, občasné zaseknutí při přehrávání hudby, nejistá možnost budoucí aktualizace na Android 2.2 Froyo


Obsah balení: nově microSD adaptér

Korejský výrobce dodává mobilní telefon Samsung Galaxy 3 v na první pohled méně luxusním balení než sesterský model Galaxy S. V krabičce však nalezneme kromě standardní sestavy: návod, baterie a nabíječka, navíc SD adaptér na paměťové karty microSD a rovnou 1 GB kartu microSD. Osobně bych byl radši, kdyby k telefonu výrobce dodával kartu s vyšší velikostí či raději žádnou. V balení nechybí ani kvalitní stereo headset s peckovými sluchátky a 3,5 mm konektorem Jack a datový USB kabel.

Vzhled a konstrukce: tlustší, ale lehčí

Samsung Galaxy 3 vychází konstrukčně z vyššího modelu Galaxy S. Při letmém pohledu jsou si oba telefony velmi podobné ze všech stran. Galaxy 3 je však s rozměry 114 x 55 x 12,9 mm o něco tlustší a užší, zároveň pak s hmotností 109 g výrazně lehčí. Nižší hmotnost levnějšího Galaxy 3 mají na svědomí menší rozměry. Rozdílu v cenové kategorii obou modelů odpovídá absence (na oko) kovového rámečku kolem displeje. Výrobce u obou verzí použil všude plast.

Telefon se zatím prodává pouze v konzervativním černém provedení. Černý plast je lesklý a je dokonalým lapačem otisků prstů a dalších nečistot. Neustálé leštění je tak nutností. Luxusnější bílé provedení by určitě nebylo na škodu, tak uvidíme, jestli výrobce nepřekvapí. Konstrukční zpracování Samsungu Galaxy 3 je příkladné a rozhodně patří k tomu nejlepšímu na trhu. Zadní plastový kryt drží pevně na svém místě díky různým záhybům a hlavně díky pětici malých plastových nožek.

Přední straně dominuje dotykový displej, nad ním najdeme pouze logo výrobce, reproduktor pro hovory a čidlo vzdálenosti pro automatické vypnutí displeje během hovoru, aby nedošlo k nechtěnému ukončení po přiložení telefonu k uchu. Pod displejem je umístěna trojice mechanických kláves, zleva: volby (na displeji se objeví nabídka s nastavením apod.), klávesa domů a vracečka. Pro srovnání, u Samsungu Galaxy S jsou tato krajní tlačítka senzorová. Ovládání mechanických kláves mi vyloženě nevadí, ale pohodlnější je práce se senzorovými tlačítky, ke kterým přistupujete jako k dotykovému displeji, a přechod mezi nimi je tedy pohodlnější.

Na pravém boku nic nenajdeme, ani spoušť fotoaparátu. Ta se objeví až při focení přímo na dotykovém displeji. Levý bok nabízí pouze klávesy pro regulaci hlasitosti. Tlačítka jsou vystouplá a dají se dobře rozlišit i poslepu. Horní strana toho nabízí nejvíce. Dvojici zdířek pro 3,5 mm konektor k připojení sluchátek a microUSB konektor doplňuje vypínač. Škoda, že zdířka pro microUSB kabel je kryta odklopným plastovým krytem, nikoliv lepším posouvacím krytem známým z modelu Galaxy S, který se jen tak neulomí. Na spodní straně je k dispozici pouze malý mikrofon. Zadní strana přináší v horní části objektiv fotoaparátu a ve spodní pěknou „bradku“ s reproduktorem, díky které se telefon drží v ruce velmi dobře.

Displej a ovládání: jde to i s TFT

Samsung Galaxy 3 disponuje na rozdíl od vyššího modelu Galaxy S místo nového Super AMOLED pouze klasickým TFT displejem navíc s nižším rozlišením WQVGA (240 x 400 px), které není na úhlopříčce 3,2“ zrovna ideálem. Dotyková kapacitní technologie však zůstala včetně podpory multi-touch ovládání pro zoomování obrázků či stránek v internetovém prohlížeči. Ovládání je tak minimálně stejně pohodlné a přesné, jako u populárního Samsungu Galaxy S. Na nižší rozlišení a TFT technologii se však dá rychle zvyknout a během pár dnů vám to ani nepřijde jako mínus.

