S Apple Pay už platíme celý rok. Jak Češi tuto službu využívají?

Jakub Fišer

Platební služba Apple Pay dnes slaví rok působení na českém trhu. Za tu dobu si již oblíbily placení iPhonem nebo hodinkami statisíce uživatelů a také všechny velké tuzemské banky. Jak se v Česku proměnilo bezkontaktní placení s adopcí Apple Pay?

Nepřehlédněte: Jak u iPhonu aktivovat bezkontaktní platby Apple Pay?

Nutno uznat, že příchod Apple Pay (samozřejmě i se službou Google Pay pro konkurenční platformu Android) poměrně jasně nastavil trend, kam se bude moderní placení bez nutnosti nosit s sebou hotovost ubírat. Z uživatelů Apple Pay používá tuto službu 135 tisíc klientů České spořitelny, asi 100 tisíc klientů Komerční banky a také výrazné číslo uživatelů Monety a Air Bank.

Někteří už zapomněli PIN ke kartě

Podle průzkumu fintech společnosti Twisto, která rovněž nabízí podporu Apple Pay, vychází, že 93 % dotazovaných klientů využívá placení telefonem, 96 % z nich je se službou spokojeno. A co je určitě překvapující, 61 % z nich se otevřeně přiznalo, že mají občas problém vzpomenout si na svůj PIN k platební kartě, když náhodou narazí na bankomat nebo terminál, který není bezkontaktní.

Apple Pay totiž podporuje kromě klasického placení bez zadávání PINu (svou totožnost doložíte skenem otisku prstu nebo obličeje – a to i při platbě nad 500 korun) také výběr z bankomatů. Specializované bankomaty vlastní celá řada bankovních společností.

Apple Pay používají stovky milionů

Ačkoliv nemáme přesné číslo všech českých uživatelů Apple Pay, můžeme říct, že v globálu má tato služba 441 milionů aktivních uživatelů. A pro Apple je příjemné slyšet i to, že z percentilu 49 % vychází, že s Apple Pay platí vlastně každý druhý majitel iPhonu.

A ukázkové je i rozšíření. Apple Pay je dostupné v 59 zemích světa, nedávná expanze sledovala především pokrytí Evropy. Placení iPhonem však letos dorazí i do Izraele, Mexika nebo Turecka. Ve vybraných zemích však Apple nabízí i službu Apple Pay Cash, díky které můžete ve zprávě poslat finanční obnos některému ze svých kontaktů – placení je tím ještě jednodušší.

Doporučujeme: Bezkontaktně prosím: vyzkoušeli jsme novinku Apple Pay

Plaťte i na internetu

Apple Pay ale není jen telefon přiložený k terminálu v obchodě. Službu totiž podporuje i nespočet obchodů a aplikací. Jednoduchým poklepáním na zamykací tlačítko totiž můžete zaplatit váš nákup na Alze nebo na webu PoštovnéZDARMA.cz, za odvoz Uber, za dovážku jídla přes Wolt, za léky z Pilulka.cz a také za cestu s dopravcem Flixbus.

A to je pouze hrstka vybraných služeb, které placení s jablkem v logu nabízí. Ale platit pochopitelně můžete nejen telefonem a hodinkami, ale i v přidruženém systému macOS. Stačí k tomu právě propojený iPhone s podporou Apple Pay.

Pár otázek a odpovědí

Jaká jsou podporovaná zařízení? Následující: iPhone 11 Pro Max, iPhone 11 Pro, iPhone 11, iPhone XS Max, iPhone XS, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8/8 Plus, iPhone 7/7 Plus, iPhone 6/6 Plus, iPhone 6S/6S Plus, iPhone SE, chytré hodinky Apple Watch (1/2/3/4/5)

Které společnosti v České republice službu podporují? Následující: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB (i Era a Poštovní spořitelna), Edenred – Ticket Restaurant a Edenred Benefits, Equa, Fio, J&T BANKA, Komerční banka, mBank, Monese, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank, UniCredit a služby Twisto a Revolut.

Čtěte také: 3 banky, které stále ještě nepodporují bezkontaktní platby mobilem

Co se za službu platí? Nic, služba Apple Pay je zcela zdarma.

Jak vypnout upozornění s potvrzením o platbách, které posílá Apple? V aplikaci Wallet vyberete kartu a stisknete tlačítko (tři tečky) v pravém horním rohu. Následně v detailu karty přejdete do záložky Transakce, kde vypnete Oznámení.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články