Baterie a výdrž: dva dny šmahem

Telefon je vybaven baterií Li-Ion 1500 mAh. To je dnešní nadprůměr u podobných telefonů. Výsledky to okrajově dokázaly. S běžnou denní zátěží nám Samsung Galaxy 3 v redakci vydržel kolem 2 až 3 dnů. Denně jsme byli zhruba půl hodinu připojeni k Wi-Fi a surfovali na Internetu, zahráli si pár her, hodinu poslouchali hudbu, poslali pár SMS zpráv a vyfotili několik málo snímků. Během připojení k PC přes USB kabel je telefon automaticky dobíjen.

Prostředí telefonu: osedlaný Android 2.1

Samsung Galaxy 3 je jako druhý telefon v portfoliu korejského výrobce vybaven operačním systémem Android OS (verze 2.1) s grafickou nadstavbou TouchWiz 3.0 UI. Poprvé jsme mohli obdivovat pohledné prostředí u vybavenějšího Galaxy S. Po jeho vzoru nechybí přehledný aktivní pohotovostní režim s widgety a spodní lištou se čtveřicí ikonek, které zůstávají na svém místě i po přechodu do menu s 4×4 ikonkami, dále chytré odemknutí posunutím stínu z obrazovky jakýmkoliv směrem (v případě zmeškané události musíte přesunout puzzle do volného políčka) či multitasking. Možnost oficiálního upgradu na očekávaný Android 2.2 Froyo však zatím u Galaxy 3 není jistá. Nezbývá, než doufat.

Telefon disponuje procesorem Samsung S5P6422 s taktem 667 MHz. To je oproti 1 GHz procesoru Samsung Hummingbird z modelu Galaxy S velký krok zpět. V systému jako takovém to naštěstí není vůbec znát, přechody jsou plynulé, odezva okamžitá. Pomalejší procesor pouze občas nestíhá při hrách jako je PapiJump či při poslechu hudby došlo párkrát k mírnému zaseknutí. Jako velké mínus bych to ale nebral. Oproti konkurenčním telefonům např. s dotykovým Symbianem je Galaxy 3 stále o několik kroků vpřed.

K multitaskingu nemám výhrady. Z velké operační paměti 256 MB RAM si systém sice po startu ukousne velkou část, ale zbývá běžně kolem 120 MB. Spuštěných aplikací tak můžete mít více než dost, ale pozor, k delší výdrži baterie je dobré je ukončovat pomocí některého z Task Killerů, které si do telefonu zdarma stáhnete z Android Marketu. Zabudovaný správce úloh totiž dokáže mezi posledními úlohami pouze přepínat a aplikace tak ve většině případů zbytečně běží na pozadí. Pro úplnost parametrů ještě dodejme, že Samsung Galaxy 3 je vybaven systémovou pamětí 512 MB ROM (pro uživatele je k dispozici 170 MB) a slotem pro paměťové karty microSD o velikosti až 32 GB. V balení každý najde 1 GB kartu.

Telefonování a zprávy: psaní bez české diakritiky

Samsung Galaxy 3 dokáže uložit tisíce kontaktů a zpráv, na které má vyhrazenou rovnou celou volnou vnitřní paměť telefonu. Nechat zobrazit si můžete kromě kontaktů z telefonu i kontakty ze SIM karty a také ze svého účtu u Googlu. Vyhledávání probíhá postupným zadáváním znaků, přičemž telefon hledá jak ve jméně, tak v příjmení. Ke každému kontaktu si můžete přidat obrázek, vyzváněcí tón, přezdívku, narozeniny, výročí, Google Talk a mnoho dalších údajů. Vyzváněcí profily jsou k dispozici normální, tichý režim, režim letadlo a vibrace. Přepínání mezi nimi je možné pomocí kláves pro regulaci hlasitosti či vypínače.

Editor zpráv nabízí dvojí způsob zadávání – klávesnice Samsung a Swype. Klasická klávesnice Samsung je k dispozici ve čtyřech typech: QWERTY, 3×4 klávesnice a dvojice rámečků pro psaní rukou. Na QWERTY klávesnici můžete psát jak v režimu na výšku, tak i v režimu na šířku displeje. Technologie Swype se teprve usidluje v telefonech a funguje na principu spojování jednotlivých písmen. Její nevýhodou je však u Samsungu Galaxy 3 absence českého jazyka, který nepochopitelně chybí i v běžném prediktivním slovníku XT9. Zprávy a text tak musíte psát bez české diakritiky. Pokud ale například importujete do telefonu kontakty s českou diakritikou, telefon je v pořádku rozezná a zobrazí včetně diakritiky. Při psaní posledních 10 znaků vám telefon automaticky začne odpočítávat zbývající počet znaků do právě psané zprávy.

Multimédia: hudba, video, hry a GPS

Do telefonu uložíte soubory o celkové velikosti až 170 MB a další již musíte ukládat na dodávanou paměťovou kartu microSD 1 GB, případně na jinou kartu o velikosti až 32 GB. Veškeré multimediální soubory najdete v Galerii, která je postavená na známé technologii Cooliris z počítačů. Naklopením telefonu do stran natáčíte galerii a gestem doleva či doprava pak galerii procházíte.

Hudební přehrávač Samsungu Galaxy 3 patří k těm nejlepším na trhu. Zvládá nejpoužívanější audio formáty, zobrazuje obal desky (pokud je připojený k audio souboru) a řadí skladby podle alb, interpretů a žánrů. Nechybí vytváření vlastních playlistů, náhodné přehrávání, opakované přehrávání či ekvalizér s přednastavenými režimy a možností nastavení vlastního přednastavení. Velmi se mi líbila možnost nastavení efektu (funguje pouze se sluchátky) a někdo může ocenit také zvukový výstup 5.1 (též funguje pouze se sluchátky). Jen se sluchátky funguje také FM rádio, které disponuje funkcí RDS pro zobrazení názvu interpreta a přehrávané skladby, pokud jsou tyto údaje poskytnuté daným rádiem. Pomocí 3,5 mm konektoru Jack můžete připojit libovolná sluchátka. Dodávaná špuntová sluchátka však patří mezi nejlepší, takže není zas tak velký důvod.

Samsung Galaxy 3 je multimediální telefon se vším všudy. Od svého vybavenějšího bratrského modelu Galaxy S si nechal podporu mnoha video formátů: MPEG4, H.263, H.264, WMV a Real včetně důležitých DivX a XviD. Pro sledování celovečerního filmu vám tak stačí dané video v .avi přetáhnout do telefonu a bez jakéhokoliv převodu a zásahu ihned spustit, třeba i v režimu se zvukem 5.1. Pro sledování filmu s titulky si musíte nejprve stáhnout z Android Marketu bezplatnou aplikaci mVideoPlayer. Dále je v ní potřeba kvůli české diakritice změnit kódování titulků z kamenických Windows 1250 na UTF-8. Android Market nabízí nespočet dalších užitečných bezplatných aplikací a her. Je na každém, aby tento obchod prozkoumal a našel pro něj zajímavý obsah.

Multimediální Samsung Galaxy 3 se liší od ještě multimediálnějšího Galaxy S pouze v maličkostech. Tak například Galaxy 3 nepřináší aplikaci Aldiho eBook pro čtení elektronických knih a aplikaci Minideník. V menu ale opět najdeme funkci pro rychlé napsání textu a volby odeslání jako zprávy či na Facebook nebo Twitter. Pomocí aplikace Allshare můžeme přehrát soubor z telefonu v jiném přehrávači, soubor ze serveru v telefonu či soubor ze serveru v jiném přehrávači prostřednictvím telefonu. Pozoruhodná a zatím ještě futuristická aplikace Layar pak pracuje s rozšířenou realitou (tzv. augmented reality). V telefonu si vyberete vrstvy jako například obchody a pomocí fotoaparátu a otáčení se uvidíte kolem sebe síť obchodů přesně v tom směru, kam s telefonem ukazujete. V nastavení nechybí možnost rozsahu vzdálenosti od 100 m až po 50 km.

Co se týče GPS, Samsung Galaxy 3 přináší v základu pouze bezplatnou aplikaci Google Mapy 4.5.0. Ta stahuje mapy online, a je tedy nutné neustálé připojení k internetu, navíc zvládne pouze zobrazit aktuální pozici na mapě + trasu z místa A do místa B. Klasická turn-by-turn navigace včetně hlasových povelů v telefonu schází. Za plnohodnotnou navigaci jako je například Sygic, Navigon a další, si musíte bohužel zaplatit. Doba potřebná k nalezení signálu, a tedy určení GPS pozice, není zrovna nejkratší. Při prvním spuštění jsem na signál čekal přes půl minuty. Až při zapnutí funkce aGPS a dalším pokusu telefon našel aktuální pozici do 10 sekund.

Fotoaparát: malé zklamání

Samsung Galaxy 3 nabízí fotoaparát s rozlišením 3,2 Mpx (2048 x 1536 px) s autofocusem a nahrává video pouze v rozlišení QVGA (320 x 240 px) s 15 snímky za sekundu. Oproti vybavenějšímu modelu Galaxy S s 5 Mpx fotoaparátem a nahráváním HD videa (1280 x 720 px) je to tak jeden z největších rozdílů. Oba modely citelně postrádají LED blesk. Tolik k technickým parametrům.

Fotoaparát se spouští pomocí ikonky na dotykovém displeji. Díky absenci mechanické spouště fotoaparátu se musí pomocí displeje také fotit. Po přiložení prstu na ikonku spouště telefon automaticky zaostří a po sundání prstu z ikonky dojde k pořízení snímku. Co všechno můžete u fotoaparátu nastavit, si přečtěte v našem katalogu mobilů – Samsung Galaxy 3. Kvalita pořízených snímků není oslňující, nelíbí se mi především přepálení scény a slévání barev. Naopak makro snímky s telefonem pořídíte docela pěkné.

Zkušební fotografie – Samsung Galaxy 3:

Organizační a datové funkce: bez výrazných změn

Organizační a datová výbava Samsungu Galaxy 3 vychází z vybavenějšího modelu Galaxy S. Výrobce opět přináší kalendář, opakovaný budík, stopky, minutku, diktafon, poznámky a kalkulačku (po překlopení na šířku displeje se přepne na vědeckou kalkulačku). Nechybí ani kancelářská sada ThinkFreeOffice pro prohlížení souborů Word, Excel a PDF včetně nejnovějších formátů docx a xlsx. Další tunu aplikací najdete volně ke stažení na obchodu Android Market. Pokud nemáte neomezený datový tarif, tak se pro váš Samsung Galaxy 3 hodí např. šikovná aplikace Mobile Data Controller, ve které můžete zakázat jakékoliv připojení k Internetu přes mobilní síť.

Samsung Galaxy 3 je vybaven službami GPRS, EDGE a 3G s nadstavbou HSDPA (download až 3,6 Mb/s). Mezi rychlými daty nechybí ani oblíbené bezdrátové Wi-Fi, které nabízí (stejně jako vyšší model Galaxy S) hned trojici standardů b/g/n. Surfování na Internetu přes Wi-Fi a díky kvalitnímu internetovému prohlížeči Chrome Lite s podporou multi-touch ovládání pro zoomování je velmi pohodlné. Zamrzí jen absence plnohodnotného Flashe 10.1. Telefon nabízí jen základní Flash Lite 3.1. Samsung Galaxy 3 dále přináší Bluetooth nejnovější verze 3.0 (včetně profilu A2DP pro připojení bezdrátových sluchátek) a možnost připojení telefonu k PC přes USB kabel. Pro synchronizaci slouží program Samsung Kies, který si musíte stáhnout z Internetu.

Závěr recenze Samsungu Galaxy 3 (i5800)

Samsung se rozhodl, že dá ochutnat svůj vlajkový model Galaxy S v odlehčené verzi. Testovaný Samsung Galaxy 3 přináší většinu funkcí z populárního Galaxy S a stojí méně, než polovinu. Zůstal operační systém Android 2.1 s povedenou grafickou nadstavbou TouchWiz 3.0, pohodlné dotykové ovládání a organizační, datová i multimediální výbava, tedy až na fotoaparát, který si značně pohoršil. Do budoucna se dá očekávat možnost upgradu na novou verzi systému Android 2.2 Froyo, ale zatím nezbývá, než doufat. Ať už výrobce přijde s aktualizací nebo ne, pokud hledáte multimediální telefon, který nemá v dané cenové kategorii k dokonalosti daleko, Samsung Galaxy 3 rozhodně nesmí chybět na seznamu.

Doporučujeme: Přečtěte si také test vybavenějšího Samsungu Galaxy S – recenze multimediální vesmírné lodi.

Koupit Samsung Galaxy 3 na značkovém e-Shopu Samsung.

kapacitní dotykový displej fotoaparát bez blesku
Android OS + TouchWiz 3.0 nahrávání QVGA videa
podpora DivX a XviD videí
datové funkce
Android Market
GPS
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
41 Comment threads
32 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
47 Comment authors
floydMonipatriktýpekZuzana Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
fremy
fremy

Proč je v contactlistu mezi jménem a příjmením středník? A vydrží baterka přehrávání běžného cca 2h filmu ještě s rezervou?

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, středník je u kontaktů vytvořený z jiného telefonu, ve kterém jsem kopíroval kontakty na SIM. Pokud vytváříte nový kontakt do telefonu, vyplníte běžně jméno a příjmení. Při vytváření kontaktu na SIM vyplníte jen název kontaktu do jednoho políčka. Plně nabitý Samsung Galaxy 3 podle mých odhadů vydrží přehrávat film až 5 hodin. Včera jsem sledoval na telefonu 45 minutový seriál a z 15% klesla baterie na 3%.

ar
ar

Vypadá úžasně! Velmi o něm uvažuji.

Maca
Maca

Rámeček kolem displaje není kovový ani u galaxyS a ani u mého galaxyS nebyla česká t9 a diakritika. Vše jsem vyřešil stažením klávesnice z HTC. a tato klávesnice je mnohem lepší, s podporou české t9 a s diakritikou, když chybí nějaké slovo ,tak se napíše a příště už se objeví.

Luboš Srb
Luboš Srb

Děkujeme za doplnění.

Jiril
Jiril

Mám Galaxy 3 a ta čeština mi docela chybí, hlavně pro maily a kontakty, můžu poprosit o odkaz na tu HTC klávesnici?

Maca
Maca

Jiří zadejte do google: MĚNÍME KLÁVESNICI NA X10. potom otevřete ten článek a tam klikněte na zelené slovo zde. Je to soubor zip ,tak že to stáhnete rovnou do telefonu,pak v telefonu soubor rozbalite a nainstalujete. Dejte vědět,jestli se povedlo.

fremy
fremy

Taky se přimlouvám a rád bych viděl od někoho screeny, či názory jak to vypadá? Neviditelná změna klávesnice nebo něco bijícího do očí.

Luboš Srb
Luboš Srb

Podstatné doplnění: zmíněná klávesnice HTC IME funguje jen na telefonu s rootem. Nespočet screenshotů najdete na Googlu.

Petr007
Petr007

Pěkná recenze. První recenze na čekém webu. Jen jeden dotaz. Je možné přehrávat na telefonu hudební a video obsah z domácího DLNA serveru?? Nějaká zmíňka v recenzi je ale nějak mi to není jasné.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, jsme rádi, že se recenze Samsungu Galaxy 3 líbí. Co se týče dotazu, telefon přichází s aplikací Allshare, díky které můžete bezdrátově přes DLNA připojit a sdílet videa, fotky, hudbu a další multimediální obsah mezi telefonem, TV a PC.

ondra
ondra

dobrý den! moc hezká recenze! uvažuji nad tímto a nad htc wildfire s horším displayem.?!…mužete mi poradit?

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, děkujeme za příjemná slova, v redakci právě máme oba zmíněné telefony a mnohem více se mi líbí Samsung Galaxy 3. Hlavně díky displeji s jemnějším rozlišením, graficky velmi pěknou nadstavbou TouchWiz 3.0, aplikací Layer pro rozšířenou realitu, začínajícím obchodem Samsung Apps (vedle Android Marketu) či podporou DivX a XviD videí.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Recenze Xiaomi Mi A2: Xiaomi, jak jej neznáte

Recenze Xiaomi Mi A2: Xiaomi, jak jej neznáte

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Smartphony čínského výrobce Xiaomi z velké části profitují u svých zákazníků díky vlastní nadstavbě MIUI, která kompletně překopává základní…

KY-O1L je smartphone, který schováte do peněženky

KY-O1L je smartphone, který schováte do peněženky

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Svěží vítr v dnešní době, kdy smartphony připomínají spíše menší štíty, k nám vane z Japonska. Postarala se o…

Jaké smartphony dostanou nový Android 9 Pie? (aktualizováno)

Jaké smartphony dostanou nový Android 9 Pie? (aktualizováno)

DNES  |  Jakub Fišer  |  17 komentářů

Google nezahálel ani letos a po celkově vydařeném Androidu 8.0 Oreo se předvedl s úplně novou verzí svého operačního…

Mobilní zobrazení